Jump to content

Ph 8.4 Kh8 Gh10


Recommended Posts

Σε αυτα τα νουμερα ποια ψαρια ταιριαζουν ρε παιδια? :chair:

Link to comment
Share on other sites

Θα φτιάξεις ένα υπέροχο βιοτοπικό Ταγκανίκα ή Μαλάουϊ με αφρικάνικες κιχλίδες. Πολλή πέτρα, άμμος ή ψιλόκοκκο χαλίκι μπεζ/λευκό, λίγα ή καθόλου εύκολα φυτά, μαύρο φόντο.

Κάνε search στο νετ για Malawi Tank και Tanganyika Tank και θα δεις πολύ όμορφα πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Θα φτιάξεις ένα υπέροχο βιοτοπικό Ταγκανίκα ή Μαλάουϊ με αφρικάνικες κιχλίδες. Πολλή πέτρα, άμμος ή ψιλόκοκκο χαλίκι μπεζ/λευκό, λίγα ή καθόλου εύκολα φυτά, μαύρο φόντο.

Κάνε search στο νετ για Malawi Tank και Tanganyika Tank και θα δεις πολύ όμορφα πράγματα!

+1

Θα μηνεις ευχαριστημενος με αυτα τα ψαρια :chair::chair:

Εγω θα σου προτινα παντως να βαλεις frontosa που αντεχουν τα λιτρα σου 4-5 μαζι με αλλα

αφρικανοψαρα της λιμνης Τανγκανικα :wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ σχετικά με τις Frontosa.

Είναι υπέροχα ψάρια αλλά δεν τα βλέπουμε συχνά σε ενυδρεία μιας και θέλουν πολλάαααααα λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι γινεται ?

οι μετρησεις που εκανα με τα τεστ (υγρα Tropic Marin) με βγαζουν...

ph8.4 kh7 gh9

μολις πριν λιγο πηρα τηλεφωνο το χημειο της εταιριας υδρευσης της πολης και μου ειπαν οτι το νερο εχει τις εξης τιμες ph 7.70-75 , γενικη σκληροτητα 25 και αλκαλικοτητα 253...

τι γινεται κουκουρουκου τα τεστ ή το χημειο?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι γινεται ?

οι μετρησεις που εκανα με τα τεστ (υγρα Tropic Marin) με βγαζουν...

ph8.4 kh7 gh9

μολις πριν λιγο πηρα τηλεφωνο το χημειο της εταιριας υδρευσης της πολης και μου ειπαν οτι το νερο εχει τις εξης τιμες ph 7.70-75 , γενικη σκληροτητα 25 και αλκαλικοτητα 253...

τι γινεται κουκουρουκου τα τεστ ή το χημειο?

Δεν αποκλείεται το νερό από την "παραγωγή" στην κατανάλωση να αποκτά διαφορετικές τιμές. Μην ξεχνάμε και το πανάρχαιο σύστημα ύδρευση που έχουμε. Βέβαια τόσο σημαντικές διαφορές είναι λίγο... κάπως! Δεν ξέρω.

Εγώ λέω να βρεις αξιόπιστα τεστάκια (της Tropic Marine είναι ok) και να βαδίζεις βάση δικών σου μετρήσεων. Θεωρώ πως κι εγώ να μετρήσω το νερό σου, διαφορετικές τιμές θα βγάλω... Απλά φρόντισε να έχεις έναν μπούσουλα και να μην βαδίζεις σε ακραίες τιμές για τα ψάρια σου. Δηλαδή αν το ψάρι θέλει PH 6-7,5, φρόντισε το PH σου να είναι περίπου 6,5-7 ώστε οι μικρές αποκλίσεις να μην δημιουργούν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Νικο φιλε μου βαση tropic marin μεχρι χθες ειμασταν 8.4 οποτε και πηγαιναμε για αφρικανες, τωρα το χημειο με λεει αλλα, εστειλα ενα δειγμα χθες στο χημειο του ΑΠΘ να το μετρησεο και η κουνιαδα μου...τωρα θα παραγγειλω και υγρα API... για να δουμε

γιατι ειληκρινα εχω τρελαθειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

υ...τωρα θα παραγγειλω και υγρα API... για να δουμε

γιατι ειληκρινα εχω τρελαθειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

Ειναι πολυ καλα.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ειμαστε και καθετοι για την ποιοτητα των τεστ αλλα να ψαχνουμε κι αλλες αιτιες λαθους στα αποτελεσματα, δες ημερομηνια ληξης στο τεστ, ποσο καιρο ειναι ανοιχτο το μπουκαλι, και τσεκαρε παλι αν βαζεις τις σωστες σταγονες στα σωστα ml.

Αν θελουμε να ειμαστε "ψειρες" στις μετρησεις καλο ειναι μεν, τους δοκιμαστικους σωληνες να τους ξεπλενουμε καλα, αλλα στο τελος να παιρνουμε λιγο νερο απο το ενυδρειο και να τους ξεπλενουμε για να μην μενει καθολου νερο δυκτιου μεσα τους.

Γενικα τσεκαρε αν ακολουθεις σωστα τις οδηγιες και δεν ξεχνας κατι. :chair:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για μεγαλύτερη ακρίβεια θα μπορούσες να πάρεις έναν μεγαλύτερο δοκιμαστικό σωλήνα απο φαρμακείο, να βάλεις την 2πλάσια ποσότητα νερού και την 2πλάσια ποσότητα υγρού.

Link to comment
Share on other sites

Τα ml μπαινουν με συριγγα φαρμακειου, οι σωληνες πρωτα πλενονται με απιονισμενο και μετα του ενυδρειου... αυριο-μεθαριο θα ερθουν νεα τεστ (API, Salifert) ε που θα παει μια μεση τιμη θα βγει...

Link to comment
Share on other sites

Καλη φαση... εχουμε και λεμε:

pH

Tropic Marin (Υγρο): 8.4

-eSHa-(στικακι): 7.6

Χημειο ΔΕΥΑΞ: 7,70-7,75

Χημειο ΑΠΘ: 8,01

...και προχωραμε...αυριο θα εχω και Salifert... θα βγαλουμε μια μεση τιμη δε μπορει... lol

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Χημειο ΔΕΥΑΞ: 7,70-7,75

Χημειο ΑΠΘ: 8,01

Μπορει καποιος "χημικος" στο φορουμ να μας πει αν παιζει ρολο στο αποτελεσμα (και ποιο) ο χρονος που θα παραμεινει το νερο στο δοχειο μεχρι να μετρηθει στη Θεσ/νικη?

Link to comment
Share on other sites

Χθες μετρησα με API υγρο :

KH 10

GH 12

τετοια μεγαλη αποκλιση με tropic marin?...

kh7

gh9

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...