Jump to content

Sos θελω την βοηθεια σας


elena86

Recommended Posts

χτες εκανα μετρησεις και στα 2 ενυδρεια μου... κατι δεν παει καλα.. εχω ενα ενυδρειο 120 και εχει μεσα 6τετρα και 6 κοκκινοματες οι τιμεσ του...ph 9.0 νο2 0,0 νο3 0,5 ....μεσα σ'αυτο το ενυδρειο δεν αντεχουν ουτε γκαπι ουτε γατοψαρα ουτε οι γλυφτες... το αλλο ενυδρειο ειναι 20λτ με ph 9,0 νο2 0,0 νο3 10mg...εχει μεσα 3 γκαπυ... τι μπορω να κανω εκτος απο συχνες αλλαγες???

Link to comment
Share on other sites

Το νερο της βρυσης τι ΡΗ εχει;

Link to comment
Share on other sites

αλλαγη νερου και συμπληρωμα οχι απο την βρυση αλλα καθαρο απιονισμενο απο το lidl που ειναι και οικονομικο, αλλιως ph controller απο καποιο pet shop!!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μέσα πέτρες χαλίκι κοχύλια κλπ? Μήπως είναι ασβεστολιθικά?

Αν θες απαντησε μας σε αυτο. Για να τσεκαρεις αν ειναι ασβεστολιθικα τα χαλικια ή οι πετρες θα ριξεις σε στεγνη επιφανεις λιγο διαλυμα υδροχλωρικου οξεως(απο το super market). Αν αφρισουν σημαινει νοτι ειναι ασβεστολιθικα και πρεπει να βγουνε!!!

Καλου κακου ακανε και μια μετρηση στη βρυση σου..............

Link to comment
Share on other sites

Αν θες απαντησε μας σε αυτο. Για να τσεκαρεις αν ειναι ασβεστολιθικα τα χαλικια ή οι πετρες θα ριξεις σε στεγνη επιφανεις λιγο διαλυμα υδροχλωρικου οξεως(απο το super market). Αν αφρισουν σημαινει νοτι ειναι ασβεστολιθικα και πρεπει να βγουνε!!!

Καλου κακου ακανε και μια μετρηση στη βρυση σου..............

υδροχλωρικό οξύ=ακουαφόρτε :D

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μετράς με στικ και όχι με υγρά τεστ?

Εάν το νερό τις βρύσης έχει pH 8 και μέσα στο ενυδρείο έχεις ασβεστολύθικές πέτρες - χαλίκι όσες αλλαγές και να κάνεις το νερό θα ανεβάζει pH.

Link to comment
Share on other sites

μετρησα το ph τησς βρυσης και ειναι σχεδον 8... μαλλον αυτο φταιει...η λυση ειναι απιονισμενο νερο?? πωσ θα φτιαξω τωρα το ph?? και με την αμμωνια στο μικρο ενυδρειο/??τι φαρμακο να βαλω??κανει το toxivec της sera???δεν εχω διοξειδιο... μετραω με υγρα τεστ της sera..

Link to comment
Share on other sites

Για να εχει το νερο της βρυσης ΡΗ 8 και το νερο του ενυδρειου ΡΗ 9 σημαινει οτι εχεις 'η πετρες

ασβεστολιθικες 'η χαλικι ασβεστολιθικο 'η κογχυλια 'η ολα τα ποιο παραπανω.

Συνεπως βγαζεις οτι εχεις σε ασβεστολιθικο,κανεις μια καλη αλλαγη νερου,ξαναμετρας το ΡΗ

και βλεπουμε μετα τι πρεπει να κανεις.Επισης αρκετοι συνχομπιστες διαπιστωσαν οτι τα τεστ

της Sera δεν ειναι σωστα.

Link to comment
Share on other sites

μετρησα το ph τησς βρυσης και ειναι σχεδον 8... μαλλον αυτο φταιει...η λυση ειναι απιονισμενο νερο?? πωσ θα φτιαξω τωρα το ph?? και με την αμμωνια στο μικρο ενυδρειο/??τι φαρμακο να βαλω??κανει το toxivec της sera???δεν εχω διοξειδιο... μετραω με υγρα τεστ της sera..

Εάν δεν έχεις αντίστροφη όσμοση η λύση είναι απιονισμένο νερό. Με buffers-φάρμακα καλό είναι να μην ρυθμίζουμε τις τιμές. To pH κατεβαίνει με τύφρη στο φίλτρο του ενυδρείου. Πουλάνε στα πετ σοπ από διάφορες εταιρίες. Για την αμμωνία συχνές αλλαγές μέχρι να στρώσει το φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιά περιοχή της Αθήνας παίρνεις ph 8???

