Jump to content

βοηθεια


Recommended Posts

εχω ψηλοχαθη κ ανχωθη

λοιπον εχω ενα καινουργιο ενυδρειο96 λιτρων το οποιο το εθεσα σε λυτουργεια το σαββατο εβαλα λευκη αμμο το γενισα νερο ερυξα βελτιοτικο χλωριου sera aquatan μετα απο δυο ωρες οπως μου ειπαν εριξα safe star κ μετα απο 24 ενα ψαρι για αρχη σημερα πηγα να δω για ψαρια κ μου ειπαν να βαλω καλιεργεια αναμεσα στα φιλτρα eheim substrat pro εχω βαλει δυο φυτα με ταμπλετες flourish tabs k σαν λυπασμα μου εδωσαν ενα kent freshwater μεχρι εδω ειμαι καλα? εχω κανει καποιο λαθος?

για να βαλω κ αλλα φυτα μπορω απλα με ταμπλετες η ειναι απαρετιτο το λυπασμα ?

θελω να βαλω αγγελοψαρα κ γκουραμι μου ειπαν για καθε ενα ποντο ψαριου ενα λιτρο νερο ειναι σωστο?

παιδια βοηθεια

κ κατι ακομα ειδα καποια ενυδρεια εχουν βαλει μαυρο φοντο αυτο μπενει εξωτερικα η ειναι πλεον αργα για μενα?

Έγινε επεξεργασία - mikerrgp
Link to comment
Share on other sites

εβα΄λες πολυ γρηγορα ψαρακι σε νεο και αστρωτο ενυδρειο,.

κατσε και διαβασε για τον κυκλο του αζωτου,αν μπορεις δωσε το ψαρακι πισω,συνεχισε να ριχνεις υγρα βακτηρια και λιγη τροφη,και κανε μετρησεις αμμωνιας νιτρωδων και νιτρικων....

Link to comment
Share on other sites

θελω να βαλω αγγελοψαρα κ γκουραμι μου ειπαν για καθε ενα ποντο ψαριου ενα λιτρο νερο ειναι σωστο?

1,5 λιτρο νερου για (καθε) 1 cm ΑΛΛΑ ! για ψαρια που φτανουν τα 5 cm σε τελικο μεγεθος

Δηλαδη για 1 corydoras (οσο μικρο και να το παρεις) πρεπει να του διαθεσεις περιπου 7-8 λιτρα.

ΟΜΩΣ θα διαθεσεις 2 λιτρα ανα cm για ψαρια 5-9 cm (τελικο)

Δηλαδη για 1 microgeophago ramirezi θες περιπου 18λιτρα

3 λιτρα ανα cm για ψαρια που φτανουν τελικο μεγεθος 9-13 cm

ας πουμε 1 sae 10 cm χρειαζεται 30 λιτρα.

και τελος

4λιτρα ανα cm για οσα ξεπερνουν τα 14 cm (παντα για το τελικο μιλαμε ,ακομη και αν εμεις τα βαζουμε στα ενυδρεια μας πολυ μικροτερα)

ενα πιο λεπτομερες παραδειγμα: εχουμε 1 heros severum 10 cm αλλα το τελικο του ειναι περιπου 20(+) cm

20 cm επι 4 λιτρα = 80 λιτρα για να ειναι ευτυχισμενη η ψαρουκλα μας :D

Αυτος ειναι ο κανονας

Πολυ πιο δικαιος για τα ψαρια αν και σπανια εφαρμοσιμος απο μας

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Με απλα λογια στο ενυδρειου σου δεν μπορεις να εχεις αγγελοψαρα,μπορεις ομως να βαλεις

μικροτερα ψαρια που θα ειναι συμβατα μεταξυ τους και το βασικοτερο διαβασε για το στρωσιμο

του φιλτρου σου.

Link to comment
Share on other sites

αυτος ο κανονας ειναι λαθος και δεν ισχυει για τα

περισσοτερα ψαρια

και ο λογος;..

Link to comment
Share on other sites

αντε και επειδη εγινα πολυ αυστηρος αυτα δεν μπαινουν ουτε

σε 120 λιτρα. στο ενυδρειο κοιτας το διαθεσιμο υψος ,

πλατος, μηκος για να επιλεξεις τα ψαρια σου οχι μονο

τα λιτρα. Αυτο στο εγραψα οτι ειναι λαθος και για τον εξης λογο.

