Jump to content

Γεννα Σκαλαρια!!!!!!!!


Emp

Recommended Posts

Παιδια σήμερα γυρνώντας απο την δουλεια ειδα τα σκαλαρια μου να εχουν αφησει πανω σε ενα φυλλο ανουμπιας παρα πολλα αυγα. Το ενα αφηνει αυγα και το αλλο περναει απο επανω μαλλον και τα γονιμοποιει. το γενιτικο οργανο του ενος ειναι λιγο πιο μικρο απο του αλλου (οπως ετσι πρεπει απο οτι εχω διαβασει).

Διαβάζοντας λιγο παραπάνω βλεπω πως πρεπει να απομονοσω τα αυγα μαζι με την μητερα/ζευγαρι.

Δεν εχω ομως αλλο ενυδρειο και δεν σκοπευω να παρω λογο οικονομικων.

Τι να κάνω??

η αρχη του θεματος ξεκιναει καπως ετσι

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=20265

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα, μια μερα μετα απο τα αυγα που ειχα.

Πεθανε το αρσενικο μου. Εβγαλα το πτωμα του και δεν ειδα ΚαΝεΝα σημαδι αρωστιας.

Απο το πρωι διαβαζω το φορουμ να βρω κατι παρομοιο με την περιπτωση μου και δεν βρισκω.

Θανατος - Γενητουρια - Θανατος.

Δεν την παλευω στεναχωριεμε.

Δεν ξερω τι αλλο να πω.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι κάτι παίζει με τα άλλα ψάρια, μπορείς να ανφέρεις όλα τα ψάρια σου?

1 (Πλεον) Σκαλαρι

5 Κριμπς (το ενα εχει μεγαλωσει τα αλλα εχουν μεινει μικρα)

5 tetra serpae (υγιεστατα)

1 pleco (Υγιης)

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα οτι απλά έτυχε αν δεν ήταν τόσα τα λίτρα... Αν σκέφτεσαι σοβαρά την αναπαραγωγή σκαλαριών, νομίζω οτι τους αξίζουν περισσότερα λίτρα και μόνα τους, τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα οτι απλά έτυχε αν δεν ήταν τόσα τα λίτρα... Αν σκέφτεσαι σοβαρά την αναπαραγωγή σκαλαριών, νομίζω οτι τους αξίζουν περισσότερα λίτρα και μόνα τους, τι λες?

Έχεις δίκιο αλλα το θέμα μου δεν είναι η αναπαραγωγή.

Όπως όλοι μας αγαπάμε τα κατοικιδιά μας και τα βάφω μαύρα όταν πεθένει κάποιο.

1000 φορές να μην έχω γένες απο το να μου πεθάνει έστω και 1 ψάρι.

Κι αυτο που με στεναχωρεί πιο πολύ είναι οτι έχω χαλάσει πααααρα πολλα λεφτα για να αισθάνονται τέλεια στο χώρο τους κι αυτα απλά πεθένουν χωρίς λόγο. Δεν ξέρω τι κάνω λάθος ωστε να το διορθώσω.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν το χόμπυ είναι για να μας δίνει χαρά οπότε πρέπει να είσαι αισιόδοξος, συμβαίνουν αυτά στα ψάρια, μάθε από τα λάθη σου και γίνε καλύτερος.

Γράψε ότι υποπτεύεσαι οτι μπορεί να φταίει (στρες από κυνηγητό, νιτρικά στο 30...) όπως και για όλες τις ρουτίνες και τα χαρακτηριστικά του ενυδρείου σου, θα τα κάνουμε φύλλο και φτερό αλλά θα βγεί άκρη, μη μου απογοητεύεστε!... :bowdown::unsure:

Άντε μην αρχίσω να κάνω πειράματα και βγάλω κανένα άρθρο για την επιρροή που έχουν τα αρνητικά εγκεφαλικά κύματα στα ψάρια και κουφαθείτε όλοι... :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν το χόμπυ είναι για να μας δίνει χαρά οπότε πρέπει να είσαι αισιόδοξος, συμβαίνουν αυτά στα ψάρια, μάθε από τα λάθη σου και γίνε καλύτερος.

Γράψε ότι υποπτεύεσαι οτι μπορεί να φταίει (στρες από κυνηγητό, νιτρικά στο 30...) όπως και για όλες τις ρουτίνες και τα χαρακτηριστικά του ενυδρείου σου, θα τα κάνουμε φύλλο και φτερό αλλά θα βγεί άκρη, μη μου απογοητεύεστε!... :bowdown::unsure:

Άντε μην αρχίσω να κάνω πειράματα και βγάλω κανένα άρθρο για την επιρροή που έχουν τα αρνητικά εγκεφαλικά κύματα στα ψάρια και κουφαθείτε όλοι... :rolleyes:

αχαχαχαχαχαχα.:bowdown:

Μου εφτιαξες το κεφι.

Τεσπα η κατάσταση τώρα είναι 1 σκαλαρακι μονο του θα το αφησω να ηρεμησει και μετα απο καμια βδομαδα λεω να του βαλω ενα αρσενικο μεσα αμα εγκρινετε.

Με τα αυγα παραμένουν καμια δεκαρια ζωντανα αν βλέπω καλα. Σήμερα λογικα θα δω και ουρίτσες αν εχουμε κάποιο ζωντανό.

Πιστεύω οτι είναι στρες γιατι αμεσως μετά αφου πήρα τα αυγά για να τα βάλω στο μικρο ανυδρείο η θυληκιά του τσίμπαγε τα γενιτικά όργανα. αλλα έτσι ξαφνικά? το πιο δραστήριο ψάρι στο ενυδρείο μου να πεθάνει απο στρες?

Τι να πω? βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

...η θυληκιά του τσίμπαγε τα γενιτικά όργανα....

Πολύ μου την σπάει αυτό!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...