Jump to content

Γέννα Altum


koumparos

Recommended Posts

Μιας και σήμερα έχουμε γεννέθλεια ,2 μηνών , σας παρουσιάζω τα μωρά μου.

Στην πρώτη φώτο ο μπαμπάς και η μαμά και στην δευτερή τα τέκνα :buttrock:post-292-1219301171_thumb.jpgpost-292-1219301599_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα koumparos , σου ευχομαι να τα δεις ολα μεγαλα ! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

:buttrock:^_^:rasp::wacko: ειναι φανταστικα καλο μεγαλομα φιλε!!
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για την επιτυχία!

Υπέροχα σκαλάρια που προέρχονται και από καλούς γονείς.... :buttrock:

Δέν είναι όμως Pterophyllum Altum αλλά Pterophyllum sp. 'Peru'.

Τα δικά σου είναι F3 από όσο ξέρω και τα μικρά με την σειρά τους F4! ^_^

Πραγματικά πανέμορφα!

Άντε και σε επόμενες γέννες!

*υστ. Μιάς και τα δικά σου είναι πολύ 'κοντά' στα άγρια θα ήθελα να αναφέρεις πόσο καλοί γονείς είναι.

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Oι πρώτες γέννες έγιναν μέσα στο κυρίως ενυδρείο το οποίο είναι full φυτεμένο και έχει 4 scalare πολλά γατόψαρα ancistrus και cory και πολλά apple snails.Οι γονείς δεν αφηναν τίποτε να πλησιάσει τα αυγά.Ούτε να snails σε απόσταση 40cm.Tα άλλα 2 scalare τα είχανε ,μετα από τρελές μάχες, χώσει μέσα στα φυτά και δεν αφήνανε να βγούν ουτε για φαγητό.

Οσα μώρα απομακρινονταν πηγαιναν οι γονείς τα έβαζαν στο στόμα τους και τα εφτηναν πάλι κοντά τους

Μικρά όμως είδα μέχρι 10 ημερών.Μετα τα έχανα.

Ετσι μετέφερα το ζευγάρι σε γεννήστρα μαζί με ένα mopani.Tα μωρά έγιναν πάλι 10 ημερών όπου είδα το εξείς απίστευτο.Ξεκίνησε μια απίστευτη μάχη μεταξύ αρσενικού και θυληκού.Λες και το ένα ήθελε να σκοτώσει το άλλο.Τελικά ,δυστυχώς , κέρδισε ο αρσενικός και σε 5 λεπτα έφαγε 120 μωρά.Την τελευταία φορά μόλις τα αυγά έσκασαν οι γονεις απομακρύνθηκαν από την γεννήστρα και να το αποτέλεσμα.

Συμπέρασμα.Η μητέρα είναι πολύ καλή.Ποτε δεν έφυγε από τα αυγά της.Σχεδόν δεν έτρωγε αλλά ο πατέρας μου βγήκε λίγο μούτρο :buttrock:

Εάν προσπαθήσω να τον ψυχολογίσω μην γελατε ρε ^_^ δεν είναι θέμα αλλίωσης το ότι τα έτρωγε.Μετά την 10 μέρα έδειχνε σημάδια κούρασης και ενευρισμού από το ασταμάτητο κινηγητο να τα μαζέψει κοντά του.Ισως το έκανε για να ξαναζευγαρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και Δημήτρη με ρώτησες για τους γονείς δες μια φωτογραφία που τράβιξα τώρα από σημερινή γέννα.Αυτή την σκηνη θα την βλέπω ,λες και είναι βαλσαμωμένα ,μέχρι να σκάσουν τα αυγά.

post-292-1219321197_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να μαθω σε τι συνθηκες γεννησαν τα σκαλαρια σου... :buttrock:

ΥΣ:αν ποτε θες να δωσεις μερικα μικρα εγω εδω ειμαι ^_^ ...

Link to comment
Share on other sites

Εάν προσπαθήσω να τον ψυχολογίσω μην γελατε ρε ^_^ δεν είναι θέμα αλλίωσης το ότι τα έτρωγε.Μετά την 10 μέρα έδειχνε σημάδια κούρασης και ενευρισμού από το ασταμάτητο κινηγητο να τα μαζέψει κοντά του.Ισως το έκανε για να ξαναζευγαρώσει.

Μπα φίλε μου είναι παλιοχαρακτήρας :buttrock: αν ήθελε να ξαναζευγαρώσει δεν θα τον ενοχλούσαν τα μικρά.

Εμένα πάντως μου βγήκε πολύ στοργικός και ενώ είχα μικρά όταν ξαναζευγάρωσε με την θυληκιά και προστάτευε και τα νέα αυγά και τα παιδάκια του.

http://i211.photobucket.com/albums/bb51/ko...0scalare/36.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν να τα χαιρεσε!!!

Link to comment
Share on other sites

μπραβο κουμπαρε

Να σου ζησουν και να τα χαιρεσε!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν!!!

Καταπληκτική εμπειρία η ανάπτυξη των μωρών!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
post-292-1222260331_thumb.jpgΜιας και τα μωρά μεγάλωσαν λίγο αποφάσισα να τα μεταφέρω σε μεγαλύτερο ενυδρείο.Ετσι από τα 120lt μετακόμισαν στα 440lt
Link to comment
Share on other sites

Πωπω, ειναι υπεροχα!!!!

Φτου φτου!!!

Υ.Σ. Δεν πιστευω να ξεχασες το προξενιο που ειχαμε κανονισει :unsure:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φίλε μου συγχαρητήρια. Αν ποτέ σκεφτείς να δώσεις θα ήθελα και εγω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου συγχαρητήρια. Αν ποτέ σκεφτείς να δώσεις θα ήθελα και εγω.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=20966&hl=

:chair:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...