Διαβαζοντας καποιος αρχαριος το ποστ σου θα δει οτι

γραφεις 4λιτρα για ψαρια 14cm και ανω. τοτε θα

κανει μια υποθεση π.χ ενας common pleco φτανει περιπου

τα 30cm μεγεθος οποτε μπορω να το βαλω σε ενυδρειο 120 λιτρα...

Link to comment
Share on other sites

μπορω να βαλω 4 σκαλαρια ενηλικα 15cm το καθενα

σε ενα ενυδρειο 60 καθαρων λιτρων?

15x4=60

Για πες........ :D

δεν καταλαβες τον κανονα..

60 το καθενα!!

Link to comment
Share on other sites

αντε και επειδη εγινα πολυ αυστηρος αυτα δεν μπαινουν ουτε

σε 120 λιτρα. στο ενυδρειο κοιτας το διαθεσιμο υψος ,

πλατος, μηκος για να επιλεξεις τα ψαρια σου οχι μονο

τα λιτρα. Αυτο στο εγραψα οτι ειναι λαθος και για τον εξης λογο.

Διαβαζοντας καποιος αρχαριος το ποστ σου θα δει οτι

γραφεις 4λιτρα για ψαρια 14cm και ανω. τοτε θα

κανει μια υποθεση π.χ ενας common pleco φτανει περιπου

τα 30cm μεγεθος οποτε μπορω να το βαλω σε ενυδρειο 120 λιτρα...

ναι (ετσι λεει η serra..)

αλλα ΜΟΝΟ του

Τελοσπαντων οπως ειχα γραψει "πολυ ωραιος για τα ψαρια αλλα οχι και τοσο εφαρμοσιμος απο εμας"

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβες τον κανονα..

60 το καθενα!!

και επειδη οντως τις περισσοτερες φορες ειναι επιπολαιο το γραψιμο μου..

στην συγκεκριμενη περιπτωση θα χρειαστεις 240 λιτρα.

Υ.Γ. και sorry για την 'ενταση' :D

Link to comment
Share on other sites

παιδια η βοηθεια που λεγαμε ?

τελικα αποφασισα τι ψαρακια θα μπουν 2 αγγελοψαρα κ 20 καρδιναλιοι μου ειπε ενας φιλος οτι αν βαλω πρωτα τους καρδιναλιους κ μετα αγγελοψαρα μπουν μικρα δεν θα εχω προβλημα ισχιει

για να βαλω αληθεινα φυτα πρεπει να βαλω απαρετιτα λυπασμα στον πατο ?

δηλαδη πρεπει να το στυσω απο την αρχει?

κ κατι ακομα ακουσα οτι το λυπασμα βρομηζει το νερο ειναι αληθεια ?

Έγινε επεξεργασία - mikerrgp
Link to comment
Share on other sites

τελικα αποφασισα τι ψαρακια θα μπουν 2 αγγελοψαρα κ 20 καρδιναλιοι
Στα 96 λίτρα? χμ... μάλλον δεν πρόσεξες τον χρυσό κανόνα ιχθυοφόρτισης που είναι πιο πάνω: 5cm οι καρδινάλιοι επί 1,5 λίτρο (για να μην πω 2) πες 8λίτρα ο κάθε καρδινάλιος. 8 λίτρα επί 20 καρδινάλιους? Ουπς! 160 λίτρα θες, χώρια τα σκαλάρια.

Γι'αυτά τα τελευταία δες εδώ σκαλάρια Σημείωση ότι τα Paracheirodon herbertaxelrodi που λέει είναι ακριβώς οι καρδινάλιοι που θες και αφού τα βλέπουν ως τροφή, δεν καταλαβαίνω γιατί να βάλεις αυτά τα 2 είδη ειδικά μαζί και να το διακινδυνεύσεις, κι ας μη στα φάνε ποτέ τα δικά σου σκαλάρια. Κάνε έναν άλλο συνδυασμό βρε αδερφέ!

Έγινε επεξεργασία - permafrost
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτον τον κανονα τον αναφερει η serra σε ενα οδηγο της (με επιστημονικο συμβολο: Dieter untergasser(kai kala..))

