Jump to content

Ευθανασία...


Recommended Posts

Παραπέμπτω σε θέμα που ανοίχτηκε σε άλλη κατηγορία και θεωρώ πως αξίζει να συζητηθεί!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=20429

Η γνώμη μου και η απάντηση προς τον χρήστη kostas3:

Φίλε Κώστα,

Η ιστορία σου με το Γκουράμι δεν διαφέρει πολύ από την παρακάτω...

"Απέκτησα σκυλάκι 2 μηνών το οποίο είναι πολύ ωραίο και γλυκούλι. Το πρόβλημα είναι πως μου έχει καταστρέψει το σπίτι επειδή "τα κάνει" παντού. Θεωρούσα πως αυτό θα διορθωθεί με το χρόνο, αλλά πρόσφατα κρύωσε και έχει συνεχώς διάρροια. Ήθελα να το πάω σε γιατρό, αλλά να δώσω 20 ευρώ + τα φάρμακα για ένα σκυλάκι, δεν είναι κοροϊδία? Εξάλλου πρέπει να πάω για καφέ/ποτό με την παρέα και δεν μου περισσεύουν! Περίμενα λίγο καιρό, αλλά το πρόβλημα συνεχιζόταν συν τις ζημιές που έκανε στα έπιπλα που τα δάγκωνε. Οπότε αποφάσισα να το αφήσω.... δίπλα στην Εθνική Οδό!"

Αν η παραπάνω ιστορία σου φαίνεται λογική, ΠΟΛΥ ΚΑΚΩΣ ασχολήσε με το χόμπυ των ενυδρείων! Αν πάλι η γνωστή (με διάφορες παραλλαγές) ιστορία με τα σκυλάκια σε στεναχωρεί/τσαντίζει, τότε μαλλόν δεν έχεις μπει στη λογική του χόμπυ.

Από τη στιγμή που αποφασίζεις να πάρεις την ΕΓΩΙΣΤΙΚΗ απόφαση να κλείσεις μέσα σε 4 γυαλιά ζωές, τότε έχεις κια την απόλυτη ευθύνη της ζωής τους... με όποιο τίμημα.

Μπορώ να γράφω ΩΡΕΣ παραδείγματα που να ταιριάζουν στην λογική του "πετάω ζωντανώ ψάρι μέσα στη λεκάνη", αλλά δεν έχει νόημα. Αν εσύ θεωρείς πως αυτό είναι η ποιο σωστή λύση και πως είσαι αρκετά πλούσιος για να δίνεις 5 ευρώ για την αγορά ενός Γκουράμι που τελικά θα καταλλήξει ζωντανό στη λεκάνη, αλλά και αρκετά φτωχός για να προσπαθήσεις να σώσεις τη ζωή του (που εσύ ευθύνεσαι πιθανόν για την αρρώστια του), τότε επανερχόμαστε σε παλαιότερη κουβέντα περί παιδίας!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ με τον Νίκο,

από την στιγμή που πέρνουμε οποιονδήποτε ζωντανό οργανισμό ,έχουμε την ηθική υποχρέωση, να τον φροντίζουμε ,να του παρέχουμε κάθε δυνατή βοήθεια και όχι να τον αντιμετωπίζουμε ως ΠΡΑΓΜΑ . Ακόμα και στην έσχατη περίπτωση της ευθανασίας…

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα το ανοιξε ο stormtrooper με αφορμη αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry160987

Και αν θέλετε τη γνώμη μου

Εγω προσωπικά πιστεύω οτι τα πάντα γυρο μας πρεπει να τα αντιμετωπίζουμε με σεβασμό .

Ετσι και τα ψαράκια μας που μας δίνουν τη χαρά να τα έχουμε στο ενυδρείο μας , πρέπει να τα σεβόμαστε .

Ακόμα και για ενα φυτο θα ελεγα οτι θα πρεπει να το σεβόμαστε γι αυτό που είναι .

Και εαν θελετε να το παμε ακομα ποιο γενικά θα σας ελεγα οτι αν ο άνθρωπος εχαι σεβασμό προς τη φύση δεν θα είχαμε φτάσει σε αυτη τη κατάσταση , και να μιλάμε για οικολογίες και ηθικολογίες .

Ολα όμως ξεκινάνε απο τη παιδεία απο τις αξίες και απο τα πρότυπα που βάζουμε στη ζωή μας .

