Jump to content

Φίλτρο πόσιμου νερού


Dolkin

Recommended Posts

Επειδή ζω σε περιοχή που το νερό βρύσης δεν είναι ιδιαίτερα πόσιμο (Κόρινθος), στις αλλαγές νερού ταλαιπωρούμαι πάρα πολύ.

Χρειάστηκε να κάνω μία αλλαγή μεγάλη για συνηδητοποιήσω το πρόβλημα.

Συνήθως με ένα κουβά των 20 λίτρων μπορόυσα να κρατησω το ενυδρείο σε καλή κατάσταση.

Λόγω όμως φόρτου εργασίας το παρμέλησα και χρειάστικε να κανω μία λίγο πιο γενναία αλλαγή γιατί το νερό μ είχει μία ελαφριά κίτρινη απόχρωση.

οπότε επιστράτευσα και έναν κουβά 12 λίτρων τουλάχιστων για το άδειασμα.

το συμπλήρωμα του νερού είναι μία άλλη ιστορία.

αναγκάζομαι να προετοιμάσω το νερό μία μέρα πριν.

γεμίζω τον 20λιτρο κουβά βάζω φάρμακο για το χλώριο κ την επομένη μέρα αρχίζει η διαδικασία αλλαγής

όμως δεν έχω αρκετό χώρο να βάλω τον κουβά σε ψηλότερο σημείο απο το ενυδρείο ώστε να το γεμίσω με σωληνάκι κ αναγκάζομαι πολλές φορες να χύνω το νερό στο ενυδρείο σιγά σιγά με ένα μικρότερο δοχείο πράγμα χρονοβόρο.

Σκέυτηκα λοιπόν το εξής:

Θα μπορούσα να προσαρμόσω στην βρύση του μπάνιου (η μόνη που βρίσκεται κοντά στο ενυδρείο) με ένα φίλτρο πόσιμου νερού κ μετά από εκεί με λάστιχο μέχρι το ενυδρείο. ώστε να έχω όσο το δυνατόν καθαρότερο νερό;

ξέρω ότι κάποια φίλτρα συγκρατούν βαρέα μέταλα κ ένα μέρος του χλωρίου. Θα βγάζει όμως νερό σε ικανοποιητικές συνθήκες για το ενυδρείο; Ή θα χρειάζεται να το προετοιμάζω με αντιχλώριο πάλι οπότε τσάμπα χρήμα και χρόνος και τράβηγμα;

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω προσαρμοσει μια αεραντλια στην σκουπα βυθου

και απο κει και περα παρατηρω ποτε θα αδειασει ο κουβας.....

Link to comment
Share on other sites

...ξέρω ότι κάποια φίλτρα συγκρατούν βαρέα μέταλα κ ένα μέρος του χλωρίου. Θα βγάζει όμως νερό σε ικανοποιητικές συνθήκες για το ενυδρείο; Ή θα χρειάζεται να το προετοιμάζω με αντιχλώριο πάλι οπότε τσάμπα χρήμα και χρόνος και τράβηγμα;

Εννοεις συσκευη αντιστροφης οσμωσης? (ΑΟ)

Αν κανεις εξ'ολοκληρου αλλαγες με νερο απο ΑΟ δεν χρειαζεται αντιχλωριο.

Χρειαζεται ομως να συμπληρωνεις ηλεκτρολυτες και ιχνοστοιχεια (πωλουνται σε σκευασματα) καθως η ΑΟ μαζι με τα "βλαβερα" κατακρατα και τα "χρησιμα" στοιχεια.

Οταν ομως υπαρχει προβλημα στο νερο του δυκτιου ειναι μια σιγουρη λυση.

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις συσκευη αντιστροφης οσμωσης? (ΑΟ)

Αν κανεις εξ'ολοκληρου αλλαγες με νερο απο ΑΟ δεν χρειαζεται αντιχλωριο.

Χρειαζεται ομως να συμπληρωνεις ηλεκτρολυτες και ιχνοστοιχεια (πωλουνται σε σκευασματα) καθως η ΑΟ μαζι με τα "βλαβερα" κατακρατα και τα "χρησιμα" στοιχεια.

