Jump to content

2 φίλτρα και ακόμα έχω νιτρικά σε 120l ενυδρείο!


Recommended Posts

Έβαλα και το παλιό εσωτερικό φίλτρο μαζί με το εξωτερικό αλλά τα νιτρικά μου παραμένουν ψηλά και φτάνουν μέχρι και 50. Δεν ξέρω βέβαια εάν σε 3 μέρες "έστρωσε" ώστε να αποδείδει το μέγιστο, πάντως έχει πολύ καλύτερη ροή από το εξωτερικό.

Ούτε ιχθυοφόρτωση έχω και αλλαγές νερού κάνω και ποτέ δεν πέφτει κάτω από 25.

Αυτή την στιγμή και στα 2 φίλτρα έχω με την σειρά. Υαλοβάμβακα (JBL Symec), σφουγγάρι χοντρό (JBL), κεραμικά (JBL στο ένα, Tetra στο άλλο) ενώ στο ένα έχω και τύφρη. Τις βιόσφερες JBL από το εξωτερικό φίλτρο τις έβγαλα γιατί διάβασα ότι δεν κάνουν τίποτα και ανεβάζουν και τα νιτρικά, αλλά δεν είδα διαφορά.

Με τέτοια ροή πάνω από 1000 L /h με 2 βιολογικά φίλτρα είναι δυνατόν μετά από αλλαγή νερού και πεντακάθαρο βυθό να έχω νιτρικά;

Αύριο θα πάω να μετρήσω σε Pet Shop τα νιτρικά μήπως και το Tetra Που έχω το τεστ δείχνει ότι νανε. Εάν όμως όντως έχω πρόβλημα τι μπορεί να φταίει και πως μπορώ να χρησιμοποιήσω καταλληλότερα τον εξωπλισμό που έχω; Τι υλικά προτείνετε και είναι σωστό που και τα 2 τα χρησιμοποιώ ως βιολογικά; Μήπως το ένα πρέπει να το έχω ως μηχανικό;

JBL cristalprofi 120 (300L/h) εξωτερικό και εσωτερικό με αντλία 800L/h.

Link to comment
Share on other sites

ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?απο μονα τους τα φιλτρα δεν κανουν δουλεια,αν οι αλλαγες νερου ειναι λιγες.κανε αλλαγη 1 φορα την εβδομαδα σε ποσοστο 30%,και σιγα σιγα θα πεσει.

Link to comment
Share on other sites

ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο?απο μονα τους τα φιλτρα δεν κανουν δουλεια,αν οι αλλαγες νερου ειναι λιγες.κανε αλλαγη 1 φορα την εβδομαδα σε ποσοστο 30%,και σιγα σιγα θα πεσει.

Δεν έχω καταλάβει κατι....

όταν έχω "στρωμένο" ενυδρείο ύπάρχουν τα σωστά βακτήρια ώστε να γίνει σωστά ο κύκλος του αζώτου και έτσι δεν υπάρχει ούτε ΝO2 ούτε αμμωνία και παράγετε μόνο στο τέλος ΝΟ3. Είναι φυσικό έτσι σε κάθε στρωμένο ενυδρείο να παράγετε NO3 έτσι δεν είναι; Οπότε εάν υπάρχει μεγάλη συγγέντρωση NO3 σημαίνει ότι δεν προλαβαίνουν τα φίλτρα να κάνουν καλό μηχανικό φιλτράρισμα; Δηλαδή από βιολογία είμαι οκ και χρειάζομαι καλύτερο μηχανικό φιλτράρισμα; Μήπως λόγο αυξημένων βακτηριδίων έχω μεγάλη παραγωγή NO3 και πρέπει να μειώσω ποσότητα από κεραμικά στο φίλτρο όπου αναπτύσονται εκεί τα βακτηρίδια;

Το νερό του ενυδρείου το αλλάζω κάθε 4-5 μέρες κατά 50% η ροή είναι πολύ μεγάλη των φίλτρων συνολικά και δεν νομίζω να έχω ιχθιοφόρτωση με 4 σκαλάρια (τα 2 μικρά) 1 δολάριο και 1 πλεκο σε 120Λ.

