Jump to content

χαιρετω το φορουμ καινουργιος και με ερωτησεις


Recommended Posts

πολυ προσφατα αποκτησα ενα μικρό ενδρειο (50χ26χ29) και δεν κρατηθηκα του εβαλα ψαρια κατευθειαν μεσα,

1 πλακοστομο,1 κλοουν και ενα σκαλαρι (ενω μου ειχαν πει οτι καλυτερα να το κτατησω χωρις μεχρι να φτιαξει το νερο). Για την ωρα φαινονται να τη βγαζουν αν και δεν ειναι και πολυ δραστηρια ακομα λογω φανταζομαι της προσαρμογης τους. καμια βδομαδα ειναι στο καινουργιο τουσ σπιτι και τωρα εχουν αρχισει να κυκλοφορουν. Υπαρχει περιπτωση να τα ενοχλει το συγκεκριμενο φως? καθως εχω παρατηρησει οτι με το φως αναμενο κοιτανε να κρυφτουν σε καμια σκια... πιο πολυ ο πλακοστομος και ο κλοουν επεισης αυτοι οι δυο ενοχλουνται και λιγο απο την παρουσια μου

τα stripes αυτα που μετρανε το νερο μετα απο μια βδομαδα καθημερινης αλλαγης μερους του νερου και προσθετοντας το aquasafe της Tetra και το BiActive της Dennerle βγαζουν σχετικα καλες μετρησεις οσο ακριβεις μπορει να ειναι

Εχω χρησιμοποιησει μια αεραντλια της eheim και ενα φιλτρο εξωτερικο της ιδιας εταιριας το οποιο λεει οτι ειναι για μεχρι 150 λιτρα. και η ερωτηση ειναι ενα τοσο μεγαλο φιλτρο γιαυτο το ενυδρειο δημιουργει καποιο προβλημα στα ψαρια ? γιατι δημιουργει ενα σχετικα μεγαλο ρευμα μεσα στη γυαλα .... αν ασκησω πιεση στο σωληνα που βγαζει το νερο απο τη γυαλα μειωνεται το ρευμα που δημιουργειται αλλα με τι συνεπειες? ετσι μπορει να χαλασει ο κυκλοφορητης του φιλτρου ας πουμε? Επεισης πρεπει να ειναι γεματο ολο το φιλτρο με υλικα γιατι το δικο μου δεν ειναι εχει ενα κενο μονο με νερο....

και μια τελευταια ερωτηση ο κλοουν βγαζει επιθετικες τασεις προς το σκαλαρι.. του τσιμπαει την ουρα,,,,, μηπως να τον ταιζω πιο πολυ?

ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Καλωσορισες φιλε μου στην παρεα μας!Λιγο λαθος ξεκινημα αλλα με τα λαθη και το διαβασμα μαθαινουμε.Το οτι δεν ειναι δραστηρια σαφως επηρεαζει το οτι το ενυδρειο σου δεν εχει βιολογια και τα ψαρια την θελουν!Το πλακοστομο και ο κλοουν ειναι ψαρια γενικως που κρυβονται και τους αρεσει λιγο το σκοταδι!Απο την παρουσια σου ενοχλουνται γιατι ακομη ειναι αρχη,θα σε συνηθισουν!Το φιλτρο σου οντος ειναι μεγαλο ,βαλε την ροη του να χτυπαει κατα πανω για να μην κανει με την πιεση του ανω-κατω και μη το φερνεις αντισταση γιατι με τα μηχανηματα δεν ξερεις αν επηρεασει την διαρκεια ζωης του!Οσο για το κενο δεν παιζει ιδιαιτερο ρολο το αν ειναι γεματο,αρκει να εχεις βιολογικα υλικα και το σφουγγαρι!Τωρα για τον κλοουν πιστευω οτι του βγηκε η επιθετικοτητα μπορει και λογο μικρου χωρου!Kαλη συνεχεια και αν κανω καποιο λαθος ας με διορθωσουν ή αν εδωσα λαθος πληροφοριες!Φιλικα παντα HAWAI! :chair:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στη παρέα μας :chair:

Λοιπόν, ξεκινάω με τα παρακάτω:

1) Τα λίτρα σου είναι λίγα για το σκαλάρι, ασχέτως τί μέγεθος έχει τώρα. Γενικώς θέλουν ενυδρεία με ύψος άνω των 50 καθαρών (χωρίς το χαλίκι-άμμο) πόντων.

2) Τα κλόουν γίνονται 30cm... Στο ενυδρείο σου δεν θα αντέξει και πολύ. Επίσης τα κλόουν θέλουν να είναι σε ομάδα. ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ γίνονται επιθετικά έως και ΠΟΛΥ επιθετικά!

