Jump to content

Rio 180


Recommended Posts

Ευχαριστω πολυ φιλε harry για την απαντησεις τοσο για την α/ο οσο και για τους δισκους.

Εγω θελω δυο μικρους.Πρεπει να ειναι απο το ιδιο ειδος?

Η α/ο Σταγονες βγαζει ναι..Οποτε θα κοιταξω να βρω καποιο βαρελι να το γεμιζω και απο εκει μετα με κυκλοφορητη μεσα στο ενυδρειο! χμ..Απο που μπορω να παρω ενα βαρελι? γυρω στα 30 λιτρα? Το νερο δεν θα εχει προβλημα να μενει στο βαρελι για καιρο?

Έγινε επεξεργασία - Alexandros164
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ φιλε harry για την απαντησεις τοσο για την α/ο οσο και για τους δισκους.

Εγω θελω δυο μικρους.Πρεπει να ειναι απο το ιδιο ειδος?

Η α/ο Σταγονες βγαζει ναι..Οποτε θα κοιταξω να βρω καποιο βαρελι να το γεμιζω και απο εκει μετα με κυκλοφορητη μεσα στο ενυδρειο! χμ..Απο που μπορω να παρω ενα βαρελι? γυρω στα 30 λιτρα? Το νερο δεν θα εχει προβλημα να μενει στο βαρελι για καιρο?

Μπόρεις να πάρεις δυο μικρούς αλλά εχεις πολύ μικρες πιθανότητες να σου γίνουν ζευγάρι μην ξεχνας σε νεαρη ηλικία οι δίσκοι είναι αδύνατον να ξεχωρίσεις αρσενικό απο θυλικό και γενικά απο όσο ξέρω πρέπει να πάρεις 6-7 για να σου βγει ένα ζευγάρι! τώρα αν δεν ενδιαφέρεσε για ζευγάρια και αναπαραγωγές κτλ παρε δυο μικρους δίσκους και μεγάλωσε τους! Αλλα αλλη φάση το ζευγάρι επιμένω!! Δεν χρειάζεται να είναι απο το ίδιο είδος όχι! Βαρέλι μπορείς να πάρεις απο καταστήματα με πλαστικά δοχεια και όχι δεν υπάρχει πρόβλημα να μείνει το νερό αποθηκευμένο απλα το δοχείο να να καθαρό και όταν γεμίσει να κλείνει απο πάνω για σκόνες ζουζουνια μολύνσης απο τον αέρα κτλ το δικό μου μένει αποθηκευμένο 6 μέρες μέχρι δηλ την επόμενη αλλαγη! αν πάλι φοβάσε για το νερό που αποθηκεύεις (αν και δεν υπάρχει λόγος) τότε βάζε την Α/Ο να δουλεύει 1-2 μέρες πριν την αλλαγή σου ωστε να ελαχιστοποιείς το χρόνο αποθήκευσης σε 1 μέρα! αλλα σου λέω πάλι οτι λειτουργω Α/Ο 6 μήνες με αλλαγη νερού κάθε εβδομάδα και αποθηκεύω νερό για 6 μέρες (και καμια φορά παραπάνω) και δεν είχα πρόβλημα! Μην ξεχνάς και ιχνοστοιχεία ετσι?

Έγινε επεξεργασία - hary_the_man
Link to comment
Share on other sites

επίσης αν μιλάς με κάποιον σε ενυδρειακό κατάστημα (δηλ να του χεις μια άνεση) βάλτον να σου κρατήσει μικρά (όποτε παραλάβει) και να διαλεξει τα καλά (προφανός εσυ δεν έχεις την εμπειρία) να τρώνε καλά να είναι ζωηροί κτλ Μικρά δισκάκια έχω βρει με 17-25 ευρο έκαστο πιο μεγάλα κοστίζουν 40-60 και τα μεγαλομένα απο 150 και πάνω! Αρα σε σημφέρει να πάρεις 5-6 μικρά να σου βγεί ένα ζευγαράκι και να δώσεις πίσω τα υπόλοιπα! Τώρα σε ενυδρειακό κατάστημα δεν ξέρω πόσο θα στα πάρουν πίσω γιατι εγώ τα έδωσα σε φίλο! Και μην βιαστεις σε καμία περίπτωση το καλό πράμα αργεί να γίνει! κάλιο 5 και στο χερι....!! το καλο το παλικάρι........... κτλ ξέρεις εσυ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια εχω προβλημα με αλγη.. τι ειδος ειναι?

