Jump to content

Dennerle


Recommended Posts

Να απομακρυνθούν ναι , αλλά με πιο τρόπο. Όπως προαναφέρθηκε σε γαριδοενυδρείο τα φάρμακα είναι απαγορευμένα. Με μεγάλη αλλαγή νερού το πρόβλημα παραμένει. Αυτό που εγώ θέλω να επισημάνω είναι πως όλοι αυτοί οι συμπαθέστατοι κατά τα άλλα οργανισμοί αναπτύσσονται στο υπόστρωμα και όχι στα φυτά, ζούνε μέσα σε αυτό. Με μικρή ανατάραξη της άμμου αρχίζουν και κολυμπούν. Κατά τη γνώμη μου το πρόβλημα βρίσκεται στη άμμο.

Υ.Γ. ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ DENNERLE ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΩ ΚΑΙ ΧΡΙΣΗΜΟΠΟΙΩ ΣΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΜΟΥ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βρήκα μόνο μια φορά ένα λευκό σκουληκάκι που κρυβόταν ανάμεσα σε 2 φύλλα από valisneria, το έβγαλα και ευτυχώς δεν έχω ξαναπαρατηρήσει κάτι. Είχα φρικάρει όμως τελείως. Θεωρώ ότι ήταν planaria και εμφανίστηκε εξαιτίας σαπισμένης τροφής. Έχω διαβάσει όμως όλα τα post του φίλου stormtrooper και έχω δει όλους τους οργανισμούς βρέθηκαν εκεί. Η απορία μου είναι η εξής:

Γιατί τόση εμπιστοσύνη στη dennerle μετά από τόσα κρούσματα; Γιατί να συνεχίσουμε να την χρησιμοποιούμε;

Το χαλίκι και τα υποστρώματα αν βραστούν σωστά δεν θα επιβιώσουν τέτοιοι οργανισμοί. Ομοίως και τα φυτά αν τους κάνουμε το μπάνιο στη χλωρίνη δεν μένει κάτι. Άρα θεωρώ ότι υπάρχουν τρόποι η dennerle να αποβάλλει αυτά από τα προιόντα της. Δεν το κάνει όμως, τουλάχιστον όχι επιτυχώς. Η απάντησή της είναι, το λιγότερο, γελοία, ειδικά όταν δηλώνει ότι δεν ξέρει με τι τρέφονται αυτοί οι οργανισμοί...

Δεν ξέρω αν γίνομαι υπερβολικός.. Δεν έτυχε να χρησιμοποιήσω ποτέ dennerle και εκφράζω τη γνώμη μου με κριτήριο μόνο με όσα διάβασα εδώ μέσα.

Έγινε επεξεργασία - akkornteon
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βρήκα μόνο μια φορά ένα λευκό σκουληκάκι που κρυβόταν ανάμεσα σε 2 φύλλα από valisneria, το έβγαλα και ευτυχώς δεν έχω ξαναπαρατηρήσει κάτι. Είχα φρικάρει όμως τελείως. Θεωρώ ότι ήταν planaria και εμφανίστηκε εξαιτίας σαπισμένης τροφής. Έχω διαβάσει όμως όλα τα post του φίλου stormtrooper και έχω δει όλους τους οργανισμούς βρέθηκαν εκεί. Η απορία μου είναι η εξής:

Γιατί τόση εμπιστοσύνη στη dennerle μετά από τόσα κρούσματα; Γιατί να συνεχίσουμε να την χρησιμοποιούμε;

Το χαλίκι και τα υποστρώματα αν βραστούν σωστά δεν θα επιβιώσουν τέτοιοι οργανισμοί. Ομοίως και τα φυτά αν τους κάνουμε το μπάνιο στη χλωρίνη δεν μένει κάτι. Άρα θεωρώ ότι υπάρχουν τρόποι η dennerle να αποβάλλει αυτά από τα προιόντα της. Δεν το κάνει όμως, τουλάχιστον όχι επιτυχώς. Η απάντησή της είναι, το λιγότερο, γελοία, ειδικά όταν δηλώνει ότι δεν ξέρει με τι τρέφονται αυτοί οι οργανισμοί...

Δεν ξέρω αν γίνομαι υπερβολικός.. Δεν έτυχε να χρησιμοποιήσω ποτέ dennerle και εκφράζω τη γνώμη μου με κριτήριο μόνο με όσα διάβασα εδώ μέσα.

Η αξιοπιστία και η εμπιστοσύνη είναι κάτι που κερδίζεται με τον χρόνο και παρ'όλο που δεν είμαι παλιός ώστε να έχω προσωπική πείρα, αν διαβάσεις σε ξένα forum και γενικώς την άποψη που έχουν χομπίστες στο εξωτερικό για την Dennerle, θα καταλάβεις πως οι άνθρωποι δεν είναι τυχαίοι. Βάση αυτού δεν θεωρώ σωστό να κατακρίνω την εταιρεία βάση ενός ή δύο ή και περισσότερων άτυχων συμβάντων. Από την άλλη έχεις μεγάλο δίκιο για την απάντησή τους η οποία δεν ανταποκρίνεται στο μέγεθος της εταιρείας και ΚΥΡΙΩΣ δεν δείχνει πως έχει σκοπό να δώσει μία λύση ή έστω να προσπαθήσει. Θα προτιμούσα μία πιο υπεύθυνη απάντηση κυρίως όταν τα προϊόντα τους τα πληρώνουμε πολλές φορές και σε 2πλάσια ή 3πλάσια τιμή σε σχέση με άλλων ανταγωνιστικών εταιρειών.

Δεν ξέρω... Εγώ στο εν τω μεταξύ έβγαλα άλλες 2 προνύμφες και είδα και άλλη μία η οποία κάπου χώθηκε. Το μόνο σίγουρο είναι πως δεν θα δω μωρά με αυτά τα πράγμα εκεί μέσα και αυτό μου τη δίνει περισσότερο απ'όλα!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη η εταιρια δεν δινει λυση,θα σου προτεινα να αλλαξεις ολο το υποστρωμα με καποιο αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...