Jump to content

Προβλημα με φωτα απο Juwel.


Recommended Posts

καταρχην παιδια δεν ξερω αν εδω ειναι το καταλληλο post για να θιξω το θεμα,αν οχι αλλαξτε το σας παρακαλω! :thumbup::thumbup:

Εχτες εντελως ξαφνικα τα φωτα του ενυδρειου μου (rio juwel 400) εσβησαν, :bigemo_harabe_net-167::bigemo_harabe_net-163: σημερα εβγαλα την βαση απο πανω να δω μηπως καηκαν οι λαμπες και δυστηχως ανακαλυψα οτι το κουτι που ειναι οι λαμπες πανω ειναι γεματο νερο(εσωτερικα εεε,οχι επιφανειακα)!!!!!! Βραχυκυκλωμα και πιθανως καμμενος μετασχηματιστης :thumbup::D:bigemo_harabe_net-173: !!!!!!!! Το προβλημα μου βεβαια λυθηκε αμεσως απο εκει που το πηρα το ενυδρειο, γιατι ειχα ακομα εγγυηση.Το θεμα ειναι οτι, πως γεμισε νερο, χωρις να μου πεσει μεσα στο ενυδρειο και μαλιστα απο την στιγμη που ειναι "πρεσαριστο"; μηπως ειναι ενα προβλημα γνωστο της juwel και απλα εκανα λαθος επιλογη ενυδρειου ή μηπως ειμαι γκαντεμης απλα; Αν ξαναγινει, το πιθανοτερο ειναι να αλλαχτει παλι, αλλα μετα την εγγυηση τι γινετε;........................

Υ.Γ. Εχω εξατμιση νερου αλλα σε φυσιολογικο επιπεδο (σε περιπτωση που περασαν υδρατμοι απο καπου και υγροποιηθηκαν)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε,σήμερα το πρωί πήγα water inn και αμμεσα μου αντικαταστήσανε το κουτί του φωτισμού λόγο που υπερθερμάνθηκε και τα έφτυσε :thumbup: .το δικό μου είναι lido!!!!τι να πω...πάντως το ενυδρείο είναι 10 ημερών!!!

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να σου πω....εννοείτε ότι δεν επιτρέπετε να περνάει υγρασία ότι εξάτμιση και να έχεις :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα της juwel παντως

Σωστα,ειναι προβλημα αυτου που το αγορασε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, δεν νομίζω να είναι κάποιο γνωστό πρόβλημα της juwel (όπως π.χ. οι θερμαντήρες).

Μιας και έχω 2 Juwel και πολύ σύντομα θα αποκτήσω και 3ο, είχα κάνει research σε διάφορα forums για κοινα προβλήματα της Juwel και δεν είχα δει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω συναντήσει το ίδιο πρόβλημα και μετά από αρκετό ψάξιμο έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι παίρνει νερά από την υγρασία που υπάρχει ανάμεσα στην επιφάνεια του νερού και το καπάκι... Αυτή η συσσώρευση νερού στο κλειστό κουτί επιτυγχάνεται από τα λάστιχα των ντουί που -όχι αμέσως αλλά μετά από κάποιο διάστημα- σκληραίνουν και δεν στεγανοποιούν σωστά... :thumbup:

Πάντως η ίδια η Juwel αναφέρει και προτείνει την αντικατάσταση των ντουί της κάθε χρόνο για την αποφυγή του παραπάνω προβλήματος... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πέρασαν από τα χέρια μου πολλά juwel ενυδρεία ποτέ δεν άκουσα τέτοια προβλήματα. Και προσωπικά έχω 4 ενυδρεία με το παλιότερο να είναι 15 χρονών και δεν άλλαξα απολύτως τίποτα, ο φωτισμός τους δουλεύει σαν σκυλί.

Αλλά δεν αγνοώ ότι τελευταία παρατήρησα πολλά ανάλογα παράπονα από διάφορους χομπίστες για τον φωτισμό. Δεν ξέρω τη συμβαίνει… ίσος να άλλαξαν την ποιότητα των πλαστικών ή να τα κατασκευάζουν σε καμιά Κίνα κτλ. Πάντως πιστεύω ότι ώση έχουν παλιά ενυδρεία juwel είναι ευχαριστημένη 100%. Στα καινούργια μάλλον κάτι παίζει, αυτή είναι η προσωπική μου άποψη. Και τέλος παρά τα προβλήματα που ακούω εγώ αν αγόραζα τώρα ενυδρείο θα αγόραζα πάλη juwel.

Link to comment
Share on other sites

Έχω συναντήσει το ίδιο πρόβλημα και μετά από αρκετό ψάξιμο έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι παίρνει νερά από την υγρασία που υπάρχει ανάμεσα στην επιφάνεια του νερού και το καπάκι... Αυτή η συσσώρευση νερού στο κλειστό κουτί επιτυγχάνεται από τα λάστιχα των ντουί που -όχι αμέσως αλλά μετά από κάποιο διάστημα- σκληραίνουν και δεν στεγανοποιούν σωστά... :thumbup:

Πάντως η ίδια η Juwel αναφέρει και προτείνει την αντικατάσταση των ντουί της κάθε χρόνο για την αποφυγή του παραπάνω προβλήματος... :thumbup:

Και πως μπορεις να τα αντικαταστησεις;;; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το εχω παθει και εγω :thumbup: Χωρις το φωτιστικο να πεσει μεσα ειχε γεμισει νερα......

1 μηνα πριν ληξει η εγγυηση :thumbup: Παιρνει νερο απο τις βασεις των ντουι (αυτα τα πλαστικα που φευγουν απο το φωτιστικο και πατανε τα ντουι επανω, αν εγινα κατανοητος). Μου αλλαξανε το φωτιστικο, εβαλα σιλικονη και ησηχασα (εχουν περασει 5 χρονια απο τοτε)

Link to comment
Share on other sites

Και πως μπορεις να τα αντικαταστησεις;;; :thumbup:

Τα ντουί είναι κουμπωτά... :thumbup:
Link to comment
Share on other sites

εβαλα σιλικονη και ησηχασα (εχουν περασει 5 χρονια απο τοτε)

Να υποθεσω εβαλες σιλικονη και στο σπειρωμα ή μονο στην επαφη του λαμπτηρα με το πλαστικο; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα ντουί είναι κουμπωτά... :thumbup:

Τι κουμπωτα βρε Γιωργο;;; :thumbup: Αφου εχουν σιλικονη απο μεσα;;; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τι κουμπωτα βρε Γιωργο;;; :thumbup: Αφου εχουν σιλικονη απο μεσα;;; :thumbup:

ΘΑ με τρελάνεις ωρέ Νικόλαε...??? Ποιά σιλικόνη...??? :thumbup:

Ρίξε μια ματιά στη φωτό:

post-2049-1223447541_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΘΑ με τρελάνεις ωρέ Νικόλαε...??? Ποιά σιλικόνη...??? :bigemo_harabe_net-173:

Ρίξε μια ματιά στη φωτό:

post-2049-1223447541_thumb.jpg

Πλακα μΕ κανεις;;; :thumbup: Εγω σε αλλη φωτο (οχι δικη σου) το εχω δει γεματο σιλικονη;;; :thumbup::thumbup::D

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος η Juwel λέει ότι πρέπει να αλλάζονται τα καπάκια που βιδώνουν στα ντουί μαζί με τις φλάντζες και όχι όλο το ντουί (μαζί με την βάση).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...