Jump to content

Ζωντανές Τροφές


Ζωντανές Τροφές  

138 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Προσωπικά είμαι πλέον πεπεισμένος πως η ζωντανή τροφή δεν συγκρίνεται με τίποτα άλλο. Το κακό είναι πως δεν μπορεί να το βρει κάποιος εύκολα στην χώρα μας. Φαντάζομαι πως υπάρχουν χομπίστες με δικιές τους καλλιέργειες, αλλά θα υπάρχουν και αυτοί που δεν έχουν το χρόνο ή απλά βαριούνται να μπουνε στην διαδικασία (Πρώτος απ όλους ο υπογράφων).

Από το εξωτερικό είναι δύσκολο να φέρει κάποιος ζωντανή τροφή μιας και τα μεταφορικά είναι πολύ πιο ακριβά από ένα κατά τα άλλα φτηνό προϊόν. Στην Αγγλία μπορεί κάποιος να κανονίσει μέχρι και αυτόματες επαναλαμβανόμενες εβδομαδιαίες παραγγελίες.

Έτσι σκοπό της ψηφοφορίας είναι να δούμε αν υπάρχει το αγοραστικό κοινό μήπως και πείσουμε κάποια καταστήματα να αρχίσουν να εισάγουν ή να καλλιεργούν ζωντανή τροφή προς πώληση.



Έτσι λοιπόν ξεκινάω την ψηφοφορία λέγοντας ΝΑΙ. Εσείς τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ψηφιζώ ναι!!!Γιατί και εγώ πιστεύω πως δεν συγκρίνετε με καμιά άλλη τροφή εμπορίου η ζωντανή τροφή!!!

Το θέμα είναι ότι στην επαρχία δεν υπάρχει τίποτα..Και είναι δύσκολα τα πράγματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ψηφιζώ ναι!!!Γιατί και εγώ πιστεύω πως δεν συγκρίνετε με καμιά άλλη τροφή εμπορίου η ζωντανή τροφή!!!

Το θέμα είναι ότι στην επαρχία δεν υπάρχει τίποτα..Και είναι δύσκολα τα πράγματα!!!

ακριβως οπως τα λες φιλε μου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Στην επαρχία;.....το άλο με τον Τοτό το ξέρετε;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να είσαι λίγο πιό συγκεκριμένος. Δηλαδή είδος τροφής, συσκευασία, μάρκες, τιμές αντιπροσωπία...κάποιο link θα βοηθούσε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δαγκωτω Γκορτσος(ΝΑΙ)!!!!! Δεν συγκρινονται με τιποτα! Το ειχα ψαξει και εγω για απεξω αλλα δεν συμφερει!!!

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τι εννοεις ζωντανες τροφες.

Αλλο τα σκουληκια και τα κουνουπια (και αυτα οχι συνεχεια) και αλλο τα χρυσοψαρα και τα ποντικια. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

http://reefkeeping.com/issues/2005-05/nftt/index.php

Nομίζω η καλύτερη λύση, για όποιον έχει όρεξη.

Link to comment
Share on other sites

επειδή το έχω ψάξει για ζωντανά σκουλίκια το πρόβλημα δεν είναι τόσο το κόστος όσο ότι απαγορεύεται να γίνει μεταφορά τους ειδικά από Αμερική

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να είσαι λίγο πιό συγκεκριμένος. Δηλαδή είδος τροφής, συσκευασία, μάρκες, τιμές αντιπροσωπία...κάποιο link θα βοηθούσε πολύ.
Βασικά θα σύμφερε ένα μαγαζί να καλιεργεί μόνο του και οχι να εισάγει έτσι το κέρδος θα είναι πιο μεγάλο.

Αν θέλεις επώνυμες, καλές τροφές είναι οι http://www.reefnutrition.com/

Αναλογα τι εννοεις ζωντανες τροφες.

Αλλο τα σκουληκια και τα κουνουπια (και αυτα οχι συνεχεια) και αλλο τα χρυσοψαρα και τα ποντικια. :thumbup:

Νομίζω πως θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσει ένα μαγαζί από τα απλά mysis, copipods, artemia
http://reefkeeping.com/issues/2005-05/nftt/index.php

Nομίζω η καλύτερη λύση, για όποιον έχει όρεξη.

Από συνταγές τέτοιες είναι γεμάτο το Internet το θέμα είναι ποιος έχει χρόνο.
Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση ειναι Ναι και το κανω καθε βδομαδα,για να υπαρχει μεγαλυτερη ποικοιλια στο διαιτολογιο τους.

Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση ειναι Ναι και το κανω καθε βδομαδα,για να υπαρχει μεγαλυτερη ποικοιλια στο διαιτολογιο τους.

Δώσε μας ένα λινκ αν έχεις ποτέ δεν ξέρεις η Γερμανία είναι κοντά :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

επειδή το έχω ψάξει για ζωντανά σκουλίκια το πρόβλημα δεν είναι τόσο το κόστος όσο ότι απαγορεύεται να γίνει μεταφορά τους ειδικά από Αμερική

- Καλα εσυ το πηγες μακρυα :thumbup:

Για grindal μιλησα εγω και κατι σε αρτεμια, δαφνια. :thumbup:

(για ενυδρειο γλυκου)

- Απο κατεψυγμενα δεν ... ? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και ΝΑΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

O ΠΣΦΕ διαθέτει καλλιέργειες grindal, δάφνιες και microworms. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μας, μέσω info@aquarist.gr

Link to comment
Share on other sites

O ΠΣΦΕ διαθέτει καλλιέργειες grindal, δάφνιες και microworms. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μας, μέσω info@aquarist.gr

Ζουν αυτά που αναφέρεστε στο αλμυρό νερό;;; :chair:

Link to comment
Share on other sites

Ζουν αυτά που αναφέρεστε στο αλμυρό νερό;;; :chair:

Νομίζω ότι δεν έχει και τόση σημασία, αφού προορίζονται για άμεση κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Νίκο απλά εγώ είχα στο μυαλό μου κάτι σε mysis για τα ψάρια και κάτι σε ζωντανό πλαγκτόν για τα κοράλλια και μπερδεύτηκα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Νίκο απλά εγώ είχα στο μυαλό μου κάτι σε mysis για τα ψάρια και κάτι σε ζωντανό πλαγκτόν για τα κοράλλια και μπερδεύτηκα.

Σωστα το σκεφτηκες. :chair:

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ποιος έχει χρόνο.

εγω εχω χρονο :chair: (πλακα κανω :chair: )

αν υπαρχει ζητηση σε ζωντανο πλανκτον, μπορουσα να το φτιαχνω σε αρκετα μεγαλες ποσοτητες :wootwoot:

εχω και ολες τις δυνατοτητες να το κανω, οπως τους ρεακτορες, καλιεργιες και γνωσεις.

παλια κατα καιρους τα εκανα για το δικο μου ενυδρειο και ταιζα με ζωντανες τρωφες.

Τελικα ειναι το καλυτερο που υπαρχει!

Link to comment
Share on other sites

αν υπαρχει ζητηση σε ζωντανο πλανκτον, μπορουσα να το φτιαχνω σε αρκετα μεγαλες ποσοτητες :chair:

εχω και ολες τις δυνατοτητες να το κανω, οπως τους ρεακτορες, καλιεργιες και γνωσεις.

Πολύ ενδιαφέρον!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω χρονο :chair: (πλακα κανω :chair: )

αν υπαρχει ζητηση σε ζωντανο πλανκτον, μπορουσα να το φτιαχνω σε αρκετα μεγαλες ποσοτητες :wootwoot:

εχω και ολες τις δυνατοτητες να το κανω, οπως τους ρεακτορες, καλιεργιες και γνωσεις.

παλια κατα καιρους τα εκανα για το δικο μου ενυδρειο και ταιζα με ζωντανες τρωφες.

Τελικα ειναι το καλυτερο που υπαρχει!

Βαλε επισης μυσιδα ή αρτεμια και εχεις τον πρωτο σου πελατη :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Βαλε επισης μυσιδα ή αρτεμια και εχεις τον πρωτο σου πελατη :thumbup:

Θα βαλω :)

το φυτοπλανκτον ετοιμαζετε, παει πολυ καλα και σε μερικες μερες θα δοθει αγγελια για πωληση :thumbup:

στο δρομο ειναι και τα δυο καινουρια ρεακτορ για μεγαλωμα αρτεμιας, που θα ταιζετε με το φρεσκο φυτοπλανκτον. :thumbup:

και αυτη την κυριακη θα γυρησει ο κουμπαρος μου απο την Ιταλια και θα μου φερει καλλιεργιες απο διαφορα :thumbdown:

θα φτιαχνω πολλα πραγματα για ανανγες του ενυδρειου μου, επειδι αρχιζω δοκιμες με αναπαραγωγες ψαριων (εχουμε και ηδη εναν εγγυος υπποκαμπο του κομπαρου μου, πρεπει να προετοιμαστουμε για τα μικρα :) )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...