Link to comment
Share on other sites

Όταν βρίσκομαι σε ηθικά δηλήματα, σκέφτομαι πως θα ένοιωθα μετά από κάθε επιλογή.

Και δεν μπορώ να συγκρίνω το να δω μια ζωή να επανέρχεται και να αναρρώνει με το να εξοικονομήσω κάποια χρήματα, κόπο και χρόνο απλά πετώντας το ψάρι... το έχω ζήσει και χαλάλι το κάθε λεπτό. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ ΚΑΤΑΨΥΞΕΤΕ ΤΟ ΨΑΡΙ !!! ειναι επιπονο καθως δημιουργουνται παγοκρυσταλλοι εσωτερικα του. Παιρνεις νερο απο το ενυδρειο το βαζεις σε ξεχωριστο σκευος με μερικες σταγονες γαρυφελαιο, το οποιο μουδιαζει το ψαρι, κοιματε, μετα λιγο ακομη μιξ νερο+γαρυφελαιο μεχρι να σταματηση η αναπνοη του.

Δεν βαζουμε (οπως αλλοι προτεινουν) βοτκα για να διαλυθει το γαρυφελαιο και βεβαια ποτε δεν τα πεταμε στην τουαλετα -καζανακι

Link to comment
Share on other sites

Όταν βρίσκομαι σε ηθικά δηλήματα, σκέφτομαι πως θα ένοιωθα μετά από κάθε επιλογή.

Και δεν μπορώ να συγκρίνω το να δω μια ζωή να επανέρχεται και να αναρρώνει με το να εξοικονομήσω κάποια χρήματα, κόπο και χρόνο απλά πετώντας το ψάρι... το έχω ζήσει και χαλάλι το κάθε λεπτό. :unsure:

:bowdown::bowdown:

θεωρώ ότι ο ποιο ανώδυνος τρόπος ευθανασίας είναι : σακουλάκι και κατάψυξη, τώρα για το γαρυφαλέλαιο δεν γνωρίζω, θα το ψάξω...

Link to comment
Share on other sites

:unsure::bowdown:

θεωρώ ότι ο ποιο ανώδυνος τρόπος ευθανασίας είναι : σακουλάκι και κατάψυξη, τώρα για το γαρυφαλέλαιο δεν γνωρίζω, θα το ψάξω...

O θανατος ποτε δεν ειναι ανωδυνος και ειδικα στο θεμα καταψυξη ειναι αρκετα επωδυνος (βαλτε τον ευατο σας στην θεση αυτη για να καταλαβεται).

Η αναισθησια πιστευω ειναι καλυτερη η να το αφησουμε να πεθανει μονο του στο φιναλε,οπως στην φυση που για εμενα δεν υπαρχει καλυτερη μεθοδος.

Δεν υπαρχει τιποτα ομως σε συγκριση να το επαναφερεις οπως του αξιζει με καποια εξοδα (που καποιοι μπορει να τα σκεφτονται).Γιατι μην ξεχναμε οτι εμεις ευθυνομαστε για την φυλακιση τους και για τις περισσοτερες ασθενειες τους απο βλακειες μας.

Link to comment
Share on other sites

Ο συνδυασμος των δυο ειναι ο καλυτερος τροπος εχω διαβασει.

"Ζαλισμα" με γαρυφαλελαιο, προσθεση λιγο ακομα μετα για αναισθησια και τοποθετηση στην καταψυξη.

ΥΓ οποιος δεν μπορει να περιθαλψει τα ζωα του ας τα χαρισει πριν αρρωστησουν. :bowdown:

Το ιδιο και τους φιλους του και συγγενεις του. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Ελέυθερη μεταφραση απο το

http://www.wisegeek.com/what-is-the-most-h...nize-a-fish.htm

"Αυτη η μεθοδος πρωτα χρησιμοποιει γαρυφελαιο και μετα βοτκα. Μην την συνγχεετε με αυτην που γινετε μαζι η μιξη γαρυφελαιου και βοτκας. Με το γαρυφελαιο το ψαρι κοιματε, δεν ποναει. Αν βγει απο το γαρυφελαιο θα ξυπνηση. Γι’αυτο το γαρυφελαιο χρησιμοποιειτε και για εγχειρησεις ψαριων.