Οταν ομως υπαρχει προβλημα στο νερο του δυκτιου ειναι μια σιγουρη λυση.

Εννοώ με φίλτρα που κυκλοφορούσαν και κυκλοφορούν στην αγορά και προσαρμόζονται στη μπαταρία της βρύσης ώστε το νερό που βγαίνει να φιλτράρεται και να μετατρέπετε σε πόσιμο (που στην ουσία αν δεν κάνω λάθος αυτό θα είναι και καλό νερό για τα ενυδρεία).

Με Α/Ο δεν έχω ασχοληθεί οπότε δεν έχω ιδέα τι ακριβώς γίνεται.

Θα κάνω μια μελέτη πάντως να δω τι ακριβώε με συμφέρει.

Γιατί πέρα-δώθε τον κουβά και να προσπαθώ να τον σηκώσω ψηλά να μεταφέρω το νερό με τη μέθοδο των συγκοινωνούντων δοχείων έχει ώς αποτέλεσμα να μετατρέπονται τα νέυρα μου σε χορδές και το δωμάτιο με το ενυδρείο σε πισίνα

xexex :D

Link to comment
Share on other sites

Μια λυση αν βαρεθηκες να σηκωνεις κουβαδες ειναι αυτη η αντλια http://www.aquaristic.net/eheim-compact-10...-lh.html?lang=1

Σηκωνει το νερο απο το δοχειο μεχρι 2 μετρα και εχει και ρυθμιση ροης για να μη κανει το ενυδρειο ανω κατω κατα την εισαγωγη του νερου αλλα και για να γινεται αργα η εισοδος του νεου νερου σε περιπτωση που ειναι λιγο διαφορετικων τιμων (πχ θερμοκρασιας) απο το νερο του ενυδρειου.

Μονο μη ξεχαστεις, αδειασει ο κουβας απο νερο και καει η αντλια. :D

Link to comment
Share on other sites

Μια λυση αν βαρεθηκες να σηκωνεις κουβαδες ειναι αυτη η αντλια http://www.aquaristic.net/eheim-compact-10...-lh.html?lang=1

Σηκωνει το νερο απο το δοχειο μεχρι 2 μετρα και εχει και ρυθμιση ροης για να μη κανει το ενυδρειο ανω κατω κατα την εισαγωγη του νερου αλλα και για να γινεται αργα η εισοδος του νεου νερου σε περιπτωση που ειναι λιγο διαφορετικων τιμων (πχ θερμοκρασιας) απο το νερο του ενυδρειου.

Μονο μη ξεχαστεις, αδειασει ο κουβας απο νερο και καει η αντλια. :thumbup:

thnx :D

Είναι όντως κι αυτό μία καλή λύση για το part του κουβά :wootwoot:

την προετοιμασία του νερού μάλλον δεν μπορώ να την αποφύγω γιατί από μικρή έρευνα που έκανα κατέληξα ότι κ τα φίλτρα του πόσιμου νερού δεν είναι και άξια εμπιστοσύνης : :D

Link to comment
Share on other sites

Το νερό απ' ότι ξέρω δεν είναι απαραίτητο να το προετοιμάζεις από πριν (αν κάνω λάθος ας με διορθώσετε). Εγώ το βάζω εκείνη τη στιγμή στον κουβά, βάζω το αντιχλώριο, ανακατεύω και μπλουμ μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Το νερό απ' ότι ξέρω δεν είναι απαραίτητο να το προετοιμάζεις από πριν (αν κάνω λάθος ας με διορθώσετε). Εγώ το βάζω εκείνη τη στιγμή στον κουβά, βάζω το αντιχλώριο, ανακατεύω και μπλουμ μέσα...

Στο πρώτο pet shop που είχα πάει όταν ασχολήθηκα με χρυσόψαρα ο ιδιοκτήτης με συμβούλεψε να προετοιμάζω το νερό μία μέρα πριν και θεώρησα ότι ίσως είχε δίκιο ώστε να προλάβει το νερό να "αποβάλει το χλώριο

Τότε χρησιμοποιούσα ένα νατιχλώριο no name.

