Jump to content

ΑΛΛΑΓΗ ΣΕ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ ΦΙΛΤΡΟΥ


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα λίγη βοήθεια. Στο φίλτρο μέσα για την βιολογία έχω 2 μπλε σφουγγάρια της JEWEL αυτά που είχε από την μάνα του. Επειδή έχει περάσει ένας χρόνος συνεχούς λειτουργίας του ενυδρείου θέλω να ρωτήσω αν ήρθε η ώρα να αλλάξω το ένα απο τα 2 σφουγγάρια με καινούργιο και αν ναι πιο από τα 2 (έχει ένα με μεγάλους πόρους κάτω κάτω στο φίλτρο και ένα με μικρότερους ακριβώς από επάνω.) Επίσης αν αλλάξω το ένα το άλλο μετά από πόσο καιρό μπορώ να αλλάξω και το δεύτερο για να μην διαταραχτεί η βιολογία;; Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω αν θα πρέπει να ακολουθήσω κάποιον συγκεκριμένο τρόπο την ώρα της αλλαγής ή απλά πετάω το παλιό και βάζω το καινούργιο; Το ενυδρείο είναι το JUWEL RECORD 110.

Ευχαριστώ παίδες!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

-Μην αλλαζεις τιποτα...απλα δε χρειαζεται.

Ακολουθα το προγαραμμα σου για πλυσεις με νερο ενυδρειου και αν θελησεις να κανεις αλλαγες τοτε βαλε βιολογικο υλικο(substad ή siporax)

Έγινε επεξεργασία - lmaikl
Link to comment
Share on other sites

-Μην αλλαζεις τιποτα...απλα δε χρειαζεται.

Ακολουθα το προγαραμμα σου για πλυσεις με νερο ενυδρειου και αν θελησεις να κανεις αλλαγες τοτε βαλε βιολογικο υλικο(substad ή siporax)

Το βιολογικό υλικο(substad ή siporax)μπορώ να το βάλω από τώρα ή να περιμένω; Και που μπαίνει αυτό στο φίλτρο; Εκεί που είναι τώρα τα 2 μπλε σφουγγάρια; Να τα βγάλω ταυτόχρονα και τα 2 σφουγγάρια για να βάλω το βιολογικό ή μόνο το ένα από τα 2; Περιέγραψε μου αν θες λίγο την διαδικασία..

Link to comment
Share on other sites

Το βιολογικό υλικο(substad ή siporax)μπορώ να το βάλω από τώρα ή να περιμένω; Και που μπαίνει αυτό στο φίλτρο; Εκεί που είναι τώρα τα 2 μπλε σφουγγάρια; Να τα βγάλω ταυτόχρονα και τα 2 σφουγγάρια για να βάλω το βιολογικό ή μόνο το ένα από τα 2; Περιέγραψε μου αν θες λίγο την διαδικασία..

-Βγαλε το ενα σφουγγαρι και στη θεση του δευτερου και μεσα σε δυχτακι βαλε οποιο βιολογικο θες(προτεινω substad pro).

Επισης απο οτι βλεπω εδω εχει αντιστοιχο και η juwel αλλα δε ξερω αν κανει για το δικο σου φιλτρο..

Link to comment
Share on other sites

Τα σφουγγαρια με τον καιρο ''λιωνουν'' και χρειαζονται αλλαγη

μετα απο καποιο χρονικο διαστημα. Για καλυτερη βιολογια βγαλε

ενα σφουγγαρι (αυτο που ειναι κατω) και βαλε στην θεση του

siporax σε διχτακι. δεν ειναι απαραιτητο να βγαλεις και τα 2 σφουγγαρια.

Οχι πως το substart δεν ειναι καλο υλικο απλα απο προσωπικη παρατηρηση

εχω διαπιστωσει οτι με το καιρο αρχιζει να λιωνει αντιθετα το siporax

εχει μεγαλυτερη αντοχη. επισης μετα την αλλαγη και προσθηκη υλικου

προσοχη στο ταισμα και τακτικες μετρησεις νερου διοτι τις πρωτες

μερες λειτουργιας μετα την αλλαγη θα υπαρξει καποια ασταθεια

στον κυκλο του αζωτου

Link to comment
Share on other sites

-Βγαλε το ενα σφουγγαρι και στη θεση του δευτερου και μεσα σε δυχτακι βαλε οποιο βιολογικο θες(προτεινω substad pro).

