Jump to content

Στρώσιμο του φίλτρου σε κουβά


Recommended Posts

Χαιρετώ τους συμforumιτες..

Έκανα μία σκέψη η οποία με βασανίζει εδώ και μερικές μέρες..

Π.χ. οτι ξεκινάω στρώσιμο σε ένα νέο ενυδρείο χωρητικότητας 400 λίτρων.

1. Θα χρειαστώ σίγουρα 3 και ίσως τέσσερα μπουκαλάκια nitrivec.

Όποτε και εγώ σκέφτομαι το εξής..

Βάζω το φίλτρο να δουλεύει σε ένα μικρότερο ενυδρείο ή ένα κουβά με έναν θερμοστάτη για να κρατήσει την θερμοκρασία υψηλά για να βοηθήσω στην ανάπτυξη των βακτηρίων και έτσι χρησιμοποιώ πολύ λιγότερο nitrivec.

Μόλις γίνει ο κύκλος του αζώτου το τοποθετώ πίσω στο κανονικό ενυδρείο και έτσι κέρδισα 15 ευρώ από τα μπουκαλάκια της sera.. :thumbup:

Βέβαια μια σκέψη έκανα.. Μήπως το έχει εφαρμόσει κανείς?? :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

παρεπιμπτώντος θα έβαζα και ένα ψαράκι την δεύτερα μέρα για να δώσει τροφή στα βακτήρια.

Αλήθεια είναι πραγματοποιήσιμο.???

Link to comment
Share on other sites

και όλα αυτά με οδήγησαν και σε μία άλλη σκέψη.

Π.χ. περιμένω ενυδρείο το οποίο δεν έρθει ακόμα.

.έχω το φίλτρο

Ξεκινάω το στρώσιμο σε κουβά και μόλις έρθει το ενυδρείο θα είναι στρωμένο θα κάνω τις μετρήσεις θα ρίκσω αντιχλώριο και θα κερδίσω και πολύτιμο χρόνο.

αλήθεια γίνεται??

Link to comment
Share on other sites

Ίσως, γιατί όχι; Για να μας πουν οι πιο έμπειροι.. :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

τα ωφελιμα βακτηρια χρειαζονται την καταλληλη θερμοκρασια και την αναλογη οξυγονοση.Καλυτερα να κανεις υπομονη.....

Τωρα αν δεν την εχεις,γιατι οχι σε ενα μικροτερο ενυδρειο..... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - venom
Link to comment
Share on other sites

εστω και να κανεις αυτο που λες οταν το φιλτρο μπει στο κυριως ενυδρειο

με αποτομη αυξηση των ψαριων θα εχεις προβλημα αμμωνιας. Με λιγα λογια

τα βακτηρια που θα αναπτυχθουν στο φιλτρο δεν θα ειναι ικανα να διασπασουν

τοσες μεγαλες συγκεντρωσεις αμμωνιας, νιτρωδων και νιτρικων.

Link to comment
Share on other sites

Η βιολογια που θα αναπτυχθει στο φιλτρο που θα δουλευει στα Χ λιτρα του κουβα και με τα Ψ "βακτηρια" που θα ριξεις θα ειναι αρκετη να ανταπεξελθει σε αυτα τα λιτρα μονο και με Ψ βακτηρια.

Μολις το βαλεις στα 400 θα "γονατισει" που θα χρειαζονται Ψ χ 1000 βακτηρια.

Θα το εχεις ενα μηνα στον κουβα και θα ειναι σαν να το εβαλες 3 μερες στο 400αρι.

Link to comment
Share on other sites

Η βιολογια που θα αναπτυχθει στο φιλτρο που θα δουλευει στα Χ λιτρα του κουβα και με τα Ψ "βακτηρια" που θα ριξεις θα ειναι αρκετη να ανταπεξελθει σε αυτα τα λιτρα μονο και με Ψ βακτηρια.

Μολις το βαλεις στα 400 θα "γονατισει" που θα χρειαζονται Ψ χ 1000 βακτηρια.

Θα το εχεις ενα μηνα στον κουβα και θα ειναι σαν να το εβαλες 3 μερες στο 400αρι.

ακριβως :thumbup:

νομιζω οτι δεν θα εχει καποιο ουσιαστικο οφελος

Link to comment
Share on other sites

Απ'την στιγμή που έχεις κι άλλα ενυδρεία, στίψε τα υλικά ενός παλιού φίλτρου στο καινούργιο και βάλτο να τρέχει παράλληλα.