3) Ο πλεκόστομος, αν είναι common pleco γίνετε 30-40cm. Οπότε ούτε αυτός θα αντέξει πολύ.

4) Το αν θα έχει μεγάλη ή μικρή ροή στο φίλτρο εξαρτάται από τα ψάρια που έχεις μέσα. Π.χ. τα σκαλάρια δεν θέλουν μεγάλη ροή γιατί λόγω σχηματισμού του σώματός τους, δυσκολεύονται να κολυμπήσουν.

Ας πάρουμε τα πράματα με τη σειρά!

Καλό θα ήταν να δώσεις πίσω τα ψαράκια σου. Κανονικά το ενυδρείο πρέπει να μείνει χωρίς ψάρια μέχρι να στρώσει το φίλτρο. Αν από την άλλη δεν μπορείς να συγκρατηθείς, μπορείς να βάλεις 2-3 αρσενικά guppies, που γενικώς είναι πιο ανθεκτικά και θα σε βοηθήσουν στο στρώσιμο. Δεν στο προτείνω βέβαια σαν σωστή λύση, καθότι δεν φταίνε σε τίποτα τα ψαράκια να ταλαιπωρηθούν μέχρι να στρώθεί το φίλτρο.

Όπως βλέπεις σου μιλάω για στρώσιμο του φίλτρου το οποίο είναι πολύ σημαντικό. Μετά θα πρέπει να δεις τί νερό χρειάζεσαι για τα ψάρια που θες (και μπορείς βάση λίτρων) να βάλεις μέσα. Μαλακό? Σκληρό?

Γενικώς ρίξε ΠΟΛΥ διάβασμα εδώ μέσα και θα βρεις απαντήσεις σχεδόν σε όλα τα θέματα που θα προκύψουν. Αλλά όπως είπα καλό θα ήταν να επιστρέψεις τα ψαράκια σου πίσω, γιατί δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα απ'το να ξεκινάς με ασθένεια ή απώλεια...

Καλό διάβασμα :chair:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στη παρέα μας :chair:

.

2) Επίσης τα κλόουν θέλουν να είναι σε ομάδα. ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ γίνονται επιθετικά έως και ΠΟΛΥ επιθετικά!

.

Μεγα λαθος,οι κλοουν ειτε ειναι μονοι τους ειτε ειναι σε κοπαδι ειναι απο τα ποιο ειρηνικα ψαρια,απλα

κανουν παιχνιδια με τα αλλα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Μεγα λαθος,οι κλοουν ειτε ειναι μονοι τους ειτε ειναι σε κοπαδι ειναι απο τα ποιο ειρηνικα ψαρια,απλα

κανουν παιχνιδια με τα αλλα ψαρια.

Τα κλόουν, όπως και πολλά άλλα ειδη, είναι ψάρια που εκτός από συνήθειες, έχουν και χαρακτήρες. Αν σου έτυχε κλόουν μόνο του που να ήταν και φιλήσυχο είναι μία περίπτωση ψιλοακραία. Έχω δει με τα μάτια μου κλόουν να κυνηγάει Αφρικάνικες κιχλίδες 10-12cm ενώ το κλόουν ήταν 8-10cm και να τους κόβει κομάτια παό ουρές και πτερύγια. ΚΑΙ αυτό είναι ψιλοακραία περίπτωση.

Θα επιμείνω πάντως πως γενικώς τα κλόουν όταν είναι μόνα τους, βγάζουν μία επιθετικότητα (ανάλογα με το μέγεθός τους) κυρίως την ώρα του φαγητού!!! Δεν το ξέρω από προσωπική πείρα, αλλά έχω διαβάσει αρκετές μαρτυρίες κατόχων κλόουν σε ξένα και ελληνικά φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει με τα μάτια μου κλόουν να κυνηγάει Αφρικάνικες κιχλίδες 10-12cm ενώ το κλόουν ήταν 8-10cm και να τους κόβει κομάτια παό ουρές και πτερύγια.

εχω εναν pangasius ( 15cm ) με μιση ουρα επειδη ολη την ωρα την εχει μεσα στην σπηλια που αραζουν οι 3 κλοουν μου ( 9cm )!!!! :chair::chair::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

καταρχην να σας ευχαριστησω για τις πληροφορίες.... και να προσθεσω οτι η ροή του φιλτρου καπως εφτιαξε οταν γεμισα το φιλτρο με υλικο και πιεστηκε περισσοτερο ο υαλοβαμβακας (τον οποιο αντικατεστησα κιολας ) που πριν επλεε μεσα λογω του κενου....