Πρωτα ριχνεις γαρυφελαιο και μετα βοτκα, οχι μαζι ειδαλλως η βοτκα θα προκαλεσει στρεςς σε

ενα μη-αναισθητικοποιημενο ψαρι. Η βοτκα στο τελος επιβεβαιωνει οτι το ψαρι δεν θα ξυπνησει.

Οδηγιες για 7,6 εκατοστα ψαρι:

-βαζεις σε ενα δοχειο νερο απο το ενυδρειο,

-σε αλλο μικροτερο δοχειο με καπακι ανακατευεις με δυναμη, λιγο νερο απο το ενυδρειο και μια

1 σταγονα γαρυφελαιο μεχρι να διαλυθει, το χρωμα θα γινει γαλακτερο.

-ριχνεις ¼ στο δοχειο με το ψαρι το οποιο σε λιγο θα γυρει και θα κοιμηθει.

-μετα απο 10 λεπτα, το ψαρι θα εχει πεσει στο βυθο, μπορει να φαινετε πεθαμενο αλλα αν κοιταξεις

προσεκτικα στα βραγχια, θα αναπνεει πολυ αργα καθε μερικα δευτερα.

-αν μετα απο αλλα 10 λεπτα το ψαρι δειχνει να σηκωνετε απο το βυθο, τοτε ξαναριχνεις

αλλο ¼ απο το υγρο που ετοιμασες.

-περιμενεις παλι και οταν παλι κοιματε στο πατο/βυθο, ριχνεις 20-25% βοτκα,

πχ. αν το ψαρι ειναι σε δοχειο με 240ml νερο, ριχνεις 60ml βοτκα και αφηνεις

το ψαρι για αλλα 20 λεπτα.

-μετα παρατηρεις τα βραγχια του δηλ. να μην κουνηθουν στη διαρκεια ενος λεπτου, οτοτε εχει πεθανει.

Για μεγαλα ψαρια:

-10 σταγονες γαρυφελαιο για 3,78 λιτρα (1 γαλλονι), ανακατευεις με νερο ενυδρειου και το

ριχνεις ολο στο δοχειο με το μεγαλο ψαρι.

-αφου βεβαιωθεις οτι κοιματε στο βυθο, βαζεις 20-25% βοτκα

Εναλλακτικη λυση αν ΔΕΝ θες να χρησιμοποιησεις βοτκα:

-σε αυτην την περιπτωση πρεπει να γινει υπερδοσολογια μονον με γαρυφελαιο,

-αφου το ψαρι κοιμηθει στο βυθο μετα απο 10 λεπτα φτιαχνεις και ριχνεις μια υπερδοσολογια

(5 φορες πιο ισχυρο) δηλ. 50 σταγονες γαρυφελαιο για 3,78 λιτρα (1 γαλλονι)

Παντως η χρηση μονο του γαρυφελαιου δεν συνιστατε, καθως ειναι δυσκολη η υπερδοσολογια με γαρυφελαιο μονο, παροτι το ψαρι μπορει να φαινετε πεθαμενο, δεν αποκλειετε να συνελθει οταν βγει απο το μιξ με γαρυφελαιο. Εινα πιο ασφαλες στο τελευταιο σταδιο η προσθηκη βοτκας. Με αυτη τη μεθοδο το ψαρι δεν ταλαιπωρειτε απλα κοιματε και δεν ξυπναει."

///

τα παραπανω λιγο/πολυ λεει στο site, αχρειαστο να ειναι.

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο naso μου που πεθανε απο ανεξηγητους λογους (συμβαινει στα naso..απλα σταματησε να τρωει) ευτυχως τον "προλαβα" γιατι ειχαν πεσει οι αλλοι πανω του και τον τσιμπαγανε ενω ξεψυχουσε....και τον εβαλα αναγκαστικα για υπνο με γαρυφελαιο. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

O θανατος ποτε δεν ειναι ανωδυνος και ειδικα στο θεμα καταψυξη ειναι αρκετα επωδυνος (βαλτε τον ευατο σας στην θεση αυτη για να καταλαβεται).

Τα ψάρια είναι οργανισμοί ποικιλόθερμοι , δεν έχει καμία σχέση με το τι νοιώθει ο άνθρωπος για το ψύχος .

Είναι κάτι πολύ φυσιολογικό για ένα ψάρι όσο πέφτει η θερμοκρασία να μειώνει και τις λειτουργίες του οργανισμού του .