Επειδή από βιολογία είμαι οκ μήπως πρέπει το εσωτερικό φίλτρο πού έχει και την μεγαλύτερη ροή να το κάνω μηχανικό μόνο; Και με τι υλικά; :wacko:

:buttrock:^_^:rasp::wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο οτι το τελικό προϊόν του αερόβιου κύκλου του αζώτου είναι το NO3 αλλά από 'κεί και πέρα το ΝΟ3 χρειάζεται βακτήρια που ζούν σε αναερόβιο περιβάλλον (χωρίς οξυγόνο) για να διασπαστεί σε άζωτο και να διαφύγει στην ατμόσφαιρα με μορφή αερίου (φυσσαλίδες), πράγμα που στα φίλτρα με υλικά που έχουν καλά αεριζόμενες όλες τις επιφάνειές τους δεν συμβαίνει, οπότε ή αφαιρούμε το NO3 με τις αλλαγές νερού, ή δημιουργούμε αναερόβιο περιβάλλον στο φίλτρο. Οπότε πρέπει να ξεκαθαρίσεις οτι το μηχανικό φιλτράρισμα δεν μειώνει τo NO3 ούτε ευθύνεται άμεσα για άλλες χημικές διεργασίες, απλά κατακρατά με μηχανικό τρόπο τα σωματίδια που αιωρούνται στη στήλη του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο οτι το τελικό προϊόν του αερόβιου κύκλου του αζώτου είναι το NO3 αλλά από 'κεί και πέρα το ΝΟ3 χρειάζεται βακτήρια που ζούν σε αναερόβιο περιβάλλον (χωρίς οξυγόνο) για να διασπαστεί σε άζωτο και να διαφύγει στην ατμόσφαιρα με μορφή αερίου (φυσσαλίδες), πράγμα που στα φίλτρα με υλικά που έχουν καλά αεριζόμενες όλες τις επιφάνειές τους δεν συμβαίνει, οπότε ή αφαιρούμε το NO3 με τις αλλαγές νερού, ή δημιουργούμε αναερόβιο περιβάλλον στο φίλτρο. Οπότε πρέπει να ξεκαθαρίσεις οτι το μηχανικό φιλτράρισμα δεν μειώνει τo NO3 ούτε ευθύνεται άμεσα για άλλες χημικές διεργασίες, απλά κατακρατά με μηχανικό τρόπο τα σωματίδια που αιωρούνται στη στήλη του νερού.

Ευχαριστώ μου απάντησες σε όλες τις ερωτήσεις σε μια παράγραφο! :buttrock:

Με ποια υλικά μπορώ να φτιάξω αναερόβιο περιβάλλον; Κάπου διάβασα ότι το siporax τις Sera κάνει που έχω ήδη στο εσωτερικό φίλτρο. Μήπως θα ήταν καλύτερα να μπει αυτό στο εξωτερικό φίλτρο που έχει μικρότερη ροή ή δεν παίζει ρόλο η ροή; Γνωρίζεις κάποιο άλλο υλικό; Κάτι σφουγγάρια της JBL Που είχα βάλει έριχναν από ότι θυμάμε τα νιτρικά αλλά δεν θέλω με χημικό τρόπο να παρέμβω.

Επίσης το νερό από το ένα φίλτρο πέφτει από 1 cm ύψος μέσα στο ενυδρείο. Μήπως επιβαρύνεται η κατάσταση λόγο οξυγόνου;

Link to comment
Share on other sites

Τα σφουγγάρια της JBL θυμήθηκα ήταν για NO2 και όχι ΝΟ3.

Βρήκα κάποιο υλικό της JBL ΄που λέγετε ΒιοNitratEX για τα νιτρικά. Το γνωρίζετε; Τι γνώμη έχετε;

http://www.jbl.de/factmanager/frame_page.p...klabel=NitratEX

Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπάρχουν πολλά υλικά που εκτός από βακτήρια για το NO2 δημιουργούν και αναερόβιο περιβάλον για βακτήρια για το NO3.

Τα περισσότερα όμως από αυτά που έμαθα είναι περισσότερο για ΝΟ2 και λιγότερο για ΝΟ3 εκτός του BioNitratEX. Τουλάχιστον έτσι λέει.

