Jump to content

Αρχαρια ζητα απεγνωσμενα βοηθεια


Recommended Posts

γεια σας..μολις μου εφεραν ενα ενυδρειο 20 λιτρων δωρο.αγορασα ενα μηχανισμο που παρεχει οξυγονο κ καθαριζει το νερο κ θερμοστατη κ το εβαλα μεσα.απο το μαγαζι πηρα ενα μικρο μονομαχακι..φτιαχνω το ph οπως μου ειπαν κ θα παω σε 3 μερες να αγορασω κ κανα αλλο ψαρακι..για λιγο καιρο θα ειναι στριμωγμενα γιατα σε κανα μηνα σκοπευω να παρω μεγαλυτερο..1)χρειαζεται κατι αλλο να κανω ή να αγορασω πριν βαλω κι αλλα μεσα? 2)με τι ταιριαζει ο μονομαχος? 3)να βαλω κ φωτισμο? ποσες ωρες ημερισιως? por favor ayudame!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

καλώς ήρθες στο forum μας και καλή συνέχεια..... :unsure:

εδώ θα βρεις πολλά θέματα για τον μονομάχο σου, ....ρίξε μια ματιά

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=22

Link to comment
Share on other sites

το ξερω...αλλα ετσι κι αλλιως δε θα ειναι για πολυ ακομη σε μικρο ενυδρειο.ετσι για αρχη.....τι συντροφια προτεινεις στο μικρο μονομαχακι??????? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

το ξερω...αλλα ετσι κι αλλιως δε θα ειναι για πολυ ακομη σε μικρο ενυδρειο.ετσι για αρχη.....τι συντροφια προτεινεις στο μικρο μονομαχακι??????? :unsure:

Ο μονομαχος δεν θελει συντροφια,πρεπει να ειναι μονος.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες συμφωνω με τα παιδια και καλο διαβασμα ! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθεσ και απο μενα :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Νάνσυ!! και εγώ μονομάχο εχώ. Τον έχω μοναχούλι γιατί έτσι του αρέσει. Δεν έχει κανένα πρόβλημα από συνθήκες νερού (αντέχει να ζει και σε ένα απλό ποτηράκι μόνος του) νομίζω ότι και με κανα γκάπυ ταιριάζει αλλα μήν βάλεις πολλά ψαράκια γιατί έχεις λίγα λίτρα.. :unsure:

Για περαιτέρω βοήθεια θα σε συμβουλέψουν οι αρχαιότεροι του forum..

Link to comment
Share on other sites

thanks σε ολους...μια ακομη ερωτησουλα!!!!!!!!σε μεγαλυτερο ενυδρειο με τι ταιριαζει ο μονομαχος? :unsure:

Με κανενα ψαρι.ΜΟΝΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω..οποιος ξερει με τι ταιριαζει αποντα....εψαξα κ βρηκα οτι ταιριαζει με

bala shark

corydoras catfish

glass catfish

glofish

molly

pearl gourami

platy

rainbow shark

red tailed shark

swordtail

threespot gourami

upsidedown catfish

zebra danio

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Νάνσυ!! και εγώ μονομάχο εχώ. Τον έχω μοναχούλι γιατί έτσι του αρέσει. Δεν έχει κανένα πρόβλημα από συνθήκες νερού (αντέχει να ζει και σε ένα απλό ποτηράκι μόνος του) νομίζω ότι και με κανα γκάπυ ταιριάζει αλλα μήν βάλεις πολλά ψαράκια γιατί έχεις λίγα λίτρα.. :unsure:

Για περαιτέρω βοήθεια θα σε συμβουλέψουν οι αρχαιότεροι του forum..

Λοιπον ,

Καταρχας καλησπερουδια!!!

