Jump to content

Ελάτωση Ph με Tourbactiv αντί τύφρης


Recommended Posts

Λέγετε TOURBACTIV - ACTION ENRICHISSANTE και είναι της ACTIZOO. Μου το έδωσαν στο Pet Shop για να κατεβάσω το pH. Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς το συγγεκριμένο υλικό εντί για τύφρη. Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν γράφει τίποτα επάνω στα Αγγλικά παρά μόνο Γαλικά (ούτε το χαρτάκι με τις οδηγίες μέσα).

Μου είπαν να βάλω λίγο (200 γρ) στο φίλτρο και όντως έπεσε λίγο τo pH (0,7) μέσα σε μια μέρα. Παρ'ολα αυτά δεν ξέρω κάθε πότε το αλλάζω, πόσο ακριβώς πρέπει να βάζω και σε ποιο σημείο ακριβώς του φίλτρου.

Το σωστό είναι να το πάω πίσω στο Pet Shop και να του πω να το πάει σε μεταφραστή μια και υποχρεούτε να έχει έστω Αγγλικές οδηγίες εάν δεν κάνω λάθος... έτσι δεν είναι;

Εάν γνωρίζετε κάτι για το προϊόν παρακαλώ τα φώτα σας!

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις διαδικτυο, γιατι δεν μπαινεις στη σελιδα της εταιριας, μηπως βρεις στα αγγλικα αυτα που θελεις;;; :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις διαδικτυο, γιατι δεν μπαινεις στη σελιδα της εταιριας, μηπως βρεις στα αγγλικα αυτα που θελεις;;; :buttrock:

Έχω σαρώσει όλο το internet.... και συνεχίζω! κοίτα τι λέει η σελίδα του προϊόντως! χαχα

http://www.actizoo.com/index.php?page=1;1;...mp;id_langue=en

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα ...τυρφη σε κοκκους. Εχε λιγο προσοχη μη κατεβασεις πολυ αποτομα το πεχα και τα στειλεις. Μεχρι 0,2 το 24ωρο κατα προτιμηση.- :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο μου έχει πάνω πάνω τα σφουγγάρια από κάτω τα κεραμικά και στον πάτο "βιόσφαιρες" όπου συγγεντρόνωνται μέσα τους βακτήρια. Σε αυτό το σημείο πρόσθεσα την "κάλτσα" με την τύφρη. Έκανα σωστά;

Επίσης ο πωλητής του Pet Shop μου είπε ότι το νερό του ενυδρείου θα πάρει λίγο καφετί χρώμα αλλά δεν πήρε. Μήπως πρέπει να βάλω μεγαλύτερη ποσσότητα; ¨Οχι για να γίνει καφετί αλλά για να έχω αποτέλεσμα στο κατέβασμα του pH. Μηπως το pH κατέβηκε 0.7 επειδή συπλήρωσα στο ενυδρείο 4L απιονισμένο νερό και όχι λόγο τις τύφρης;

Πολλές ερωτήσεις ε? Και να φανταστείς όταν το ενυδρείο το είχα παρατήσει 1 μήνα χωρίς αλλαγή κάποτε και έβαζα μόνο τροφή στα ψάρια μια φορά την ημέρα μέτρησα pH 6.5 και ήταν τότε που γέννησαν τα σκαλάρια μου μάλιστα. Και τώρα που ασχολούμε καθημερινώς διαβάζοντας και υλοποιώντας στο ενυδρείο ότι μαθαίνω δεν ξέρω εάν φτάσω σε ένα σημείο τουλάχιστον να σταθεροποιήσω για κάποιο διάστημα τις τιμές. Μήπως τελικά ισχίει αυτό που λεν πολοί; ... ότι δηλαδή όσο λιγότερο βάζεις χέρι τόσο ποιο καλά!!! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

