Jump to content

Sera Fil 60


Recommended Posts

Στο ''ενυδρείο'' μου έχω βάλει το sera filter 60.Όταν το πήρα,είχε μέσα στον κάτω κάδο ένα μαύρο σφουγγάρι και στον πάνω ενεργό άνθρακα(ο οποίος αντικαταστάθηκε με sera siporax).Ξέρει κανείς που έχει χρησιμοποιήσει αυτό το φίλτρο,αν το σφουγγάρι είναι για μηχανικό φιλτράρισμα η βιολογικό;

Έγινε επεξεργασία - sonyericsson
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως όλα τα σφουγγάρια κάνουν βιολογικό καθάρισμό με ταυτόχρονο μηχανικό καθαρισμό σε μικρό βαθμό.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το αλλάζω αύτό το σφουγγάρι σε κάποια χρονικά διαστήματα ή θα φύγει η ''βιολογία'' μικρού βαθμού;

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το αλλάζω αύτό το σφουγγάρι σε κάποια χρονικά διαστήματα ή θα φύγει η ''βιολογία'' μικρού βαθμού;

Τις JBL τα σφουγγαράκια που είχε το δικό μου φίλτρο από την μαμά του είναι περισσότερο για μηχανικό καθαρισμό και λιγότερο για βιολογικό. Η βιολογία θα γύγει από το σφουγγάρι μόνο εάν το πλύνεις με νερό της βρύσης όπως και τα άλλα βιολογικά υλικά γιαυτό τα πλένουμε με νερό ενυδρείου. Εγώ προληπτικά τα άλλαξα επάνω στον ένα χρόνο και έβαλα substrat pro για βιολογικό (μπορούσα και siporax) και για μηχανική έβαλα ένα προφίλτρο και μακαρόνι (cermec JBL) και βιόμπαλες και στο τελευταίο σημείο filter wool (υαλοβάμβακα).

Πάντως οι περισσότεροι προτιμούν την βιολογία με υλικό τύπου siporax Και όχι με σφουγγάρια.

Link to comment
Share on other sites

Απλά ρωτάω για να διαπιστώσω αν το σφουγγάρι κάνει βιολογικό καθαρισμό,με εξαίρεση πάντα το siporax που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...