αργότερα που αγόρσα το αντιχλώριο της SERA στισ οδηγίες διάβασα αν θυμαμαι καλά ότι σε 24 ώρες είναι έτοιμο να δεχτει ψάρια (εκτός αν αυτό το διάβασα στο μπουκάλι με τα βακτήρια)

επίσης διάβασα ότι το συγκεκριμένο αντιχλώριο μπορεί να "ηρεμήσει τα ψάρια από το stress αν ισχύει αυτό λογικά θα σημαίνει οτι μπορεί να το βάλεις την ίδια στιγμή;

αν δεν χρειάζεται προετοιμασία λύνεται ένα απο τα προβλήματα μου :D

απλά ως τώρα θεωρούσα ότι θέλει μία μέρα πριν βάλω το αποχλωριοποιημένο (σωστός όρος?) στο ενυδρείο :/

Link to comment
Share on other sites

Το αντιχλωριο δρα σε λιγα λεπτα δεν χρειαζεται να μεινει στο δοχειο προετομασιας περισσοτερο.

Το νερο μενει στο δοχειο οταν χρειαζεται να αλλαξουν κι αλλα στοιχεια στη συνθεση του, οπως σκληροτητες οξυτητα, θερμοκρασια.

Το νερό απ' ότι ξέρω δεν είναι απαραίτητο να το προετοιμάζεις από πριν (αν κάνω λάθος ας με διορθώσετε).....

Το νερο θελει "προετοιμασια" οταν δεν ειναι ιδιων συνθηκων με το νερο του ενυδρειου.

Δηλαδη αν το νερο του ενυδρειου εχει pH 6.5 ή kH και gH χαμηλοτερο (με προσθηκη μπουκαλας CO2 ή τυρφης στο φιλτρο ή νερο απο οσμωση κλπ) ή το αντιθετο σκληρο νερο με ψηλο pH σε ενυδρειο με αφρικανες, θα πρεπει το νερο που εισαγουμε κατα τις αλλαγες να ειναι ιδιων ή πολυ κοντινων τιμων.

Οσο πιο μακρυα ειναι οι τιμες του νεου νερου τοσο πιο αργα πρεπει να γινεται η εισαγωγη του νερου.

Γι'αυτο τονισα πιο πανω το "εξτρα' της αντλιας με το ρυθμιστη ροης.

http://www.istellas.gr/aquarium/my_hints_ph_adjust.html

...αργότερα που αγόρσα το αντιχλώριο της SERA στισ οδηγίες διάβασα αν θυμαμαι καλά ότι σε 24 ώρες είναι έτοιμο να δεχτει ψάρια (εκτός αν αυτό το διάβασα στο μπουκάλι με τα βακτήρια)...

Στο nitrivec με τα βακτηρια το διαβασες.

Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις αποχλωριποιηση σε δοχειο ριχνεις ποσοτητα αντιχλωριου για τα λιτρα νερου της αλλγης.

Αν ριχνεις στο ενυδρειο νερο και ταυτοχρονα αντιχλωριο ριχνεις ποσοτητα αντιχλωριου για ολα τα λιτρα του ενυδρειου.

Δηλαδη και αντιοικονομικο και κακο για τα ψαρια λογο αποτομων αλλαγων.

Πολυ σημαντικο ειναι για αυτους που εχουν ψαρια που ζουν σε νερο δυκτιου να προετοιμαζουν το νερο σε δοχειο (με ενα θερμαντηρα τον χειμωνα) τουλαχιστον για τη θερμοκρασια, που δεν πρεπει να ειναι πολυ χαμηλοτερη* (πανω απο 2-3 βαθμους διαφορα).

Το καλοκαιρι αν μεινει λιγη ωρα το νερο σε θερμοκρασια δωματιου ερχεται γρηγορα σε θερμοκρασια καλη.

Οσο πιο χαμηλη τοσο πιο αργα να γινεται η εισαγωγη του στο ενυδρειο για να προλαβαινει ο θερμαντηρας να το ζεσταινει.

* λιγο χαμηλοτερη (2-3 βαθμους) ειναι μαλιστα καλο γιατι σπρωχνει τα ψαρια σε αναπαραγωγη.

