Jump to content

Ph...


Recommended Posts

γεια σας ξανα... παιδια εκανα οτι μου ειπατε...εκανα γερη αλλαγη νερου για να κατεβει το πεχα.εβαλα απιονισμενο και το αποτελεσμα ουτε το πεχα κατεβηκε και εχασα κ 6 ψαρια ξαφνικα...καθε μερα κ ενα.εχω βγαλει τα κοχυλια που ηταν ασβεστολιθικα,το κακο ειναι οτι δεν μπορω να βαλω τυρφη γιατι το φιλτρο ειναι εσωτερικο τησ heim με βιολογικο σφουγγαρι.να μην ξαναβαλω απιονισμενο νεο?ηταν τυχαιο που μετα την αλλαγη εχασα τοσα ψαρια.??τι να κανω εχω πεχα 9...ελενα

Link to comment
Share on other sites

Έχεις όσμωση ή αγοράζεις νερό? Ρωτάω γιατί αν και κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να το κάνεις σκληρού νερού, αν είναι να κρατήσεις ψάρια μαλακού, το να αγοράζεις νερό θα αποβεί πολύ δαπανηρό. Καλύτερα να χρησιμοποιήσεις όσμωση αν και αυτή θα φρείρεται εύκολα από τα άλατα.

Link to comment
Share on other sites

Κατι εχει το ενυδρειο που ανεβαζει την οξυτητα.

Οι αλλαγες νερου για αλλαγη των συνθηκων πρεπει να γινονται αργα και σταδιακα.

Δεν πρεπει να αλλαζει το pH πανω απο 0,2 το 24ωρο.

Αυτο εστειλε τα ψαρια ΙΜΟ.

Αν εβαλες οσμωσης και μετα εχεις pH9 και εκανες και μεγαλη αλλαγη, κατι δεν παει καλα στο ενυδρειο.

Βγαλε λιγο χαλικι και ριξτου ακουαφορτε (προσοχη ειναι καυστικο, δες τις οδηγιες του) αν αφρισει ειναι ασβεστολιθικο, αλλαξε το.

Το ιδιο μπορει και οι πετρες που τυχων υπαρχουν μεσα.

Ελπιζω να μην εχεις κατι θαλασσινο μεσα.

ΥΓ δεν επιστρεφεις κατι που εκανες πανω του το τεστ με το ακουαφορτε στο ενυδρειο

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Mόνο τα ψάρια από λίμνη Ταγκανίκα έχουν στο περιβάλλον τους τόσο υψηλές τιμές pH αλλά δεν ξέρω αν υπάρχουν και κάποια άλλα είδη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...