Jump to content

Τι εννοεί ο Θοδωρής λέγοντας ότι πέταξε την λάβα


Recommended Posts

Καλημέρα.

Αν μπορείτε πείτε μου όταν λέει ότι πέταξε την λάβα από το φίλτρο του (εξωτερικό) τι ακριβώς εννοεί;

Πέταξε το βρώμικο νερό που είχε μαζέψει το φίλτρο ή έπλυνε τα σφουγκάρια (τα στράγγιξε);

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ρωτάω γιατί πριν από το εξάμηνο έχω ανοίξει και εγώ το εξωτερικό ενυδρειο και έχω πετάξει το βρώμικο νερό. Θέλω να ξέρω αν ήταν λάθος για να μην το ξανακάνω. Και το δικό μου ενυδρείο είναι στο στρώσιμο. Μόλις 3 μήνες....

Είναι 180 λίτρα της Jwell με ευκολα φυτά και 28 ψαράκια μικρά κοινωνικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Σταματία.

Άν και δέν ξέρω σε πιό πόστ αναφέρεσε, θα πρέπει να ξέρεις ότι ποτέ δέν πλένουμε τα βιολογικά υλικά με νερό βρήσης (χρησιμοποιούμε νερό από το ενυδρείο) και σε καμία περίπτωση δέν τα στραγγίζουμε ούτε βγάζουμε το νερό τους τελείως.

Κάτι τέτοιο θα έχει σαν αποτέλεσμα την καταστροφή (μέρους ή και του συνόλου) των πολύτιμων αποικιών βακτηρίων που υπάρχουν στο φίλτρο μας τα οποία είναι υπεύθυνα για την διάσπαση της αμμωνίας..... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιώ νερό της βρύσης.

Αλλά όταν ανοίγω το (εξωτερικό) φίλτρο, το νερό που είναι μέσα βρώμικο το πετάω. Αλλωστε πρέπει να είναι άδειο το φίλτρο όταν το ξαναβάλω μπροστά στην πρίζα αφού αλλάξω τον υαλοβάμβακα που είναι πάνω πάνω.

Κάνω κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιώ νερό της βρύσης.

Αλλωστε πρέπει να είναι άδειο το φίλτρο όταν το ξαναβάλω μπροστά στην πρίζα αφού αλλάξω τον υαλοβάμβακα που είναι πάνω πάνω.

Από όσο γνωρίζω ΟΛΑ τα εξωτερικά φίλτρα θα πρέπει να είναι γεμάτα με νερό πρίν τα βάλουμε στο ρεύμα.Πιό φίλτρο έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εχω το φίλτρο της EIHM 2317.

Mήπως κάνω λάθος που το αδειάζω πρώτα το νερό και μετά ρουφάω από πάνω κ όταν δω οτι βγαίνει το νερό από την έξοδο βάζω την πρίζα.

Αν κάνω λάθος πείτε μου σας παρακαλώ. Γιατί πολλές φορές δυσκολεύομαι μέχρι να πάρει μπρος. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εχω το φίλτρο της EIHM 2317.

Mήπως κάνω λάθος που το αδειάζω πρώτα το νερό και μετά ρουφάω από πάνω κ όταν δω οτι βγαίνει το νερό από την έξοδο βάζω την πρίζα.

Αν κάνω λάθος πείτε μου σας παρακαλώ. Γιατί πολλές φορές δυσκολεύομαι μέχρι να πάρει μπρος. Ευχαριστώ.