αν τα 4 λιτρα του απιονισμενου νερου που εβαλες ηταν στο ενυδρειο

που εχεις των 120 λιτρων τοτε ειναι μια σταγονα στον ωκεανο

αρα καμια σχεση δεν εχει αυτο με την πτωση του ph

με την τυρφη που εβαλες εγινε η πτωση και αυτο γιατι

σου εριξε το kh πιθανον και με τα οξεα που περιεχει

η τυρφη κατεβασε ανετα το Ph κατα 0,7

για τον χρωματισμο που λες σιγουρα θα θελει περισσοτερη ποσοτητα

αλλα αυτο θα φερει και μεγαλυτερη μεταβολη στο ph γι'αυτο προσοχη

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που εβαλες τυρφη στο φιλτρο (την οποια πρεπει να αλλαζεις κατα το ημιση καθε μηνα ή οποτε απο τις μετρησεις καταλαβαινεις οτι εχασε τη δραστικοτητα της) θα πρεπει και το νερο που θα κανεις αλλαγη να ειναι προετοιμασμενο με τυρφη, βαση του "κανονα" : το νερο που εισαγουμε πρεπει να ειναι ιδιας "ποιοτητας" με το νερο του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο μου έχει πάνω πάνω τα σφουγγάρια από κάτω τα κεραμικά και στον πάτο "βιόσφαιρες" όπου συγγεντρόνωνται μέσα τους βακτήρια. Σε αυτό το σημείο πρόσθεσα την "κάλτσα" με την τύφρη. Έκανα σωστά;

Επίσης ο πωλητής του Pet Shop μου είπε ότι το νερό του ενυδρείου θα πάρει λίγο καφετί χρώμα αλλά δεν πήρε. Μήπως πρέπει να βάλω μεγαλύτερη ποσσότητα; ¨Οχι για να γίνει καφετί αλλά για να έχω αποτέλεσμα στο κατέβασμα του pH. Μηπως το pH κατέβηκε 0.7 επειδή συπλήρωσα στο ενυδρείο 4L απιονισμένο νερό και όχι λόγο τις τύφρης;

Πολλές ερωτήσεις ε? Και να φανταστείς όταν το ενυδρείο το είχα παρατήσει 1 μήνα χωρίς αλλαγή κάποτε και έβαζα μόνο τροφή στα ψάρια μια φορά την ημέρα μέτρησα pH 6.5 και ήταν τότε που γέννησαν τα σκαλάρια μου μάλιστα. Και τώρα που ασχολούμε καθημερινώς διαβάζοντας και υλοποιώντας στο ενυδρείο ότι μαθαίνω δεν ξέρω εάν φτάσω σε ένα σημείο τουλάχιστον να σταθεροποιήσω για κάποιο διάστημα τις τιμές. Μήπως τελικά ισχίει αυτό που λεν πολοί; ... ότι δηλαδή όσο λιγότερο βάζεις χέρι τόσο ποιο καλά!!! :buttrock:

Τις απαντησεις που ψαχνεις μαλλον τις πηρες, οποτε ας κανω μερικες φιλικες "παρατηρησεις".

1. Κατι περιγραφεις λαθος. Οι βιοσφαιρες, εκτος του οτι ειναι κατα τη γνωμη μου για αλλη χρηση και κατα συνεπεια αχρηστες σε εξωτερικο φιλτρο, δεν εχουν καποιο εσωτερικο για να συγκεντρωθουν μεσα τους τα βακτηρια, οπως λες. Μηπως μιλας για καποιο αλλο υλικο (μια φωτο;;;:rasp: ;

2. Ευτυχως που δεν πηρε τοσο χρωμα οσο θα ηθελες να δεις, γιατι μαλλον θα εβρισκες και τα ψαρια "τουμπα". Οσο περισσοτερη η ποσοτητα τοσο περισσοτερη η "δραση" και φυσικα ο χρωματισμος.

3. Τις συνθηκες που θελουν τις βρηκες κατα τυχη (μαλλον), το να τις κρατησεις σταθερες θελει "δουλεια" και προσοχη.

4. Η τοποθετηση των υλικων εχει ως εξης συμφωνα με την ροη του νερου. Πρωτα περναει απο προφιλτρο με αναλογο υλικο, δευτερο μηχανικο η χημικο (παλι με αναλογο υλικο) και μετα βιολογικο. Στο τελος μπαινει παλι ενα μικρο κομματι σαν προφιλτρο, για να μην περασει οτιδηποτε στο ενυδρειο. Ελπιζω να σε βοηθησα.- ^_^

Link to comment
Share on other sites

Τις απαντησεις που ψαχνεις μαλλον τις πηρες, οποτε ας κανω μερικες φιλικες "παρατηρησεις".

