Jump to content

Τι υλικα να βαλω στο φιλτρο?????


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους,ειμαι καινουργιος στο hobby και εχω καπιες αποριες.

Εχω ενα ενυδρειο 120λιτρων το οποιο σημερα λεω να αρχισω να γεμιζω για να μπει σε λειτουργεια.

1)Αγορασα ενα εσωτερικο φιλτρο το JBL CristalProfi i100

227_2063_6090300_2.jpg

224_2069_6090500_2.jpg

Η ερωτηση ειναι,να βγαλω απο τον κατω κατω τομεα (εχει τρεις)το μπλε σφουγγαρι και να βαλω υαλοβαμβακα και ανθρακα και αν οχι τι προτεινετε??

2)Καθε ποτε να καθαριζω τα μπλε σφουγγαρια?

Αυτα προς το παρων εχω να ρωτησω,ελπιζω να μου απαντησει καποιος :)

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

δικη μου προταση η εξης: στο τερμα κατω επιπεδο βαλε siporax ή βιομπαλες.στο δευτερο επιπεδο το σφουγκαρι και στο τριτο τον υαλοβαμβακα.αν θες να βαλεις τυρφη στο τριτο επιπεδο κατω απ τον υαλοβαμβακα.ο ανθρακας πιστευω δεν χρειαζεται.κρατα τον καπου συσκευασμενο για μελλοντικη χρηση.επαναλαμβανω πως ειναι προταση δικη μου.οι εμπειροτεροι ας με διορθωσουν

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,ειμαι καινουργιος στο hobby και εχω καπιες αποριες.

Εχω ενα ενυδρειο 120λιτρων το οποιο σημερα λεω να αρχισω να γεμιζω για να μπει σε λειτουργεια.

1)Αγορασα ενα εσωτερικο φιλτρο το JBL CristalProfi i100

227_2063_6090300_2.jpg

224_2069_6090500_2.jpg

Η ερωτηση ειναι,να βγαλω απο τον κατω κατω τομεα (εχει τρεις)το μπλε σφουγγαρι και να βαλω υαλοβαμβακα και ανθρακα και αν οχι τι προτεινετε??

2)Καθε ποτε να καθαριζω τα μπλε σφουγγαρια?

Αυτα προς το παρων εχω να ρωτησω,ελπιζω να μου απαντησει καποιος :)

Ευχαριστω!

Στο κάτω τμήμα βάλε ένα μπλε σφουγγάρι με πυκνό "πλέξιμο". Στο ενδιάμεσο και πάνω βάλε Sera Siporax για την βιολογία. Πάνω από το τελευταίο στρώμα Siporax άπλωσε ένα κομμάτι συνθετικό ενυδρειακό βαμβάκι (όχι υαλοβάμβακα).

Αν και γνώμη μου είναι πως το φιλτράκι σου έιναι κάπως μικρό....

Το σφουγγέρι θέλει πλύσιμο κάθε φορά που θα βλέπεις ότι πέφτει η ροή/κυκλοφορία του φίλτρου σου. Ταυτόχρονα θα κάνει αντικατάσταση στο ενυδρεικό βαμβάκι.

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Siporax για βιολογικο καθαρισμο.

Ανθρακα μονο αν δεν εχεις φυτα γιατι ρουφαει ολα τα λιπασματα.

Αλλα εφοσον εδωσες εξτρα χρηματα γιατι δεν πηρες ενα εξωτερικο???

Link to comment
Share on other sites

Οκ αποτι καταλαβα στο κατω μερος πρεπει να υπαρχει ενα υλικο που θα κραταει τις ακαθαρσιες και γενικα τα υποληματα του ενυδρειου και στα πιο πανω υλικο για την βιολογια,σωστα?

Μου ειπαν οτι το μπλε σφουγγαρι που εχει μεσα τo φιλτρο μου κανει την ιδια δουλεια με το Sera Siporax και οτι δε χρειαζετε να βαλω αυτο που μοιαζει με μακαρονι(sera siporax?) για τις αποικιες βακτηριων.?.?Δηλαδη οτι δημιουργουνται και στο μπλε σφουγγαρι αποικιες!

