Jump to content

απορια σχετικα με φιλτρο και γκουραμι


vivi

Recommended Posts

Γεια σας και πάλι. βασικά εχω δυο αποριες. η πρωτη εχει να κανει με το γκουραμι το μπλε που εχω. Ξαφνικα φουσκωσε η κοιλια του και υπαρχει μια τρυπα στα πτερυγια του. απο το πετ σηοπ μου εδωσαν octozin για θεραπεια. εχει σωτηρια? στο πετ απο το οποιο το αγορασα μου ειπαν να το ριξω στη λεκανη!επισης μου ειπαν οτι ο ανθρακας απο το φιλτρο ειναι για ενα μηνα και να τον αλλαξω. ισχυει κατι τετοιο?απο εκει που πηρα το ενυδρειο δεν μου ανεφεραν τιποτα σχετικό.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι. βασικά εχω δυο αποριες. η πρωτη εχει να κανει με το γκουραμι το μπλε που εχω. Ξαφνικα φουσκωσε η κοιλια του και υπαρχει μια τρυπα στα πτερυγια του. απο το πετ σηοπ μου εδωσαν octozin για θεραπεια. εχει σωτηρια? στο πετ απο το οποιο το αγορασα μου ειπαν να το ριξω στη λεκανη!επισης μου ειπαν οτι ο ανθρακας απο το φιλτρο ειναι για ενα μηνα και να τον αλλαξω. ισχυει κατι τετοιο?απο εκει που πηρα το ενυδρειο δεν μου ανεφεραν τιποτα σχετικό.

Απο οτι καταλαβα σου ειπαν να του κανεις μπανιο σε λεκανη με ektozon.

Εχεις δωσει λαθος τιτλο στο θεμα και θα δυσκολευτεις να παρεις απαντησεις.

Ανοιξε θεμα στις "Ασθένειες Γλυκού Νερού"

Οσο για τον ανθρακα λεει στις οδηγιες της συσκευασιας ποσο διαρκει (συνηθως ενα μηνα)

Αν εχεις φυτα ομως μεσα στο ενυδρειο δεν πρεπει να υπαρχει χημικη φιλτρανση (ανθρακας) αφου κατακρατει θρεπτικεες ουσιες για τα φυτα, οπως και τυχων λιπασματα που προσθετεις για τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι. βασικά εχω δυο αποριες. η πρωτη εχει να κανει με το γκουραμι το μπλε που εχω. Ξαφνικα φουσκωσε η κοιλια του και υπαρχει μια τρυπα στα πτερυγια του. απο το πετ σηοπ μου εδωσαν octozin για θεραπεια. εχει σωτηρια? στο πετ απο το οποιο το αγορασα μου ειπαν να το ριξω στη λεκανη!επισης μου ειπαν οτι ο ανθρακας απο το φιλτρο ειναι για ενα μηνα και να τον αλλαξω. ισχυει κατι τετοιο?απο εκει που πηρα το ενυδρειο δεν μου ανεφεραν τιποτα σχετικό.

Σε ποια λεκανη να το ριξεις;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας μεχρι στιγμης. το ενα πετ μου ειπε να το ριξω στην λεκανη της τουαλετας γιατι δεν εχει σωτηρια και το δευτερο να ριξω octozin στο ενυδρειο για τρεις μερες.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας μεχρι στιγμης. το ενα πετ μου ειπε να το ριξω στην λεκανη της τουαλετας γιατι δεν εχει σωτηρια και το δευτερο να ριξω octozin στο ενυδρειο για τρεις μερες.

Πες του να βάλει το κεφάλι του μέσα στην λεκάνι αυτός και να τραβήξει το καζανάκι :D

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το βάλεις σε ένα μικρότερο ενυδρείο σε καραντίνα και να ρίξεις το φάρμακο που θα σου προτείνουν εδώ τα παδιά. Κάνε ποστ στο ασθένειες as soon as possible! Καλύ τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...