Jump to content

Εγκατάσταση φίλτρου


Recommended Posts

Έχω δει 2 διαφορετικούς τρόπους εγκατάστασης φίλτρου σε ένα ενυδρείο. Και φυσικά μιλάω για φίλτρα που έχουν μία είσοδο και μία έξοδο. Ο ένας τρόπος είναι να τοποθετηθεί η είσοδος του φίλτρου πχ δεξιά και η έξοδος αριστερά. Ο άλλος είναι και η είσοδος και η έξοδος να μπούνε από την μία πλευρά. Προσωπικά έχω δοκιμάσει και τους δύο τρόπους και δεν μπορώ να πω πως ο ένας εκ των δύο πάσχει από θέμα κυκλοφορίας νερού. Μήπως υπάρχει κάποιος κανόνας πάνω σε αυτό όπου δεν γνωρίζω?

Link to comment
Share on other sites

Aυτό βγαίνει εμπειρικά και χωρίς κανόνα, το ζητούμενο είναι (ιδανικά) αν π.χ το φίλτρο γυρίζει τα λίτρα σου 4 φορές την ώρα, εσύ να φροντίσεις δημιουργόντας κατάλληλη ροή, να περνάνε κάθε φορά όλα τα λίτρα του ενυδρείου όχι μόνο ποσοτικά αλλά και ποιοτικά δηλαδή όλο το νερό, αυτό δεν μπορείς να το φτάσεις αλλά μπορείς να το πλησιάζεις. Ρίξε το υγρό λίπσμα την επόμενη φορά μπροστά στην έξοδο και δες την πορεία του (πρέπει να είναι εγχρωμο), όσο πιό πολύ αργήσει να ξαναμπεί στο φίλτρο, τόσο καλύτερη η κυκλοφορία σου. Επίσης πιστεύω οτι το spray bar κάνει ακόμα καλύτερη δουλειά ανακατεύοντας το νερό περισσότερο από ότι ο συγκεντρωμένος πίδακας.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου τροπος εγκαταστασης οπου προτειμω ειναι απο την μια πλευρα να εχουμε την εισοδο κι απο την αλλη την εξοδο,επεισης οπως προαναφεραι και ο viciouscircle για το spray bar οτι κάνει ακόμα καλύτερη δουλειά ανακατεύοντας το νερό περισσότερο με βρισκει συμφωνω.

Link to comment
Share on other sites

Και η δικη μου αποψη ειναι οτι απο την μια πρεπει να μπαινει το νερο και απο την αλλη να βγανει. Πιστευω οτι με αυτον τον τροπο η ροη ειναι πιο φυσικη, οπως σε ενα ποταμι (δηλαδη μονης κατευθυνσης). Ο στροβιλισμος δεν μου αρεσει.- :D

Link to comment
Share on other sites

Και η δικη μου αποψη ειναι οτι απο την μια πρεπει να μπαινει το νερο και απο την αλλη να βγανει. Πιστευω οτι με αυτον τον τροπο η ροη ειναι πιο φυσικη, οπως σε ενα ποταμι (δηλαδη μονης κατευθυνσης). Ο στροβιλισμος δεν μου αρεσει.- :D

Αυτό όμως δεν δημιουργεί ένα "νεκρό" σημείο κάτω από την έξοδο του φίλτρου? Δηλαδή, ας πούμε ότι η είσοδος είναι κάτω αριστερά και η έξοδος πάνω δεξιά. Βγαίνοντας το νερό από το φίλτρο προς το ενυδρείο, και με την ροή που θα έχει θα κάνει στην ουσία ένα "Γ" προς την είσοδο του φίλτρου ακολουθώντας την κατέυθυνση προς τα αριστερά και κάτω???

Ενώ στην περίπτωση που μπούνε από την ίδια μεριά είσοδος και έξοδος, δηλαδή είσοδος κάτω αριστερά και έξοδος πάνω αριστερά, δεν υποχρεώνουμε το νερό να κάνει ένα "Π" από πάνω αριστερά προς τα δεξιά και μετά κάτω και δεξιά προς την είσοδο του φίλτρου???

Ελπίζω να έγινα κατανοητός!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως δεν δημιουργεί ένα "νεκρό" σημείο κάτω από την έξοδο του φίλτρου? Δηλαδή, ας πούμε ότι η είσοδος είναι κάτω αριστερά και η έξοδος πάνω δεξιά. Βγαίνοντας το νερό από το φίλτρο προς το ενυδρείο, και με την ροή που θα έχει θα κάνει στην ουσία ένα "Γ" προς την είσοδο του φίλτρου ακολουθώντας την κατέυθυνση προς τα αριστερά και κάτω???

Ενώ στην περίπτωση που μπούνε από την ίδια μεριά είσοδος και έξοδος, δηλαδή είσοδος κάτω αριστερά και έξοδος πάνω αριστερά, δεν υποχρεώνουμε το νερό να κάνει ένα "Π" από πάνω αριστερά προς τα δεξιά και μετά κάτω και δεξιά προς την είσοδο του φίλτρου???

Ελπίζω να έγινα κατανοητός!!!

Αυτο ηθελα να πω και εγω, οντως δημιουργει ενα νεκρο σημειο οταν η εισοδος ειναι στην αλλη πλευρα.

Αντιστοιχα ομως οταν και η εισοδος και η εξοδος ειναι μαζι στην αλλη ακρη του ενυδρειου και συγκεκριμενα απο τη μεση του βυθου και κατω δημιουργειται κατι αντιστοιχο.

Η απαντηση για μενα πολυ απλα δεν γινεται να δωθει ετσι ευκολα εδω μεσα. Το πως θα μπει το φιλτρο εξαρταται απο το εκαστοτε ενυδρειο,το μηκος του τη διακοσμηση του και κατα ποσο αυτη ενοχλει τη ροη του φιλτρου οπως και τα νεκρα σημεια που δημιουργει η ιδια διακοσμηση.Επισης ρολο παιζει και τα ψαρια που εχουμε και τι ροη νερου χρειαζονται οπως και το ιδιο το φιλτρο τι δυναμικοτητας ειναι.

(Προσωπικα νομιζω το καλυτερο ειναι ο συνδιασμος δυο φιλτρων, οχι απαραιτητα εξωτερικων και τα δυο, οπου η εισοδος και η εξοδος του καθενος θα ειναι απο μια πλευρα του ενυδρειου αντιστοιχα. Επισης με αυτο τον τροπο δεν μενουμε ξεκρεμαστοι σε περιπτωση βλαβης του ενος)

Έγινε επεξεργασία - blackghost7
Link to comment
Share on other sites

(Προσωπικα νομιζω το καλυτερο ειναι ο συνδιασμος δυο φιλτρων, οχι απαραιτητα εξωτερικων και τα δυο, οπου η εισοδος και η εξοδος του καθενος θα ειναι απο μια πλευρα του ενυδρειου αντιστοιχα. Επισης με αυτο τον τροπο δεν μενουμε ξεκρεμαστοι σε περιπτωση βλαβης του ενος)

:D:thumbup::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Και η δικη μου αποψη ειναι οτι απο την μια πρεπει να μπαινει το νερο και απο την αλλη να βγανει. Πιστευω οτι με αυτον τον τροπο η ροη ειναι πιο φυσικη, οπως σε ενα ποταμι (δηλαδη μονης κατευθυνσης). Ο στροβιλισμος δεν μου αρεσει.- :unsure:

Συμφωνω σε αυτο,το κακο ειναι οτι δεν εχουν φτιαξει κατι αναλογο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...