Πρός το παρόν έβαλα περισσότερα φυτά στο ενυδρείο μου και εάν δεν αλλάξει η κατάσταση θα ρωτήσω τιμές για αυτά τα υλικά.... φτου πάλι λεφτά για το ενυδρείο :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Το είδα το προϊόν εδώ και έχω μόνο 2 προβληματισμούς, το siporax που χρησιμοποιώ εδώ και ένα χρόνο σπασμένο στα 4 και τους έχω πρήξει όλους οτι κάνει δουλειά, όντος κάνει... ενυδρείο 55 λίτρα με κιχλίδες κοχυλιών και χωρίς φυτά δεν έχω μετρήσει νιτρικά πάνω από 5, με τάισμα 3-4 φορές τη μέρα, καμιά 40ριά μικρά και με μικρή φροντίδα λόγω διακοπών και όλα αυτά χωρίς να προσθέτω κάποια τροφή για τα αναερόβια βακτήρια, οπότε αυτό με το τάισμα των βακτηρίων δεν ξέρω σε ποιά περίπτωση είναι αναγκαίο, επίσης το υλικό αυτό εξαντλείται σε 1 χρόνο (προφανώς τα θρεπτικά) και χρειάζεται αντικατάσταση πράγμα που με το siporax δεν ισχύει αν το προσέχεις και δεν μπούκώνει...

Σωστά το σκέφτεσαι πάντως, αύξησε τα φυτά με είδη ταχύτερης ανάπτυξης, πρόσεξε τους υπόλοιπους παράγοντες για την ανάπτυξή τους και ασ' τα να παίρνουν το άζωτό τους από τα νιτρικά, σύντομα θα το δείς να μηδενίζεται. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Το είδα το προϊόν εδώ και έχω μόνο 2 προβληματισμούς, το siporax που χρησιμοποιώ εδώ και ένα χρόνο σπασμένο στα 4 και τους έχω πρήξει όλους οτι κάνει δουλειά, όντος κάνει... ενυδρείο 55 λίτρα με κιχλίδες κοχυλιών και χωρίς φυτά δεν έχω μετρήσει νιτρικά πάνω από 5, με τάισμα 3-4 φορές τη μέρα, καμιά 40ριά μικρά και με μικρή φροντίδα λόγω διακοπών και όλα αυτά χωρίς να προσθέτω κάποια τροφή για τα αναερόβια βακτήρια, οπότε αυτό με το τάισμα των βακτηρίων δεν ξέρω σε ποιά περίπτωση είναι αναγκαίο, επίσης το υλικό αυτό εξαντλείται σε 1 χρόνο (προφανώς τα θρεπτικά) και χρειάζεται αντικατάσταση πράγμα που με το siporax δεν ισχύει αν το προσέχεις και δεν μπούκώνει...

Σωστά το σκέφτεσαι πάντως, αύξησε τα φυτά με είδη ταχύτερης ανάπτυξης, πρόσεξε τους υπόλοιπους παράγοντες για την ανάπτυξή τους και ασ' τα να παίρνουν το άζωτό τους από τα νιτρικά, σύντομα θα το δείς να μηδενίζεται. :buttrock:

Διάβασες κάπου ότι το υλικό εξαντλείτε μετά από ένα χρόνο επειδή έχει κάποια τροφή για τα αναερόβια;

Δυστιχώς μέχρι στιγμής οι Ανούμπιες που αναπτύσονται πολύ αργά δεν τρώνε NO3. Πρέπει να βάλω και κάποια άλλα φυτά αλλά το δολάριο θα μου τα ξεσκίσει γμτ ^_^ Υπάρχει κάποιο φυτό με σκληρό φυλο που να αναπτύσετε γρήγορα;

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα. Διάβασα την περίπτωση σου και εντυπωσιάστηκα μου συμβαίνει κ μένα ακριβώς το ίδιο στο ενυδρείο μου. Εχω ενυδρείο 180 λίτρα της jwell είμαι στον 4ο μήνα που τρέχει έχω δύο φίλτρα ένα εσωτερικό κ ένα εξωτερικό της eihme 2217 έχω σιποραξ και ακόμα έχω ανεβασμένα νιτρικά. (Είχα μεγάλη εξάτμιση νερού καθημερινά λόγω ανεμιστήρος και ζέστης. Ίσως αυτό να έπαιξε ρόλο).

