Jump to content

ΑΡΧΑΡΙΟΣ!ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ


Recommended Posts

γεια σας! γραφω πρωτη φορα στο forum και θα χρειαστω την βοηθεια σας σαν αρχαριος που ειμαι.

Εχω 1 125l juwel rio με αυτα που το συνοδευουν (θερμαντηρας-φιλτρο-φωτα 2 Τ5)

εχω βαλει μεσα υποστρωμα και χαλικι (την πατησα σαν αρχαριος ,αφριζει σε οξυ)kai μια πετρα

απο φυτα εχω

1 anubias sec δεμενη με πετονια πανω σε ξυλο (mopani)

1 microsorum pteropus

1 echinodoruw spec

1 echinodorous amazonicus

Κανω στρωσιμο με αμμωνια 10% δεν εχω ψαρια μεσα και ριχνω καθε μερα 2.7μλ απο αυτη

ριχνω και απο 3 σταγονες fb7 biactive.Ειμαι στην 7 μερα και μετραω μονο αμμωνια με υγρο τεστ marin.

σημερα εκανα μια μετρησημε stik σε ph kh gh και ειδα οτι ολα ειναι ανεβασμενα .προφανως λογω του ασβεστολιθικου χαλικιου και της σκληροτητας που εχει το δικτυο.

Θα ηθελα να μου πειτε εαν βαδιζω σωστα:

θελω να βγαλω το χαλικι τωρα που ειναι νωρις και να βαλω ουδετερο χαλαζιακο.Να το κανω:Θα χαλαση τιποτα απο αυτο που βρισκομε τωρα :η παλι απο την αρχη:

Παρεπιπτοντος το ξυλο εχει μαζεψει κατι ασπρο σαν χνουδι ειναι κολημενο επανω .τι ειναι αυτο:

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας! γραφω πρωτη φορα στο forum και θα χρειαστω την βοηθεια σας σαν αρχαριος που ειμαι.

Εχω 1 125l juwel rio με αυτα που το συνοδευουν (θερμαντηρας-φιλτρο-φωτα 2 Τ5)

εχω βαλει μεσα υποστρωμα και χαλικι (την πατησα σαν αρχαριος ,αφριζει σε οξυ)kai μια πετρα

απο φυτα εχω

1 anubias sec δεμενη με πετονια πανω σε ξυλο (mopani)

1 microsorum pteropus

1 echinodoruw spec

1 echinodorous amazonicus

Κανω στρωσιμο με αμμωνια 10% δεν εχω ψαρια μεσα και ριχνω καθε μερα 2.7μλ απο αυτη

ριχνω και απο 3 σταγονες fb7 biactive.Ειμαι στην 7 μερα και μετραω μονο αμμωνια με υγρο τεστ marin.

σημερα εκανα μια μετρησημε stik σε ph kh gh και ειδα οτι ολα ειναι ανεβασμενα .προφανως λογω του ασβεστολιθικου χαλικιου και της σκληροτητας που εχει το δικτυο.

Θα ηθελα να μου πειτε εαν βαδιζω σωστα:

θελω να βγαλω το χαλικι τωρα που ειναι νωρις και να βαλω ουδετερο χαλαζιακο.Να το κανω:Θα χαλαση τιποτα απο αυτο που βρισκομε τωρα :η παλι απο την αρχη:

Παρεπιπτοντος το ξυλο εχει μαζεψει κατι ασπρο σαν χνουδι ειναι κολημενο επανω .τι ειναι αυτο:

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας.

Καλως ήρθε φίλε!

Αξίζει να αλλάξεις όλο το χαλίκι με 100% χαλαζιακό για να είσαι άνετος μετά στις επιλογές σου.

Κάποια βιολογία ίσως έχει αναπτυχθεί και καλό θα ήταν να τη διατηρήσεις...

Αδειάζεις το ενυδρείο από νερό και χαλίκι, αφήνεις νερό στο φίλτρο με τα υλικά (αν αργήσεις πάνω από 1-2 ώρες άδειασε το νερό από το φίλτρο για να αερίζεται), βάζεις νέο χαλίκι, νέο νερό 25+ βαθμούς θερμοκρασία και αντιχλώριο και τρέχεις το ενυδρείο για κανένα μισάωρο για να δράσει το αντιχλώριο, μετά βάζεις τη βιολογία σου ξανά στο φίλτρο και συνεχίζεις το στρώσιμο με όποιον τρόπο αποφασίσεις (προτείνω έτοιμα βακτήρια και τάισμα με τροφή μέχρι πέφτει η αμμωνία 0 με αρκετή τροφή σύντομα)

Μην ξεχάσεις να πλύνεις το νέο σου υπόστρωμα. :chair:

Link to comment
Share on other sites

γεια σας! γραφω πρωτη φορα στο forum και θα χρειαστω την βοηθεια σας σαν αρχαριος που ειμαι.

