Jump to content

θάνατος χωρίς αιτία


Recommended Posts

Σήμερα το πρωί πήγα να ταΐσω τα ψαράκια μου και όλα ήταν μια χαρά όπως πάντα!Ήταν ζωηρά και έφαγαν με όρεξη!Όλα! Και πριν μία ώρα πήγα να χαζέψω το ενυδρείο και ξαφνικά είδα το ένα γκουράμι μου γυρισμένο στο πλάι, κοκκαλωμένο, σφηνωμένο σε κάτι φυτά.....Το θέαμα ήταν απαίσιο, το ψαράκι μου ήταν νεκρό.......Στενοχωρήθηκα πάαρα πολύ γιατί ήταν απο τα πρώτα ψαράκια που είχα αγοράσει.....Και το χειρότερο ξέρετε ποιο είναι? Ότι δεν είχε παρουσιάσει κανένα σύμπτωμα κάποιας ασθένειας!Τίποτα που να με κάνει να καταλάβω ότι κάτι δεν πάει καλά! :thumbup: Τι μπορεί να φταίει για τον παραπάνω από ξαφνικό θάνατρό του????? :D

Υ.Γ. Μόλις διαπίτωσα ότι ψόφησε το έβγαλα από το ενυδρείο και έριξα λίγο sera toxivec για τυχόν νιτρώδη και νιτρικά που είχαν δημιουργηθεί από το θάνατο του ψαριού!

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο είναι ότι υπάρχει αιτία αλλά απλός δεν είναι δυνατόν να της γνωρίζουμε όλες. Εδώ πεθαίνει άνθρωπος φαινομενικά χωρίς αιτία και αν δεν κάνουμε νεκροψία δεν θα μάθουμε ποτέ, πόσο μάλλον στα ψάρια και γενικά στα ζώα.

Είναι από τα δυσάρεστα που μπορούν να συμβούν και στα καλλίτερα ενυδρεία.

Παρόλο αυτά καλό θα ήταν να μας αναφέρεις σε τη ενυδρείο ζούσε το ψάρι με τη άλλα ψάρια και σε τη νερό (ph, kh, gh, κτλ.).

Link to comment
Share on other sites

Για τις συνθήκες του νερού δεν ξέρω συγκεκριμένα γιατί δεν έκανα τεστ πρόσφατα.....Αλλά πιστεύω οτι αν κάτι δεν πήγαινε καλά θα πάθαιναν κάτι όλα τα ψάρια ή έστω τα ψάρια του ίδιου είδους.... Το ψαράκι μου ζούσε με 4 αγγελόψαρα, 1 ραμιρέζι, 2 κλόουν,1 γκουράμι θηλυκο (ηταν ζευγαράκι με αυτό που πέθανε), 2 πλάτυ και 1 γλύφτη....Φοβάμαι μήπως φταίει η άνοδος της θερμοκρασίας...Αλλά δεν ανέβηκε πολύ ή απότομα....27-28 βαθμούς έφτασε....

Link to comment
Share on other sites

Το ψαράκι μου ζούσε με 4 αγγελόψαρα, 1 ραμιρέζι, 2 κλόουν,1 γκουράμι θηλυκο (ηταν ζευγαράκι με αυτό που πέθανε), 2 πλάτυ και 1 γλύφτη....

...όλα αυτά μέσα σε 60L...

Πολύ πιθανό να ψόφησε από στρες... Αλλά επίσης πιθανό είναι να ήταν και άρρωστο... Και μην είσαι ακόμα σίγουρη για τα άλλα ψάρια. Να τα παρατηρείς καθημερινά. Η αρρώστια δεν χτυπάει όλους τους οργανισμούς την ίδια ώρα και δεν βγάζει πάντα τα ίδια συμπτώματα....

Link to comment
Share on other sites

...όλα αυτά μέσα σε 60L...

Πολύ πιθανό να ψόφησε από στρες...

Συνεχώς σχολιάζετε τα λίτρα, δεν λέω, δεν έχετε άδικο....Αλλά το ψάρι ζούσε εξ αρχής με τόσα ψάρια και δεν είχε παρουσιάσει ποτέ κανένα πρόβλημα..........