Επισης απο οτι βλεπω εδω εχει αντιστοιχο και η juwel αλλα δε ξερω αν κανει για το δικο σου φιλτρο..

Δεν θεωρώ σωστό το διχτάκι που προτείνεις... Ο λόγος είναι πως αυτό είνα σαν τούλι και μπορεί να "μπουκώσει" από μπίχλα πολύ εύκολα. Αυτό το διχτάκι είναι για άνθρακα, τύρφη τα οποία αλλάζουν μία στο τόσο οπότε και πλένεται το διχτάκι. ΤΟ Siporax ούτως ή άλλως είναι μέσα σε δίχτυ με μεγάλες τρύπες, οπότε και δεν μπουκώνει.

Link to comment
Share on other sites

-Γι'αυτο μιλησα για το συγκεκριμενο...σε συγριση με ολα τα υπολοιπα του εμποριου ειναι αυτο που δε στομωνει τοσο ευκολα (οσο της jbl,hobby που εχω δοκιμασει) λογω των καπως μεγαλυτερων "ματιων του"

Οσο για το siporax καλο μεν αλλα αλλος ειναι το αφεντικο...

Link to comment
Share on other sites

Για καλυτερη βιολογια βγαλε

ενα σφουγγαρι (αυτο που ειναι κατω) και βαλε στην θεση του

siporax σε διχτακι. δεν ειναι απαραιτητο να βγαλεις και τα 2 σφουγγαρια.

Κάτω κάτω αυτή την στιγμή είναι το μπλε σφουγγάρι με τους μεγάλους πόρους. Αυτό να αντικαταστήσω με siporax; ;Oχι το άλλο μπλε με τους μικρότερους πόρους που βρίσκεται ακριβώς από πάνω του έτσι;Και κάτι ακόμα το πράσινο σφουγγάρι για τα νιτρικά να το διατηρήσω; Και αν ναι από κάτω προς τα πάνω το φίλτρο θα έχει: siporax-μπλε σφουγγάρι-πράσινο σφουγγάρι-υαλοβάμβακα σωστά;; Sorry αν κουράζω...

Link to comment
Share on other sites

-Γι'αυτο μιλησα για το συγκεκριμενο...σε συγριση με ολα τα υπολοιπα του εμποριου ειναι αυτο που δε στομωνει τοσο ευκολα (οσο της jbl,hobby που εχω δοκιμασει) λογω των καπως μεγαλυτερων "ματιων του"

Οσο για το siporax καλο μεν αλλα αλλος ειναι το αφεντικο...

...και γιατί δεν μας το λες....????? :)

Link to comment
Share on other sites

Για καλυτερη βιολογια βγαλε

ενα σφουγγαρι (αυτο που ειναι κατω) και βαλε στην θεση του

siporax σε διχτακι. δεν ειναι απαραιτητο να βγαλεις και τα 2 σφουγγαρια.

Κάτω κάτω αυτή την στιγμή είναι το μπλε σφουγγάρι με τους μεγάλους πόρους. Αυτό να αντικαταστήσω με siporax; ;Oχι το άλλο μπλε με τους μικρότερους πόρους που βρίσκεται ακριβώς από πάνω του έτσι;Και κάτι ακόμα το πράσινο σφουγγάρι για τα νιτρικά να το διατηρήσω; Και αν ναι από κάτω προς τα πάνω το φίλτρο θα έχει: siporax-μπλε σφουγγάρι-πράσινο σφουγγάρι-υαλοβάμβακα σωστά;; Sorry αν κουράζω...

Link to comment
Share on other sites

Κάτω κάτω αυτή την στιγμή είναι το μπλε σφουγγάρι με τους μεγάλους πόρους. Αυτό να αντικαταστήσω με siporax; ;Oχι το άλλο μπλε με τους μικρότερους πόρους που βρίσκεται ακριβώς από πάνω του έτσι;Και κάτι ακόμα το πράσινο σφουγγάρι για τα νιτρικά να το διατηρήσω; Και αν ναι από κάτω προς τα πάνω το φίλτρο θα έχει: siporax-μπλε σφουγγάρι-πράσινο σφουγγάρι-υαλοβάμβακα σωστά;; Sorry αν κουράζω...

