Jump to content

Ένα σκληροτράχηλο ψάρι.


Recommended Posts

Παιδιά μήπως έχετε καμία ιδέα, για να βάλω κανένα ψαράκι στο ενυδρείο το οποίο να είναι σχετικά μεγαλούτσικο 8-10 πόντους και να είναι σε γενικές γραμμές ανθεκτικό και να μήν έχει πολλά προβλήματα με το νερό (σκληρότητα κ.λ.π.). Έχω θερμοστάτη και οι κανόνες υγειηνής καλύπτονται... Ιδέες? Απλά θέλω κάτι εντυπωσιακό και ζωηρό...

Link to comment
Share on other sites

Είναι για κείνο το ενυδρείο που χες κάνει ποστ; Δεν έχει ήδη ένα χρυσόψαρο μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Και μια χελωνα ?

Το λέω για την θερμορμασία. Το χρυσόψαρο είναι ψάρι κρύου νερού, πρέπει να βάλεις κάτι ανάλογο που δεν θα χει θέμα με τις χαμηλές θερμοκρασίες.... Αν και τα χρυσόψαρα δεν νιώθουν, το βλέπω απ' το δικό μου

Link to comment
Share on other sites

Βασικα χελωνα και ψαρια δεν γινεται.... Το ειπαμε.... Οσο για κατι σκληροτραχηλο και χαρουμενο τα χρυσοψαρα, τα οποια ειναι κοπαδοψαρα... Οχι ενα μονο του οπως πολυ τα πουλανε..

Link to comment
Share on other sites

Ναι όμως τα χρυσόψαρα απαιτούν πολύ χώρο... Σ' ένα 60λιτρο δεν μπορείς να βάλεις κοπάδι... Πάντως υπάρχουν μερικά με απίστευτα χρώματα, είναι ωραία ψαράκια τα χρυσόψαρα :chair:

Link to comment
Share on other sites

οχι παιδάκια... Ξεχωριστά... απλά έλεγα επαιδή έχω την πολυτέλεια του θερμοστάτη να μην ταλαιπωρούμε το χρυσόψαρο με ζέστη... Κάποιο τροπικό όμορφο? Απλά επειδή τυχαίνει φορές φορές να περιορίζεται η φροντίδα μου γι αυτό λέω σκληρό... Τα κόι τι ακριβώς είναι... κρύου γλυκού νερού ε? απο μέγεθος?

Link to comment
Share on other sites

Τα κόι τι ακριβώς είναι... κρύου γλυκού νερού ε? απο μέγεθος?

ξεχνα τα τα κοι.ειναι ψαρια μονο για λιμνες καιοχι για ενυδρεια.

προσωπικα θα ηθελα να μαθω οι εφτιαξες συντομα ενα κανονικο ενυδρειο,οπου και εβαλες εκει τα ψαρια της αρεσκειας σου.

σταματησε αυτο το ενυδρειο-αουσβιτς,και μην τυρανας αλλο τα καημενα τα ζωντανα.ας παει το καθενα οπου ανηκει....

Link to comment
Share on other sites

Δεν προκειται γι αυτό το ενυδρείο... Επαναλαμβάνω...

Link to comment
Share on other sites

Ναι όμως τα χρυσόψαρα απαιτούν πολύ χώρο... Σ' ένα 60λιτρο δεν μπορείς να βάλεις κοπάδι... Πάντως υπάρχουν μερικά με απίστευτα χρώματα, είναι ωραία ψαράκια τα χρυσόψαρα :)

Απο ποτε εγιναν τα χρυσοψαρα κοπαδοψαρα;

Link to comment
Share on other sites

Παντα ηταν! Κανονικα δεν πανε μονα τους, δες: http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/goldfish.htm

{το χρυσόψαρο είναι ψάρι που προτιμά να ζει σε ομάδες.}

Link to comment
Share on other sites

Παντα ηταν! Κανονικα δεν πανε μονα τους, δες: http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/goldfish.htm

{το χρυσόψαρο είναι ψάρι που προτιμά να ζει σε ομάδες.}

:)

Link to comment
Share on other sites

Κάποια ερωτήματα έχω... 1ον σε τί θερμοκρασίες αισθάνεται άνετα το χρυσόψαρο και 2ον έχει τύχει ποτέ να γεννήσουν τα guppies σας και να βγούνε ενωμένοι γόνοι? Επίσης μπορεί να γεννήσει και να σας φαίνονται σαν να είναι σε εγκυμοσύνη?