1. Κατι περιγραφεις λαθος. Οι βιοσφαιρες, εκτος του οτι ειναι κατα τη γνωμη μου για αλλη χρηση και κατα συνεπεια αχρηστες σε εξωτερικο φιλτρο, δεν εχουν καποιο εσωτερικο για να συγκεντρωθουν μεσα τους τα βακτηρια, οπως λες. Μηπως μιλας για καποιο αλλο υλικο (μια φωτο;;;:buttrock: ;

Φιλε μου εδω λιγο με μπερδεψες,τι ενοεις πως στο εξωτερικο φιλτρο αν εχουμε βιοσφαιρες δεν συγκεντρωνονται τα βακτηριδια?

delta66 Την Τυρφη δεν χρειαζεται αντικατασταση καθε δυο βδομαδες.

Αγαπητε freedom Την Τυρφη μπορεις να την τοποθετησεις οπουδηποτε στο φιλτρο σου κι αν δεν εχεις χωρο

σε ενα διχτακι κι οπουδηποτε μεσα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

...........κι οπουδηποτε μεσα στο ενυδρειο.

Ουπς!!! Εδω εισαι λαθος. Για να εκμεταλευτουμε στο επακρο την τυρφη ( ή και οποιοδηποτε υλικο φιλτρανσης) το νερο πρεπει να περναει απο το υλικο. Αν αμολυσει το καλτσακι με την τυρφη χυμα στο ενυδρειο θα εχει το ελαχιστο (ή και μηδαμινο!) αποτελεσμα :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Ουπς!!! Εδω εισαι λαθος. Για να εκμεταλευτουμε στο επακρο την τυρφη ( ή και οποιοδηποτε υλικο φιλτρανσης) το νερο πρεπει να περναει απο το υλικο. Αν αμολυσει το καλτσακι με την τυρφη χυμα στο ενυδρειο θα εχει το ελαχιστο (ή και μηδαμινο!) αποτελεσμα :buttrock:

Δυστυχως ομως δεν εχουμε παντα την πολυτελεια του χωρου, για παραδειγμα εγω δεν εχω 2 λιτρα χωρο στο φιλτρο για την τυρφη.

Link to comment
Share on other sites

Πόσα λίτρα χορητικότητα έχει το φίλτρο και τι υλικά έχει μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Ουπς!!! Εδω εισαι λαθος. Για να εκμεταλευτουμε στο επακρο την τυρφη ( ή και οποιοδηποτε υλικο φιλτρανσης) το νερο πρεπει να περναει απο το υλικο. Αν αμολυσει το καλτσακι με την τυρφη χυμα στο ενυδρειο θα εχει το ελαχιστο (ή και μηδαμινο!) αποτελεσμα :buttrock:

θα συμφωνησω με τον nidal

απο προσωπικη εμπειρια ακομα και σε βαρέλι προετοιμασιας

εβαλα χυμα την τυρφη (και ας ειχα εναν κυκλοφορητη που εκανε καλη δουλεια )

και δεν λειτουργουσε καθολου σαν τυρφη

μόλις την έβαλα σε ένα φιλτρο ωστε να περναει το νερό απο μέσα

επιασε αμέσως

Link to comment
Share on other sites

Τις απαντησεις που ψαχνεις μαλλον τις πηρες, οποτε ας κανω μερικες φιλικες "παρατηρησεις".

1. Κατι περιγραφεις λαθος. Οι βιοσφαιρες, εκτος του οτι ειναι κατα τη γνωμη μου για αλλη χρηση και κατα συνεπεια αχρηστες σε εξωτερικο φιλτρο, δεν εχουν καποιο εσωτερικο για να συγκεντρωθουν μεσα τους τα βακτηρια, οπως λες. Μηπως μιλας για καποιο αλλο υλικο (μια φωτο;;;^_^ ;

2. Ευτυχως που δεν πηρε τοσο χρωμα οσο θα ηθελες να δεις, γιατι μαλλον θα εβρισκες και τα ψαρια "τουμπα". Οσο περισσοτερη η ποσοτητα τοσο περισσοτερη η "δραση" και φυσικα ο χρωματισμος.

3. Τις συνθηκες που θελουν τις βρηκες κατα τυχη (μαλλον), το να τις κρατησεις σταθερες θελει "δουλεια" και προσοχη.

