Jump to content

Στρώσιμο με Sera Nitrivec


Recommended Posts

Από τη στιγμή που ξεκίνησα με Sera Nitrivec τι να κάνω μιας και έχω ακούσει ότι στο στρώσιμο πάνω δεν βάζουμε ψάρια?..

Υ.Γ. Μιας και πήρα απάντηση σε παραπάνω θέμα συμπληρώνω ότι το ενυδρείο μου ειναι το Juwel 60 και ότι στο φίλτρο έχει μόνο ένα σφουγγάρι.

Ακόμη μιας και θα αργήσω να κάνω τεστ μέχρι να τελειώσει το Nitrivec να παραγγείλω τα τεστ και τροφή από το εξωτερικό.

Επίσης για να δείξει 0 σε νιτρώδη και νιτρικά δεν θα πρέπει να προσθέσω αμμωνία. Το νερό της βρύσης έχει λίγη αμμωνία, νιτρώδη, νιτρικά από όσο ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να ριξεις τιποτα μεσα θα βαλεις ψαρι κατα την δικη μου γνωμη

μετα απο μια βδομαδα περιπου. Με πολυ προσοχη στο ταισμα. τεστ κακος δεν εχεις.

Link to comment
Share on other sites

ξεκινησε με προσοχη διοαβασμα

ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να μην βάλω ψάρι θα πρέπει να βάλω κάποια πηγή αμμωνίας...Αλλιώς τσάμπα θα βάλω τη βιολογία...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τεστ και

Νιτρώδη και αμμωνία 0, Νιτρικά ίχνη(γύρω στο 4-5).

Αυτό που με προβληματίζει είναι το PH καθώς είναι γύρω στο 8...Και δεν βρίσκω ψάρια να κάνουν σε 60λίτρα με αυτό το pH.

Κανένα link να δω για απαιτήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να μην βάλω ψάρι θα πρέπει να βάλω κάποια πηγή αμμωνίας...Αλλιώς τσάμπα θα βάλω τη βιολογία...

μπορεις να ταϊζεις ελαχιστα χωρις να βαλεις ψαρι ως πηγη αμμωνιας.επισης το οτι εχεις νιτρωδη 0 δε σημαινει οτι στρωθηκε το ενυδρειο.τα νιτρωδη αν δεν προσεξεις μπορουν να ανεβουν.ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τεστ και

Νιτρώδη και αμμωνία 0, Νιτρικά ίχνη(γύρω στο 4-5).

Αυτό που με προβληματίζει είναι το PH καθώς είναι γύρω στο 8...Και δεν βρίσκω ψάρια να κάνουν σε 60λίτρα με αυτό το pH.

Κανένα link να δω για απαιτήσεις?

Αγαπητέ φίλε θα έλεγα επειδή η Θεσσαλονίκη έχει αλκαλικό ph άλλα και αν θυμάμαι καλά αρκετά ψηλό GH και kh θα πρότεινα να δείς στους αφρικάνους για νανοκχλίδες Ταγκανίκα .

Φιλικά Σωκράτης :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

2 μέρες τρέχει το ενυδρείο αλλά το σκεύασμα λέει για ψάρι την επόμενη μέρα.

Θα βάζω λίγη τροφή να την αποσυνθέτουν τα βακτήρια σιγά σιγά...

Link to comment
Share on other sites

2 μέρες τρέχει το ενυδρείο αλλά το σκεύασμα λέει για ψάρι την επόμενη μέρα.

πολυ φοβαμαι οτι το σκευασμα ψευδεται..... :thumbup::thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πώ...Κι εγώ μετά από όσα έχω διαβάσει συμφωνώ αλλά όλα τα σκευάσματα που κοίταξα λένε για την επόμενη μέρα ψάρι και προσεκτικό τάισμα.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πώ...Κι εγώ μετά από όσα έχω διαβάσει συμφωνώ αλλά όλα τα σκευάσματα που κοίταξα λένε για την επόμενη μέρα ψάρι και προσεκτικό τάισμα.

η πειρα μου μεχρι τωρα μου εχει δειξει οτι κατα 95% τουλαχιστον,τα ψαρια διατρεχουν πολυ σοβαρο κινδυνο για τη ζωη τους αν ακολουθησουμε την εν λογω οδηγια....

το ρισκο βεβαια ειναι καθαρα επιλογη του καθενος μας...

Link to comment
Share on other sites

Οι νανοκιχλήδες θέλουν λεπτή άμμο?

επίσης θέλουν κρυψώνες. Αν και το pH δεν με βοηθάει θα ήθελα έναν βυθό με χαλαζία 1-2 ρίζες και μερικά φυτά. Αυτά με τι ψάρια θα τα προτείνατε?

Link to comment
Share on other sites

Οι νανοκιχλήδες θέλουν λεπτή άμμο?

επίσης θέλουν κρυψώνες. Αν και το pH δεν με βοηθάει θα ήθελα έναν βυθό με χαλαζία 1-2 ρίζες και μερικά φυτά. Αυτά με τι ψάρια θα τα προτείνατε?

θελουν.

επισης καποιες καρυδες θα τους δωσουν ετοιμες φωλιες...

οι νανοκιχλιδες ειναι ευαισθητες και θελουν παλιο και καλα στρωμενο ενυδρειο..αλλα θα σε αποζημιωσουν με την συμπεριφορα τους που ειναι μοναδικη... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να πάρω αμμωνία από το φαρμακείο και να προσθέσω σε λογικά πλαίσια?...Η μήπως έχει χημικά που δεν κάνουν?