Link to comment
Share on other sites

1ον σε τί θερμοκρασίες αισθάνεται άνετα το χρυσόψαρο

Η Wikipedia λέει από 4 εώς 41 βαθμούς :) . Noμίζω ότι είναι λίγο υπερβολικοί.... Πάντως είναι πολύ σκληρά ψάρια, αντέχουν. Το δικό μου έχει βγάλει καύσωνες και καύσωνες στην Αθήνα. Εδώ φαντάσου ότι επιβιώνουν σ' ένα ενυδρείο που ναι στημένο στην γραμματεία της σχολής μου και που μέχρι πέρσι μου λεγαν ότι ήταν πανβρόμικο και ο καθένας πέταγε μέσα ό,τι ήθελε.... Και το παίζουν και οικολόγοι εκει μέσα.... :) Χρυσόψαρα με ψαράκια τροπικού δεν πάνε πάντως, αυτό σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ απλά έλεγα για την θερμοκρασία επειδή έλεγα να συμβιώσει με ένα πλεκόστομα. Οπότε χρυσόψαρα θα γεμίσουν τα ύδατα του νέου aquarium μου... Επίσης κάτι ακόμα... έχω διαβάσει οτι τα χρυσόψαρα τα διευκολύνει ιδιαίτερα η ύπαρξη άμμου στο ενυδρείο... Άν βάλω άμμο το πλεκόστομα θα το μπορέσει? Επίσης τί άμμο??? Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Θα βοηθουσες να μας δωσεις παραπανω στοιχεια για το ενυδρειο σου; για τα γκαπυ μπορεις να γραψεις στην αναλογη κατηγορια και να ρωτησεις οτι θες θα ειναι καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω να δώσω καμία άλλη πληροφορία για το ενυδρειο... το άδειασα απο αυτά που είχα... και είναι μια κενή γυάλα με ένα φίλτρο και έναν θερμοστάτη! Τίποτα άλλο, προσπαθώ να το φτιάξω απο την αρχή πάλι... Αυτά... Δεν νομίζω να μπώ στην διαδικασία να το φυτέψω γιατί δεν θα βρώ χρόνο να περιποιούμε τα φυτά. Απο την άλλη, θέλω να βάλω άμμο άν διευκολύνει τα χρυσόψαρα, αλλα δεν θέλω να επιβαρύνει το πλεκόστομα... Δηλαδή τί άλλο να κάνω?...?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι το πλέκο σου θα χει θέμα με την άμμο.... Όμως να χεις υπόψη ότι κάποια πλέκο γίνονται πολύύύύύύ μεγάλα :) Πρόσεχε τί θα πάρεις

Link to comment
Share on other sites

Τα πλέκο γενικώς θέλουν μαλακό νερό! Το νερό βρύσης δεν κάνει, αν και πολλοί έχουν πετύχει και αναπαραγωγές σε νερό με PH 7-8,5. Επίσης δεν γίνονται όλα πολύ μεγάλα. Μπορούν να είναι από 6-8cm τελικό μέχρι 1 μέτρο και άνω! Τέλος, τα πλέκο λατρεύουν την άμμο!

Επί του θέματος:

Δεν υπάρχει ψάρι που να μην έχει απαιτήσεις. Όλα θέλουν φροντίδα καθημερινή. Μπορείς να βάλεις guppies σε μία ομάδα των 4-8 ατόμων που είναι γενικώς χαμηλών απαιτήσεων και το νερό της βρύσης μας τους είναι καλό!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...