Έγινε επεξεργασία - Moutralewn
Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο ο όγκος και η ποσότητα του νερού. Ένα φίλτρο που δουλεύει μέσα σε κουβά δεν υπάρχει περίπτωση να σηκώσει την βιολογία που χρειάζεται για 400 λίτρα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εαν μπορεσεις να δωσεις την καταλληλη τροφη και οξυγονο στα βακτηρια που θα αποικησουν το φιλτρο σου αυτα τοτε θα αναπτυχθουν ειτε το φιλτρο τρεχει σε κουβα ειτε σε βαζο ειτε σε πισινα, δεν βλεπουν καμια διαφορα στον ογκο θελουν μονο τα δυο παραπανω, οσον αφορα την τροφη ειτε θα ριχνεις αμμωνια, ειτε λιγη τροφη για να σαπισει, για οξυγονο απλα και μονο με την ροη του νερου ειναι αρκετα, αντε για να εισαι σιγουρος βαλε το φιλτρο να κανει μια αναταραξη μεσα στον κουβα και εισαι οκ (αν και δεν νομιζω οτι θελουν τοσο πολυ οξυγονο οταν εχεις μονο βακτηρια, την αναταραξη την θελουμε για να περνουν οξυγονο και τα ψαρια, ενω τωρα εχουμε μονο βακτηρια)

εγω θα σου προτεινα το εξης

μην κανεις τιποτα με τον κουβα, μολις παραλαβεις το ενυδρειο το στηνεις οπως θες και βαζεις το φιλτρο σου να λειτουργησει, για μια εβδομαδα ριχνεις το περιεχομενο απο ΕΝΑ ΜΟΝΟ μπουκαλακι με βακτηρια (με τις δοσεις που λεει ο κατασκευαστης) και ριχνεις σταδιακα ολο και περισσοτερη τροφη, ολα αυτα χωρις ψαρια μεσα

μετα την πρωτη εβδομαδα σταματας να ριχνεις τροφη και μετα απο μια ημερα μετρα αμμωνια, εαν ειναι μηδεν αγορασε τα πρωτα σου ψαρια

εδω ειναι ενα μυστικο, εαν θες να βαλεις 30 ψαρια δεν θα τα παρεις ολα μαζι, καθε φορα που αγοραζεις ψαρια αυτοματος αυξανεις την τροφη που εχουν τα βακτηρια σου (επειδη αυξανονται τα περιτωματα των ψαριων σου) και επειδη εχουν περισσοτερη τροφη μεγαλωνει και η αποικια

Link to comment
Share on other sites

Απ'την στιγμή που έχεις κι άλλα ενυδρεία, στίψε τα υλικά ενός παλιού φίλτρου στο καινούργιο και βάλτο να τρέχει παράλληλα.

Αυτό είναι σίγουρα η καλύτερη των περιπτώσεων. Δηλαδή να τα μπολιάσω αλλά φοβάμαι για αρρώστιες κλπ, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος αν υπάρχει κάποια αρρώστια στα παλιά ενυδρεία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι σίγουρα η καλύτερη των περιπτώσεων. Δηλαδή να τα μπολιάσω αλλά φοβάμαι για αρρώστιες κλπ, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος αν υπάρχει κάποια αρρώστια στα παλιά ενυδρεία.

αυτο ειναι παντα ενα ρισκο που παιρνεις αν θελεις να ειναι πιο συντομος ο τροπος στρωσιματος...

τουλαχιστον αν ειναι απο δικα σου ενυδρεια που ηδη τρεχουν πανω -κατω ξερεις τι γινεται...

αν ομως ειναι μπολι απο αγνωστο....τοτε υπαρχουν κινδυνοι....

Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο ο όγκος και η ποσότητα του νερού. Ένα φίλτρο που δουλεύει μέσα σε κουβά δεν υπάρχει περίπτωση να σηκώσει την βιολογία που χρειάζεται για 400 λίτρα. :thumbup:

Δηλαδή αυτοί που κάνουν "μπολιάσματα" προσέχουν να είναι τα ενυδρεία των ίδιων λίτρων???

Λίγο περίεργο μου ακούγεται.

Και γιατί να ρίσκω τα βακτήρια στο νερό και να μην τα ρίσκω απ'ευθείας στο φίλτρο, απλά σκέφτομαι ίσως καλό θα ήταν μερικά βακτήρια να πάνε και στο υπόστρωμα του ενυδρείου ίσως για να βοηθήσουν στην διάσπαση, γιαυτό και το σκεύασμα λέει ρίχτε στο νερό την απαιτούμενη ποσότητα και όχι απευθείας στο φίλτρο. Βέβαια εγώ το στρώνω με δύο είδη διαφορετικών βατκηριών.

Το nitrivec γράφει να ρίχνετε στο νερό ενώ το άλλο κατευθείαν στον φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

και αυτό μου γεννάει πολλά ερωτηματικά...

Πολύ ποιο γρήγορα δεν θα πάνε τα βακτήρια στα υλικά του φίλτρου όταν το στρώσιμο γίνεται σε μικρότερα ενυδρεία? Άρα μήπως και το νερό έχει χρήσιμα βακτήρια>???Ή όλα γίνονται για να αγοράζουμε "πολλά" σκευάσματα της SERA και να πλουτίζουν οι εταιρίες??

Link to comment
Share on other sites

Ή όλα γίνονται για να αγοράζουμε "πολλά" σκευάσματα της SERA και να πλουτίζουν οι εταιρίες??

