Jump to content

Νεογέννητα αγγελόψαρα βοήθεια!


Recommended Posts

Μόλις έκανα ΄μετρήσεις στο νερό μου και βρήκα ΝΟ2 0.25. Από την ημέρα που είχα την γέννα μετράω και δεν είχαν δηλητήρια μέχρι σήμερα το πρωϊ. Έχουν φάει τον σάκο τους από εχτές το βράδυ και ακόμα να κολυμπήσουν. Είναι στο κάτω μέρος του ενυδρείου. Τι μπορεί να φταίει εκτός από τα νιτρώδη που από σήμερα το μεσημέρι εμφανίστηκαν και θα αντιμετωπίσω με αλλαγή νερού κατά 30% για αρχή;

Link to comment
Share on other sites

7η μέρα και ακόμα να κολημπήσουν :D

Τα νιτρώδη τα κρατάω με αλλαγές νερού.

Link to comment
Share on other sites

Έβδομη μέρα από τότε που γεννήθηκαν τα αυγά, ή από τότε που έσκασαν η ουρίτσες;

Γενικά από την γέννα των αυγών και μετά τα ψαράκια αρχίζουν να κολυμπούν συνήθως μεταξύ της 6-9 μέρας το πότε θα κολυμπήσουν τελικά εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες με βασικότερο την θερμοκρασία.

Αφού λες ότι ο σάκος τους άδειασε τότε από την μια στιγμή στην άλλη θα αρχίσουν να κολυμπούν μπορεί και σήμερα ή και αύριο. Μην σε στεναχωρεί αυτό από την στιγμή που τα ψάρια σου έχουν ζωντάνια. Συνήθως λίγο προτού κολυμπήσουν σταματούν να κουνούν συνέχεα την ουρά τους και την κουνούν ανά διαστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Έβδομη μέρα από τότε που γεννήθηκαν τα αυγά, ή από τότε που έσκασαν η ουρίτσες;

Γενικά από την γέννα των αυγών και μετά τα ψαράκια αρχίζουν να κολυμπούν συνήθως μεταξύ της 6-9 μέρας το πότε θα κολυμπήσουν τελικά εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες με βασικότερο την θερμοκρασία.

Αφού λες ότι ο σάκος τους άδειασε τότε από την μια στιγμή στην άλλη θα αρχίσουν να κολυμπούν μπορεί και σήμερα ή και αύριο. Μην σε στεναχωρεί αυτό από την στιγμή που τα ψάρια σου έχουν ζωντάνια. Συνήθως λίγο προτού κολυμπήσουν σταματούν να κουνούν συνέχεα την ουρά τους και την κουνούν ανά διαστήματα.

7η μέρα από τότε που γεννήθηκαν τα αυγά. Είναι ζωντανά αρκετά από αυτά και σταμάτησαν να κουνούν την ουρά τους διαρκώς όπως έκαναν μέχρι χτές. Έχουν μαζευτεί σε μπάλες όλα μαζί αλλά είναι ακίνητα και κουνούν τις ουρές τους κατά διαστήματα. Λες να πάνε όλα καλα? 2 μέρες τώρα κοιμάμε στις 5 το πρωϊ παρακολουθώντας τα :D

Link to comment
Share on other sites

Έβδομη μέρα από τότε που γεννήθηκαν τα αυγά, ή από τότε που έσκασαν η ουρίτσες;

Γενικά από την γέννα των αυγών και μετά τα ψαράκια αρχίζουν να κολυμπούν συνήθως μεταξύ της 6-9 μέρας το πότε θα κολυμπήσουν τελικά εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες με βασικότερο την θερμοκρασία.

Αφού λες ότι ο σάκος τους άδειασε τότε από την μια στιγμή στην άλλη θα αρχίσουν να κολυμπούν μπορεί και σήμερα ή και αύριο. Μην σε στεναχωρεί αυτό από την στιγμή που τα ψάρια σου έχουν ζωντάνια. Συνήθως λίγο προτού κολυμπήσουν σταματούν να κουνούν συνέχεα την ουρά τους και την κουνούν ανά διαστήματα.

θερμοκρασία κοντά στους 30 βαθμούς είναι που έχεις πει σε ποστ σου ότι είναι καλύτερα για να μεγαλώσουν πιο γρήγορα.

ΝΟ2 δυστιχώς αναγκάζομαι να κάνω συνεχείς αλλαγές για να το έχω χαμηλό.

ποιες είναι ιδανικές τιμές σε pH και σκληρότητα;

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

Η αεραντλία θα τα βοηθήσει η επειδή είναι μικρό το ενυδρείο γεννήστρα 30L θα δημιουργήσει μεγάλη ανατάραξη στο νερό που δεν την θέλουν;

Link to comment
Share on other sites

μόλις έκαναν τα πρώτα τους δηλά βήματα! :D

Link to comment
Share on other sites

:D:thumbup::wootwoot:

Τελεια!!!Αντε καλο μεγαλωμα!!! :D Εισαι ετοιμος να τα ταισεις???

Link to comment
Share on other sites

ποιες είναι ιδανικές τιμές σε pH και σκληρότητα;

Ρίξε μια ματιά εδώ

Εύχομαι να έβαλες αρτέμια να εκκολαφτεί πιο μπροστά

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ

Εύχομαι να έβαλες αρτέμια να εκκολαφτεί πιο μπροστά

Χρήστο ΄το άρθρο σου αυτό καθώς και όλα όσα έχεις γράψει για τα σκαλάρια τα έχω διαβάσει τόσες φορές που τα έμαθα απ'εξω! Έχεις κάνει φοβερή δουλειά φίλε και πιστεύω ότι ακολουθώντας τις οδηγίες σου θα μπορέσω κάποιοα στιγμή να έχω μια πετυχημένη γέννα 100%. Είμαι σίγουρος γιαυτό με τόση βοήθεια!

Σήμερα τα ταϊσα τροφή σε σκόνη που είχα δοκιμάσει παλιά σε γκάπυ και την είχανε δεχτεί πολύ καλά. Και αυτά φαίνετε ότι την τρώνε αλλά βρωμίζει αρκετά το νερό.

Σήμερα το πρωϊ πήρα αρτέμια και την έβαλα να εκκολαφθεί. Είναι το πακέτο τις Sera που θέλει 24 ώρες όπως λέει. Ελπίζω αύριο να είναι έτοιμη το μεσημέρι για να τα ταϊσω. ( δεν 'έχω ρυθμιστή για την αεραντλία και βγάζει πολύ αέρα μέσα στο μπουκάλι. Είναι πρόβλημα αυτό; )

Λόγο κακών συνθηκών στο νερό του μικρού ενυδρείου έχουν μείνει λίγα 10-20:(

Το μόνο που με παρηγορεί είναι ότι μέσα στην βδομάδα θα πάρω μεγάλο ενυδρείο και το μεγάλο που έχω τώρα τα ψάρια 120 Λ θα το κάνω γεννήστρα. Σε λίγα λίτρα τελικά είναι πολύ δύσκολο να κρατήσεις σωστές τιμές στο νερό. Μπορεί να το είχα στρώσει καλά αλλά από την ημέρα που έβαλα τα ψαράκια μέσα και την μάνα τους άρχισε να ανεβάζει νιτρώδη :thumbup:

Εάν επιζήσουν έστω και 5 από αυτή την γέννα θα είναι γεγονός με αυτές τις συνθήκες. Ελπίζω η σκαλαρίνα μου να ξαναγεννησει και 3η φορά και να είμαι πιο έτοιμος. :D

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...