Παντως το σίγουρο είναι οτι τοξίνες στους μυς του δεν ανιχνεύονται όπως σε άλλες περιπτώσεις .

Παλιότερα που έρχονταν χρυσόψαρα απο Ιαπωνία τα ψάρια ήταν μέσα σε πάγο ακίνητα γι παρα πολλες ωρες (λογο ταξιδιου) , σας πληροφορώ οτι η κατάσταση τους ήταν τέλεια και χωρίς προβλήματα .

Για μένα που εχω ζήσει τέτοιες καταστάσεις έχουν δει πολλά τα μάτια μου καταλήγω στο συμπέρασμα ΚΑΤΑΨΥΞΗ .

Link to comment
Share on other sites

Παντως η χρηση μονο του γαρυφελαιου δεν συνιστατε, καθως ειναι δυσκολη η υπερδοσολογια με γαρυφελαιο μονο, παροτι το ψαρι μπορει να φαινετε πεθαμενο, δεν αποκλειετε να συνελθει οταν βγει απο το μιξ με γαρυφελαιο. Εινα πιο ασφαλες στο τελευταιο σταδιο η προσθηκη βοτκας. Με αυτη τη μεθοδο το ψαρι δεν ταλαιπωρειτε απλα κοιματε και δεν ξυπναει."

Εγω απο ολα αυτά κρατάω το τελευταίο και λεω με το μυαλό μου δεν του βαζω καλύτερα χλωρίνη να ξέρω σίγουρα οτι δεν θα ξαναξυπνηση ;

Σε οποιοδήποτε δηλητήριο και να το βαλεις θα το βλεπεις το ψαρι σαν ναρκωμένο να συμπεριφέρεται δεν σημαίνει οτι ειναι και ο σωστός τρόπος ευθανασίας .

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο ολα αυτά κρατάω το τελευταίο και λεω με το μυαλό μου δεν του βαζω καλύτερα χλωρίνη να ξέρω σίγουρα οτι δεν θα ξαναξυπνηση ;

Σε οποιοδήποτε δηλητήριο και να το βαλεις θα το βλεπεις το ψαρι σαν ναρκωμένο να συμπεριφέρεται δεν σημαίνει οτι ειναι και ο σωστός τρόπος ευθανασίας .

Βάσει του οτι μιλάμε για ψυχρόαιμους οργανισμούς, πιστεύω πως είναι λογικό οτι απλά ναρκώνονται μέχρι θανάτου χωρίς να νιώθουν κάτι άσχημο όπως ίσως γίνεται με τη δηλητηρίαση ή τα αναισθητικά.

Από την άλλη δεν ξέρουμε αν νιώθουν πόνο όταν αρχίζουν να σχηματίζονται κρύσταλλοι...

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

και εγω απο ολα κρατω οτι το χρησιμοποιουν οι γιατροι για ναρκωση/αναισθησια ψαριων για εγχειρηση, αρα διαπιστωμενο απο τους επιστημονες, αυτο μου φτανει...τωρα σε τι βαθμο εχει παρενεργειες και αν στρεσσαρη τελικα ή οχι ή λιγο το ψαρι? αυτο δεν μπορω να το απαντησω..αλλα οι ειδικοι επιστημονες η οποιοι χρησιμοποιουν το γαρυφελαιο απο οτι φαινετε για ναρκωση ψαριων και ουτε καθ'εξης.

Link to comment
Share on other sites

και εγω απο ολα κρατω οτι το χρησιμοποιουν οι γιατροι για ναρκωση/αναισθησια ψαριων για εγχειρηση, αρα διαπιστωμενο απο τους επιστημονες, αυτο μου φτανει...τωρα σε τι βαθμο εχει παρενεργειες και αν στρεσσαρη τελικα ή οχι ή λιγο το ψαρι? αυτο δεν μπορω να το απαντησω..αλλα οι ειδικοι επιστημονες η οποιοι χρησιμοποιουν το γαρυφελαιο απο οτι φαινετε για ναρκωση ψαριων και ουτε καθ'εξης.

Για νάρκωση ψαριων δεν χρησιμοποιούν οι ιχθυοπαθολογοι γαρυφαλελαιο .

Οι ιχθυοπαθολογοι χρησιμοποιούν

Στην Αμερική MS 222

Και στη Ευρώπη Φαινοξυαιθανολη .