αν περιμεναν οι εταιρειες να πλουτισουν πουλωντας υγρα βακτηρια θα ειχαν βαρεσει πτωχευση πριν απο πολλα -πολλα χρονακια.... :thumbup:
Link to comment
Share on other sites

αν περιμεναν οι εταιρειες να πλουτισουν πουλωντας υγρα βακτηρια θα ειχαν βαρεσει πτωχευση πριν απο πολλα -πολλα χρονακια.... :thumbup:

:thumbup: καλά σίγουρα έχεις δίκιο.. Αλλά γιατί να μην γλυτώσουμε εμείς ως χομπίστες κάποια επιπλέον χρήματα, γιατί σίγουρα όλοι που αγαπάνε το χόμπυ δεν τα "φυσάμε" εξάλλου με αυτά τα χρήματα που μπορεί να γλυτώσω με αυτόν τον τρόπο μπορεί να μπορέσω να πάρω κάτι άλλο για το ενυδρείο μου. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα,ειναι καλο να γλυτωνεις χρηματα γιατι ως χομπι εχει και αυτο αρκετα εξοδα,οχι ομως απο βασικα οπως ειναι τα χρηματα που θα δωσεις για να στρωσεις σωστα το ενυδρειο σου που για μενα ειναι το πιο βασικο βημα στο χομπι μας..!!

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια δεν το σκέφτηκα μόνο για τα χρήματα.

Με στρώσιμο φίλτρου σε μικρότερο ενυδρείο δεν θα πάει "χαμένο" ούτε ένα βακτήριο..

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια δεν το σκέφτηκα μόνο για τα χρήματα.

Με στρώσιμο φίλτρου σε μικρότερο ενυδρείο δεν θα πάει "χαμένο" ούτε ένα βακτήριο..

Τι εννοείς;;; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μια λυση ειναι μπολιαζεις το φιλτρο σου απο τα αλλα σου ενυδρεια,ριχνεις ενα μονο μπουκαλι

nitrivec και εισαι ετοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τον λόγο που επιμένετε όλοι στο nitrivec και το κάθε nitrivec ενώ υπάρχει έτοιμο μπόλι...

Έχει κάτι το οποιδήποτε σκεύασμα που δεν έχει ένα καλοστρωμένο φίλτρο??? :thumbup:

Ο μόνος λόγος που θα χρησιμοποιούσα έτοιμα βακτήρια θα ήταν επειδή δεν έχω αξιόπιστο μπόλι η καθόλου μπόλι...

Καλό θα ήταν πιστεύω να μειώσουμε την χρήση μη αναγκαίων σκευασμάτων όπως αυτά (όταν γίνεται) και να αυξήσουμε την χρήση κάποιων άλλων που δεν θεωρούνται αναγκαία αλλά τελικά βοηθούν πολύ περισσότερο, ως παράδειγμα αναφέρω το ektozon. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τον λόγο που επιμένετε όλοι στο nitrivec και το κάθε nitrivec ενώ υπάρχει έτοιμο μπόλι...

Έχει κάτι το οποιδήποτε σκεύασμα που δεν έχει ένα καλοστρωμένο φίλτρο??? :thumbup:

Ο μόνος λόγος που θα χρησιμοποιούσα έτοιμα βακτήρια θα ήταν επειδή δεν έχω αξιόπιστο μπόλι η καθόλου μπόλι...

Καλό θα ήταν πιστεύω να μειώσουμε την χρήση μη αναγκαίων σκευασμάτων όπως αυτά (όταν γίνεται) και να αυξήσουμε την χρήση κάποιων άλλων που δεν θεωρούνται αναγκαία αλλά τελικά βοηθούν πολύ περισσότερο, ως παράδειγμα αναφέρω το ektozon. :thumbup:

Συμφωνώ απολύτως.

Να προσθέσω ότι πρέπει, το μπόλι να ξέρουμε απο που προέρχεται και το ιστορικό του ενυδρείου στο οποίο ήταν για να μην βρεθούμε προ εκπλήξεων.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν πιστεύω να μειώσουμε την χρήση μη αναγκαίων σκευασμάτων όπως αυτά (όταν γίνεται) και να αυξήσουμε την χρήση κάποιων άλλων που δεν θεωρούνται αναγκαία αλλά τελικά βοηθούν πολύ περισσότερο, ως παράδειγμα αναφέρω το ektozon. :thumbup:

Αυτό με το ΕΚΤΟΖΟΝ ήθελα πολύ καιρό να το ρωτήσω... Ξέρω ότι είναι ακίνδυνο, ότι δεν επηρεάζει την βιολογία του φίλτρου, δεν ενοχλεί τα ψάρια...

ΠΟΙΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΤΟΥ ΔΡΑΣΗ? Το χρησιμοποιείται και ωςπρόληψη?

Θα ήθελα παρακαλώ πολύ να μου το εξηγήσει κάποιος...!

Ευχαριστώ

Bob "Metalhead" Σφουγκαράκης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...