Jump to content

ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΘΟΛΟ


Recommended Posts

ΤΟ ΝΕΡΟ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΒΑΛΑ ΜΙΑ ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΘΟΛΩΣΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 3 ΜΕ 4 ΩΡΕΣ ΕΤΣΙ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 100 ΛΙΤΡΑ

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες στο forum μας, και καλή συνέχεια.

γράψε κάποια στοιχεια για το ενυδρείο σου

θα σε παρακαλέσω να γράφεις με πεζά

Link to comment
Share on other sites

1000 λιτρα ευδρειο εχω μεσα μερικα ψευτικα φυτα και 2 καρχαριακα fagashi καπως ετσι λεγονται..σταματησα την αεραντλια αλλα το νερο παραμενει ετσι

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό δουλεύει το ενυδρείο?

Τι φίλτρο έχεις, εσωτερικό ή εξωτερικό, και τι υλικά έχει μέσα ?

Αλλαγές νερού κάθε πότε κάνεις ?

Μετρήσεις ( τεστ ) για την ποιότητα του νερού κάνεις ?, εάν κάνεις σε παρακαλώ γραψτες

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο δουλευει 2 εβδομαδες..εχω εσωτερικο φιλτρο το σφουγγαρακι ανθρακα μακαρόνι υαλοβαμβακα ενα θερμοστατη και την αντλια ηταν.δεν εχω κανει τεστ..αλλα ξαφνικα θολωσε το νερο ενω ηταν οκ

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο ΄δεν έχει στρώσει ακόμα,

αγόρασε υγρά τεστ ΝΗ3 - ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3, και κάνε μετρήσεις

Link to comment
Share on other sites

1000 λιτρα ευδρειο εχω μεσα μερικα ψευτικα φυτα και 2 καρχαριακα fagashi καπως ετσι λεγονται..σταματησα την αεραντλια αλλα το νερο παραμενει ετσι

μήπως είναι pangasius ?

http://www.fishbase.org/summary/SpeciesSummary.php?ID=292

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω να διάβασες το πόσο μεγαλώνουν.........

αυτά τα επέλεξες εσύ, ή σου τα έδωσε το κατάστημα..?

Link to comment
Share on other sites

ξερω φτανουν μεχρι και το ενα μετρο τα επελεξα εγω αλλα γνωριζα εχω ενυδρειο μεγαλυτερο 300 λιτρα οταν λεγαλωσουν τηα τα μεταφερψ εκει

Link to comment
Share on other sites

η γνώμη μου είναι οτι αυτού του μεγέθους ψάρια δεν πρέπει να μπαίνουν στα ενυδρεία μας

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι τι να κανω για να ξεθολωσει το νερο και τεστ να κανω και δω π.χ κακη ποιοτητα νερου τι να κανω

κανε τα τεστακια πρωτα και μετα θα δουμε τι φταιει. Μηπως εριξες πολλα βακτηρια μεσα?

Link to comment
Share on other sites

δεν κανεις απολυτος τιποτα, απλα περιμενεις, θα ξεθολωσει μονο του

οσον αφορα τα παγκασιους οκ δεν θα γινουν ποτε τα δικα του τοσο μεγαλα οσο η φωτο που εστειλε ο ΝAVY και το 1 μετρο ειναι λιγο δυσκολο

αλλα και 40 εκατοστα να γινει παλι δεν θα μπορει ουτε να στριψει μεσα στο 300αρι ενυδρειο

πρακτικα δεν υπαρχει ενυδρειο που να μπορει να φιλοξενησει ικανοποιητικα αυτα τα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

εγω ρωτησα τον θειο μου που ασχολειται χρονια με αυτα και σε καταστηματα μου ειπαν με θαυμα θα φτασει τουσ 30 ποντους οποτε οκ

Link to comment
Share on other sites

εγω ρωτησα τον θειο μου που ασχολειται χρονια με αυτα και σε καταστηματα μου ειπαν με θαυμα θα φτασει τουσ 30 ποντους οποτε οκ

Και τα παιδια που μπηκαν στον κοπο να σου απαντησουν και να σε συμβουλεψουν δεν ασχολουνται χρονια;Για να σου λενε κατι,ξερουν καλυτερα.Συμφωνω με τον ΝΑVY που ειπε οτι καποια ειδη δε θα επρεπε να μπαινουν καν στα ενυδρεια μας.Αν λοιπον για σενα ειναι οπως ειπες ΟΚ να εισαι σιγουρος οτι μελλοντικα για το ψαρι δεν θα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

εγω ρωτησα τον θειο μου που ασχολειται χρονια με αυτα και σε καταστηματα μου ειπαν με θαυμα θα φτασει τουσ 30 ποντους οποτε οκ

Και σενα αν καποιος σε εκλεινε σε ενα κουτι με μηκος 50 εκ. με θαυμα θα γινοσουν τοσο. ^_^ Ευτυχος που ο θειος ασχολειται χρονια, σκεφτομαι τι θα γινοταν αν ηταν "ασχετος" με το χομπυ :buttrock: .-

Link to comment
Share on other sites

εγω ρωτησα τον θειο μου που ασχολειται χρονια με αυτα και σε καταστηματα μου ειπαν με θαυμα θα φτασει τουσ 30 ποντους οποτε οκ

Αυτό που λέει ο θείος σου το πιστεύω διότι δεν θα προλάβει να ψοφήσει στην φυσιολογική ηλικία των 10+ ετών.

Από την στιγμή που αποφασίζουμε να διατηρήσουμε ένα ζώο στο σπίτι μας πρέπει να το δίνουμε όσο το δυνατόν γίνεται καλύτερες συνθήκες.

Δυστυχώς και το τονίζω αυτό τα ψάρια είναι το πιο παρεξηγημένο κατοικίδιο.

Ουκ ολίγες φορές χρησιμοποιείτε για διακοσμητικό και όχι για ένα ζωντανό κατοικίδιο που έχουμε στο σπίτι μας.

Σκέψου να φιλοξενείς ένα σκυλί σε ένα χώρο 1,5Χ1,5 θα γαβγίζει θα ουρλιάζει και γενικά θα ραγίσει καρδίες ανθρώπων, θα επιστρατευτούν και η φιλοζωικές οργανώσεις κτλ. Σίγουρα αυτό το σκυλί δεν θα ζήση 12-15 χρόνια.

Και πάλη δυστυχώς τα ψάρια δεν κλαίνε δεν γαβγίζουν δεν ουρλιάζουν και δεν έχουν πολλές επιλογές ώστε να εκδηλώσουν την δυσαρέσκεια τους, και επειδή δεν το κάνουν αυτό νομίζουμε ότι όλα είναι εντάξει.

Με αφορμή αυτό και δεν είναι προσωπική επίθεση σε κανέναν… έλεος πια… τελευταία διαβάζω πολλά κουφά στο φόρουμ περί διατήρησης των ψαριών κτλ. Κάποιοι από αγανάκτηση δυστυχώς εκφράζονται και λιγάκι ακραία. Το να κάνουμε λάθει είναι ανθρώπινο, το να εμμένουμε στα λάθει μας είναι ….. (το αφήνω αχαρακτήριστο φαντασία έχετε)

Συγγνώμη φίλε αν έγινες η αφορμή να πω όλα όσα έπρεπε να πω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...