4. Η τοποθετηση των υλικων εχει ως εξης συμφωνα με την ροη του νερου. Πρωτα περναει απο προφιλτρο με αναλογο υλικο, δευτερο μηχανικο η χημικο (παλι με αναλογο υλικο) και μετα βιολογικο. Στο τελος μπαινει παλι ενα μικρο κομματι σαν προφιλτρο, για να μην περασει οτιδηποτε στο ενυδρειο. Ελπιζω να σε βοηθησα.- :buttrock:

1. To υλικό είναι αυτό http://www.reptilica.gr/product_info.php/p...satz_(gr_18338)

Σήμερα ανέβηκε λίγο το pH ενώ και αρκετά τα νιτρικά μου. Δεν επαρκεί η ροη του φίλτρου ούτε για να κρατίσει νιτρικά και εγώ κάθομαι και ασχολούμε με τύφρη. Αύριο βαζω σε λειτουργία και το εσωτερικό φίλτρο μέχρι να πάω για αλλαγή το κατά 100% ελατωματικό JBL 120 CristalProfi.

Τα υλικά που έχει μέσα είναι:

1. http://www.reptilica.gr/product_info.php/p...chen_(gr_18335)

2. http://www.reptilica.gr/product_info.php/p...satz_(gr_18338)

3. http://www.reptilica.gr/product_info.php/p...0250_(gr_13052)

4. http://www.reptilica.gr/product_info.php/p...0250_(gr_13051)

5. http://www.reptilica.gr/product_info.php/p...-500_(gr_13054)

Link to comment
Share on other sites

Ουπς!!! Εδω εισαι λαθος. Για να εκμεταλευτουμε στο επακρο την τυρφη ( ή και οποιοδηποτε υλικο φιλτρανσης) το νερο πρεπει να περναει απο το υλικο. Αν αμολυσει το καλτσακι με την τυρφη χυμα στο ενυδρειο θα εχει το ελαχιστο (ή και μηδαμινο!) αποτελεσμα :buttrock:

Απολυτος σωστος ο Nidal.- ^_^

Link to comment
Share on other sites

1. To υλικό είναι αυτό http://www.reptilica.gr/product_info.php/p...satz_(gr_18338)

Σήμερα ανέβηκε λίγο το pH ενώ και αρκετά τα νιτρικά μου. Δεν επαρκεί η ροη του φίλτρου ούτε για να κρατίσει νιτρικά και εγώ κάθομαι και ασχολούμε με τύφρη. Αύριο βαζω σε λειτουργία και το εσωτερικό φίλτρο μέχρι να πάω για αλλαγή το κατά 100% ελατωματικό JBL 120 CristalProfi.

Τα υλικά που έχει μέσα είναι:

1. http://www.reptilica.gr/product_info.php/p...chen_(gr_18335)

2. http://www.reptilica.gr/product_info.php/p...satz_(gr_18338)

3. http://www.reptilica.gr/product_info.php/p...0250_(gr_13052)

4. http://www.reptilica.gr/product_info.php/p...0250_(gr_13051)

5. http://www.reptilica.gr/product_info.php/p...-500_(gr_13054)

1. Σου προτεινω να βγαλεις το Νο2 (Bioballs), για να κερδισεις χωρο σε βιολογικο υλικο. Αυτο το υλικο εγω θεωρω οτι αποδιδει σε αλλου ειδους φιλτρα και οχι σε εξωτερικο η εσωτερικο.

2. Εγω θα εβγαζα και το 1 και θα το αντικαθιστουσα με ενα "χοντροτρυπο" σφουγγαρι, ωστε να κερδισω χωρο και απο εκει. Μηχανικο φιλτραρισμα κανει αυτο το "μακαρονι" κυριως.

3. Προσωπικα δεν προτιμω τα "σφουγγαρια" για βιολογια. Χρησιμοποιω Siporax και Substrat pro, που τα θεωρω πιο αποδοτικα.

4. Να μετρησεις και Αμμωνια.- :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

delta66 Την Τυρφη δεν χρειαζεται αντικατασταση καθε δυο βδομαδες.

