Jump to content

450 Vision-ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους.με λενε Κωστα και εχω στην κατοχη μου ενα 450 VISION τροπικο και ενα 120 επισης τροπικο.ασχολουμαι περιπου 4 ετη με το hobby αλλα εχω πολλα ακομα να μαθω.περναω κατευθειαν στο θεμα που ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.βρηκα στα σκουπιδια μια δεξαμενη 450vision(ξεχωρα απο αυτη που εχω).tην γεμισα και την εχω τριπλοτσεκαρει.ειναι μια χαρα.το προβλημα ειναι οτι δεν εχει τιποτα αλλο παρα μονο τα κρυσταλα και το κουτι του φιλτρου μεσα το οποιο ειναι τελειως αδειο.ουτε καπακια ουτε λαμπες ουτε βαση ουτε τιποτα.ειναι μια αδεια δεξαμενη.επειδη την εχω στην βεραντα και επειδη δεν ειμαι σε οικονομικη κατασταση για να φτιαξω ενα ακομα κομπλε 450(αφηστε που ρωτησα σε pet shop και μου ειπανε καλυτερα να παρω καινουργιο ,γιατι το να φτιαξω αυτο απο την αρχη κομπλε κομματι κομματι θα μου στοιχισει παρα πολλα χρηματα και δεν συμφερει)θελω να μου δωσετε καποιες ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΕΣ και σχετικα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ προτασεις-λυσεις για να το λειτουργησω στη βεραντα μου οπως ειναι (αν γινεται)πχ να το κανω με χρυσοψαρα ή οτι αλλο μπορειτε να μου προτεινετε αρκει οπως ειπα και πριν να μου δωσετε μια ολοκληρωμενη λυση και να ειναι και ομορφο αισθητικα μιας και θα ειναι εξω και τον χειμωνα .ευχαριστω εκ των προτερων.ΚΩΣΤΑΣ

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αν σε βολευει στη βεραντα θα μπορουσες με ενα εξωτερικο φιλτρο κ χωρις φωτισμο να το λειτουργησεις σαν λιμνουλα. βεβαια μονο χρυσοψαρα θα αντεχαν τον χειμωνα... για το καλοκαιρι με συχνες αλλαγες νερου κουτσα στραβα θα την εβγαζες λογο ζεστης....

εξωτερικα θα μπορουσες να το ντυσεις με κατι ή κ να το αφησεις ετσι. γουστα ειναι αυτα...

τι να σου πω? η περιπτωση σου ειναι περιεργη :D γιαυτο δεν πηρες απαντησεις...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έψαχνα τι ψάρια μπαίνουν σε λίμνη και θα το έκανα.

Εδώ μπορείς να βρείς κάποιες πληροφορίες.

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Limni/limni.htm

Ο τύπος αυτός έχει βάλει μέχρι και σκαλάρια σε λίμνη από τα οποία μάλιστα είχε και γέννες!

Στην παρουσίαση που θα δεις από ψάρια βάζει και γκάπυς τα οποία θα σου πρότεινα και εγώ με κατάλληλο φίλτρο και φυσικά 1-2 καλούς θερμοστάτες για το χειμώνα :D

Link to comment
Share on other sites

Εαν πρεπει να εχεις το ενυδρειο σ' εξωτερικο χωρο αυτα που μπορεις να βαλεις ειναι χρυσοψαρα.

Τροπικα ψαρια δεν μπορεις να βαλεις γιατι πρεπει να εχεις δυο θερμαντικα σωματα που τον

χειμωνα θα δουλευουν συνεχως.

Link to comment
Share on other sites

antoni, freedom, kai stav σας ευχαριστω παρα πολυ και μονο που ασχοληθηκατε.αν θα εβαζα κανα 2 κοι θα ηταν καλα?

Link to comment
Share on other sites

Τα Koi θελουν λιμνη.

Link to comment
Share on other sites

Μία πρόταση:

Το βάζεις σε σημείο με μέτριο και όχι άμεσο φώς ηλίου και επάνω σε κάποιο γερό αλλά σχετικά μαλακό υλικό για προστασία, το μονώνεις στον πάτο, την πλάτη και κάποιο πλαινό τζάμι, αν τυχόν δεν φαίνεται με χοντρό φελιζόλ (για να μην αλλάζει απότομα οι θερμοκρασία), καπάκι από κόντρα πλακέ με κάποιες τρύπες για αερισμό και πορτάκι για να ταίζεις (γίνεται και με πλέξι-γκλας για να τα βλέπεις και από πάνω αλλά λιγότερο οικονομικά), υλικά και αντλία για το φίλτρο (ελπίζω να έχει το διαχωριστικό) άμμο ή πολύ ψιλό χαλίκι, φυτά που αντέχουν το κρύο και δεν θα τα φάνε τα χρυσόψαρα (π.χ Valissneria με μερικά βότσαλα τριγύρω για να μην ξεριζωθεί από τα ψάρια), 5 χρυσόψαρα για να είναι άνετα και να μεγαλώσουν όσο πάει και τέλος για ντεκόρ μερικά λεία βραχάκια καλοπλυμένα θα του δώσουν χαρακτήρα.

Όπως βλέπεις, τα λίτρα αυτά σου δίνουν αρκετές δυνατότητες για τη χρήση που θές και χωρίς τόσο μεγάλο κόστος θα το χαρείς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...