Jump to content

Kh 3,0( Πρεπει να ανέβει?)


Recommended Posts

Σε ενυδρείο 240 lt, έχω ΚΗ 3,0 μετρημένο με αντιδραστήριο της SERA.

Το ενυδρείο τρέχει 2 εβδομάδες και έχω διαβάσει, ότι οι φυσιολογικές τιμές είναι τουλάχιστον 5,0.

Θεωρείται ότι πρέπει να ανέβει, ή είμαστε ΟΚ?

Το ΡΗ τι σχέση έχει με το ΚΗ?

Άλλες τιμές που έχω:

PH 6.0

GH 5.0

KH 3.0

NH3/NH4 0.0

N03 10.0

N02 0.0

FE 0.25

Ευχαριστώ και περιμένω την βοήθεια σας. :D

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιά περιοχή της Αττικής είσαι?

Η βρύση σου τι βγάζει?

Για να σιγουρευτείς μέτρα με κάποιο άλλο τεστ όπως API (αν δεν θες να αγοράσεις τσάμπα πάρε τηλ σε κανένα κατάστημα και πέρνα να στο μετρήσουν)

Το ενυδρείο έχει μέσα ξύλα, CO2 ή κάτι άλλο?

Επίσης το τι θεωρείται κανονικό εξαρτάται από τα ψάρια που θα βάλεις, π.χ αν έχεις ψάρια από Αμαζόνιο και η βρύση σου βγάζει τέτοιο νερό είσαι κωλ... :thumbup: ...τυχερός! γιατί θέλουν μαλακό νερό, αν έχεις κιχλίδες Malawi ή Tanganyika τότε θες kH και gH κοντά στο 15.

Τσέκαρέ το και αν ισχύει σε βλέπω να μας πουλάς νερό... :D (...κάνε μετρήσεις για ένα διάστημα στη βρύση μήπως και είναι παροδικό.)

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Έχω απευθυνθεί σε κατάστημα για μετρήσεις και βρήκα κάποιες αποκλίσεις απο τις δικές μου.

Για παράδειγμα, εγω μετράω KH 3,0 , στο κατάστημα 5,0.

Εγω μετράω GH 4,0 , στο κατάστημα 7,0.

Δεν είναι δυνατόν απο τεστ σε τεστ να υπάρχουν τόσο μεγάλες αποκλίσεις.

Ίσα ισα που πιστεύω οτι τα δικά μου τεστ ειναι πιο αξιόπιστα απο του καταστήματος, όπου έχουν χυμα αντιδραστήρια, με το κιλό.

Απο την άλλη βέβαια, όσο χάλια και να είναι το αντιδραστήριο, δεν μπορεί το ένα να μετράει 4 και το άλλο 7,0.

Σε όλα τα άλλα συμφωνούμε, δηλαδή ΝΟ2 , ΝΟ3 , ΝΗ3/ΝΗ4.

Στο ενυδρείο έχω 2 μεγάλες πέτρες λάβα και δύο σχετικά μεγάλα ξύλα. Επίσης υπάρχει παροχή CO2 απο μπουκάλα.

Link to comment
Share on other sites

Μία απάντηση είναι οτι είτε 3 είτε 7 μάλλον για μαλακό νερό το προορίζεις οπότε δεν έχει και καμία σημασία από την άλλη όμως καλό είναι να ξέρεις τι σου γίνεται, για να μετρήσεις περιεκτικότητα νερού σε CO2 χρειάζεσαι ακριβή τιμή kH και pH, όπως και για να πετύχεις αναπραγωγή.

Θα σου πρότεινα να πάρεις κάποια τεστάκια άλλης εταιρίας που έχουμε δεί στην πράξη οτι μετράνε με μεγαλύτερη ακρίβεια και τα χρειάζεσαι λόγω του CO2. :D

Link to comment
Share on other sites

Παντως οι μετρησεις του καταστηματος ειναι πιο κοντα σε αυτες που μετραμε και εμεις στη βρυση μας σε περιοχες της Αθηνας.

Σε ποια περιοχη εισαι?

