Jump to content

Sos!!!!


mahites9

Recommended Posts

έχω ένα 150άρι με 3 νατετέρι πιράνχας και 2 πλέκο και αποφάσισα σήμερα να κάνω μετρήσεις νρεού μετά από πολύ καιρό (βλακεία μου το ξέρω)...όσες φορές είχα κάνει ήτνα όλα μηδενικά.τώρα είχα

ρΗ 7

ΝΟ2 0

όλα καλά ως εδώ αλλά ΝΟ3 από 10-20 mg/l

η αλήθεια έιναι ότι τα τεστ που έχω είναι παλιά και δεν ξέρω αν έχουν λήξει αλλά το θέμα είναι ότι έχω πανικοβληθεί ελαφρώς.....

κάποιες σκέψεις που κάνω είναι

1)επειδή ταίζω αρκετά λόγω των πλέκο μην τυχόν μένει τροφή

2)έχω κερατόφυλλά μέσα με αποτέλεσμα η επιφάνεια του νερού να είναι π΄ρασινη από τα πολύ μικρά ''νουφαράκια'' που αγφήνουν τα κερατόφυλλα...είναι όμως όλη η επιφάνεια πράσινη....

3)λόγω ζέστης????βάζω παγωμένα μπουκάλαι καμιά φορά να πέσει η θερμοκρασία

αλλαγή κάνω ανά 2 εβδομάδες περίπου το μισό νερό...τελευταία ήταν πριν 1 εβδομάδα ακριβώς

βοήθειααααααα

Link to comment
Share on other sites

Μην πανικοβάλεσαι, νιτρικά 20 δεν είναι και τραγικά ειδικά για μικρό χρονικό διάστημα, αν το διατηρήσεις κάτω από 10 θα είσαι μιά χαρά. Με τόσο κερατόφυλλο πάντος θα έπρεπε να έχεις μηδέν οπότε κάνε με κανένα καινούριο τεστ μέτρηση αν νομίζεις οτι τα έχει φτύσει το παλιό. Αλλαγές νερού κάθε πότε κάνεις και πόσο? Επίσης αν μπορείς να αναφέρεις την ανάπτυξη που έχει το κερατόφυλλο, μήπως και δεν τραβάει τα νιτρικά όπως πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές νερού κάθε πότε κάνεις και πόσο?
:thumbup:

αλλαγή κάνω ανά 2 εβδομάδες περίπου το μισό νερό...τελευταία ήταν πριν 1 εβδομάδα ακριβώς

Να κανεις αλλαγες νερου καθε βδομαδα το 30% του καθαρου νερου του ενυδρειου σου...

Για μειωση θερμοκρασιας βαλε ανεμιστηρακια,ειναι φθηνα και κανουν καλη δουλεια!!!

Τα νιτρικα σου δεν ειναι σε τραγικα νουμερα αλλα παρε πιο αξιοπιστα τεστ της Api πχ.

και μειωσε και λιγο το ταισμα εαν ταιζεις πολυ...

Στα περισσοτερα σε καληψε ο προλαλισαν οποτε γιατι να σε ζαλιζω και αδικα :D

Έγινε επεξεργασία - Thodwrhs
Link to comment
Share on other sites

thanks guys

ηρέμησα λίγο...λοιπόν μόλις έκανα μια μι΄κρή αλλαγή νερού...

αλλαγές νερού όπως προείπα κάνω ανά 2 εβδομάδες το 40% περίπου...τελευταία φορά έκανα πριν 1 εβδομάδα

κερατόφυλλο επειδή αναπτύσσεται υπερβολικά γρήγορα έχω αφαιρέσει το περισσότερο έχω αφήσει 2-3 κομμάτια....αλλά τα νουφαράκια στην επιφάνεια την έχουν καλύψει όλη...αυτό δημιουργεία κάποιο πρόβλημα?????απλά κόβει λίγο και το φως για να μην ενοχλεί τα ψάρια για αυτό το άφησα...

επίσης αυτά ψιλομπαίνουν και στα φίλτρα....

τι εννοείς την ανάπτυξη του κερατόφυλλου????ταχύτατη

θα ελατώσω λίφο τροφή αν είναι και θα πα΄ρω κάπιο καινούριο τεστ....

τι μπορεί να τα έχει ανεβάσει τόσο πολύ μπορεί να μου πει κάποιος????

Link to comment
Share on other sites

:wootwoot:

:D:thumbup:

Μάλλον η τροφή φταίει, μείωσέ τη και αν μπορείς κάνε πιό μικρές και πιό συχνές αλλαγές όπως είπε και το τεο, να μην αλλάζουν απότομα οι συνθήκες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...