Οπωσδήποτε πριν το Siporax θα υπάρχει σφουγγάρι. Τώρα το αν θα βάλεις το ψιλό ή χοντρό σφουγγάρι απο κάτω κρίνε εσύ, ανάλογα με το πως και πόσο βρωμίζει το φίλτρο σου. Εγώ γενικά λέω να μπαίνει ψιλό σφουγγάρι, αλλά αυτό σημαίνει αυτομάτως πως θα πρέπει να το καθαρίζεις πιο συχνά. Επίσης εγώ θα έβγαζα και το πράσινο σφουγγάρι για να βάλω κι εκεί siporax. Αυτή βέβαια είναι γνώμη μου και τίποτα άλλο!

Link to comment
Share on other sites

-Οπως σου ειπε και ο stormtrooper(Νικος?) ειναι θεμα δικο σου για το ποσο συχνα θα καθαριζεις το κατω σφουγγαρι...η δικια μου γνωμη?

-Προς το παρον και για κανενα μηνα, κατω -κατω χοντρο μπλε σφουγγαρι -substand pro-πρασινο( ειναι πλεον αυτο που εχει την βιολογια) σφουγγαρι-filter wool.

-Μετα τον μηνα: μπλε σφουγγαρι με χοντρους πορους-substad-pro-substand-pro-filetr wool

-Υ.γ. βαλε substand-pro κι ασε τα ημιαιμα... :)

Link to comment
Share on other sites

-Οπως σου ειπε και ο stormtrooper(Νικος?) ειναι θεμα δικο σου για το ποσο συχνα θα καθαριζεις το κατω σφουγγαρι...η δικια μου γνωμη?

-Προς το παρον και για κανενα μηνα, κατω -κατω χοντρο μπλε σφουγγαρι -substand pro-πρασινο( ειναι πλεον αυτο που εχει την βιολογια) σφουγγαρι-filter wool.

-Μετα τον μηνα: μπλε σφουγγαρι με χοντρους πορους-substad-pro-substand-pro-filetr wool

-Υ.γ. βαλε substand-pro κι ασε τα ημιαιμα... :)

1) Όταν λες χοντρό σφουγγάρι εννοεις αυτό με τους μεγάλους πόρους έτσι;

2) Μετά τον μήνα θα μπει κάτω κάτω το μπλε σφουγγάρι και από πάνω το βιολογικό υλικό;;;Χωρίς πράσινο για νιτρικά;

3) Και κάτι ακόμα μόλις βάλω το βιολογικό υλικό ποιο σφουγγάρι να στύψω πάνω του το πράσινο ή το μπλέ για να επιταχύνω την βιολογία ή δεν χρειάζεται;

Link to comment
Share on other sites

-Οπως σου ειπε και ο stormtrooper(Νικος?) ειναι θεμα δικο σου για το ποσο συχνα θα καθαριζεις το κατω σφουγγαρι...η δικια μου γνωμη?

-Προς το παρον και για κανενα μηνα, κατω -κατω χοντρο μπλε σφουγγαρι -substand pro-πρασινο( ειναι πλεον αυτο που εχει την βιολογια) σφουγγαρι-filter wool.

-Μετα τον μηνα: μπλε σφουγγαρι με χοντρους πορους-substad-pro-substand-pro-filetr wool

-Υ.γ. βαλε substand-pro κι ασε τα ημιαιμα... :)

Μήπως σε όλα τα παραπάνω εννοείς Substrat pro???

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σε όλα τα παραπάνω εννοείς Substrat pro???

Προφανώς substrat pro εννοεί. Μπορείς σε παρακαλώ να μου απαντήσεις στα παρακάτω;

1) Όταν λες χοντρό σφουγγάρι εννοεις αυτό με τους μεγάλους πόρους έτσι;

2) Μετά τον μήνα θα μπει κάτω κάτω το μπλε σφουγγάρι και από πάνω το βιολογικό υλικό;;;Χωρίς πράσινο για νιτρικά;

3) Και κάτι ακόμα μόλις βάλω το βιολογικό υλικό ποιο σφουγγάρι να στύψω πάνω του το πράσινο ή το μπλέ για να επιταχύνω την βιολογία ή δεν χρειάζεται;

4) Πείτε μου αν γίνεται από κάτω προς τα πάνω την σειρά που θα μπουν τα υλικά στο φίλτρο γιατί έχω μπερδευτεί...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σε όλα τα παραπάνω εννοείς Substrat pro???