Πάντως σας λέω πληροφοριακά ότι μια γνωστή οικογένεια έχει ενυδρείο 50 λίτρων που έχει μεγάλο ύψος και σχετικά μικρό μήκος και μέσα σε αυτό έχουν 22 ψάρια, αναμεσά τους και 6 κλόουν και παρόλαυτά ζουν όλα μια χαρά! Δεν λέω ότι αυτό είναι σωστό αλλα νομίζω ότι τουλάχιστον βρίσκομαι σε καλύτερη θέση.Δεν είναι ανάγκη να μου κοπανάτε συνεχώς οτι έχω 60λιτρο ενυδρείο(άλλωστε το γνωρίζω) γιατί αρχίζω και νιώθω πολύ ασχημα...Και δεν νομίζω οτι υπάρχει λόγος γα κάτι τέτοιο γιατί προσπαθώ να κάνω ότι καλύτερο μπορώ....Μη με αποπαίρνετε....

Έγινε επεξεργασία - natasha
Link to comment
Share on other sites

Συνεχώς σχολιάζετε τα λίτρα, δεν λέω, δεν έχετε άδικο....Αλλά το ψάρι ζούσε εξ αρχής με τόσα ψάρια και δεν είχε παρουσιάσει ποτέ κανένα πρόβλημα..........

Πάντως σας λέω πληροφοριακά ότι μια γνωστή οικογένεια έχει ενυδρείο 50 λίτρων που έχει μεγάλο ύψος και σχετικά μικρό μήκος και μέσα σε αυτό έχουν 22 ψάρια, αναμεσά τους και 6 κλόουν και παρόλαυτά ζουν όλα μια χαρά! Δεν λέω ότι αυτό είναι σωστό αλλα νομίζω ότι τουλάχιστον βρίσκομαι σε καλύτερη θέση.Δεν είναι ανάγκη να μου κοπανάτε συνεχώς οτι έχω 60λιτρο ενυδρείο(άλλωστε το γνωρίζω) γιατί αρχίζω και νιώθω πολύ ασχημα...Και δεν νομίζω οτι υπάρχει λόγος γα κάτι τέτοιο γιατί προσπαθώ να κάνω ότι καλύτερο μπορώ....

Καταρχήν λυπάμε για το ψαράκι σου :D

Εγώ Νατάσα είχα ένα δολάριο και ένα πλεκο από τότε που ξεκίνησα να ασχολούμε εδώ και 3 χρόνια σε ένα ενυδρείο με 4 σκαλάρια. Αυτά τα ψάρια μου τα είχε δώσει πετσοπάς που του είχα πει πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο μου 120L. Ο μεν πλέκο λοιπόν γίνετε 30 πόντους και το δολάριο δεν πάει μόνο του αλλά πάντα ομάδα ενώ είχε μεγαλώσει και από το στρες κοπάναγε τα τζάμια.

Πήγα λοιπόν και τα έδωσα πίσω στο πετ σοπ και ας έσκασα από την στεναχώρια μου. Με την ελπίδα βέβαια ότι θα πάνε σε ποιο σωστό ενυδρείο.

Το ενυδρείο μου επίσης είναι κοντό για τα αγγελόψαρα που χρειάζονται ύψος πάνω από 50cm. Να φανταστείς όταν γενάνε χρειάζονται περίμετρο από το σημείο γέννας 1m. Οτιδήποτε πλησιάζει στο 1μ μπορεί ακόμα και να το σκοτώσουν. Εάν δεν καταφέρουν να διώξουν τα άλλα ψάρια μπορεί να φάνε από μόνα τους τα αυγά από το στρες όπως και συμβαίνει πολύ συχνά.

Το ότι "χωράνε" λοιπόν τα ψάρια σε ένα ενυδρείο δεν σημαίνει ότι όλα είναι καλά. Εκτός ότι μειώνετε ο χρόνος ζωης τους είναι πιο ευάλλωτα σε ασθένειες ενώ επίσης υπάρχει και ο φόβος ανα πάσα στιγμή απότομης αύξησης δηλητηρίων (αμμωνία, νιτρώδη, νιτρικά) ακόμα και με πολύ καλά φίλτρα, χωρίς να το πάρεις είδηση με αποτέλεσμα να τα δεις όλα ανάσκελα.

Σε μικρό ενυδρείο δεν μπορείς να ΄κρατήσεις τις τιμές σταθερές εύκολα ακόμα και με πολύ καλό φίλτρο, πόσο μάλιστα εάν έχεις ιχθιοφόρτωση.