Εχω 1 125l juwel rio με αυτα που το συνοδευουν (θερμαντηρας-φιλτρο-φωτα 2 Τ5)

εχω βαλει μεσα υποστρωμα και χαλικι (την πατησα σαν αρχαριος ,αφριζει σε οξυ)kai μια πετρα

απο φυτα εχω

1 anubias sec δεμενη με πετονια πανω σε ξυλο (mopani)

1 microsorum pteropus

1 echinodoruw spec

1 echinodorous amazonicus

Κανω στρωσιμο με αμμωνια 10% δεν εχω ψαρια μεσα και ριχνω καθε μερα 2.7μλ απο αυτη

ριχνω και απο 3 σταγονες fb7 biactive.Ειμαι στην 7 μερα και μετραω μονο αμμωνια με υγρο τεστ marin.

σημερα εκανα μια μετρησημε stik σε ph kh gh και ειδα οτι ολα ειναι ανεβασμενα .προφανως λογω του ασβεστολιθικου χαλικιου και της σκληροτητας που εχει το δικτυο.

Θα ηθελα να μου πειτε εαν βαδιζω σωστα:

θελω να βγαλω το χαλικι τωρα που ειναι νωρις και να βαλω ουδετερο χαλαζιακο.Να το κανω:Θα χαλαση τιποτα απο αυτο που βρισκομε τωρα :η παλι απο την αρχη:

Παρεπιπτοντος το ξυλο εχει μαζεψει κατι ασπρο σαν χνουδι ειναι κολημενο επανω .τι ειναι αυτο:

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας.

Αυτο θα κανω. θαθελα ομως να μου πεις και για αυτο που εχει το ξυλο επανω.τι ειναι

Link to comment
Share on other sites

το ξυλο ειναι σιγουρα για ενυδρειο?? η για σαυρες????

εγω το ειχα ρισκαρει στην αρχη στο πρωτο μου ενυδρειο σαν νεος να βαλω ξυλο για σαυρες,και επιασε κατι ασπρο σαν αυτο που λες εσυ, ΤΕΛΙΚΑ καταφερα να δημιουργησω "μυκητες" ψαξτο!!!!! :chair:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα κανω. θαθελα ομως να μου πεις και για αυτο που εχει το ξυλο επανω.τι ειναι

΄ωχ μην μου λες τετια.θα το κοιταξω βεβαια.το πηρα απο το water in και μου ειπαν οτι ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε χαλαρώστε... :chair: Είναι κάποιος μύκητας που απ' ότι φαίνεται αναπτύσσεται σε κάποια ξύλα που έχεουν ακόμα κάποιες ουσίες που μπορούν να διασπαστούν από αυτούς... τρώνε όση υπάρχει και μετά άντε γειά, επίσης από ότι έχει παρατηρηθεί είναι αποκλειστικά φυτοπαρασιτικός και δεν μολύνει τα ψάρια, κάποια μάλιστα τον τρώνε... :chair:

Link to comment
Share on other sites

΄ωχ μην μου λες τετια.θα το κοιταξω βεβαια.το πηρα απο το water in και μου ειπαν οτι ειναι οκ.

υφ!!!!! λαχταρισα πραγματικα.

ευχαριστω πολυ viciouscircle με καθυσηχασες

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε χαλαρώστε... :chair: Είναι κάποιος μύκητας που απ' ότι φαίνεται αναπτύσσεται σε κάποια ξύλα που έχεουν ακόμα κάποιες ουσίες που μπορούν να διασπαστούν από αυτούς... τρώνε όση υπάρχει και μετά άντε γειά, επίσης από ότι έχει παρατηρηθεί είναι αποκλειστικά φυτοπαρασιτικός και δεν μολύνει τα ψάρια, κάποια μάλιστα τον τρώνε... :chair:

+1 :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...