Jump to content

Tetra Vs Api Tests


Recommended Posts

Τα CO2 - GH - KH - pH που έχω είναι τις API και είναι πανεύκολα στην χρήση τους.

Σήμερα πήρα NO3 και NH3 της TETRA τα αοποία έχουνε μέσα και τα 2 από 3 μπουκαλάκια ενώ το NO3 έχει και μια σκόνη σε ένα βαζάκι μικρό και είναι πολύ πιο χρονοβόρα και δύσκολα στις μετρήσεις.

Αυτό που θέλω να ξέρω είναι εάν είναι τουλάχιστον σχετικά ακριβή στις μετρήσεις τους σε σχέση με της API που μου έχουν πει ότι είναι τα καλύτερα (πιο πολύπλοκα στην μέτρηση = καλύτερο αποτέλεσμα);

...και κατα δεύτερον εάν τις API τα αντίστοιχα έχουν ένα μπουκαλάκι με διάλυμα και όχι 3 και είναι πιο εύκολα στην χρήση.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγω θεωρω πιο αξιοπιστα τα ΑΡΙ και πιο "βολικα" στην κλιμακα που εχουν π.χ. του ΡΗ. Εκτος αυτου της Αμμωνιας ειναι και ευκολοτερο (μονο 2 μπουκαλακια), απο αυτο της TETRA.- :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Εγω θεωρω πιο αξιοπιστα τα ΑΡΙ και πιο "βολικα" στην κλιμακα που εχουν π.χ. του ΡΗ. Εκτος αυτου της Αμμωνιας ειναι και ευκολοτερο (μονο 2 μπουκαλακια), απο αυτο της TETRA.- :buttrock:

Ελπίζω μόνο να μην είναι για πέταμα τα TETRA γιατί ήταν και ακριβά ^_^

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω μόνο να μην είναι για πέταμα τα TETRA γιατί ήταν και ακριβά ^_^

Για πεταμα οχι, βαρετα ναι.- :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Μιας που ανοίχθηκε το θέμα....

Τα υγρά tests της Sera, τί λένε;

Εξίσου καλά με της ΑΡΙ ή ΑΡΙ με "κλειστά μάτια";

Link to comment
Share on other sites

Μιας που ανοίχθηκε το θέμα....

Τα υγρά tests της Sera, τί λένε;

Μακρια

Link to comment
Share on other sites

Τα εχεις δοκιμασει τα sera ή το λες επειδη το εχεις ακουσει?

Κι εγω το εχω ακουσει απο πολλους αλλα δεν τα εχω δοκιμασει, ιδιως ταυτοχρονα με καποια αλλα τεστ για να συγκρινω και να εκφερω γνωμη.

Ειναι καποιος που το εχει κανει ή να εχει διαβασει καποιο σχετικο αρθρο με συγκριση?

Αν ναι ας δωσει το λινκ.

Εγω εχω να παρεθεσω μονο ενα αρθρο για τη διαρκεια ζωης καποιων τεστ.

http://www.cichlid-forum.com/articles/test_kits_life.php

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τα εχεις δοκιμασει τα sera ή το λες επειδη το εχεις ακουσει?

Κι εγω το εχω ακουσει απο πολλους αλλα δεν τα εχω δοκιμασει, ιδιως ταυτοχρονα με καποια αλλα τεστ για να συγκρινω και να εκφερω γνωμη.

Ειναι καποιος που το εχει κανει ή να εχει διαβασει καποιο σχετικο αρθρο με συγκριση?

Αν ναι ας δωσει το λινκ.

Εγω εχω να παρεθεσω μονο ενα αρθρο για τη διαρκεια ζωης καποιων τεστ.

http://www.cichlid-forum.com/articles/test_kits_life.php

Χρήσιμο το άρθρο αλλά σχετικό φαντάζομαι γιατι πρέπει να έχει να κάνει και με την εταιρία. Το λέω επειδή τα Serra με 3 υγρά δεν έχουν καμία σχέση φαντάζομαι με τα API που είναι μόνο ένα μπουκαλάκι.

Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμο το άρθρο αλλά σχετικό φαντάζομαι γιατι πρέπει να έχει να κάνει και με την εταιρία. Το λέω επειδή τα Serra με 3 υγρά δεν έχουν καμία σχέση φαντάζομαι με τα API που είναι μόνο ένα μπουκαλάκι.

Τι εννοεις;;; :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις;;; :buttrock:

¨Αλλα τα χημικά της API και άλλα της Serra.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...