Και μην παρασύρεστε δεν είναι όλα όσα διαβάζουμε σωστά στο ιντερνετ .

Υπ οψιν πριν να γράψω αυτό το ποστ φρόντισα να ενημερωθώ απο ιχθυοπαθολογο γιατι και σε μένα μου μπήκαν αμφιβολίες .

Οσο για την ευθανασία ήταν απόλυτος για τη ψύξη .

Link to comment
Share on other sites

Για νάρκωση ψαριων δεν χρησιμοποιούν οι ιχθυοπαθολογοι γαρυφαλελαιο .

Οι ιχθυοπαθολογοι χρησιμοποιούν

Στην Αμερική MS 222

Και στη Ευρώπη Φαινοξυαιθανολη .

Και μην παρασύρεστε δεν είναι όλα όσα διαβάζουμε σωστά στο ιντερνετ .

Υπ οψιν πριν να γράψω αυτό το ποστ φρόντισα να ενημερωθώ απο ιχθυοπαθολογο γιατι και σε μένα μου μπήκαν αμφιβολίες .

Οσο για την ευθανασία ήταν απόλυτος για τη ψύξη .

Αγαπητέ Σταμάτη δεν διαφωνώ για την 2- φαινοξυαιθανόλη αλλά βρήκα και αυτό το site

http://www.aquainnovation.net/aquainnovati...443&Aflg=el που αναφέρεται και στο γαρυφαλέλαιο ( ευγενόλη ).

Εγώ χρησιμοποιώ την ψύξη με κάποια παραλλαγή και εξηγώ : Σε ενά μικρό ποτηράκι βάζω στον πάτο παγάκια τοποθετώ το ψαράκι πάνω στα παγάκια για γρήγορη ψύξη και μπορώ να το βάλω στη κατάψυξη.

Φιλικά Σωκράτης :unsure:

Link to comment
Share on other sites

vagosg και ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ συγνώμη δεν γνώριζα οτι έχουν γίνει μελέτες γύρο από το γαρυφαλέλαιο .

:unsure::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

το ειχα ψαξει παλαιοτερα και το ειχα βρει σε πιο "επισημα" sites, αυτη τη φορα μονο στο wisegeek, και απο το Link του σωκρατη απότι φαινετε δεν ειναι και τοξικο για τα ψαρια...αχρειαστο να ειναι αλλα για μενα ειναι ο καλυτερος τροπος..οσες φορες χρειαστηκε επεσε το ψαρι για υπνο σιγα σιγα και την πρωτη φορα ομολογω οτι αφησα και κανα δυο δακρυα..ηταν ο πολυαγαπημενος μονομαχος μου.

Link to comment
Share on other sites

Το αρχικό ποστ σου ήταν αυτό:

Δεν έχω τίποτα προσωπικό μαζί σου και μη με παρεξηγήσεις. Απλά η όλη κουβέντα καλώς γίνετε καθότι δεν είσαι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που πετάς ζωντανό ψάρι και καλό είναι να λέγονται κάποια πράγματα. Από τα λεγόμενά σου (που τόνισα), καταλαβαίνω πως δεν "ζορίστηκες" και πολύ για να πετάξεις ένα ζωντανό ψάρι στη λεκάνη. Και στέκομαι πολύ περισσότερο στην χρηματική αξία των ψαριών που αναφέρεις. Η χρηματική αξία αφορά τους εμπόρους. Εσένα (και τον καθένα χομπίστα από εμάς) θα πρέπει να μας αφορά η συναισθηματική αξία του βιότοπου που έχουμε κλείσει μέσα σε ένα ενυδρείο.

Έχω χάσει-σκοτώσει ΠΟΛΛΑ ψάρια και, όπως θα βλέπεις και στο προφίλ μου, είμαι εξίσου αρχάριος. Η λογική όμως του ότι το φάρμακο κοστίζει πχ 20ευρώ + χρόνος ενώ το ψάρι 5 ευρώ είναι επιηκώς απαράδεκτη. ΕΣΥ αποφάσισες (ως ανώτερο ον) να βγάλεις έναν οργανισμό απο το φυσικό του περιβάλλον και να το χαζέυεις τις ώρες που θες να χαλαρώσεις και ΕΣΥ πρέπει να είσαι έτοιμος να αντιμετωπίσεις με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την όποια αναποδιά.