Είσαι σίγουρη ότι κάνεις το τέστ σωστά?

Χρησιμοποίεισαι σύριγγα για να μετρήσεις τα 5ml και μην λαμβάνεις υπ΄όψην σου την "χαρακιά" του δοκιμαστικού σωλήνα. Βεβαιώσου ότι ο σωλήνας είναι καθαρός.

Τα τεστ ph της Sera αν δεν κάνω λάθος πάνε ανα 0,5. Όχι πολυ βολικό. Δοκίμασε API.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιά περιοχή της Αθήνας παίρνεις ph 8???

Είσαι σίγουρη ότι κάνεις το τέστ σωστά?

Χρησιμοποίεισαι σύριγγα για να μετρήσεις τα 5ml και μην λαμβάνεις υπ΄όψην σου την "χαρακιά" του δοκιμαστικού σωλήνα. Βεβαιώσου ότι ο σωλήνας είναι καθαρός.

Τα τεστ ph της Sera αν δεν κάνω λάθος πάνε ανα 0,5. Όχι πολυ βολικό. Δοκίμασε API.

Για εξηγησε το λιγο αυτο, γιατι πρωτη φορα διαβαζω κατι τετοιο.- :thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

elena86 γραψε μερικα πραγματα παραπανω για το ενυδρειο σου, μηπως βγει καποιο συμπερασμα.- :D

Link to comment
Share on other sites

Οι δοκιμαστικοί σωλήνες που συνοδεύουν τα διάφορα τεστ έχουν χαραγμένη την ένδειξη των 5 ή 10ml.

Αν δεν τις λάβεις υπ'όψην σουν και βάλεις την ενδεδειγμένη ποσότητα με σύριγγα που είναι και ακριβείας θα βρεθείς προ εκπλήξεων απο τις αποκλίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οι δοκιμαστικοί σωλήνες που συνοδεύουν τα διάφορα τεστ έχουν χαραγμένη την ένδειξη των 5 ή 10ml.

Αν δεν τις λάβεις υπ'όψην σουν και βάλεις την ενδεδειγμένη ποσότητα με σύριγγα που είναι και ακριβείας θα βρεθείς προ εκπλήξεων απο τις αποκλίσεις.

Ναι αλλα στις οδηγιες γραφει να βαλεις νερο μεχρι την ενδειξη, αρα ........ :bowdown: Λες να μην το ξερουν ουτε οι ιδιοι; :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, τώρα με προβλημάτισες, :unsure: η αλήθεια είναι οτι αναφέρει το 5 ή 10 ml σε κάποια και συμπληρώνει οτι αναφέρεται στη χαραγή, οπότε αν με όργανο μέτρησης ακριβείας υπάρχει απόκλιση, είτε μιλάμε για λάθος στην κατασκευή ή ασάφεια στις οδηγίες, δηλαδή έχουν υπολογίσει την χαραγή σύμφωνα με τα απαιτούμενα ml αλλά αυτά διαφέρουν από το 5 ή 10... :bowdown:

Μια ερώτηση προς την εταιρία θα λύσει το πρόβλημα. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

καταρχην δεν εχω φυτα σε κανενα απο τα 2 ενυδρεια...στο μικρο 20λτ εχω ψιλη αμμο, ειχα και καποια κοχυλια μεσα αλλα τα εβγαλα μετα απο οσα μου ειπατε...στο μεγαλο 120λτ εχω χαλικι οχι ασβεστολιθικο αλλα και σ'αυτο ειχα καποια κοχυλια μεσα που τα εβγαλα μαζι με το χαλικι...δεν ξερω εχω προβληματιστει πολυ...δεν ξερω τι αλλο να κανω...αυτημ τη βδομαδα θα κανω μια καλη αλλαγη νερου , θα βαλω απιονισμενο και θα κανω παλι μετρησεισ και θα σασ πω.το φιλτρο μου ειναι εσωτερικο και ειναι μονο με σφουγγαρι.μου ειπε ενασ φιλοσ να κοψω το μισο σφουγγαρι και να βαλω καποια υλικα.συμφωνειτε???και αλλη μια ερωτησει να σας κανω θα παρω ενα γλυφτη κ 2 γατοψαρα για το μεγαλο ενυδρειο που μεσα εχει 5 τετρα και 5 κοκκινοματες θα χρειαστουν ειδικη τροφη ο γλυφτης κ τα γατοψαρα???σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας...