Δεν ειπα καθε 15 μερες, αν και δεν αποκλειεται αναλογα την τυρφη και το ποσο "δυνατη" θελεις να παραμενει, να χρειαζεται να αλλαζει και καθε 15 οπως και καθε 2 μηνες αναλογα τις μετρησεις του. :buttrock:

...(την οποια πρεπει να αλλαζεις κατα το ημιση καθε μηνα ή οποτε απο τις μετρησεις καταλαβαινεις οτι εχασε τη δραστικοτητα της)...

Δυστυχως ομως δεν εχουμε παντα την πολυτελεια του χωρου, για παραδειγμα εγω δεν εχω 2 λιτρα χωρο στο φιλτρο για την τυρφη.

Δεν χρειαζεται τοσο χωρο, ποσο θα βαλεις? Ποσα λιτρα ενυδρειο θες να καλυψεις? Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

1. Σου προτεινω να βγαλεις το Νο2 (Bioballs), για να κερδισεις χωρο σε βιολογικο υλικο. Αυτο το υλικο εγω θεωρω οτι αποδιδει σε αλλου ειδους φιλτρα και οχι σε εξωτερικο η εσωτερικο.

2. Εγω θα εβγαζα και το 1 και θα το αντικαθιστουσα με ενα "χοντροτρυπο" σφουγγαρι, ωστε να κερδισω χωρο και απο εκει. Μηχανικο φιλτραρισμα κανει αυτο το "μακαρονι" κυριως.

3. Προσωπικα δεν προτιμω τα "σφουγγαρια" για βιολογια. Χρησιμοποιω Siporax και Substrat pro, που τα θεωρω πιο αποδοτικα.

4. Να μετρησεις και Αμμωνια.- :buttrock:

Δηλαδή να τα βγάλω όλα και να βάλω μόνο siporax kai substrat? Εσύ δηλαδή έχεις μόνο αυτά και "υαλοβάμβακα"; Αμμωνία με αυτά τα υλικά και NO2 Ποτέ δεν είχα. Μόνο NO3.

Έχω ανοίξει άλλο thread για τα υλικά του φίλτρου εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...=52&t=19703

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αν λειτουργει καλα ενα συστημα δεν το πειραζουμε.

Γι'αυτο μη τα πειραξεις.

Ομως, πειραγμα ειναι και η αλλαγη της ιχθυοφορτωσης? :buttrock:

Τα υλικα που προταθηκαν ειναι υλικα που θεωρουνται "καλα" και μπορουν στο ιδιο χωρο που θα επιαναν αλλα υλικα να κανουν "καλυτερη δουλεια".

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αν λειτουργει καλα ενα συστημα δεν το πειραζουμε.

Γι'αυτο μη τα πειραξεις.

Ομως, πειραγμα ειναι και η αλλαγη της ιχθυοφορτωσης? :buttrock:

Τα υλικα που προταθηκαν ειναι υλικα που θεωρουνται "καλα" και μπορουν στο ιδιο χωρο που θα επιαναν αλλα υλικα να κανουν "καλυτερη δουλεια".

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι με NO3 στο ενυδρείο και αναφέρω τους λόγους στο λινκ πιο πάνω.

ιχθυοφορτωση στο ενυδρείο ποτέ δεν είχα. Τώρα έχω 4 σκαλάρια, 2 μεγάλα, 2 μικρά 1 πλεκο και 1 δολάριο σε 120Λ. Δεν νομίζω να είναι πολλά. Με το εσωτερικό που είχε 600Λ/ώρα (πραγματικά) δεν είχα ποτέ πρόβλημα με ΝΟ3. Απλά το εξωτερικό μου έχει πρόβλημα.

Η γνώμη μου είναι ότι ή θα βάλω JBL υλικά με την σειρά και τον τρόπο που προτείνει η εταιρία ή θα βάλω υλικά σαν αυτά που προτείνεις εσύ. Ποια υλικά έχεις εσύ και με τι σειρά μέσα στο φίλτρο σου;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να τα βγάλω όλα και να βάλω μόνο siporax kai substrat? Εσύ δηλαδή έχεις μόνο αυτά και "υαλοβάμβακα"; Αμμωνία με αυτά τα υλικά και NO2 Ποτέ δεν είχα. Μόνο NO3.

Έχω ανοίξει άλλο thread για τα υλικά του φίλτρου εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...=52&t=19703

Ευχαριστώ!

