Jump to content

Απο Εσωτερικό σε Εξωτερικο φίλτρο!?!


AlexDuke

Recommended Posts

Καλησπερα!περνοντας το ενυδρείο ειχε μεσα εσωτερικο φίλτρο με ενα σφουγκάρι μπλέ!ενα κυκλοφοριτη και ενα θερμοστατη! ωραία μεχρι στιγμής!

αποφάσησα να βγάλω το εσωτερικο που μου "τρώει" και λιτρα στο κάτω κάτω...και να το αντικαταστήσω με ενα εξωτερικό!

Απορίες:

1)θα πρέπει να εχει ειδικη υποδοχη για να μπει το εξωτερικο φίτρο? το ενυδρείο δεν εχει κανενα ανοιγμα απο το καπακι!(Ενυδρείο carrefour)

2)το εξωτερικο φίλτρο περιλαμβάνει κυκλοφοριτη η θα χρεισιμοποιησω αυτον που χρεισημοποιω και με τοπ εσωτερικο φιλτρο?

3)στο εσωτερικο φιλτρο εχω βάλει zeolite-denilite μεσα σε καλτσάκια το μπλέ σφουγκάρι απο πανω και τον υαλοβάμβακα που τον αλλάζω σε κάθε αλλαγεί νερού! στο εξωτερικό φίλτρο τι απο αυτα θα βάλω μεσα? προσπαθώ να καταλάβω το στήσημο του εξωτερικου φίλτρου η ειναι εντελως διαφορετικο...

ευχαριστω παιδια εκ των προτερων! :D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Απορίες:

1)θα πρέπει να εχει ειδικη υποδοχη για να μπει το εξωτερικο φίτρο? το ενυδρείο δεν εχει κανενα ανοιγμα απο το καπακι!(Ενυδρείο carrefour)

2)το εξωτερικο φίλτρο περιλαμβάνει κυκλοφοριτη η θα χρεισιμοποιησω αυτον που χρεισημοποιω και με τοπ εσωτερικο φιλτρο?

3)στο εσωτερικο φιλτρο εχω βάλει zeolite-denilite μεσα σε καλτσάκια το μπλέ σφουγκάρι απο πανω και τον υαλοβάμβακα που τον αλλάζω σε κάθε αλλαγεί νερού! στο εξωτερικό φίλτρο τι απο αυτα θα βάλω μεσα? προσπαθώ να καταλάβω το στήσημο του εξωτερικου φίλτρου η ειναι εντελως διαφορετικο...

ευχαριστω παιδια εκ των προτερων! :D  :D  :D  :D

11649[/snapback]

Eheim 2213

1.μπορεις να κανεις δυο κοψιματα στο καπακι του 1 αριστερα για το ενα μπαστουνι του και 1 δεξια για το αλλο..

2.εχει κυκλοφορητη και βανακια για να ρυθμιζεις την ροη..

3.το συγκεκριμενο που σου συνιστω εχει μονο μπλε σφουγγαρια...μπορεις να το αγορασεις και με υλικα βιολογικου καθαρισμου...

μπορεις να δεις εδω http://www.aquaristic.net/AQ05df5eba1e23cb...8100+1139678024

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!περνοντας το ενυδρείο ειχε μεσα εσωτερικο φίλτρο με ενα σφουγκάρι μπλέ!ενα κυκλοφοριτη και ενα θερμοστατη! ωραία μεχρι στιγμής!

αποφάσησα να βγάλω το εσωτερικο που μου "τρώει" και λιτρα στο κάτω κάτω...και να το αντικαταστήσω με ενα εξωτερικό!

Απορίες:

1)θα πρέπει να εχει ειδικη υποδοχη για να μπει το εξωτερικο φίτρο? το ενυδρείο δεν εχει κανενα ανοιγμα απο το καπακι!(Ενυδρείο carrefour)

Το καπακι του ενυδρειο σου, μπορεις ανετα να το κοψεις στο πλαι με ενα κοπιδι, ετσι ωστε να χωρανε να περασουν οι σωληνες του φιλτρου.

2)το εξωτερικο φίλτρο περιλαμβάνει κυκλοφοριτη η θα χρεισιμοποιησω αυτον που χρεισημοποιω και με τοπ εσωτερικο φιλτρο?