Link to comment
Share on other sites

καταρχην δεν εχω φυτα σε κανενα απο τα 2 ενυδρεια...στο μικρο 20λτ εχω ψιλη αμμο, ειχα και καποια κοχυλια μεσα αλλα τα εβγαλα μετα απο οσα μου ειπατε...στο μεγαλο 120λτ εχω χαλικι οχι ασβεστολιθικο αλλα και σ'αυτο ειχα καποια κοχυλια μεσα που τα εβγαλα μαζι με το χαλικι...δεν ξερω εχω προβληματιστει πολυ...δεν ξερω τι αλλο να κανω...αυτημ τη βδομαδα θα κανω μια καλη αλλαγη νερου , θα βαλω απιονισμενο και θα κανω παλι μετρησεισ και θα σασ πω.το φιλτρο μου ειναι εσωτερικο και ειναι μονο με σφουγγαρι.μου ειπε ενασ φιλοσ να κοψω το μισο σφουγγαρι και να βαλω καποια υλικα.συμφωνειτε???και αλλη μια ερωτησει να σας κανω θα παρω ενα γλυφτη κ 2 γατοψαρα για το μεγαλο ενυδρειο που μεσα εχει 5 τετρα και 5 κοκκινοματες θα χρειαστουν ειδικη τροφη ο γλυφτης κ τα γατοψαρα???σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας...

Πιστεύω ότι καλά σου είπε ο φίλος σου για τα υλικά εάν ενωούσε κάποιο σαν το siporax ή το substrat pro. Ρώτησέ τον και εάν είναι κάποιο από αυτά τα 2 είναι καλύτερο από σφουγγάρι. Το σφουγγάρι πάντως το χρειάζεσε και για μηχανικό φιλτράρισμα. Μην το βγάλεις τελείως ενώ καλό θα ήταν να βάλεις και "υαλοβάμβακα". Ο φίλος σου θα γνωρίζει και γιαυτό εάν ξέρει για τα παραπάνω υλικά. Αυτά τα υλικά πάντως δεν έχουν σχέση με τις τιμές τις σκληρότητας και του pH του ενυδρείου σου. Μόνο η τύφρη και το απιονισμένο νερό μπορεί να στην κατεβάσει καθώς και η παροχή CO2 που εάν κάνεις μια αναζήτηση στο φόρουμ με λέξεις κλειδιά CO2 DIY θα βρεις μια απλή κατασκευή που είναι πολύ εύκολη για τον οποιοδήποτε. Ειδικά εάν έχεις φυτά θα είναι πολύ καλό και για τα φυτά σου.

Όσο αφορά τα ψαράκια καλό είναι εάν θέλεις "γλύφτη" όπως λες θα ζητήσεις από το πετ σοπ πλεκόστομο που δεν μεγαλώνει πολύ για τα 120 λίτρα σου γιατί πολλοί από αυτοί φτάνουν τα 30 cm. Το ίδιο και για τα "γατόψαρα" όπως λες μπορεί να εννωείς τα corydoras τα οποία πάνε σε κοπάδι 4-5 το λιγότερο. Γιαυτά θα μας απαντήσουν οι πιο ειδικοί στις ποικιλίες των ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλαζει σε αφρικανες οπως ειναι να υσηχασει, λεω εγω? :bowdown:

Με τέτοιες τιμές έχεις δίκιο!

+1 βοτε φορ αφρικαν Μαλαουι κιχλιντς ορ νανο-κιχλιντς !!!!! :unsure:

Εάν δεν είχα μούρλια με τα σκαλάρια θα είχα βάλει αφρικάνες.

Σπυρο για πες μας για τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του χαρακτήρα αυτών των ψαριών που τα ξέρεις καλύτερα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

....Εάν δεν είχα μούρλια με τα σκαλάρια θα είχα βάλει αφρικάνες.

Σπυρο για πες μας για τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του χαρακτήρα αυτών των ψαριών που τα ξέρεις καλύτερα :bowdown:

Αφρικανες?

Ξερω εγω?

:bowdown::rolleyes:

Μονο το pH που θελουν ξερω :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Με τέτοιες τιμές έχεις δίκιο!

+1 βοτε φορ αφρικαν Μαλαουι κιχλιντς ορ νανο-κιχλιντς !!!!! :unsure:

Εάν δεν είχα μούρλια με τα σκαλάρια θα είχα βάλει αφρικάνες.

Σπυρο για πες μας για τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του χαρακτήρα αυτών των ψαριών που τα ξέρεις καλύτερα :bowdown:

Αν συνεχισεις να γραφεις την γνωστη "καταραμενη" λεξη, θα σου "ευχηθω" και θα καταληξεις σε "αφρικανες".- :bowdown::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...