καταδευτερον, ενας μονομαχος μπορει να επιβιωνει και σε ενα ποτηρι,αλλα θα νιωθει καλα???Θα εχει χωρο για κολυμπι???βιολογια θα εχει???Και με ενα φυλλαρακι τροφης θα πηγαινει η αμμωνια στα υψη λογικα...Και πολλα αλλα...

Πρεπει να κοιταμε τι θελουν τα ψαρακια μας για να τα κανουμε οσο το δυνατον πιο πολυ ευτυχισμενα...

Με γκαππυ ουτε να το σκεφτεσαι...

Ααα και φυσικα εχει αναγκει απο συνθηκες νερου...

Έγινε επεξεργασία - Thodwrhs
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι θα σου έλεγα να κάνεις κάτι άλλο.

Να βγάλεις τον μονομάχο από το 20λιτρο ενυδρείου σου και να τον βάλεις σε μια μικρή γυαλίτσα και να βάλεις 2 -4 ψαράκια από τα είδη που έχεις παρακάτω στο 20λιτρο ενυδρείο :unsure: . Εγώ τουλάχιστον έτσι θα έκανα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι θα σου έλεγα να κάνεις κάτι άλλο.

Να βγάλεις τον μονομάχο από το 20λιτρο ενυδρείου σου και να τον βάλεις σε μια μικρή γυαλίτσα και να βάλεις 2 -4 ψαράκια από τα είδη που έχεις παρακάτω στο 20λιτρο ενυδρείο :unsure: . Εγώ τουλάχιστον έτσι θα έκανα.

:bowdown::bowdown::rolleyes:

Σε παρακαλω φιλε,δεν θελω να γινομαι κακος αλλα μην δινεις λαθος συμβουλες σε αρχαριους ειδικα,δεν ξες και ποσοι μπορουν να δουν το θεμα και να ακολουθησουν την λαθος συμβουλη σου ..

Δεν μπαινει κανενα ψαρι απο τα ειδη που εχεις βαλει παραπανω σε 20 λιτρα ...

Οι γυαλες δεν ειναι για ψαρια!!!Ειναι για φυτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατι να τον βγαλεις???Τα 20 λιτρα ειναι τα μινιμουν για εναν μονομαχο (ΙΜΟ),σε αυτα τα λιτρα μονο γαριδες μπορεις να βαλεις!!!

Φιλικα παντα

Έγινε επεξεργασία - Thodwrhs
Link to comment
Share on other sites

Στο 20λιτρο ΜΟΝΟ μονομαχο μπορεις να βαλεις και αυτον ΜΟΝΟ ΤΟΥ....

Δυστυχως δεν μπορεις να βαλεις αλλα ψαρια.

Η αλλη λυση ειναι να βαλεις γαριδες ή σαλιγγαρια αλλα και πάλι τον μονομαχο τι θα τον κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

έχει δίκιο ο θοδωρής. Αλλά πρέπει να κάνουμε κάτι με όλους τους ιδιοκτήτες των pet shop που τα μας τα πουλάνε εχωντας τα μέσα σε 1 ποτήρι.. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

έχει δίκιο ο θοδωρής. Αλλά πρέπει να κάνουμε κάτι με όλους τους ιδιοκτήτες των pet shop που τα μας τα πουλάνε εχωντας τα μέσα σε 1 ποτήρι.. :unsure:

Αυτο δεν σημαινει οτι εμεις πρεπει να δινουμε λαθος συμβουλες επειδη αυτοι ειναι κακοι επαγγελματιες...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν σημαινει οτι εμεις πρεπει να δινουμε λαθος συμβουλες επειδη αυτοι ειναι κακοι επαγγελματιες...

:unsure: +1

Link to comment
Share on other sites

α έχεις και θυληκό ? ενα - ένα μας τα λες.. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

ναι μου εδωσαν στο pet διαφορα....ασε........τι να κανω?μου εχουν ετοιμασει σιγουρα αλλα 2 ψαρακια να μου δωσουν...δε ξερω τι

Σου τα δινουν με το ζορι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...