ισχυει η οχι??

Link to comment
Share on other sites

Οκ αποτι καταλαβα στο κατω μερος πρεπει να υπαρχει ενα υλικο που θα κραταει τις ακαθαρσιες και γενικα τα υποληματα του ενυδρειου και στα πιο πανω υλικο για την βιολογια,σωστα?

Μου ειπαν οτι το μπλε σφουγγαρι που εχει μεσα τo φιλτρο μου κανει την ιδια δουλεια με το Sera Siporax και οτι δε χρειαζετε να βαλω αυτο που μοιαζει με μακαρονι(sera siporax?) για τις αποικιες βακτηριων.?.?Δηλαδη οτι δημιουργουνται και στο μπλε σφουγγαρι αποικιες!

ισχυει η οχι??

φυσικα δημιουργουνται αποικιες βακτηριων στο μπλε σφουγγαρι.το siporax το βαζεις για να δημιουργηθουν περισσοτερες αποικιες στο συστημα σου αρα μεγαλυτερη και καλυτερη βιολογια για το ενυδρειο σου.σκεψου το απλα.καλυτερα σκετο σφουγγαρι ή και σφουγγαρι και siporax(μακαρονι);

Link to comment
Share on other sites

Siporax για βιολογικο καθαρισμο.

Ανθρακα μονο αν δεν εχεις φυτα γιατι ρουφαει ολα τα λιπασματα.

Αλλα εφοσον εδωσες εξτρα χρηματα γιατι δεν πηρες ενα εξωτερικο???

Βασικα ειχα και παλιοτερα ενυδρειο με εξωτερικο φιλτρο αλλα με ενοχλουσε ο θορυβος

και χρειαζετε και χωρο που δε διαθετω,αυτο που πηρα τωρα λεει οτι κανει 800l-h.δεν ειναι αρκετο???

Link to comment
Share on other sites

Στο κάτω τμήμα βάλε ένα μπλε σφουγγάρι με πυκνό "πλέξιμο". Στο ενδιάμεσο και πάνω βάλε Sera Siporax για την βιολογία. Πάνω από το τελευταίο στρώμα Siporax άπλωσε ένα κομμάτι συνθετικό ενυδρειακό βαμβάκι (όχι υαλοβάμβακα).

Αν και γνώμη μου είναι πως το φιλτράκι σου έιναι κάπως μικρό....

Το σφουγγέρι θέλει πλύσιμο κάθε φορά που θα βλέπεις ότι πέφτει η ροή/κυκλοφορία του φίλτρου σου. Ταυτόχρονα θα κάνει αντικατάσταση στο ενυδρεικό βαμβάκι.

Ευχαριστω για την απαντηση!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση!!

Παρακαλώ, αλλά σε καμία περίπτωση μη βασιστείς στην βιολογία του σφουγγαριού. Sera Siporax οπωσδήποτε για σωστό βιολογικό καθαρισμό. Το σφουγγάρι χρειάζεται ΠΡΙΝ το βιολογικό υλικό, ώστε οι ακαθαρσίες να μην σου κλείσουν τους πόρους του Siporax και δεν λειτουργήσουν σωστά οι αποικίες.

Επίσης υπάρχουν πολλά και καλά εξωτερικά φίλτρα που πλέον είναι αθόρυβα και σχετικά "μαζεμένα" σε όγκο. Θα σου έλεγα να πάρεις επιπλέον ένα Eheim 2213, μαζί με το εσωτερικό... Γνώμη μου :)

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ειναι να βαλεις ενα εξτρα εξωτερικο για να μην σου παει αχρηστο αυτο που αγορασες.

Αν και στα λιτρα σου θα ελεγα να βαλεις ενα μονο εξωτερικο ωστε να μην σου "τρωει χωρο το εσωτερικο.

Θα δειξει και το ενυδρειο σου περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...