οσο για τον κλοουν εχει σταματησει να επιτειθεται στο σκαλαρι το οποιο αρχισε να ξαναβγαζει ουρα προς μεγαλη ανακουφιση και σε αυτο πιστευω οτι βοηθησε η αυξηση στην τροφη, καθως ισως δεν τα ταιζα αρκετα τις πρωτες μερες. το περιεργο ειναι οτι με τον πλακοστομο που τρωνε παρεα δειχνει να τα παει μια χαρα...

το βλεπω απο τωρα που ειναι σχετικα μικρα ακομα τα ψαρια οτι δεν κολανε στη γυαλα μου αλλα τι θα μπορουσε να μπει σε μια τετοια γυαλα? μονο σαν δευτερο θα μπορουσα να το εχω εεεε?/?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ειναι λογικο να βιαζεσε να δεις το ενυδρειο σου με ψαρια και να το απολαμβανεις αλλα εχεις ξεκινησει τελειως λαθος και αυτο θα εχει συνεπεια το θανατο των ψαριων που δεν θα πρεπει να ξεχναμε οτι προκιτε για ζωες.θα σου προτεινα λοιπον να πας πισω τα ψαρακια οσο ειναι στη ζωη ακομα και να κανεις πρωτα στρωσιμο του ενυδρειου σου σωστα για να το απολαμβανεις.αυτο συμαινει πολυ διαβασμα στα σχετικα αρθρα που αναφερονται στα πρωτα βηματα για το σωστο στρωσιμο.

φιλικα Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Τα κλόουν, όπως και πολλά άλλα ειδη, είναι ψάρια που εκτός από συνήθειες, έχουν και χαρακτήρες. Αν σου έτυχε κλόουν μόνο του που να ήταν και φιλήσυχο είναι μία περίπτωση ψιλοακραία. Έχω δει με τα μάτια μου κλόουν να κυνηγάει Αφρικάνικες κιχλίδες 10-12cm ενώ το κλόουν ήταν 8-10cm και να τους κόβει κομάτια παό ουρές και πτερύγια. ΚΑΙ αυτό είναι ψιλοακραία περίπτωση.

Θα επιμείνω πάντως πως γενικώς τα κλόουν όταν είναι μόνα τους, βγάζουν μία επιθετικότητα (ανάλογα με το μέγεθός τους) κυρίως την ώρα του φαγητού!!! Δεν το ξέρω από προσωπική πείρα, αλλά έχω διαβάσει αρκετές μαρτυρίες κατόχων κλόουν σε ξένα και ελληνικά φόρουμ.

Θα μου επιτρεψεις να επιμεινω και εγω γιατι εχω προσωπικη πειρα. :chair:

Link to comment
Share on other sites

:chair:
Link to comment
Share on other sites

Μεγα λαθος,οι κλοουν ειτε ειναι μονοι τους ειτε ειναι σε κοπαδι ειναι απο τα ποιο ειρηνικα ψαρια,απλα

κανουν παιχνιδια με τα αλλα ψαρια.

Γιατι λεγεται τοτε macracanthus?

Εχεις δει ποτε τα οπλα του? και τι μπορει να κανει με αυτα αν "χρειαστει"?

Μαλλον δεν χρειαστηκε στο ενυδρειο σου :chair:

Εδω τα λεει ολα http://www.loaches.com/species-index/clown...ia-macracanthus

Και εδω http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/...acracanthus.htm

Και εδω λεει γιατι δεν μπαινει σε αφρικανικο http://www.loaches.com/articles/why-loache...malawi-cichlids

Link to comment
Share on other sites

πολυ προσφατα αποκτησα ενα μικρό ενδρειο (50χ26χ29) και δεν κρατηθηκα του εβαλα ψαρια κατευθειαν μεσα...

Καλως ηρθες φιλε. :wootwoot:

Το μεγαλυτερο προσον του χομπυστα στα ενυδρεια ειναι η υπομονη.

Προταση : δωσε πισω τα ψαρια και κανε σωστη και μεθοδικη αρχη και ολα θα πανε καλα. :chair:

ΥΓ Φιλε sharkie τι περιμενεις να κανεις τις διορθωσεις σου? :chair: [εχω εναν pangasius ( 15cm ) με μιση ουρα επειδη ολη την ωρα την εχει μεσα στην σπηλια που αραζουν οι 3 κλοουν μου ( 9cm )!!!! ]

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ...

Το ενυδρείο δουλευει καμια δεκαρια μερες τωρα με τα ψαρια μεσα απο την πρωτη μερα...... τα ψαρια φαινονται μια χαρα και το νερο εχει καθαρισει αρκετα περισσοτερο...δεν εχει αυτα τα ασπρα μικροσωματιδια που αιωρουνταν και παρασερνονταν απο τα ρευματα....

εκανα λοιπον καποιες μετρησεις και λογω της μικρης εμπειριας μου σε τετοιου ειδους τεστ θα ηθελα και μια αλλη γνωμη.....

