Jump to content

Πράσινα στίγματα στο τζάμι


Recommended Posts

Είναι άλγη. θα πρέπει να καθαρίζεις το τζάμι σου είτε με μαγνητάκι είτε με κάποιο σφουγγαράκι απ αυτά της κουζίνας με την σκληρή πλευρά (θα πρέπει να το κάνεις μαλακά) κάθε φορά που καθαρίζεις το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς και με ξυράφι, όπως αυτό της tetra ή ακόμη και με μια παλιά πιστωτική κάρτα :D

11838[/snapback]

Ayto simenei oti o gliftis den kanei kala tin douleia tou?

Link to comment
Share on other sites

Ayto simenei oti o gliftis den kanei kala tin douleia tou?

11848[/snapback]

Τι εννοείς γλύφτης???

SAE, CAE ή πλεκόστομο?

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη άλγη συχνά είναι αρκετά σκληρή και τα περισσότερα γατόψαρα δεν μπορούν να την φάνε. Γι αυτό αναγκαζόμαστε να καταφεύγουμε σε μηχανική λύση.

Υ.Γ. Αν μπορείς γράφε στα Ελληνικά, παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς γλύφτης???

SAE, CAE ή πλεκόστομο?

11850[/snapback]

Είμαι αρκετά αρχάριος για να μπορέσω να ξεχωρίσω τι ακριβώς γλύπτης είναι!

Αλλά και γιατί αυτά τα στίγματα εμφανίστηκαν έτσι ξαφνικά και γέμισε σχεδόν το ενυδρείο ενώ σε άλλους δεν έχει εμφανιστεί ποτέ?

Έγινε επεξεργασία - bluedolphin
Link to comment
Share on other sites

Είμαι αρκετά αρχάριος για να μπορέσω να ξεχωρίσω τι ακριβώς γλύπτης είναι!

Αλλά και γιατί αυτά τα στίγματα εμφανίστηκαν έτσι ξαφνικά και γέμισε σχεδόν το ενυδρείο ενώ σε άλλους δεν έχει εμφανιστεί ποτέ?

11915[/snapback]

Bluedolphin,

γλύπτης ψάρι δεν υπάρχει! Τα ψάρια που τρώνε την άλγη ή θα είναι SAE ή θα είναι πλεκόστομα π.χ. Ancistrus sp.4

To oτι τα στιγματα εμφανίστηκαν έτσι ξαφνικά, σίγουρα φταίει κάποια από τις παραμέτρους του ενυδρείου σου. Πες μας μετρήσεις φωσφωρικών, σιδήρου και νιτρικών, τι λιπάσματα χρησιμοποιείς αν χρησιμοποιείς, πόσες ώρες ανάβεις τις λάμπες σου και πόσα Watt είναι οι λάμπες σου.

Link to comment
Share on other sites

Bluedolphin,

γλύπτης ψάρι δεν υπάρχει! Τα ψάρια που τρώνε την άλγη ή θα είναι SAE ή θα είναι πλεκόστομα π.χ. Ancistrus sp.4

To oτι τα στιγματα εμφανίστηκαν έτσι ξαφνικά, σίγουρα φταίει κάποια από τις παραμέτρους του ενυδρείου σου. Πες μας μετρήσεις φωσφωρικών, σιδήρου και νιτρικών, τι λιπάσματα χρησιμοποιείς αν χρησιμοποιείς, πόσες ώρες ανάβεις τις λάμπες σου και πόσα Watt είναι οι λάμπες σου.

11917[/snapback]

Μάλλον κατάλαβα το τι φταίει. Το σημείο που έχει γεμίσει με την άλγη μάλλον το χτύπαγε ο ήλιος. Οι μετρήσεις μου είναι

ΝΟ2 0,1

ΡΗ 7

ΝΗ4 0

Αλλά αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι ότι εδώ και 2 μέρες βλέπω τα ψαράκια μου να παίρνουν κλήση καθώς κολυμπούν από 10 έως και 80 μοίρες! Μια παρατήρηση, έως χθες δεν είχα γατόψαρο, χθες έβαλα δύο (δεν ξέρω αν αυτό παίζει σημαντικό λόγο) το ενυδρείο το έχω κάτι λιγότερο από 2 μήνες.\

Μήπως ξέρετε τι φταίει;

Link to comment
Share on other sites

εδώ και 2 μέρες βλέπω τα ψαράκια μου να παίρνουν κλήση καθώς κολυμπούν από 10 έως και 80 μοίρες!

12026[/snapback]

Με τις πενιχρές μου γνώσεις επί του θέματος θα έλεγα ότι για την κλήση των ψαριών φταίει ο φωτισμός ... για τα ψάρια το πάνω = εκεί που υπάρχει φως ...

Ας με διορθώσει κάποιος παλιός αν λέω κοτσάνα :D

Link to comment
Share on other sites

συμπληρωσε τις παρακατω τιμες και μετα βλεπουμε

NH3/NH4

NO2

NO3

PH

12097[/snapback]

Οι τιμές

ΝΟ2 =0,1

ΡΗ =7

ΝΗ4 =0

Φτάνουν ή θα πρέπει να πάρω και τα άλλα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...