Τα ψαράκια έχουν ζωή... και η ζωή έχει τα πάνω και τα κάτω της.

Δεν "σου τη λέω" για το λάθος που έκανες μία φορά, αλλά για τον τρόπο που (εγώ τουλάχιστον κατάλαβα) αντιλαμβάνεσαι την όλη κατάσταση. Μπορεί να έκανα και λάθος...

ΦΙΛΕ ΜΕ ΠΑΡΕΞΙΓΗΣΕΣΣΣΣ :bowdown: διαβασε αυτο. νομιζω πως τονιζεις τα λαθος πραγματα :bowdown:

εγω τονιζα πως το ποσο κοστιζουν ολα αυτα δεν εχει συμασια. ισως το διατυπωσα λαθος.

φιλε stormtrooper. και εγω συμφωνω πως ειναι ντροπη να πετας ψαρια. αλλα καμια φορα οι τσεπη μας δε μας επιτρεπει να κανουμε και αλλιως.. Δεν κρυβω πως το 4το γκουραμι το πεταξα πριν ψοφησει μονο του. θεωρησα πως καλητερα να το πεταξω παρα να χασω και αλλα ψαρια. (ηταν και το 4). Αν το σκεφτεις ενα γκουραμι κοστιζει 4-6ευρο... η θεραπεια ισως και περισοτερα. το θεμα ομως δεν ειναι αυτο ομως. απλα εκεινη την φορα δεν ειχα ουτε ενυδρειο γκαραντινας!!(πολυ αρχαριος) φοβουμενος λοιπον την ακεραιοτητα του ενυδρειου το πεταξα. κατι που εκανα με βαρυα καρδια. θα ηταν αμαρτια πιστευω να εχανα το ζευγαρι με τα αγγελοψαρα μου που γεννουσαν καθε εβδομαδα...ΛΑΘΟΣ ΔΙΚΟ ΜΟΥ βεβαια, δε λεω . το νερο στην κερκυρα εινα σκληρο πολυ, δεν επρεπε να παρω τετοιο ψαρι ισως...αλλα απο τα λαθη μας μαθαινουμε.

Θα πω και κατι αλλο αφου το εφερε η συζητηση. αλλα να διαβασεις με προσοχη τι γραφω για να μην παρεξηγηθουμε παλι :unsure:

ΟΛΟΙ εδω στο φορουμ. εχετε την εντιπωση οτι κανετε καλο στην φυση επειδη εχετε ενυδρειο ??(και εγω μαζι εννοειται)ΔΕΝ ΣΑΣ ΤΗΝ ΛΕΩ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΕΝΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ισα ισα ισα κακο κανουμε ολοι μας. απο την στιγμη που βγαινουν τα ψαρια απο το ποταμι η τη θαλασσα το μπαλακι χανεται. συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ ομως μαζι σου για την λογικη που πρεπει να εχουμε οταν αγοραζουμε ψαρια. μπορω να αναφερω πολλα παραδειγματα για αυτο . ξερεται ποσοι πληθησμοι ψαριων εχουν μειωθει για το χομπυ μας? ξερεται οτι μαλιστα καποια ψαρια εχουν θεωρηθει παρανομα ? (το Clarias batrachus) για παραδειγμα εχει απαγορευτει στην αμερικη, γιατι εχουν ξεφυγει μερικα και επηδει μπορουν και περπατανε για λιγο στην στερια εχει αυξηθει ο πληθησμος σε μερι που ουτε καν υπηρχε το ψαρι και τωρα καταστρεφει την πανιδα. τρωγοντας οτι βρει μπροστα του.

αυτο που θελω να πω ειναι.

βαλε τα ψαρια μια στιγμη στην ακρη.

σκεψου ολη την φυση και το ολικο οικοσηστημα της γης.

χαλαμε την ισοροπια για να εχουμε ωραιο σαλονι.

ισως να μην το κανετε για το σαλονι. ισως το κανετε επειδη αγαπατε τα ψαρια. αν ομως τα αγαπουσατε πραγματικα δε θα ησασταν ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΠΗΣΕΙΣ η αιτια που τα βγαζουν απο τα οικοσηστημα τα τους, ή που τα εκτρεφουν σε ενυδρεια.(γιατι και αυτο αφυσικο ειναι)

τελιωνοντας θα τονισω πως εγω δεν σκεφτηκα τα χρηματα και σκοτωσα το ψαρι. απλα ενοουσα πως ειναι μια σκεψη που εχει περασει και περναει απο το μυαλο πολλων. γιαυτο και ρωτησα την γνωμη σας.