Aν κρινετε οτι λεει μαμακιες δεν φταιω εγω.

Link to comment
Share on other sites

εχω ψηλοχαθη κ ανχωθη

λοιπον εχω ενα καινουργιο ενυδρειο96 λιτρων το οποιο το εθεσα σε λυτουργεια το σαββατο εβαλα λευκη αμμο το γενισα νερο ερυξα βελτιοτικο χλωριου sera aquatan μετα απο δυο ωρες οπως μου ειπαν εριξα safe star κ μετα απο 24 ενα ψαρι για αρχη σημερα πηγα να δω για ψαρια κ μου ειπαν να βαλω καλιεργεια αναμεσα στα φιλτρα eheim substrat pro εχω βαλει δυο φυτα με ταμπλετες flourish tabs k σαν λυπασμα μου εδωσαν ενα kent freshwater μεχρι εδω ειμαι καλα? εχω κανει καποιο λαθος?

για να βαλω κ αλλα φυτα μπορω απλα με ταμπλετες η ειναι απαρετιτο το λυπασμα ?

θελω να βαλω αγγελοψαρα κ γκουραμι μου ειπαν για καθε ενα ποντο ψαριου ενα λιτρο νερο ειναι σωστο?

παιδια βοηθεια

κ κατι ακομα ειδα καποια ενυδρεια εχουν βαλει μαυρο φοντο αυτο μπενει εξωτερικα η ειναι πλεον αργα για μενα?

τελικα αλλαξαν τα πραγματα το ενυδρειο στηθηκε απο την αρχη

κρατισα μονο 10 λιτρα νερο

εβαλα λυπασμα για τα φυτα που τελικα θα μπουν της sera flouredepotκ κ τα βελτιωτικα νερου αντιχλωριο βακτηρια κ καλιεργεια

χαλικι σε φυσικο χρωματισμο

κ η μετρησης ειναι η εξης

ph 7.5

NO2<0.3MG/L

NH3 NH4 0 MG/L

πποια ειναι τα επομενα βυματα μου ?

Έγινε επεξεργασία - mikerrgp
Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχω ενα καινουργιο ενυδρειο96 λιτρων το οποιο το εθεσα σε λυτουργεια το σαββατο εβαλα λευκη αμμο το γενισα νερο ερυξα βελτιοτικο χλωριου sera aquatan μετα απο δυο ωρες οπως μου ειπαν εριξα safe star κ μετα απο 24 ενα ψαρι για αρχη

τελικα αλλαξαν τα πραγματα το ενυδρειο στηθηκε απο την αρχη

κρατισα μονο 10 λιτρα νερο

κατά πρώτον τι έγινε εκείνο το ψάρι?

τι εννοείς κράτησες 10 λίτρα? μόνο 10 λίτρα έχει τώρα μέσα δηλαδή?

βάλε το υπόστρωμά σου, το χαλίκι σου, γέμισε νερό μέχρι τη μέση, φύτεψε, γέμισε μέχρι πάνω με αντιχλώριο, ρίξε ό,τι βελτιωτικά νερού έχεις.

κατόπιν διάβασε στα ανάλογα άρθρα-δημοσιεύσεις τους τρόπους με τους οποίους στρώνεται ένα ενυδρείο, διάλεξε ποιον σου ταιριάζει και ρώτα ακριβώς ό,τι δεν καταλαβαίνεις.

εννοείται ότι αν υπάρχει ψάρι μέσα αλλάζει λίγο η κατάσταση :D Δηλαδή θα πρέπει να το κρατήσεις για λίγη ώρα με νερό του ενυδρείου σε ένα άλλο δοχείο μέχρι να απλώσεις τα υποστρώματα-χαλίκια και βέβαια αλλάζουν και τα δεδομένα ως προς τις επιλογές σου στο στρώσιμο!

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι ετοιμο με φυτα υποστρομα κ ολα τα βελτιωτικα νερου που ειχα βαλει κ πριν απλα κρατησα 10 λιτρα νερο απο το παλιο στρωσημο που εκανα σημερα η μετρισεις ειναι μιδενικες εχω ενα γκουραμι μεσα κ θα το αφησω περιπου στις 30 ημερες μονο με αυτο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...