Jump to content

Τυρφη


Emp

Recommended Posts

Θέλω να μειώσω το PH sto 100αρι μου. Μου είπαν οτι τα kribensis μου εχουν πρόβλημα σε τοσο ψηλο PH 7,8.

Μηπως ξέρετε πόσω πρέπει να βάλω στα 100 λτρ? έχω πάρει την συσκευασία των 400γρμ αλλα δεν λέει τπτ.

Α και μηπως να μου πέιτε και πωσ το βάζω γιατι δεν ξέρω. απλα το πεταω μέσα? :D

Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία - Emp
Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά!

Η τύρφη αποδίδει καλύτερα όταν χρησιμοποιείται ως τελευταίο υλικό στο φίλτρο μέσα σε ειδικό σακουλάκι και μετά υαλοβ... ενυδρειακό βαμβάκι φίλτρου, για να μην περνούν σωματίδια και θαμπώνουν το νερό, η ποσότητα εξαρτάται από πολλά, δοκίμασε με το 1/3 για μερικές μέρες και αν χρειαστεί προσθέτεις, επίσης κάνεις μετρήσεις για να δείς κάθε πότε θέλει αλλαγή. Πάντος μην την βάλεις χύμα μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει στα καταστηματα ειδικο "καλτσακι" σμικτο (πχ. Sera), προτιμησε να το βαζεις σε κατι τετοιο και οχι χυμα.- :D

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, όσες φορές χρησιμοποίησα τύρφη, παρατήρησα ότι έχει την τάσει να διαστέλεται. Δηλαδή πάντα έπρεπε να αφήνω λίγο "αέρα" ώστε να μην μπουκώσει το φίλτρο... Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά μιλάω επί προσωπικής πείρας.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πόσο θα του μειωθεί το pH?..

κι εμένα το νερό της βρύσης είναι αρκετά σκληρό και βασικό (pH γύρω στο 8 - Θεσσαλονίκη :D ) και θα το ήθελα προς το όξινο...

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα με την ποσοτητα και την ποιοτητα, θα εχεις διαφορετικα αποτελεσματα. Κανονικα θα πρεπει να την "φιαχνεις" σε ενα βαρελι προετοιμασιας και να προσθετεις το αναλογο νερο βρυσης για να φτασεις τις παραμετρους του νερου που θελεις να εχεις. Στο φιλτρο θα πρεπει να πειραματιστεις με την ποσοστητα, ΠΡΟΣΟΧΗ ομως γιατι αποτομη και μεγαλη μεταβολη του ΡΗ μπορει να κανει ζημια. Διαβασε τα σχετικα αρθρα στο φορουμ, για να σε βοηθησουν.- :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...