μερα παρα μερα το καθαριζω επι ενα μηνα και βγαινει συνεχεια.

Τι πιθανες λυσεις εχουμε?

:huh:

post-4815-1231176110_thumb.jpg

post-4815-1231176212_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Alexandros164
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως στην πρώτη φωτογραφία βλέπω πράσινη άλγη, ενώ στην δεύτερη καφέ! Λίγο κουφό μου φαίνεται καθότι η μία θέλει φως (πράσινη) ενώ η άλλη δημιουργείται από ελλειπή φωτισμό (καφέ)! Μπορεί να κάνω και λάθος στην διάγνωση....

Τί ΝΟ3 έχεις?

Επίσης ποιο το μέγεθος εξάπλωσης της άλγης? Είναι τόσο λίγο όσο φαίνεται στις φωτογραφίες ή έχεις σε όλο το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλα βλεπεις!

Ισως εκει που βγαινει η καφε ειναι λογω των σκιασεων που κανουν τα φυτα.Μα ομως υπαρχει και πανω στα φυτα που χτυπαει το φως αβερτα..

Η καφε (αν τελικα ειναι καφε) υπαρχει οπου υπαρχουν σκιες..και πανω στα φυτα.Η πρασινη τωρα εχει αρχισει και βγαινει σε μερη που χτυπαει κατευθειαν το φως στο χαλικι.

NO3 εχω λιγο παραπανω απο 0.

Επισης το περισσοτερο νερο ειναι απο Α/Ο και χρησιμοποιω και τυρφη.

Έγινε επεξεργασία - Alexandros164
Link to comment
Share on other sites

Ναι καλα βλεπεις!

Ισως εκει που βγαινει η καφε ειναι λογω των σκιασεων που κανουν τα φυτα.Μα ομως υπαρχει και πανω στα φυτα που χτυπαει το φως αβερτα..

Η καφε (αν τελικα ειναι καφε) υπαρχει οπου υπαρχουν σκιες..και πανω στα φυτα.Η πρασινη τωρα εχει αρχισει και βγαινει σε μερη που χτυπαει κατευθειαν το φως στο χαλικι.

NO3 εχω λιγο παραπανω απο 0.

Επισης το περισσοτερο νερο ειναι απο Α/Ο και χρησιμοποιω και τυρφη.

Η άλγη καλώς υπάρχει μέσα στα ενυδρεία. Το θέμα είναι πως όταν αρχίζει να εξαπλώνεται μας "λέει" πως κάτι δεν πάει καλά στο ενυδρείο μας. Σε τί ποσοστό χρησιμοποιείς ΑΟ? Τί pH έχεις? Βάζεις και τίποτα άλλα πρόσθετα, όπως λιπάσματα, ιχνοστοιχεία κλπ?

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Ναι το γνωριζω αυτο για την πρασινη αλγη ομως. και σε μικρη ποσοτητα οπως λες και εσυ. παντως η καφε (αν τελικα ειναι καφε) παει να μεταμορφωσει το ενυδρειο μου σε βουρκο.εμφανισιακα εχει χαλασει πολυ..

Καθε 15 μερες αλλαζω το 1/3 του νερου με νερο απο Α/Ο, προσθετω μια ταμπλετα Ε15 FerActiv και υγρο V30 Complete της Dennerle.Εχω και την τυρφη στο φιλτρο.

Το ph κυμαινεται γυρω στο 7.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε κανονικά τις αλλαγές σου και προσπάθησε να ταΐζεις λίγο. Υπάρχει περίπτωση να έχεις υψηλά φωσφορικά! Την καφέ άλγη μπορείς να την βγάλεις από τα τζάμια σου τρίβοντάς την με μία λεία και μαλακή επιφάνεια, όπως πχ μία παλιά πιστωτική κάρτα ή μία τηλεκάρτα. Αν έχεις ρίξε και λίγο κερατόφυλλο το οποίο είναι φυτό ταχείας ανάπτυξης και θα "τρώει" πολλά από τα θρεπτικά συστατικά που κάνουν τις άλγες να ευδοκιμούν.

Σε αυτή τη φάση και με αυτές τις πληροφορίες, τουλάχιστον εγώ, δεν μπορώ να προτείνω κάτι άλλο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...