φιλικα παντα Ο κωστας

ΦΥΛΟ ΑΣΕΡΝΙΚΟ :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Όσοι θέλετε, ελάτε στη επόμενη συνάντηση, θεωρώ πολύ ενδιαφέρουσα τη συγκεκριμένη συζήτηση "εγωισμός-φιλοζωία" και θεωρώ οτι τετ α τετ θα έχει πολύ καλύτερη πορεία...

Βέβαια πορεί να γίνει και εδώ για να συμμετέχουν περισσότεροι αλλά βλέπω να το κλείνουμε το φόρουμ αν πω τις σκέψεις μου... ή να με κυνηγάνε... :bowdown::rolleyes::rolleyes::thumbup::unsure::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι ειπώθηκε ειπώθηκε και δεν αλλάζει.

Ένα κείμενο δίνει το νόημά του όταν διαβάζεται χωρίς υπογραμμίσεις και κατευθυντήριες γραμμές.

Φίλε kostas3 ένα μικρό ενυδρείο καραντίνας είναι πάμφθηνο, θα μπορούσες να δοκιμάσεις την θεραπεία εκεί, ή έστω μια γεννήστρα να το απομονώσεις αν φοβόσουν τόσο. Αλλά δεν είμαι δικαστής, έπραξες κατά την κρίση σου. Προσωπικά όταν κοιτάω το ενυδρείο μου νιώθω γαλήνη που παρατηρώ ένα κομμάτι της φύσης να λειτουργεί χωρίς να παρεμβαίνω, τα φίλτρα ή ό,τι συμπληρώνουμε είναι απλά υποκατάστατα αυτών που η φύση θα παρείχε κανονικά. Και μόνος του ο κύκλος του N είναι μαγεία.. Δεν νομίζω ότι χαλάει η ισορροπία, ίσα ίσα δίνονται ευκαιρίες για εξαγωγή συμπερασμάτων θετικών για εμάς και τα ψάρια. Όπως και ευκαιρίες ευαισθητοποίησης άλλων για το υγρό βασίλειο και την υδρόγειο γενικότερα. Έκανες ένα λάθος όπως κάνουμε όλοι. Είμαι κατά των επιθέσεων, όμως όταν μιλάς σε ένα τέτοιο forum για ψάρια και πόσο τα αγαπάνε οι ιδιοκτήτες τους θα πρέπει να είσαι πιο διακριτικός. Και ναι, μάλλον οι περισσότεροι δεν το κάνουν για το σαλόνι.

Φίλε stormtrooper όταν χάλασε ο θερμοστάτης μου και πέθαναν όλα τα guppies και οι γαρίδες έμεινα 1 χρόνο χωρίς ενυδρείο...και τώρα ακόμη δεν τολμώ κάτι περισσότερο από φυτεμένο, μόνο κάτι γαριδούλες στο τσακίρ κέφι. Δεν μπορώ όμως να αναγκάσω καθέναν να νιώθει την ίδια ευθύνη.

Φίλε Σωκράτη, στους ανθρώπινους ιστούς η απευθείας επαφή με πάγο μπορεί να προκαλέσει εγκαύματα. Για τα ψάρια δεν ξέρω, αλλά καλύτερα να μην έρχονται σε άμεση επαφή, κάποιο κομμάτι γάζας ίσως...

Link to comment
Share on other sites

σε αυτο απλα θα διαφωνησουμε φιλε μου. Δεν πιστευω οτι κατι ειναι φυσικο ενω βρησκεται στο σαλονι μας. το φυσικο περιβαλων του ψαριου ειναι το ποταμι και η θαλασσα με ολους τους κινδυνους που μπορει να εχει.οπως και του γοριλα στο δασος και οχι στον ζωολογικο κηπο... προς θεου δεν ηθελα να προσβαλω κανεναν. συγνωμη αν το εκανα.

ειπα να παραμερησουμε τα ψαρια για λιγακι για να σκεφτουμε αυτο. μηπως τελικα κανουμε κακο στην φυση με το χομπυ μας? αν οχι τοτε γιατι μειωνεται ο πληθησμος καποιων ειδων?