Εάν κάνεις μετρήσεις θα δεις ότι πιθανόν έστω και λίγο σου ανέβηκε κάποιο δηλητήριο και το ευαίσθητο gourami την άκουσε :thumbup:

Όσο και να μας στεναχωρεί λοιπόν ότι πρέπει να αποχωρηστούμε τα ψαράκια μας είναι καλλύτερα από το να τα δούμε πεθαμένα. Αλλιώς αναγγαστικά πρέπει να αποχωρηστούμε τα Euro μας για να του δώσουμε καλύτερες συνθήκες διαβίωσης.

Όλα τα παραπάνω στα γράφει ενας ψαροφωνιάς ΄(η άγνοια σκοτώνει) που δεν είχε χρόνο να ασχοληθεί να διαβάσει και να μάθει 2 βασικά πράγματα και δυστιχώς από προσωπική πείρα και μόνο κατάφερα να μειώσω τους θανάτους αλλά όχι και να τους μηδενίσω. Η πρωσοπική πείρα όμως δεν αρκεί! Άλλο η πείρα ενώς και άλλο μιας ολόκληρης ομάδας.

Κανονικά η greenpeace έπρεπε να με έχει βάλει φυλακή όπως και τον οικογενειακό σας φίλο που βασανίζει τα ψάρια του.

Φιλικά

Σωτήρης

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μην στενοχωριέσαι και κανείς δεν σε αποπαίρνει.

Θέτεις ερωτήματα και προβλήματα σε αυτό το forum για να πάρεις κάποιες απαντήσεις. Μην τσαντίζεσαι ή στενοχωριέσαι, όταν παίρνεις μία απάντηση που δεν σου αρέσει. Πρέπει να καταλάβεις πως ότι λέμε, οι περισσότεροι, εδώ μέσα το λέμε πρώτα για καλό δικό σου, ώστε να χαρείς ένα υγειές ενυδρείο και μέτα για τα ψαράκια, ώστε να μην ταλαιπωρούνται! Μην περιμένεις λοιπόν να ακούσεις μπράβο για ένα ενυδρείο που του έχεις βάλει ψάρια τα οποία θα ήθελαν 500-600L για να είναι όλα μαζί.

Επίσης ανέφερα και πάλι τα 60L για 2 λόγους:

α) Γιατί όπως θα παρατήρησες από την απάντηση του Χρήστου, δεν ήξερε σε τί συνθήκες ζούσε το ψάρι.

β) Δεν έχεις καταλάβει ακόμα τί κακό κάνεις στα ψαράκια σου, και αυτό φαίνεται από τον τίτλο του θέματός σου.... "θάνατος χωρίς αιτία". Αιτία υπάρχει πάντα, το θέμα είναι να ξέρεις που να την ψάξεις.

Η αγάπη σου για τα ψάρια πρέπει να είναι αμφίδρομη... πρέπει κι εκείνα να καταλάβουν ότι τα αγαπάς για να σε "αγπήσουν". Αν η αγάπη είναι μονόδρομη, τότε καταντάς σαν την:

elmyradi2.th.jpg

Κι επειδή κι εγώ κάποτε έκανα τα ίδια λάθη, δες το παλίο στήσιμο του ενυδρείου και θα καταλάβεις:

post-6647-1220791166_thumb.jpg

Σε ενημέρωνω πως έχω 300L και φίλτρο που έχει κάνει για 1400L ενυδρείο, και παρόλα αυτά, κάθε μέρα σχεδόν, είχα και έναν θάνατο!!!

Αν θες άκουσέ με. Αν όχι, ειλικρινά δεν θα ξαναποστάρω σε ερώτησή σου!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, έχετε απόλυτο δίκιο.....................Και σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας....Συγνώμη γαι την αντίδρασή μου,απλά στενοχωρήθηκα.......

Να ρωτήσω κάτι?Στα 60λ (για την ακρίβεια 64λ) πόσα ψαράκια και τι είδους ''χωράνε'' και ζούν άνετα?

Γιατί όταν τα πρωτοπήρα μου είπαν ότι άνετα μπορώ να βάλω 15 αλλά μου φάνηκαν υπερβολικά....