Δοχειο προετοιμασιας με θερμαντηρα, εσωτερικο φιλτρο που περιεχει τυρφη και αντλια για ανεβασμα του νερου στο ενυδρειο.

Το τουλι της μπομπονιερας ειναι για να αεριζεται το νερο οσο προετοιμαζεται χωρις ομως το κινδυνο να πεσει τιποτα μεσα.

P3190017b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις αποχλωριποιηση σε δοχειο ριχνεις ποσοτητα αντιχλωριου για τα λιτρα νερου της αλλγης.

Αν ριχνεις στο ενυδρειο νερο και ταυτοχρονα αντιχλωριο ριχνεις ποσοτητα αντιχλωριου για ολα τα λιτρα του ενυδρειου.

Δηλαδη και αντιοικονομικο και κακο για τα ψαρια λογο αποτομων αλλαγων.

Πολυ σημαντικο ειναι για αυτους που εχουν ψαρια που ζουν σε νερο δυκτιου να προετοιμαζουν το νερο σε δοχειο (με ενα θερμαντηρα τον χειμωνα) τουλαχιστον για τη θερμοκρασια, που δεν πρεπει να ειναι πολυ χαμηλοτερη* (πανω απο 2-3 βαθμους διαφορα).

Το καλοκαιρι αν μεινει λιγη ωρα το νερο σε θερμοκρασια δωματιου ερχεται γρηγορα σε θερμοκρασια καλη.

Οσο πιο χαμηλη τοσο πιο αργα να γινεται η εισαγωγη του στο ενυδρειο για να προλαβαινει ο θερμαντηρας να το ζεσταινει.

* λιγο χαμηλοτερη (2-3 βαθμους) ειναι μαλιστα καλο γιατι σπρωχνει τα ψαρια σε αναπαραγωγη.

Δοχειο προετοιμασιας με θερμαντηρα, εσωτερικο φιλτρο που περιεχει τυρφη και αντλια για ανεβασμα του νερου στο ενυδρειο.

Το τουλι της μπομπονιερας ειναι για να αεριζεται το νερο οσο προετοιμαζεται χωρις ομως το κινδυνο να πεσει τιποτα μεσα.

P3190017b.jpg

Υπάρχει κάπου παρουσίαση καλύτερη του δοχείου; Πώς έχεις προσαρμώσει το εσσωτερικό φίλτρο;

Επίσης η ερώτηση του θέματος δεν απαντήθηκε νομίζω. Το απλό φιλτράκι των 30-50 Ευρώ που βάζουμε στην βρύση για να καθαρίζει το νερό και έχει τις περισσότερες φορές κεραμικό και άλλες φορές άνθρακα δεν είναι καλύτερα να το χρησιμοποιούμε αντί να παίρνουμε νερό απευθείας από την βρύση; Αυτού του είδους τα φίλτρα δεν νομίζω να παρακρατούν κάτι χρήσιμο για το νερό του ενυδρείου μας.

Link to comment
Share on other sites

Εαν θελεις να χρησιμοποιεις φιλτρο βρυσης χρησιμοποιησε καλο κανει κακο δεν κανει.

Εαν δεν υπαρχουν λογοι να αλλαξεις τις ιδιοτητες του νερου της βρυσης,το χειμωνα ρυθμιζεις

το νερο που ερχεται απο θερμοσιφωνα να ειναι περιπου στην θερμοκρασια που εχει το νερο

του ενυδρειου,ριχνεις απ' ευθειας αντιχλωριο στο ενυδρειο και συμπληρωνεις τοσο νερο οσο

προηγουμενως εχεις βγαλει.Το καλοκαιρι δεν χρειαζεται νερο απο τον θερμοσιφωνα,γιατι

η θερμοκρασια του νερου της βρυσης ειναι περιπου οσο και η θερμοκρασια του νερου του

ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

..Πώς έχεις προσαρμώσει το εσσωτερικό φίλτρο;

Επίσης η ερώτηση του θέματος δεν απαντήθηκε νομίζω. ..

-Απλα ειναι πεταμενο μεσα (το εσωτερικο φιλτρο που εχω ξηλωσει απο το ριο ειναι).

