Jump to content

γιατί να πετάμε το νερό ύστερα από κάθε αλλαγή


gantalf

Recommended Posts

Χαιρετώ και πάλι και θα ήθελα να σας αναφέρω για μία σκέψη που έκανα και νομίζω ότι είναι σωστή.

Αισθάνομαι κάπως "ένοχος" που σπαταλάω κάθε εβδομάδα τόσα λίτρα νερού ξέροντας ότι ο πλανήτης μας έχει πρόβλημα ιδιώς το καλοκαίρι λόγω της ανομβρίας και της υπερθέρμανσης.

κάνοντας εβδομαδιαίες αλλαγές νερού στο ενυδρείο μου σκέφτηκα ότι θα ήταν καλύτερα αντί να πετάω το "άχρηστο" νερό να το χρησιμοποιώ για κάποιες δουλείες.

π.χ πότισμα λουλουδιών κλπ κλπ. συμφωνείτε?

(αν στερέψουν όλα μετά από που θα παίρνουμε τα ψάρια?) :unsure::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ καλη ιδεα,και θα την λατρεψουνε τα λουλουδια σου,αφου το νερο που πεταμε με τα την αλλαγη νερου εχει νιτρικα και αλλα ωφελιμα συστατικα που ειναι πααααρα πολυ καλη τροφη για φυτα. :unsure:

εγω παλι απο την πλευρα μου,εκτος απο το ποτισμα,και επειδη χρησιμοποιω νερο απο α/ο,το ''βρωμικο'' νερο της α/ο δεν το πεταω αλ΄λα με αυτο προμηθευω το καζανακι μου στη wc.με αυτον τον τροπο προσπαθω και εγω απο την πλευρα μου να γινομαι λιγοτερο σπαταλος στη χρηση του νερου.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αφού αγαπάμε τόσο πολύ τα ψάρια θα πρέπει να κάνουμε και κάτι για τον πλανήτη μας.. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

κάνοντας εβδομαδιαίες αλλαγές νερού στο ενυδρείο μου σκέφτηκα ότι θα ήταν καλύτερα αντί να πετάω το "άχρηστο" νερό να το χρησιμοποιώ για κάποιες δουλείες.

π.χ πότισμα λουλουδιών κλπ κλπ. συμφωνείτε?

(αν στερέψουν όλα μετά από που θα παίρνουμε τα ψάρια?) :unsure::bowdown:

:bowdown::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη ιδεα!!! :rolleyes:

Υ.Σ. Εγω λεω να λουζομαι και με αυτο ,το τυρφονερο ειναι ολα τα λεφτα :unsure::bowdown::bowdown:

Αστειευομαι φυσικα...

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη μονο να μη ποτιζονται φυτα-φρουτα κλπ που ειναι προς καταναλωση.

Εχω πλυνει αυτοκινητο και βεραντες με περισσεμα απο την ΑΟ που πηγε συννεφο

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλά, μην κάνετε αλλαγές νερού :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αναρωτιέμαι γιατί αλλά μάλλον θα εννοεί το νερό μετά από μια θεραπεία που ενδεχομένως θα περιέχει υπολείμματα από το φάρμακό.

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα λιπασματα ή ζουμια που βαζουμε (πχ κατι συνηθισμενο οπως το excel) ή ακομα και το αντιχλωριο ειναι ακακα?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα τα θεωρω ΠΟΛΥ πιο ακινδυνα απο τα διαφορα χημικα που χρησιμοποιουνται στη γεωργια και στην παραγωγη των προιοντων που τρωμε ολοι μας...

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο απ' όσο ξέρω, αν εξαιρέσουμε επικίνδυνα βαρέα μέταλλα (κάδμιο κλπ.) και ζιζανιοκτόνα-εντομοκτόνα τα οποία είναι πολύ συγκεκριμένες οργανκές ενώσεις, δεν υπάρχει κάτι άλλο επικίνδυνο για την υγεία του ανθρώπου το οποίο να περνάει στο φυτό... αν θυμάσαι κάτι παραπάνω, αλλιώς να το ψάξω, χρήσιμο είναι ως γνώση.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως οπως τα λες ειναι Γιωργο.

Τα φυτα εχουν εξαιρετικη ικανοτητα "φιλτρανσης" των ουσιων που απορροφουν. Λεπτομερειες δεν θυμαμαι τωρα...

Εσυ που τα εχεις πιο φρεσκα, νομιζω θα ηταν ενδιαφερον να μας δωσεις καποια περισσοτερα (χονδρικα) στοιχεια...

