Jump to content

Γυάλα....


mahites9

Recommended Posts

1)Εκτός από χρυσόψαρα και μονομάχους υπάρχει κάποιο άλλο είδους ψαριού που μπορεί να μπει σε μία γυάλα????

2)μονομάζοι μπορούν να συνδυαστούν με χρυσόψαρα????

3)υπάρχει κάποιο λινκ που να έχει περισσότερες πληροφορίες για γυάλες ή ενυδρεία χωρίς φίλτρα, ερμοστάτες κτλ κτλ γιατί ψάχνω στο φόρουμ και δεν έχω βρει κάτι

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν και υπερβολικά καινούργια και άσχετη, μέσα από όλα όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα, αυτό που έχω αφομοιώσει 100% είναι ότι,

"ΚΑΝΕΝΑ ΨΑΡΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΣΕ ΓΥΑΛΑ". Ούτε καν τα χρυσόψαρα που (λανθασμένα) το είδος αυτό για πάρα πολλά χρόνια πήγαινε πακέτο με τη γυάλα!

Όσο για τους μονομάχους, αν έχω καταλάβει καλά, πρέπει να ζει μόνος...

Link to comment
Share on other sites

1)Εκτός από χρυσόψαρα και μονομάχους υπάρχει κάποιο άλλο είδους ψαριού που μπορεί να μπει σε μία γυάλα????

2)μονομάζοι μπορούν να συνδυαστούν με χρυσόψαρα????

3)υπάρχει κάποιο λινκ που να έχει περισσότερες πληροφορίες για γυάλες ή ενυδρεία χωρίς φίλτρα, ερμοστάτες κτλ κτλ γιατί ψάχνω στο φόρουμ και δεν έχω βρει κάτι

ευχαριστώ

1) H γυάλα η σφαιρική κάνει πολύ δυσάρεστη τη ζωή κάθε οργανισμού δίνοντας συνεχώς μία οπτική αλλοίωση για το περιβάλλον του και επίσης, όσο μεγάλη και αν είναι δεν μπορείς να φτιάξεις σωστές κρυψώνες για να αράζει το ψάρι όταν θέλει, και τα ενυδρεία αν το σκεφτείς είναι λίγο πρόβλημα για την αίσθηση ασφάλειας των ψαριών αφού νοιώθουν οτι μπορεί κάποιος να τους την "πέσει" από παντού λόγω διαφάνειας γι' αυτό και δεν είναι σωστά τα "γυμνά" ενυδρεία για τα ψάρια και βάζουμε φυτά-ξύλα-πέτρες.

2) Ο μονομάχος προέρχεται από την Ταυλάνδη οπου το κλίμα είναι όλο το χρόνο τροπικό (κοντά σους 25 βαθμούς) το χρυσόψαρο πάλι το αυθεντικό προέρχεται από την Κίνα-Ιαπωνία οπου υπάρχει διαδοχή εποχών με διακυμάνσεις παρόμοιες με της Ελλάδας οπότε χρειάζεται το καλοκαίρι έως 22-23 και τον χειμώνα μέχρι και 4. Εκτός αυτού, ο μονομάχος έχει ιδιέταιρο χαρακτήρα και του αρέσει η μοναξιά και στην καλύτερη καμιά θυλικιά μόνο για ζευγάρωμα και μετά δρόμο οπότε ή θα πέσει ξύλο, ή θα νοιώθει έξω απ' τα νερά οτυ και θα αρρωσταίνει.

3) Πρίν ψάξεις σου λέω οτι το μόνο που μπορείς να κάνεις σε μια γυάλα χωρίς φίλτρο είναι να βάλεις μόνο φυτά... μην παρασύρεσαι από το στερεότυπο "χρυσόψαρο στη γυάλα", αν διαβάσεις τι χρειάζεται ένα ψάρι για να ζήσει σωστά (χωρίς πολυτέλειες) θα δεις οτι δεν γίνεται δουλειά με γυάλα, γι' αυτό και δεν θα βρείς κάποια συμβουλή πάνω σ' αυτό σε αυτό το φόρουμ.

Υπάρχουν πολύ οικονομικές λύσεις για ενυδρεία ακόμα και για τα 50 λίτρα που θέλει κάποιο ψάρι εκτός του μονομάχου.

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι για μένα είναι για μια φίλη μου που θέλει να κάνει ψαροξεκίνημα με κάτι το οποίο είναι σχετικά φθηνό χωρίς πολλές υποχρεώσεις......

από ότι κατάλαβα δεν ενδείντυται....αν και η μητέρα μου παλιά ε΄χιε ένα χρυσόψαρο σε στρογγυλή γυάλα για 10 χ΄ρονια....εντάξει δεν λέει κάτι απλά το καταθέτω ως εμπειρία

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι δεν αξιζει να μπει στην διαδικασια γυαλας αν ψαχτει λιγο θα βρει σιγουρα μεταχειρισμενο 50 λιτρο σε καλη τιμη..... που πιστευω οτι ειναι καλυ :D τερη επιλογη για ξεκινημα και ποιο σωστη.

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι για μένα είναι για μια φίλη μου που θέλει να κάνει ψαροξεκίνημα με κάτι το οποίο είναι σχετικά φθηνό χωρίς πολλές υποχρεώσεις......

από ότι κατάλαβα δεν ενδείντυται....αν και η μητέρα μου παλιά ε΄χιε ένα χρυσόψαρο σε στρογγυλή γυάλα για 10 χ΄ρονια....εντάξει δεν λέει κάτι απλά το καταθέτω ως εμπειρία

Και ένας άνθρωπος σε ένα διάφανο άδειο σφαιρικό δωμάτιο με τροφή και καθάρισμα θα ζήσει αρκετά χρόνια αλλά δεν θα έχει και πολλούς λόγους να το κάνει. :D

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομαχος δεν ειναι αναγκη να τον βαλεις μονο του, απλως για να μην γινετε επιθετικος πρεπει να βαλεις 2 αρσενικα με 4 θηλυκα, ή 1 αρσενικο με 2 θηλυκα και θα ειναι ok, αλλα γενικα ψαρι σε γυαλα ειναι δολοφονια!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομαχος δεν ειναι αναγκη να τον βαλεις μονο του, απλως για να μην γινετε επιθετικος πρεπει να βαλεις 2 αρσενικα με 4 θηλυκα, ή 1 αρσενικο με 2 θηλυκα και θα ειναι ok, αλλα γενικα ψαρι σε γυαλα ειναι δολοφονια!!!

Προσοχή, παιδιά, οι "συμβουλές" να είναι συμβουλές και όχι να παιρνουμε ψάρια στο λαιμό μας!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομαχος δεν ειναι αναγκη να τον βαλεις μονο του, απλως για να μην γινετε επιθετικος πρεπει να βαλεις 2 αρσενικα με 4 θηλυκα, ή 1 αρσενικο με 2 θηλυκα και θα ειναι ok, αλλα γενικα ψαρι σε γυαλα ειναι δολοφονια!!!

Ειναι ευκολο να μαθουμε την πηγη των παραπανω αποψεων;;; :thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...