Μιά χαρά το κάνεις! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

ok. Aρα συνεχίζω να το κάνω όπως παλιά

Link to comment
Share on other sites

Η λαβα που αναφερει ειναι υλικο (κανονικη λαβα). Καποιοι το χρησιμοποιουν στο φιλτρο (σαν βιολογικο) και καποιοι αλλοι ακομα και στον βυθο (λαθος κατα την δικη μου αποψη) σαν χαλικι. Το φιλτρο σου οταν το ανοιγεις θα αδειαζεις το νερο του σε ενα κουβα και εκει θα ξεπλενεις ελαφρα τα υλικα που εχεις μεσα (αληθεια ποια εχεις βαλει;;^_^. Στην συνεχεια τα τοποθετεις παλι στο φιλτρο και το επαναλειτουργεις. Αν δεν θελεις καθε φορα να ρουφας για να γεμισεις τον καδο, αγορασε αποσπωμενα (διαιρουμενα) βανακια (π.χ. εγω εχω της EHEIM), τα οποια θα κλεινεις (εχουν πανω διακοπτες), θα τα ξεχωριζεις και θα παιρνεις μονο το φιλτρο σου για να κανεις τον καθαρισμο του. Στην συνεχεια τα ξαναενωνεις και απλως ανοιγεις τα βανακια (πρωτα την εισαγωγη), για να ξαναγεμισει ο καδος του φιλτρου με νερο απο το ενυδρειο.-

Υ.Γ. Προσωπικα δεν προτιμω την λεξη "υαλοβαμβακας" σαν ονομασια του Filter wool, αλλα το "μαλλι φιλτρου" η "συνθετικο βαμβακι". Αυτο το υλικο πρεπει να το βαζεις ετσι ωστε να κραταει οτι μπαινει στο φιλτρο πριν φτασει στα υλικα σου (αρα σαν πρωτο υλικο). Βεβαια μπορεις να το βαζεις και σαν τελευταιο (οπως κανεις), παλι για να κρατησει οτιδηποτε περασει προς το ενυδρειο.- :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για τις χρησιμες πληροφορίες που μου έδωσες. Με βοήθησες πολύ....

Αν σου πω ότι έχω βάλει βανάκια και εγώ συνέχιζα να ρουφάω γιατί δεν ήξερα ότι τώρα που τάβαλα δεν χρειάζεται. Φοβόμουν ότι αν άνοιγα τα βανάκια και έβαζα την πριζα, δεν θα προλάβαινε να γεμίσει ο κάδος νερό και μπορεί να μου καιγόταν το φίλτρο.

Από δω κ πέρα θα το κάνω όπως μου λες...

Οσο για τα υλικά που βάζω είναι siporax κ σκέφτομαι μήπως και να έβαζα substrat pro εσύ τι λες;

Αλήθεια μια άλλη ερώτηση. Μπορεί αν το siporax είναι μεγάλη ποσότητα να δημιουργήσει πρόβλημα;

Ρωτάω γιατί έχω αρκετή στο εξωτερικό φίλτρο και έχω βάλει και στο εσωτερικό μετά το filter wool.

Mήπως είναι υπερβολή;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για τις χρησιμες πληροφορίες που μου έδωσες. Με βοήθησες πολύ....

Αν σου πω ότι έχω βάλει βανάκια και εγώ συνέχιζα να ρουφάω γιατί δεν ήξερα ότι τώρα που τάβαλα δεν χρειάζεται. Φοβόμουν ότι αν άνοιγα τα βανάκια και έβαζα την πριζα, δεν θα προλάβαινε να γεμίσει ο κάδος νερό και μπορεί να μου καιγόταν το φίλτρο.

Από δω κ πέρα θα το κάνω όπως μου λες...

Οσο για τα υλικά που βάζω είναι siporax κ σκέφτομαι μήπως και να έβαζα substrat pro εσύ τι λες;

Αλήθεια μια άλλη ερώτηση. Μπορεί αν το siporax είναι μεγάλη ποσότητα να δημιουργήσει πρόβλημα;

Ρωτάω γιατί έχω αρκετή στο εξωτερικό φίλτρο και έχω βάλει και στο εσωτερικό μετά το filter wool.

Mήπως είναι υπερβολή;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ^_^

1. Το μονο μειονεκτιμα που εχω βρει στο Substrat pro, ειναι οτι με την παροδο του χρονου "λιωνει". Εγω παντως χρησιμοποιω αυτα τα δυο (μεχρι τωρα).

2. Προβλημα απο πολυ "βιολογικο" υλικο, δεν εχω ακουσει ποτε.

3. Κατα την δικη μου αποψη, οσο περισσοτερο τοσο το καλυτερο, αν και υπαρχουν καποιοι που διαφωνουν με αυτο.-

:buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...