Ξανάρχισα τις αλλαγές νερού κ καθάρισα τον βυθό με σκούπα, αμέσως μαλάκωσαν τα πράγματα. Την επόμενη μέρα έκανα μετρήσεις και είχαν πέσει κατά πολύ. Νερό έβαλα απιονισμένο το μεγαλύτερο μέρος κ η αλλαγή γύρω στο 25-30%.

Θα συνεχίσω ετσι. Επίσης άλλαξα και υαλοβάμβακα. Καλή προσπάθεια. Θα σου γράψω εξελιξεις.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα. Διάβασα την περίπτωση σου και εντυπωσιάστηκα μου συμβαίνει κ μένα ακριβώς το ίδιο στο ενυδρείο μου. Εχω ενυδρείο 180 λίτρα της jwell είμαι στον 4ο μήνα που τρέχει έχω δύο φίλτρα ένα εσωτερικό κ ένα εξωτερικό της eihme 2217 έχω σιποραξ και ακόμα έχω ανεβασμένα νιτρικά. (Είχα μεγάλη εξάτμιση νερού καθημερινά λόγω ανεμιστήρος και ζέστης. Ίσως αυτό να έπαιξε ρόλο).

Ξανάρχισα τις αλλαγές νερού κ καθάρισα τον βυθό με σκούπα, αμέσως μαλάκωσαν τα πράγματα. Την επόμενη μέρα έκανα μετρήσεις και είχαν πέσει κατά πολύ. Νερό έβαλα απιονισμένο το μεγαλύτερο μέρος κ η αλλαγή γύρω στο 25-30%.

Θα συνεχίσω ετσι. Επίσης άλλαξα και υαλοβάμβακα. Καλή προσπάθεια. Θα σου γράψω εξελιξεις.

Σταματία καλησπέρα. Έκανα και καθαρισμό και αλλαγές και απιονισμένο αλλά δεν είδα διαφορά. Μετά από 1 μέρα πάλι τα ίδια και χωρίς να έχω ιχθιοφόρτωση και τελικά δεν έφτεγε και η ροή του φίλτρου που νώμιζα (2 φορές τον όγκο του ανά ώρα). Τελικά δεν πρέπει να παίζει ρόλο ο όγκος του νερού που ανακυκλώνετε αλλά μέσα από τι όγκο υλικού περνάει και σε τι κατάσταση είναι το υλικό. Εμένα αντί για υλικό τύπου siporax δεν ήξερα και μου έδωσαν απλό κεραμικό που λειτουργεί κυρίως ως μηχανικό φίλτρο. Μου αρέσει και που στις επανειλημένες ερωτήσεις μου για νιτρικά ο πωλητής επέμενε ότι αυτό που μου έδεινε ήταν το καλύτερο. :buttrock:

Τώρα πήρα Substrac που είναι σαν το siporax, ίσως λίγο καλύτερο από ότι λένε για τα νιτρικά και έβαλα στο φίλτρο και πρέπει να περιμένω μερικές μέρες για να δω και εγώ αποτελέσματα.

Επειδή έχω και εγώ μεγάλη εξάτμιση από τα ανεμιστηράκια πες μου εξελίξεις μήπως και φταίει και αυτό σε κάποιο βαθμό. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο κανατε την αλλαγη νερου με απιονοσμενο νερο;;;; Εννοω ποιο ηταν το ζητουμενο, απο μια τετοια κινηση;;; :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο κανατε την αλλαγη νερου με απιονοσμενο νερο;;;; Εννοω ποιο ηταν το ζητουμενο, απο μια τετοια κινηση;;; :buttrock:

Έβαλα περίπου 20L απιονισμένο νερό για 2 λόγους. Ο ένας είνα γιατί το νερό της βρύσης έχει ΝΟ3 15+ και ο άλλος γιατί έχει υψηλό pH και σκληρότητα και θέλω λιγότερο και από τα 2 για τα σκαλάρια μου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ρίχνεις ΠΟΛΥ κερατόφυλλο???? Εγώ έτσι τα έριξα!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω συμφωνω!!! εγω με μπολικο κερατοφυλλο και αλλαγες νερου μονο αρνητικα δεν μου βγηκαν τα νιτρικα... :buttrock:^_^:rasp:

Έγινε επεξεργασία - Thodwrhs
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο κανατε την αλλαγη νερου με απιονοσμενο νερο;;;; Εννοω ποιο ηταν το ζητουμενο, απο μια τετοια κινηση;;; :buttrock:

Oτan exouμε εξατμιση για παραδειγμα 10λιτρων,συμπληρωνουμε το νερο που εξατμηστηκε δηλαδη τα 10λιτρα με νερο Οσμωσης.εαν η συμπληρωση του νερου γινει με νερο της βρυσης τοτε σε αυτη την περιπτωση το ΚΗ και το GH θα φθασουν στα υψη.Οι συνχομπιστες μας εχοντας υποψην τους τα παραπανω χρησημοποιησαν απιονισμενο νερο, μαλλον επειδη δεν εχουν συσκευη οσμωσης.

Ελπιζω να βοηθησα ^_^

Link to comment
Share on other sites

Oτan exouμε εξατμιση για παραδειγμα 10λιτρων,συμπληρωνουμε το νερο που εξατμηστηκε δηλαδη τα 10λιτρα με νερο Οσμωσης.εαν η συμπληρωση του νερου γινει με νερο της βρυσης τοτε σε αυτη την περιπτωση το ΚΗ και το GH θα φθασουν στα υψη.Οι συνχομπιστες μας εχοντας υποψην τους τα παραπανω χρησημοποιησαν απιονισμενο νερο, μαλλον επειδη δεν εχουν συσκευη οσμωσης.

Ελπιζω να βοηθησα :buttrock:

^_^

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ρίχνεις ΠΟΛΥ κερατόφυλλο???? Εγώ έτσι τα έριξα!

Ποια είναι η ονομασία στα αγγλικά να το βρώ στο index plz?

Link to comment
Share on other sites

αυτό νομίζω τρεφετε άπό τα φύλα του και όχι απο τις ρίζες έτσι δεν είναι;

Στο Pet shop μου το έδιναν χωρίς ρίζα να το πιάσω πάνω σε πέτρα η ξύλο.

Link to comment
Share on other sites

αυτό νομίζω τρεφετε άπό τα φύλα του και όχι απο τις ρίζες έτσι δεν είναι;

Στο Pet shop μου το έδιναν χωρίς ρίζα να το πιάσω πάνω σε πέτρα η ξύλο.

Όχι, μη το πιάσεις πουθενά γιατί θα σαπίσει. Θα το ρίξεις στην επιφάνεια και αυτό θα κάνει βόλτες από την ροή του φίλτρου. Έχει τρομακτικά γρήγορη ανάπτυξη και θα βαρεθείς να κόβεις και να πετάς. Και είναι και όμορφο!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτό νομίζω τρεφετε άπό τα φύλα του και όχι απο τις ρίζες έτσι δεν είναι;

Το κερατοφυλλο δεν εχει ριζες :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - Thodwrhs
Link to comment
Share on other sites

Όχι, μη το πιάσεις πουθενά γιατί θα σαπίσει. Θα το ρίξεις στην επιφάνεια και αυτό θα κάνει βόλτες από την ροή του φίλτρου. Έχει τρομακτικά γρήγορη ανάπτυξη και θα βαρεθείς να κόβεις και να πετάς. Και είναι και όμορφο!!!

Δεν μπορώ να βάλω αρκετό γιατί δεν θα περνάει φως στα κάτω φυτά. Θα πάρω λίγο και βλέπουμε. Ευχαριστώ για τις συμβουλές παίδες!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα. Καθάρισα το εξωτερικό φίλτρο έκανα αλλαγή νερού 30% και θα ξανακάνω μετρήσεις. Μου τελείωσε το τεστ των νιτρικών.

Έμαθα χθες ότι ο φωτισμός πρέπει να είναι συνεχόμενος και αυτό παίζει ρόλο στην φωτοσύνθεση και άμεσα στα φυτά. Δεν νομίζω ότι έχει σχέση με τα νιτρικά... απλά το γράφω επειδή μπορεί να σου φανεί χρήσιμο.

Αν το βάζουμε τον φωτισμό με διαλύματα όπως εγώ και αλλάζω τις ώρες καθημερινά τότε τα φυτά τρελαίνονται και η άλγη τα πιάνει στον ύπνο και γεια σας :thumbup:

Θα πάρω τεστάκι και εύχομαι τα νιτρικά να έχουν πέσει.... Θα σου πω... :D Τα λέμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...