Αντε καλα...SUBSTRATpro αφου το θες οπως πρεπει να γραφετε....

αυτα που σου εγραψα ειναι με σειρα απο κατω προς τα πανω :)

Link to comment
Share on other sites

Αντε καλα...SUBSTRATpro αφου το θες οπως πρεπει να γραφετε....

αυτα που σου εγραψα ειναι με σειρα απο κατω προς τα πανω :)

Ρε παιδιά από ένα γενικό ψάξιμο που έχω κάνει στο forum άλλοι λένε ότι κάτω κάτω πρέπει να μπει το βιολογικό υλικό και από πάνω το μπλε σφουγγάρι και άλλοι το αντίστροφο. Τελίκά τι πρέπει να κάνω από τα 2;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά από ένα γενικό ψάξιμο που έχω κάνει στο forum άλλοι λένε ότι κάτω κάτω πρέπει να μπει το βιολογικό υλικό και από πάνω το μπλε σφουγγάρι και άλλοι το αντίστροφο. Τελίκά τι πρέπει να κάνω από τα 2;;;;;

Ποιος και ΠΟΥ λέει ότι μπαίνει πρώτα το βιολογικό?

Κάνε link!

Link to comment
Share on other sites

Ποιος και ΠΟΥ λέει ότι μπαίνει πρώτα το βιολογικό?

Κάνε link!

Το χα δει κάποια στιγμή με ένα search που είχα κάνει. Θα το βρω και θα στο στείλω. Άρα αρχηγέ μου ανακεφαλαίωση! Από κάτω προς τα πάνω

Μπλε σφουγγάρι με μικρούς ,λεπτούς πόρους

Βιολογικό υλικό.

Πράσινο σφουγγάρι για νιτρικά ή ακόμα καλύτερα βιολογικό υλικό πάλι

Υαλοβάμβακας

Σωστός;;;Επιβεβαίωσε Pls!

Και αν θες απάντησέ μου και σε αυτό. Πάνω στο βιολογικό να στραγγίσω λίγο από το μπλε σφουγγάρι ή από το πράσινο για να επιταχύνω την βιολογία;

Link to comment
Share on other sites

Και αν θες απάντησέ μου και σε αυτό. Πάνω στο βιολογικό να στραγγίσω λίγο από το μπλε σφουγγάρι ή από το πράσινο για να επιταχύνω την βιολογία;

Ναι.

Link to comment
Share on other sites

OK...Όμως από το μπλέ ή από το πράσινο;;;

Δεν έχει σημασία. Κάντο και από τα 2! Επίσης αν βάλεις βιολογικό υλικό καινούριο, ρίχνε κάθε μέρα, για μία εβδομάδα, βακτήρια βάση οδηγιών της κάθε εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

Και απο τα δυο.

Με προλαβε ο Νικος.

Έγινε επεξεργασία - stav
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία. Κάντο και από τα 2! Επίσης αν βάλεις βιολογικό υλικό καινούριο, ρίχνε κάθε μέρα, για μία εβδομάδα, βακτήρια βάση οδηγιών της κάθε εταιρείας.

Θα ακολουθήσω τον τρόπο δοσολογίας των βακτηριδίων για την εβδομάδα εκείνη σαν να ήταν καινούργιο το ενυδρείο έτσι; όχι όπως όταν ρίχνω βακτηρίδια μετά από αλλαγέ νερού σωστά;;

Link to comment
Share on other sites

Θα ακολουθήσω τον τρόπο δοσολογίας των βακτηριδίων για την εβδομάδα εκείνη σαν να ήταν καινούργιο το ενυδρείο έτσι; όχι όπως όταν ρίχνω βακτηρίδια μετά από αλλαγέ νερού σωστά;;

Κανείς;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...