χρησιμοποιησα το easy test 5 in 1 της jbl και οι μετρησεις ειπαν :

PH : 6.8 ή 7.2 (αλλα και τα 2 οκ δεν ειναι?)

KH: 6

GH >7

NO2 : 0

NO3 : 0 ή 10

αυτο σημαινει οτι το νερο ειναι οκ ή οχι ακομα ?

Link to comment
Share on other sites

....

PH : 6.8 ή 7.2 (αλλα και τα 2 οκ δεν ειναι?)

KH: 6

GH >7

NO2 : 0

NO3 : 0 ή 10

αυτο σημαινει οτι το νερο ειναι οκ ή οχι ακομα ?

Μπορει ναι μπορει και οχι, βαση των τιμων που δινεις.

Αμμωνια δεν εχεις μετρησει (μονο σε υγρο υπαρχει αυτο το τεστ) και ειναι η πρωτη μετρηση στις τιμες του κυκλου του αζωτου, για να ελεγξεις αν γινεται το στρωσιμο.

Αλλο 6,8 και αλλο 7,2

Τα ψαρια θα προτιμουσαν το πρωτο.

Αλλο 0 και αλλο 10 τα νιτρικα. Αν ειναι 0 σημαινει οτι δεν υπαρχουν ακομα νιτροποιητικα βακτηρια στο φιλτρο που θα σημαινει οτι κντευει να στρωσει.

Δες αυτο για να καταλαβεις τι ειναι ο κυκλος του αζωτου απλα.

Και μετα αυτο πως πρεπει να πηγαινουν οι τιμες κατα το στρωσιμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλημερα και παλι ..... απο βδομαδα το ενυδρειο που εχω τωρα θα αντικατασταθει απιο καποιο αλλο μεγαλυτερο (δεν το εχω βρει ακομα) και εχω μια ερωτηση

αν το φιλτρο που φαινεται να ειναι στρωμενο μιας και δεν εχω αμμωνια συμφωνα με το τεστ της τετρα μεταφερθει αμεσα στο καινουργιο μαζι με τα ψαρια θα υπαρξει καποιο προβλημα? πρεπει να προσεξω κατι?

φυσικα και μιας και θα αλλαξω ενυδρειο θα αντικατασταθει και το χαλικι που εχω τωρα με αμμο θαλλασης μαζεμενη απο εμενα την οποια πλενω εδω και μια βδομαδα ..... :) και σκεφτομαι να βαλω και (λιγα) φυτα σε πρωτη φαση μαζι με πετρες και βραχους. Θα αλλαξω βεβαια και τη συνθεση των ψαριων μου.... ακομα δεν εχω αποφασισει βεβαια σε τι...

θα κρατησω σιγουρα τον πλεκο μου και θελω να βαλω ενα κοπαδοψαρο και ισως ενα ζυγαρι απο κατι αλλο που το ψαχνω...... θα ηθελα να κρατησω και τον κλουν και να του βαλω μερικους ακομα αλλα οχι σαν τελικη επιλογη , ενοωντας οτι δεν θα παρω τοσο μεγαλο ενυδρειο με σκοπο αργοτερα να τους δωσω

ακουω και προτασεις ,,,,

Έγινε επεξεργασία - ctpanoramix
Link to comment
Share on other sites

Βαλε το παλιο το φιλτρο να δουλευει παραλληλα με το καινουργιο.Δεν θα βαλεις αμεσως

περισσοτερα ψαρια, θα το αφησεις να δουλεψει ενα χρονικο διαστημα το νεο φιλτρο μεχρι

να μπορεσουν να δημιουργηθουν αποικιες βακτηριδιων ικανες να σηκωσουν μεγαλυτερη

ιχθυοφορτωση.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το παλιο το φιλτρο να δουλευει παραλληλα με το καινουργιο.Δεν θα βαλεις αμεσως

περισσοτερα ψαρια, θα το αφησεις να δουλεψει ενα χρονικο διαστημα το νεο φιλτρο μεχρι

να μπορεσουν να δημιουργηθουν αποικιες βακτηριδιων ικανες να σηκωσουν μεγαλυτερη

ιχθυοφορτωση.

να σημειωσω οτι το φιλτρο που εχω τωρα θεωρητικα θα καλυπτει το μεγαλυτερο ενυδρειο στο θεμα των λιτρων βεβαια με το εσωτερικο που θα εχει το ενυδρειο θα γινεται ακομα καλυτερη δουλεια, σιγουρα δεν θα προσθεσω αμεσα και αλλα ψαρια ... αλλα αυτα που ηδη εχω δεν θα παθουν τιποτα σωστα?

Ισα ισα που θα νιωσουν και καλυτερα σε πιο πολυ χωρο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...