- Για το φιλρο νερου νομιζω δεν υπαρχει προβλημα απο αποψη στοιχειων του νερου (απο τη στιγμη που ειναι ποσιμο).

Αυτο που πρεπει να προσεχθει ειναι η τιμες σκληροτητας (το πεχα αλλαζει κι αυτο, αλλα προσορινα) γιατι πχ ενα φιλτρο που κυκλοφορει (κανατα britta) κατεβαζει τις σκληροτητες kH gH (λογω ρυτινων) και δεν θα ηταν χρησιμο σε ενυδρειο που θελει σκληρο νερο.

Αν το φιλτρο που λεει ο φιλος ειναι παρομοιων ιδιοτητων θα πρεπει να γινουν μετρησεις για να ειναι σιγουρος τι βαζει μεσα στο ενυδρειο.

Επισης θα πρεπει να παρακολουθει τη δραση του φιλτρου, ποσο κραταει η ζωη του δλδ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

-Απλα ειναι πεταμενο μεσα (το εσωτερικο φιλτρο που εχω ξηλωσει απο το ριο ειναι).

- Για το φιλρο νερου νομιζω δεν υπαρχει προβλημα απο αποψη στοιχειων του νερου (απο τη στιγμη που ειναι ποσιμο).

Αυτο που πρεπει να προσεχθει ειναι η τιμες σκληροτητας (το πεχα αλλαζει κι αυτο, αλλα προσορινα) γιατι πχ ενα φιλτρο που κυκλοφορει (κανατα britta) κατεβαζει τις σκληροτητες kH gH (λογω ρυτινων) και δεν θα ηταν χρησιμο σε ενυδρειο που θελει σκληρο νερο.

Αν το φιλτρο που λεει ο φιλος ειναι παρομοιων ιδιοτητων θα πρεπει να γινουν μετρησεις για να ειναι σιγουρος τι βαζει μεσα στο ενυδρειο.

Επισης θα πρεπει να παρακολουθει τη δραση του φιλτρου, ποσο κραταει η ζωη του δλδ κλπ.

Αν μιλάμε για νερό που δεν είναι πόσιμο λόγω χλωρίου ;

Στην κόρινθο που μένω το πρόβλημα είναι μεγάλο.

Πολλοί θεωρούν ότι τα φίλτρα του εμπορίου για πόσιμο νερό μπορούν να το καθαρίσουν ώστε να είναι πόσιμο μετα.

Τωρα κ εγώ δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει και τι όχι.

Μόνο με μετρήσεις λογικά θα μπορέσω να το δω αυτό

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για νερό που δεν είναι πόσιμο λόγω χλωρίου ;

Στην κόρινθο που μένω το πρόβλημα είναι μεγάλο.

Πολλοί θεωρούν ότι τα φίλτρα του εμπορίου για πόσιμο νερό μπορούν να το καθαρίσουν ώστε να είναι πόσιμο μετα.

Τωρα κ εγώ δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει και τι όχι.

Μόνο με μετρήσεις λογικά θα μπορέσω να το δω αυτό

Δεν γνωριζω το μεγεθος του προβληματος στη Κορινθο.

Ειναι τοσο μεγαλο που δεν μπορει να το αντιμετωπισει το αντιχλωριο (εστω σε λιγο μεγαλυτερη δοση) που χρησιμοποιουν ολοι στα ενυδρεια τους?

(Και φυσικα δεν μιλαω για αποχλωριωση στο νερο που πινουμε, αλλα μονο στο νερο για το ενυδρειο).

Αν ειναι οικονομικο το προβλημα με το αντιχλωριο προτεινω seachem prime, 5ml για 200 λιτρα νερο.

Δεσμευει χλωριο αλλα και χλωραμινη.

Θα χρειαστει φυσικα να γινει μια μετρηση για το χλωριο πριν και μετα για να φανει αν γινεται σωστη αποχλωριωση. Δυστυχως δεν εχω πληροφοριες για τετοια τεστ (εκτος καποιων πολυεξοδων), οποιος γνωριζει ας τις μεταφερει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...