Link to comment
Share on other sites

Κι επειδή κι εγώ κάποτε έκανα τα ίδια λάθη, δες το παλίο στήσιμο του ενυδρείου και θα καταλάβεις:

post-6647-1220791166_thumb.jpg

Κλασική περίπτωση ότι μου αρέσει εμφανισιακά στο πετ σοπ το πετάω στην γυάλα! Έχω περάσει και έγώ από αυτή την φάση δυστιχώς :D

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, έχετε απόλυτο δίκιο.....................Και σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας....Συγνώμη γαι την αντίδρασή μου,απλά στενοχωρήθηκα.......

Να ρωτήσω κάτι?Στα 60λ (για την ακρίβεια 64λ) πόσα ψαράκια και τι είδους ''χωράνε'' και ζούν άνετα?

Γιατί όταν τα πρωτοπήρα μου είπαν ότι άνετα μπορώ να βάλω 15 αλλά μου φάνηκαν υπερβολικά....

Προσωπικά θα σου έλεγα να βάλεις 10-15 Guppies. Είναι πολύ όμορφα ψαράκια, εύκολα στις συνθήκες νερού και ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ εύκολα στην αναπαραγωγή τους. Θα χαίρεσαι να βλέπεις μικρούλια. Όταν με το καλό αποφασίσεις να δώσεις αυτά που έχεις, θα σου δώσω εγώ και πολλά Γκαπάκια αλλά και 1-2 ancistrus pleco που είναι επίσης πολύ όμορφα κια δεν μεγαλώνουν πολύ! Από αυτά τα 2 είδη έχω πολλά οπότε και τα χαρίζω :D

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, έχετε απόλυτο δίκιο.....................Και σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας....Συγνώμη γαι την αντίδρασή μου,απλά στενοχωρήθηκα.......

Να ρωτήσω κάτι?Στα 60λ (για την ακρίβεια 64λ) πόσα ψαράκια και τι είδους ''χωράνε'' και ζούν άνετα?

Γιατί όταν τα πρωτοπήρα μου είπαν ότι άνετα μπορώ να βάλω 15 αλλά μου φάνηκαν υπερβολικά....

Νατάσα χαίρομαι για την ερώτησή σου!

οι πετσοπάδες λένε συνήθως ότι θέλουν για να πουλήσουν.

Σε 60 λίτρα λοιπόν με βάση αυτά που έχεις (4 αγγελόψαρα, 1 ραμιρέζι, 2 κλόουν,1 γκουράμι θηλυκο (ηταν ζευγαράκι με αυτό που πέθανε), 2 πλάτυ και 1 γλύφτη) δεν πάνε τα αγγελόψαρα που θέλουν πάνω από 120λίτρα με 50 τουλάχιστον cm το ελάχιστο ύψως, τα τα γκουράμι που μεγαλώνουν πολύ τα κλόουν που μεγαλώνουν πάρα πολύ επίσης και ίσως και ο πλεκόστομος (γλύφτης που λες) εάν είναι κάποιο είδος που μεγαλώνει πολύ. Μπορείς να συνενοηθείς με τον πετσοπά και να κάνεις ανταλλαγή με άλλα ψαράκια.

Εγώ θα έβαζα ας πούμε νανοκιχλίδες.

Link to comment
Share on other sites

σε 60 λιτρα αν θες ευκολα ψαρακια χωρις να μεταβαλλεις

το νερου σου (ph κ.τ.λ) μπορεις να ξεκινησεις με ζωοτοκα

(guppy, platy, swordtail, molly). πολυ ομορφα ψαρια και

ιδανικα για τα λιτρα που διαθετεις

Link to comment
Share on other sites

σε 60 λιτρα αν θες ευκολα ψαρακια χωρις να μεταβαλλεις

το νερου σου (ph κ.τ.λ) μπορεις να ξεκινησεις με ζωοτοκα

(guppy, platy, swordtail, molly). πολυ ομορφα ψαρια και

ιδανικα για τα λιτρα που διαθετεις

+1

Κράτα τα πλατυ σου και βάλε μερικά από τα παραπάνω 4-5 (Θα πρότεινα και άλλα πλάτυ σε άλα χρώματα γιατί εάν θυμάμε καλα γκαπυ και ξυφοφόροι γεννάνε πλατυ) και μαζί με τον πλεκο και εισε GG!

Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις και κάποια μεγαλόσσωμα tetra όπως τα τιγράκια η μάυρες χήρες εάν και τα πρώτα τρώνε τις ουρές από τα γκάπυ. Γενικά διάβασε γιαυτά τα ψαράκια και πήγαινε στο πετ σοπ διαβασμένη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...