Jump to content

Χημεία ενυδρείων


Recommended Posts

Για σε όλους τους φίλους έχω να κάνω τις εξής ερωτήσεις αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει .

Έχω κάνει μετρήσεις στο ενυδρείο μου και έχω βρει

GH 13

KH 3

Ερώτηση ? πόσο πρέπει να είναι το κανονικό και πώς κατεβαίνει η ανεβαίνουν αυτές οι τιμές .

Το ενυδρείο μου είναι 240 λίτρα κοινωνικό ενυδρείο .

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε Γιώργο όπως κατάλαβες δεν έχω εμπειρία είμαι καινούριος και στο νησί δυστυχώς είναι άπυρη και αυτή που πουλούν ψάρια στα μαγαζιά

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κουράζω έχω άλλη μια απορία μαζί με το ενυδρείο μου πούλησε ένα φίλτρο εσωτερικό fluval 4 plus το όποιο κάνει πολλές μπουρμπουλήθρες στην επιφάνεια του νερού είναι καλό ? η κακό ?

Να βάλω και δεύτερο φίλτρο η όχι ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, πες μας με τί μετράς;

Υγρά tests ή sticks;

Επίσης, τί ψάρια σε ενδιαφέρει να βάλεις; Γιατί ανάλογα με το τί ψάρια σε ενδιαφέρουν, θα "φέρεις" τις παραμέτρους του νερού στις απαιτήσεις των ψαριών.

Το ενυδρείο σου (πλην του fluval) είχε ενσωματωμένο κάποιο έταιρο εσωτερικό φίλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις Κάνο σε υγρή μορφή αυτά μου πούλησαν

Ψάρια έχω μέσα

2 καμπυ ,

2 γλύπτες

1 ασημένιο καρχαρία

4 νέον

οσο αφορα το φιλτρο δεν ειχαι , το ενυδρειο ειναι light - glo

και εβαλα οποσ σασ ειπα το fluval 4 plus

Link to comment
Share on other sites

Εχεις βαλει σε λειτουργεια το συστημα venturi που εχει? (το συστημα απο πανω που βαζει αερα μεσα στο νερο)

Εχεις την εξοδο του φιλτρου εξω απο το νερο?

Οι μπουρμπουληθρες δεν ειναι τοσο σημαντικο θεμα νομιζω τοσο οσο οτι το φιλτρο ειναι πολυ μικρο για 240 λιτρα.

Μπορει να λεει μεχρι 215 λιτρα στην περιγραφη (που ετσι κι αλλιως ειναι λιγοτερο) αλλα αυτο ειναι για τελειες συνθηκες.

"Αδειο" ενυδρειο δλδ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχω καταλάβει και εγώ ότι το φίλτρο που μου πούλησαν δε ν κάνει . μάλιστα του είπα να προσθέσω και ένα εξωτερικό και μου απάντησε δεν χρειάζεται λεφτά θα πετάξεις μόνο.

Τι να πάρω ? για να μην έχω προβλήματα στο μέλλον .

Κάθε πότε αλλαγή νερού ? μου πρότεινε μια φορά τον μήνα.

Φυτά αληθινά να βάλω ? τι? και αν μπορώ τώρα που έχει ψάρια μέσα να τα βάλω .

Συγγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά μάλλον έχω να κάνω με άσχετους στο νησί.

Link to comment
Share on other sites

Το ποιο φιλτρο χρειαζεται εκτος απο τα λιτρα του ενυδρειου, εξαρταται απο τη ιχθυοφορτωση, το ειδος των ψαριων και το πιο σημαντικο ποσο αντεχει η τσεπη σου.

Επισης στο αν θα λειτουργησεις με δυο φιλτρα (το εσωτερικο που εχει συν ενα εξωτερικο) ή με ενα εξωτερικο μονο για να κερδισεις χωρο μεσα στο ενυδρειο.

Οσο για τις αλλαγες, το ποτε θα κανεις αλλαγες στο δειχνουν οι μετρησεις σου τουλαχιστον στα νιτρικα (NO3).

Πανω απο 20ppm σημαινει αλλαγη.

Η συνηθης ρουτινα ειναι μια φορα την εβδομαδα 20-30% ή καθε 15 μερες (αναλογα ειπαμε)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...