Jump to content

Τριτη απορια : Θερμοκρασια


Recommended Posts

Διαβασα οτι η καταλληλη θερμοκρασια ειναι σημαντικη για την επιβιωση των ψαριων και φυτων.

Ο θερμοστατης που αναφερεται εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4546

μπορει να θερμανει το νερο?

Χρειαζομαι και κατι αλλο για τη διατηρηση της σωστης θερμοκρασιας?

Δεν εχω φιλτρο μεσα στο ενυδρειο για να τον βαλω μεσα οπως λεει το αρθρο, που να τον βαλω για να μη καουν τα ψαρια αν τον ακουμπησουν?

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν καιγονται και εγω δεν εχω τον θερμοστατη μεσα στο φιλτρο γιατι δεν χωραει και τον εχω κοντα στο φιλτρο για να περναει απο εκει το νερο ...Ριθμιζεις ποσο θελεις να ζεσταινει το νερο με βαση στο τι ψαρια εχεις και με το θερμομετρο ελεγχεις και στο αν δουλευει σωστα..Καλυτερα το θερμομετρο να μην ειναι κοντα στον θερμοσταση...

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για το λαθος, ετσι διαβασα και ρωτησα για σιγουρα.

"Τοποθετείστε αν γίνεται τον θερμοστάτη μέσα στη μονάδα φίλτρου έτσι ώστε το καθαρό νερό που θα βγαίνει να είναι και ζεστό. Τα ψάρια δεν θα κινδυνεύουν να «καούν» αν ο θερμοστάτης είναι μέσα στο φίλτρο."

Αλλα ο θερμοστατης ειναι ενα εξαρτημα που απ'οσο ξερω ανοιγοκλεινει καποια συσκευη αναλογα τη θερμοκρασια που του εχουμε ορισει.

Θερμοστατη εχουν οι φριτεζες και μολις ζεσταθει το λαδι κλεινουν την παροχη ρευματος για να μη καει η συσκευη, δεν ζεσταινει ο θερμοστατης το λαδι.

Μηπως πρεπει να αγορασω και τη συσκευη που ζεσταινει ξεχωριστα? ή μηπως υπαρχει συσκευη που θερμαινει και εχει και θερμοστατη?

Πως θα τη ζητησω αυτη στην αγορα?

Link to comment
Share on other sites

Εχει θερμαντηρες που ριθμιζεις καποια θερμοκρασια οταν φτασει σε εκεινη την θερμοκρασια κλεινει και οταν παει να κατεβει ξανα ανοιγει..για δες εναν εδω

Έγινε επεξεργασία - Thodwrhs
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε, η συσκευή που αναφέρεις, έχει επικρατήσει να λέγεται θερμοστάτης αλλά αυτό συμβαίνει εκ παραδρομής, κανονικά λέγεται θερμαντήρας με ενσωματωμένο θερμοστάτη αφού έχει μέσα και αντιστάσεις για να θερμαίνουν το σώμα, άρα δίκιο έχεις που ρωτάς :buttrock: , άλλωστε υπάρχουν αρκετές ανακρίβειες στην ορολογία του χόμπυ που οι ρίζες τους είναι αρκετά βαθιές για να αλλάξουν τώρα απότομα.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις χρησιμες πληροφοριες.

Οποτε ζηταω "θερμαντηρα" με ενσωματωμενο θερμοστατη.

Αν παρω αυτο που εχει και θερμοστατη θα χρειαστω και θερμομετρο?

Κατι αλλο γαι τη ρυθμιση της καταλληλης θερμοκρασιας θα χρειαστω?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις χρησιμες πληροφοριες.

Οποτε ζηταω "θερμαντηρα" με ενσωματωμενο θερμοστατη.

Αν παρω αυτο που εχει και θερμοστατη θα χρειαστω και θερμομετρο?

Κατι αλλο γαι τη ρυθμιση της καταλληλης θερμοκρασιας θα χρειαστω?

πρεπει να παρεις και θερμομετρο για να ελεγχεις την θερμοκρασια του ενυδρειου σου...

Δεν νομιζω να χρειαζετε να παρεις κατι αλλο για την ριθμιση της θερμοκρασιας παρα απο ενα θερμομετρο... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Αυτά για τον χειμώνα. Γιατί το καλοκαίρι θέλει άλλες πατέντες με ανεμιστήρακια ^_^ λεπτομέρειες θα βρεις στο forum :buttrock: .

Link to comment
Share on other sites

Το θερμομετρο που θα αγορασεις να ειναι γυαλινο με βεντουζακια που μπαινει μεσα στο ενυδρειο,

μην αγορασεις αυτοκολλητο που το βαζουμε εξωτερικα του ενυδρειου δεν ειναι αξιοπιστα.

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα ζητα το σκετο θερμαντηρα γιατι μπορει να πεσεις σε ασχετο

και να μην καταλαβαινει τι του λες

Σιγουρα?

Γιατι καπου ειδα οτι υπαρχουν θερμαντηρες που δεν εχουν θερμοστατη και δεν ρυθμιζεται η επιθυμητη θερμοκρασια.

Αν μου δωσουν τετοιον θερμαντηρα αφου δεν θα διευκρινησω?

Link to comment
Share on other sites

ας μην το πλατιασουμε αλλο.

ειναι απλο.

ζητησε απο το καταστημα,εναν θερμοστατη jagger για τα λιτρα σου και τελος.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε μου φιλε δεν μας ζαλισες καθολου.

κανεις δεν τα ξερει ολα.ολοι μας ρωταμε και διαβαζουμε συνεχως.... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...