Jump to content

προσαρμογη σε υφαλμυρο!!!


nikos05

Recommended Posts

Εχω ενα ενυδρειο 60λτ και σκεφτομαι να βαλω μεσα ενα Spotted green pufferfish...

Θα ηθελα να μαθω τις δοσολογιες αλατιου που πρεπει να βαλω μεσα για να γινει υφαλμυρο??

Link to comment
Share on other sites

για ριξε παρακατω 1 ματια ειδικα εκει που αναφερεται στη χημεια του νερου...

ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

για ριξε παρακατω 1 ματια ειδικα εκει που αναφερεται στη χημεια του νερου...

ΕΔΩ

Στο ποστ που μου ειπατε να δω,αναφερει 10-20gr αλατιου/10lt .ποσα ακριβως γραμμαρια να βαλω αλατι,γιατι τα 10 με 20 γρ εχουν μεγαλη αποκληση?

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Στο ποστ που μου ειπατε να δω,αναφερει 10-20gr αλατιου/10lt .ποσα ακριβως γραμμαρια να βαλω αλατι,γιατι τα 10 με 20 γρ εχουν μεγαλη αποκληση?

Ευχαριστω...

δυστυχως ακριβεια δεν εχω βρει σε καποια σελιδα μεχρι τωρα.

για δες και ΕΔΩμηπως και βοηθησει... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Spotted Green Puffer εννοείς το Tetraodon Nigroviridis?

Είναι σημαντικό να ξεχωρίσεις ποιο είδος έχεις γιατί ανάλογα το είδος πιθανόν να αλλάζει και η αλατότητα που χρειάζεται να έχεις.

Όπως και να 'χει την αλατότητα δε τη μετράμε με κουταλιές, αλλά με ρεφρακτόμετρο. Με τις κουταλιές σύντομα θα χάσεις πάσα ιδέα για την πραγματική αλατότητα του ενυδρείου σου.

Αν όντως έχεις το παραπάνω είδος puffer, τότε να ξέρεις οτι δεν είναι υφάλμυρο, αλλά θαλασσινό.

Στα πρώτα χρόνια της ζωής του μπορεί να μείνει σε υφάλμυρο νερό (αλατότητα 1.005 - 1.008), αλλά σταδιακά θα πρέπει να μεταφερθεί σε θαλασσινό νερό (1.018 - 1.022).

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

νομιζω αυτο θα σε βοηθησει αν εννοείς το Tetraodon Nigroviridis βρηκα ενα κεμενο που ελεγε οτι : to do best in brackish conditions where the salinity is maintained at around 50% that of normal seawater. απλα να πω οτι τα 60λ ειναι αρκετα λιγα για ενα τετοιο ειδος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...