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Χμμμ εχω και εγω kH 3 :) με τεστ sera το οποίο έπεσε από 5αρι οταν εβαλα ξύλα μεσα στο ενυδριο... Οι αλλες μου μετρήσεις είναι:

Ph 7,5

gH 12

αμμωνιες νιτρικα οκ.

Πρέπει να κάνω κατι να ανέβει; Σημειώνω πως χρειάζομαι σκληρό νερό και pH 7 με 8 τουλάχιστον.

Αν ναι πως ανεβαίνει; Χωρις να ανέβει ομως και το Ph αλλο....

Tnx :D

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ εχω και εγω kH 3 :) με τεστ sera το οποίο έπεσε από 5αρι οταν εβαλα ξύλα μεσα στο ενυδριο... Οι αλλες μου μετρήσεις είναι:

Ph 7,5

gH 12

αμμωνιες νιτρικα οκ.

Πρέπει να κάνω κατι να ανέβει; Σημειώνω πως χρειάζομαι σκληρό νερό και pH 7 με 8 τουλάχιστον.

Αν ναι πως ανεβαίνει; Χωρις να ανέβει ομως και το Ph αλλο....

Tnx :D

:thumbup::angry2: Εψαξα και εμαθα και το set up μου χρειαζεται τουλαχιστον kH 6....

Δωστε μου ενα link ή πειτε μου πως το ανεβαζω.... εγω θα συνεχισω το ψαξιμο.... Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας λες καλυτερα εσυ τι μετρησεις σου "δινει" η βρυση σου; :)

Link to comment
Share on other sites

4x Heros severus

6x Monodactylus sebae

2x Synodontis sp.

Apteronotus albifrons

Red Tail Catfish X Tiger Shovel-Nose Hybrid

Epalzeorhynchos bicolor (Labeo bicolor)

Pterygoplichthys gibbiceps

Longfin bristlenose brown pleco

Αυτά είναι τα ψάρια μου, τα έχω 2 μήνες και το φόρουμ το ξέρω εδώ και ενάμιση μήνα.... Μην μου πείτε για το πόσο λάθος είναι, το ξέρω πλέον. Χρειάζομαι βοήθεια όμως με το kH. Λόγω φόρτου εργασίας δεν έχω μετρήσει ακόμα τη βρύση. Πάντως επισημαινω πως έπεσε τόσο μετά την τοποθέτηση ξυλων μέσα στο ενυδριο.

Link to comment
Share on other sites

Τι kH ανεβαινει με μαγειρικη σοδα.

3 γρ ανα 100 λιτρα νερου ανεβαζει 1 βαθμο..

Ομως δεν εχει σημασια αυτη η θεωρια δοσολογιας.

Ξεκιναμε με μικρη δοσολογια (αντι για 3 γρ, βαζουμε 1 γρ σοδα αν 100 λιτρα νερο) στη μυτη απο ενα κουταλακι, διαλυοντας τη σοδα σε νερο που βγαλαμε απο το ενυδρειο το ανακατευουμε να διαλυθει, το ριχνουμε στο ενυδρειο και μετραμε μετα απο 1 ωρα.

Αναλογα τα αποτελεσματα ρυθμιζουμε τη δοση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ αυτό ήθελα να μάθω!!! Θα σε εμπιστευτω θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια σόδα που γράφει διττανθρακική σόδα ζαχαροπλαστικής. Είναι αυτή; Μην τη βάλω και μου βγεί σαντιγύ στο τέλος!! :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια σόδα που γράφει διττανθρακική σόδα ζαχαροπλαστικής. Είναι αυτή; Μην τη βάλω και μου βγεί σαντιγύ στο τέλος!! :)

Αν αρχιζει να αφριζει...... τρεχα!!! Θα κανει μπαμ!!! :D

Κι εγω πηρα μια σόδα απο το γειτονα που την είχε χυμα σε ενα βαζακι!!

Μολις εφυγα απο το σππιτι του με κινηγουσε φωναζωντας...... φερε πισω την κοκα-κολα!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια σόδα που γράφει διττανθρακική σόδα ζαχαροπλαστικής. Είναι αυτή; Μην τη βάλω και μου βγεί σαντιγύ στο τέλος!! :)
Ναι διττανθρακική σόδα, στα σουπερ μαρκετ.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...