Κανε μου την χαρη και μη χρησιμοποιεις αυτη τη λεξη γιατι :wacko::wacko::buttrock::rasp:^_^

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι με NO3 στο ενυδρείο και αναφέρω τους λόγους στο λινκ πιο πάνω.

ιχθυοφορτωση στο ενυδρείο ποτέ δεν είχα. Τώρα έχω 4 σκαλάρια, 2 μεγάλα, 2 μικρά 1 πλεκο και 1 δολάριο σε 120Λ. Δεν νομίζω να είναι πολλά. Με το εσωτερικό που είχε 600Λ/ώρα (πραγματικά) δεν είχα ποτέ πρόβλημα με ΝΟ3. Απλά το εξωτερικό μου έχει πρόβλημα.

Η γνώμη μου είναι ότι ή θα βάλω JBL υλικά με την σειρά και τον τρόπο που προτείνει η εταιρία ή θα βάλω υλικά σαν αυτά που προτείνεις εσύ. Ποια υλικά έχεις εσύ και με τι σειρά μέσα στο φίλτρο σου;

1. Γιατι αν βαλεις οτι θελεις υπαρχει προβλημα;;; Τι σημασια εχει τι προτεινει η εταιρια;;; Αυτη βγαζει τα υλικα της για να τα πουλησει, αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να βαλεις οτιδηποτε εσυ θεωρεις οτι χρειαζεσαι. :buttrock:

2. Γιατι εχεις προβλημα, δεν υπαρχει τροπος να μειωθει;;; ^_^

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι με NO3 στο ενυδρείο και αναφέρω τους λόγους στο λινκ πιο πάνω.

ιχθυοφορτωση στο ενυδρείο ποτέ δεν είχα. Τώρα έχω 4 σκαλάρια, 2 μεγάλα, 2 μικρά 1 πλεκο και 1 δολάριο σε 120Λ. Δεν νομίζω να είναι πολλά. Με το εσωτερικό που είχε 600Λ/ώρα (πραγματικά) δεν είχα ποτέ πρόβλημα με ΝΟ3. Απλά το εξωτερικό μου έχει πρόβλημα.

Η γνώμη μου είναι ότι ή θα βάλω JBL υλικά με την σειρά και τον τρόπο που προτείνει η εταιρία ή θα βάλω υλικά σαν αυτά που προτείνεις εσύ. Ποια υλικά έχεις εσύ και με τι σειρά μέσα στο φίλτρο σου;

Ποια πιστευεις ειναι η αιτια για τις υψηλες τιμες των νιτρικων?

Link to comment
Share on other sites

1. Γιατι αν βαλεις οτι θελεις υπαρχει προβλημα;;; Τι σημασια εχει τι προτεινει η εταιρια;;; Αυτη βγαζει τα υλικα της για να τα πουλησει, αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορεις να βαλεις οτιδηποτε εσυ θεωρεις οτι χρειαζεσαι. :buttrock:

2. Γιατι εχεις προβλημα, δεν υπαρχει τροπος να μειωθει;;; :rasp:

1. Εσυ τι θεωρείς ρώτησα είναι καλύτερο από τις JBL. Εγώ έχω κάνει ήδη ότι καλύτερο θεωρώ και δεν λειτούργησε.

2. Για να μειώσεις το NO3 πρέπει να κάνεις συχνές αλλαγές νερού τις οποίες τις κάνω.

Ποια πιστευεις ειναι η αιτια για τις υψηλες τιμες των νιτρικων?

Πιστεύω ότι έχω λάθος υλικό στα φίλτρα μου. Δεν ξέρω γι'αυτό ρώτησα εσσάς μήπως επειδή ξέρετε καλύτερα από ενυδρεία να μου πείτε. Με 1000+ ροή στα 2 φίλτρα + αλλαγές νερού τι μπορεί να συμβαίνει και έχω NO3.

επειδή όμως το θέμα εδώ ήταν τα pH η συνέχεια εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...=13&t=19742

To pH πάντως παρέμεινε στο 7.2 και δεν πάει παρακάτω ούτε ακόμα βάζοντας νέα τύφρη στο φίλτρο. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Στο ποστ #16 σου εχω γραψει ποια υλικα θεωρω καλυτερα, ριξε παλι μια ματια.- :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...