Jump to content

Νεο ενυδρείο


Recommended Posts

Γεία και πάλι έχω κάνει κάποιες σκέψεις για το ενυδρείο μου με τα λίγα που ξέρω και θα ήθελα την γνώμη σας. Διαβάζοντας σε διάφορα site και θέλωντας να κάνω μια σωστή αρχή δεν έχω κάνει ακόμα τίποτα απλά διαβαζω και κρατάω σημειώσεις :buttrock: Προς το παρόν σκέφτομαι να βάλω ως υπόστρωμα το ειδικό της tetra για να φυτέψω υδρόβια φυτά και για να καλύψω το υπόλοιπο μέρος του βυθού μέχρι τα 4 εκ. λέω να βάλω καφέ πετραδάκια. Εχω βρεί επίσης μια πλάτη Juwel rock για να μην βάλω αφίσα. Όσο για τα φυτά εχω διαλέξει Hygrophila polysperma (για να κρύψω το φίλτρο), Anubias bacteri var. angustifolia και Echinodorus angustifolia (για διακοσμητικά γύρω απο τις διακοσμητικές πέτρες) και Hemianthuς callitrichoides ως χλόη.

Οι ερωτήσεις που έχω σχετικά με τα φυτά είναι οι εξής:

1. δεδομένου του μικρού μεγέθους του ενυδρείου θα χρειαστεί να βάλω οξύγονο η διοξείδιο; έχω μόνο το τυπικό σωληνακι που παίρνει αέρα απο το περιβάλλον.

2. είναι εύκολα φυτά για κάποιον αρχάριο σαν εμένα;

3. σε τι ποσότητα να πάρω απο το καθένα; θα ήθελα να βρώ μια σχετικά οικονομικη και ικανοποιητική λύση.

4. Είναι πολύ απαιτητικά στην συντηρηση τους αυτά τα φύτα;

Σχετικά με τα ψαράκια έχω βρεί συνδιασμούς απο αυτά που μου αρέσουν και νομίζω πως ποσοτικά δεν είναι πολλά.Ο αγαπημένος μου συνδιασμός είναι: 2 Colisa lalia(6cm), 5(4cm) Brachydanio rerio και 3 guppies(4cm) καθώς και ένα Catfish Skunk. Για τα ψαράκια θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1. μπορούν να συμβιώνουν μεταξύ τους;

2. μπορούν να ζουν ευτυχισμένα σε αυτό το ενυδρείο η θα είναι μικρό;

3. Μήπως δεν είναι τα σωστά για εναν αρχάριο;

4. Μηπως είναι δύσκολο να τα βρώ αυτά τα ψαράκια;

αυτά ήθελα να σας ρωτήσω ξέρω ειναι πολλά αλλά θα με βοηθούσε πολύ η γνώμη σας για να μην ταλεπωρώ και τα ψαράκια απο την άγνοια μου! Περιμένω τις προτάσεις σας!Καλό βράδυ!!

Link to comment
Share on other sites

Γεία και πάλι έχω κάνει κάποιες σκέψεις για το ενυδρείο μου με τα λίγα που ξέρω και θα ήθελα την γνώμη σας. Διαβάζοντας σε διάφορα site και θέλωντας να κάνω μια σωστή αρχή δεν έχω κάνει ακόμα τίποτα απλά διαβαζω και κρατάω σημειώσεις Προς το παρόν σκέφτομαι να βάλω ως υπόστρωμα το ειδικό της tetra για να φυτέψω υδρόβια φυτά και για να καλύψω το υπόλοιπο μέρος του βυθού μέχρι τα 4 εκ. λέω να βάλω καφέ πετραδάκια. Εχω βρεί επίσης μια πλάτη Juwel rock για να μην βάλω αφίσα. Όσο για τα φυτά εχω διαλέξει Hygrophila polysperma (για να κρύψω το φίλτρο), Anubias bacteri var. angustifolia και Echinodorus angustifolia (για διακοσμητικά γύρω απο τις διακοσμητικές πέτρες) και Hemianthuς callitrichoides ως χλόη.

Οι ερωτήσεις που έχω σχετικά με τα φυτά είναι οι εξής:

1. δεδομένου του μικρού μεγέθους του ενυδρείου θα χρειαστεί να βάλω οξύγονο η διοξείδιο; έχω μόνο το τυπικό σωληνακι που παίρνει αέρα απο το περιβάλλον. Δεν ειναι απαραιτητο κανενα απο τα 2,αρκει η εξοδος νερου του φιλτρου σου να κανει ελαφρα αναταραξη στν επιφανεια σου.

2. είναι εύκολα φυτά για κάποιον αρχάριο σαν εμένα;Ευκολα ειναι...η "χλοη" ομως χρειαζεται co2 για να ειναι σε καλη κατασταση.

3. σε τι ποσότητα να πάρω απο το καθένα; θα ήθελα να βρώ μια σχετικά οικονομικη και ικανοποιητική λύση. θα παρεις την μικροτερη ποσοτητα που μπορεις και φυτευοντας τα θα δεις αν χρειαζεσαι και αλλα,βλεποντας και κανοντας...

4. Είναι πολύ απαιτητικά στην συντηρηση τους αυτά τα φύτα;Η απαιτητση τους ειναι να εχουν ενα καλο υποστρωμα και 2 φορες την εβδομαδα το υγρο τους λιπασμα,

Σχετικά με τα ψαράκια έχω βρεί συνδιασμούς απο αυτά που μου αρέσουν και νομίζω πως ποσοτικά δεν είναι πολλά.Ο αγαπημένος μου συνδιασμός είναι: 2 Colisa lalia(6cm), 5(4cm) Brachydanio rerio και 3 guppies(4cm) καθώς και ένα Catfish Skunk. Για τα ψαράκια θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1. μπορούν να συμβιώνουν μεταξύ τους; Μπορουν

2. μπορούν να ζουν ευτυχισμένα σε αυτό το ενυδρείο η θα είναι μικρό; τα colisa ειναι οριακα για τα λιτρα σου,τα danio επισης οριακα τα guppies να μην τα βαλεις διοτι γενουν και εχεις ηδη οριακο πληθυσμο επισης το catfish που αναφερεις ειναι το corydoras aenaus και προτιμα να ζει σε μικρα κοπαδακια και οχι μονο του.

3. Μήπως δεν είναι τα σωστά για εναν αρχάριο; Ευκολα ψαρια ειναι....

4. Μηπως είναι δύσκολο να τα βρώ αυτά τα ψαράκια;Πανευκολο...

αυτά ήθελα να σας ρωτήσω ξέρω ειναι πολλά αλλά θα με βοηθούσε πολύ η γνώμη σας για να μην ταλεπωρώ και τα ψαράκια απο την άγνοια μου! Περιμένω τις προτάσεις σας!Καλό βράδυ!!

Έγινε επεξεργασία - dimis1978
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...