Jump to content

Μετρήσεις


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Εχω αρχίσει να στρώνω ενα RIO 180 lt εδώ και μια εβδομάδα.Φυσικά οι τιμές της αμμωνίας είναι ακόμη στα ύψη.Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι οι τιμές του ph 8 ,gh 8 (και της βρύσης το ίδιο ).Πως θα μπορούσα να ρίξω το ph στο 6.5 - 7 ?

Ευχαριστώ!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εφτασεεεε: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64

:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Thodwrhs
Link to comment
Share on other sites

θα επαναλαβω οτι το πεχα το ριχνουμε με τη χρηση τυρφης η παροχη διοξειδιου του ανθρακα,ενω το νερο το μαλακωνουμε με τη χρηση νερου απο αντιστροφη οσμωση.

Link to comment
Share on other sites

εγω φιλε trospe λογω του οτι ακομα δεν πηρα α/ο χρησιμοποιω στις αλλαγες νερου 70% νερο απιονισμενο(δια της αντιστροφης οσμωσης και οχι απλα απιονισμενο)και 30% νερο βρυσης.ετσι εχω ριξει και το ph και την gh.απιονισμενο δια της αντιστροφης οσμωσης βρισκω στα σουπερ μαρκετ μασουτης

Link to comment
Share on other sites

απιονισμενο δια της αντιστροφης οσμωσης βρισκω στα σουπερ μαρκετ μασουτης

...και παλι μην το προτιμας.τετοια νερα εχουν φτιαχτει για σιδερα κλπ,και οχι για ζωντανους οργανισμους,ασε που πολλες φορες εχει αποδειχθει οτι δεν περιεχουν αυτο που διαφημιζουν.... :thumbup::thumbup:
Link to comment
Share on other sites

...και παλι μην το προτιμας.τετοια νερα εχουν φτιαχτει για σιδερα κλπ,και οχι για ζωντανους οργανισμους,ασε που πολλες φορες εχει αποδειχθει οτι δεν περιεχουν αυτο που διαφημιζουν.... :thumbup::thumbup:

συμφωνω klaz αλλα μεχρι να αγορασουμε α/ο ειναι πιστευω προτιμοτερο απ το νερο της βρυσης οπου θα χρειαστει χιλια δυο ζουμια για τις επιθυμητες παραμετρους νερου.ενω με το απιονισμενο εγω προσωπικα μονο ιχνοστοιχεια προσθετω.σιγουρα ομως η α/ο ειναι οτι καλυτερο για ενα ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Βοηθούν με όλοι την ένια της λέξεως, δεν κάνουν θαύματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...