εμεις απλα φυλε μου χρησιμοποιουμε χημικα θερμοστατες λαμπες τεχνητα χωματα τρομπες αερα και φιλτρα για να κανουμε κατι που η φυση κανει τοσο ευκολα... Και εγω νιωθω ηρεμια και νιαζομαι για τα ψαρια μου , αλλα σαν Κωστας Δεν μπορω να το δω ως φυσικο...προσπαθω να κανω μια μικρογραφια της φυσης και εγω αλλα με 500 600 ευρο (ουτε με 6000000ευρο δηλαδι) αυτο δεν το κανεις. η φυση ειναι φυση

τωρα πια εχω 2 ενυδρεια καραντινας και 2 γενιστρες :unsure:

εμαθα απο το λαθος μου...αλλα πρωτα το εκανα διστηχος

φιλικα

Έγινε επεξεργασία - kostas3
Link to comment
Share on other sites

Ωραίες οι σκέψεις σου Σωτήρη. :unsure:

Μιάς και το ανέφερες θα ήθελα να σχολιάσω κάτι:

Το θέμα άρχισε για την ευθανασία και μας απασχόλησε πολύ με ποιόν τρόπο τα ψάρια μας θα τα αποχαιρετήσουμε πιό ανώδυνα όταν είναι πλέον μη αναστρέψιμη η κατάστασή τους... αλήθεια όσοι ψαρεύουν εδώ μέσα τα ψαράκια πως τα θανατώνουν πριν τα φάνε?

Μήπως όλοι εδώ μέσα δεν τρώμε ψάρια λόγω "ευαισθησίας"? Η μήπως ξαφνικά τα δικά μας ψάρια πονάνε περισσότερο από έναν τυχαίο σπάρο? Είναι ξεχωριστά επειδή είναι δικά μας? Επειδή είμαστε δεμένοι με αυτά?

Φυσικά και τρώμε ψάρια γιατί και αυτό είναι στον όμορφο κύκλο της ζωής, η ενέργεια δεν μπορεί να μείνει στάσιμη, γι' αυτό είναι νόστιμα τα ψάρια για εμάς, γιατί είναι σχεδιασμένα για να τα τρώμε, χωρίς καθόλου τύψεις, μόνο απόλαυση!

Η φύση δεν τελειώνε με τον θάνατο, θα πεθάνει κάτι για να γεννηθεί κάτι άλλο, η δημιουργία συνεχίζεται...

Οπότε πόσα μπορούμε να κάνουμε για τον πόνο των οργανισμών κατά τη θανάτωση? Γίνεται όλοι οι ψαράδες να κυνηγάνε τα ψάρια με γαρυφαλέλαιο και πάγο για να "τα βάλουν για ύπνο"? Από την άλλη είναι σωστό να τα βασανίζουμε για πλάκα ή από αδιαφορία?

Όπως βλέπουμε, πάλι φτάνουμε στην υπερβολή και στα δύο τις άκρα... η αλήθεια είναι συνήθως κάπου στη μέση.

Εδώ έρχεται η ώρα, ως άνθρωποι να χρησιμοποιήσουμε σωστά αυτό που μας κάνει μοναδικούς, τον λόγο. Τι είναι σωστό, τι λάθος?

Έχετε δεί στη φύση ένα ψάρι να τρώγεται? Δεν πονάει? Είναι πάντα ακαριαίος θάνατος? Είμαστε πιό σοφοί από τη φύση και θα εξαλείψουμε τον πόνο από τον κόσμο? Μήπως και ο πόνος είναι η φύση? Το βασανιστήριο όμως είναι η φύση? Βλέπουμε πουθενά ζωα σαδιστές?

Βλέπουμε οτι με την παρατήρηση του κόσμου, μπορούμε να καταλάβουμε πως να φερθούμε και εμείς για να βρισκόμαστε σε συμφωνία με αυτόν, ούτε τύψεις, ούτε υπεροψία.

Προσωπικά δεν θα επικεντρωθώ στον λιγότερο ανώδυνο θάνατο, ακόμα και νιώσει τον πόνο, όταν θα το θάψω στον κήπο μου και έλα λουλούδι θα ανθίσει από πάνω... τότε θα άξιζε όλη του η ζωή και όλος ο πόνος.

Προσωπική μου λογική είναι να βλέπω το όλο και όχι ξεχωριστα τα επι μέρους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

:)

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...