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΕΙ ΤΟ ΠΟΤΙΣΜΑ ΣΤΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ ΣΥΝΝΕΦΟ. ΤΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΘΗΡΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

τα ζιζανιοκτονα και τα λιπασματα που ριχνουν στις τοματες και τα λαχανα εχουν περασει απο ελεγχους για την καταλληλοτητα για την καταναλωση τους

το Prime η το Flourish δεν εχει περασει απο κανενα ελεγχο

δεν λεω οτι ειναι επικινδυνα προιοντα η τοξικα, λεω οτι δεν υπαρχουν οι καταλληλοι ελεγχοι για να το πιστοποιησουν

ο καθε ενας βεβαια κανει οτι νομιζει

πχ και εγω πινω νερο απο πηγες η απο ποταμια που βρισκω μπροστα μου στις πεζοπορικες διαδρομες, δεν ξερω ομως οτι ειναι πραγματικα καθαρο το νερο το κανω εισ γνωση μου και γνωριζοντας τα ρισκα

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο οτι εχουν περασει ελεγχους ΑΛΛΑ εχουν πολυ συγκεκριμμενο τροπο χρησης και χρονο υπολειμματικοτητας που δυστυχως στην πραξη ελαχιστοι (για να μην πω κανενας) παραγωγοι τους τηρουν...

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Ποσή ειναι η ποσότητα του νερού που πετάς ? Το αλλάζεις όλο το νερό? γιατί κάθε βδομάδα είναι πολυ συχνήυ. αλλάγή για μεγάλη ποσότητα νερού, απ' ότι ξέρω. Πρέπει να ανανεώνεται μόνο ποσοστό του νερού του ενυδρείου. Εχεις πολύ μεγάλο ενυδρείο για να υπάρχει προβλημα σπατάλης?

Link to comment
Share on other sites

οι αλλαγες νερου ειναι εβδομαδιαιες.

αλλαζουμε περιπου το 1/3 του νερου του ενυδρειθου παντα με τη χρηση αντιχλωριου.

εαν χρησιμοποιουμε νερο αντιστροφης οσμωσης,τοτε το νεροπου περνουμε ειναι στο 1προς 4 μερη,δηλαδη 1 παιρνουμε και τεσσερα πεταμε.εκει προσθετουμε ιχνοστοιχεια που χρειαζονται,η το σπαμε με νερο της βρυσης.

Link to comment
Share on other sites

Η συνηθισμενη ρουτινα στα ενυδρεια ειναι αλλαγη 25-35% του νερου με νερο ιδιων συνθηκων, καθε εβδομαδα με 10 μερες, ασχετα λιτρων.

Εκτος κι αν εχεις στησει μπλεχεροενυδρειο που κανεις μια μικρη καθε εξαμηνο με ετος :unsure:

edit ωπ κλαζακο μου μαζι γραφαμε και τα εγραψες φυσικα πιο καλα

οι αλλαγες νερου ειναι εβδομαδιαιες.

αλλαζουμε περιπου το 1/3 του νερου του ενυδρειθου παντα με τη χρηση αντιχλωριου.

εαν χρησιμοποιουμε νερο αντιστροφης οσμωσης,τοτε το νεροπου περνουμε ειναι στο 1προς 4 μερη,δηλαδη 1 παιρνουμε και τεσσερα πεταμε.εκει προσθετουμε ιχνοστοιχεια που χρειαζονται,η το σπαμε με νερο της βρυσης.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

θα μαζέψω νερό από τις αλλαγές και θα πλύνω το αμάξι μου θα δώ αποτελέσματα και θα σας πω.. :unsure::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να λουζομαι και με αυτο ,το τυρφονερο ειναι ολα τα λεφτα

Προσωπικά ήμουν καραφλός και έβγαλα μαλιά!

Επίσης το πίνω... Κάποτε βέβαια ήμουν γυναίκα!

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα πλάκα ίσος το νερό του ενυδρείου μας είναι πιο καθαρό και από της βρύσης μας.

Επειδή εγώ δεν βάζω αντιχλώριο, ούτε κάνω θεραπείες με φάρμακα ποτέ, έχω πιει αρκετές φορές νερό από το ενυδρείο μου και μπορώ να πω ότι ήταν και εύγεστο, δεν μύριζε ούτε ψαρίλας ούτε χόρτα.

Link to comment
Share on other sites

έχω πιει αρκετές φορές νερό από το ενυδρείο μου και μπορώ να πω ότι ήταν και εύγεστο, δεν μύριζε ούτε ψαρίλας ούτε χόρτα.

σοβαρα τωρα,εχεις πιει νερο του ενυδρειου....? :bowdown::bowdown::unsure: ακομη μαζευω το σαγονι μου χρησταρα.....
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...