Φυσικα και περιλαμβανει. Ετοιμο για λειτουργια ειναι. Με τον κυκλοφοριτη του, σωληνες, βανες και υλικα.

3)στο εσωτερικο φιλτρο εχω βάλει zeolite-denilite μεσα σε καλτσάκια το μπλέ σφουγκάρι απο πανω και τον υαλοβάμβακα που τον αλλάζω σε κάθε αλλαγεί νερού! στο εξωτερικό φίλτρο τι απο αυτα θα βάλω μεσα? προσπαθώ να καταλάβω το στήσημο του εξωτερικου φίλτρου η ειναι εντελως διαφορετικο...

ευχαριστω παιδια εκ των προτερων! :D  :D  :D  :D

11649[/snapback]

Η λογικη ειναι ακριβως η ιδια.

Το νερο περναει μεσα απο καποια υλικα και μετα μια φτερωτη αναλαμβανει να το ξαναστειλει μεσα στο ενυδρειο.

Συνηθως τα φιλτρα που πωλουνται εχουν μεσα καποια υλικα, αλλα κατα περιπτωση συμπληρωνεις και με δικα σου, ή αλλαζεις κάποια.

Υ.γ Πριν αγορασεις φιλτρο απο εξω, τσεκαρε την τιμη στο water inn. Το 2213 που ηθελα να παρω, εβγαινε ακριβοτερο απο εξω, αν αναλογιστεις οτι επρεπε να δωσω και μεταφορικα. Ασε που θα ειχε προβλημα και με την εγγυηση στην Ελλαδα.

Έγινε επεξεργασία - andreasp
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις γρήγορες απαντησεις!

Πιανει συμαντηκο χωρο το εσωτερικο φίτρο και ειναι αβολο οταν δεν εχει πολλά λιτρα! εχω στο μυαλο μου με το φίλτρο που θα μου μέινει να πάρω ενα δευτερο ενυδρείο μονο την γυάλα! :D

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εχω και εγω το ενυδρειο του carrefour και αγορασα το φιλτρο που σου προτειναν eheim 2213.αρχικα το πηρα και εγω για να κερδισω λιτρα.προς το παρων λειτουργω και τα 2 φιλτρα και το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο.το νερο ειναι πολυ καθαρο.στο αρχικο φιλτρο εχψ μακαρονακι και το μπλε σφουγγαρι και στο εξωτερικο eheim substrat και σφουγγαρι.σαν κοστος υπολογισε 67 για το φιλτρο και 15 για το substrat .αγορασε το απο δω γιατι απο inernet το πουλανε 40 χωρις τα βανακια.οποτε αν βαλεις και τα μεταφορικα μια η αλλη ερχεται. :D

Link to comment
Share on other sites

Εχω σκοπο να παρω εξωτερικο φίλτρο για να αντικαταστησω το εσωτερικο ετσι κι αλλιως το εσωτερικο το θελω για ενα αλλο ενυδρειακι που εχω σκοπο να φτιαξω!

Link to comment
Share on other sites

Εχω σκοπο να παρω εξωτερικο φίλτρο για να αντικαταστησω το εσωτερικο ετσι κι αλλιως το εσωτερικο το θελω για ενα αλλο ενυδρειακι που εχω σκοπο να φτιαξω!

11672[/snapback]

paidia ena eksoteriko filtro peripou poso kostizei? giati exo kai ego tis idies skepseis

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εχω και εγω το ενυδρειο του carrefour και αγορασα το φιλτρο που σου προτειναν eheim 2213.αρχικα το πηρα και εγω για να κερδισω λιτρα.προς το παρων λειτουργω και τα 2 φιλτρα και το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο.το νερο ειναι πολυ καθαρο.στο αρχικο φιλτρο εχψ μακαρονακι και το μπλε σφουγγαρι και στο εξωτερικο eheim substrat και σφουγγαρι.σαν κοστος υπολογισε 67 για το φιλτρο και 15 για το substrat .αγορασε το απο δω γιατι απο inernet το πουλανε 40 χωρις τα βανακια.οποτε αν βαλεις και τα μεταφορικα μια η αλλη ερχεται. :D

11660[/snapback]

Το φθηνότερο και το πιο αξιόπιστο αν μιλάμε για αυτά τα λίτρα φίλε bluedolphin.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...