Link to comment
Share on other sites

Να πάρω αμμωνία από το φαρμακείο και να προσθέσω σε λογικά πλαίσια?...Η μήπως έχει χημικά που δεν κάνουν?

Αγαπητέ φίλε καταρχήν θα έλεγα να εμπλουτίσεις το φίλτρο με μία κάλτσα subtrat pro ή siporax ετσι ενισχύεις το φίλτρο σου και έχεις πιο σοβαρό βιολογικό φορτίο.Εγώ την αμμωνία δεν την χρησιμοποιώ γιαυτό θα έλεγα να συνεχίσεις κάθε μέρα για μια βδομάδα περίπου να ρίχνεις βακτηρίδια και μετά να προσθέσεις ψαράκια με μεγάλη προσοχή βέβαια στο τάισμα για να βοήθησεις τον κύκλο.Κοίτα και αυτό το site το οποίο εγώ το ακολουθώ αρκετά χρόνια χωρίς να είχα προβλήματα όσον αφορά το στρώσιμο http://www.firsttankguide.net/cycle.php

Καλή επιτυχία Σωκράτης :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε καταρχήν θα έλεγα να εμπλουτίσεις το φίλτρο με μία κάλτσα subtrat pro ή siporax ετσι ενισχύεις το φίλτρο σου και έχεις πιο σοβαρό βιολογικό φορτίο.Εγώ την αμμωνία δεν την χρησιμοποιώ γιαυτό θα έλεγα να συνεχίσεις κάθε μέρα για μια βδομάδα περίπου να ρίχνεις βακτηρίδια και μετά να προσθέσεις ψαράκια με μεγάλη προσοχή βέβαια στο τάισμα για να βοήθησεις τον κύκλο.Κοίτα και αυτό το site το οποίο εγώ το ακολουθώ αρκετά χρόνια χωρίς να είχα προβλήματα όσον αφορά το στρώσιμο http://www.firsttankguide.net/cycle.php

Καλή επιτυχία Σωκράτης :thumbup:

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την μέθοδο που λέει ο Σωκράτης να συνεχίσεις και να μην μπείς πλέον στην διαδικασία της αμμωνίας. :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου γνώμη,όπως είπαν και οι υπόλοιποι,είναι να αφήσεις το ενυδρείο να κάνει τον κύκλο του με nitrivec και ρίχνοντας λίγη τροφή μέσα για πηγή αμμωνίας.Αν και είμαι 100% κατά της γνώμης ''βάλε ψάρι στο στρώσιμο'',αν θες να το κάνεις,θα ταίζεις κάθε 2 μέρες και πολύ λίγο,για να μην έχεις τρεχάματα με την αμμωνία(κάτι που πέρασα παλιότερα και δεν ήταν και ότι το καλύτερο :thumbup: ).

Link to comment
Share on other sites

Η απόφαση πάρθηκε. Θα ρίξω λίγη τροφή να σαπίσει και να "ανακυκλωθεί". Επίσης θα βάλω ένα κερατόφυλλο για "παροχή" αποσύνθεσης και κατανάλωση νιτρικών.

Προφανώς αυτά για αρχή και καθώς είμαι στο στρώσιμο. Μετά από κάψιμο (ενδιαφέρον και πολύ χρωματιστό) βρήκα αυτή τη κιχλίδα, Neolamprologus brichardi. Υπάρχει περίπτωση να κάνει στο ενυδρείο μου μιας και θέλει σπηλιές οι οποίες θα φάνε χώρο...

Αυτό με τις καρύδες δεν το έπιασα. Καρύδα μέσα στο ενυδρείο;; Αλλάζει τα χαρακτηριστικά του νερού καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

Η απόφαση πάρθηκε. Θα ρίξω λίγη τροφή να σαπίσει και να "ανακυκλωθεί". Επίσης θα βάλω ένα κερατόφυλλο για "παροχή" αποσύνθεσης και κατανάλωση νιτρικών.

Προφανώς αυτά για αρχή και καθώς είμαι στο στρώσιμο. Μετά από κάψιμο (ενδιαφέρον και πολύ χρωματιστό) βρήκα αυτή τη κιχλίδα, Neolamprologus brichardi. Υπάρχει περίπτωση να κάνει στο ενυδρείο μου μιας και θέλει σπηλιές οι οποίες θα φάνε χώρο...

Αυτό με τις καρύδες δεν το έπιασα. Καρύδα μέσα στο ενυδρείο;; Αλλάζει τα χαρακτηριστικά του νερού καθόλου?

Δεν θάλεγα οτι η καρύδα αλλάζει τις παραμέτρους του νερού.Οσον αφορά την επιλογή ψαριού Αφρικής προτείνω να ανοίξεις ενα καινούργιο θέμα στο αρμόδιο θεματικό που είναι οι αφρικανικές κιχλίδες .

Φιλικά Σωκράτης :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θάλεγα οτι η καρύδα αλλάζει τις παραμέτρους του νερού.Οσον αφορά την επιλογή ψαριού Αφρικής προτείνω να ανοίξεις ενα καινούργιο θέμα στο αρμόδιο θεματικό που είναι οι αφρικανικές κιχλίδες .

Φιλικά Σωκράτης :thumbup:

να είσαι καλά...

απλά αποφεύγω να ανοίγω νέα θέματα. ανοίγω άμεσα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...