Jump to content

ΠΕΡΙ ΦΥΤΩΝ


STEFPLAK

Recommended Posts

επαναφερω αυτο το post μετα απο πολυ καιρο...γιατι?διαβαστε .το καλοκαιρι που μασ περασε οταν εφυγα για διακοπες εκλεισα το γενικο διακοπτη ο βλακασ....βριστε καντε οτι θελετε,τα δεχομαι ολα....τη συνεχεια την καταλαβενετε ,φυτα ψαρακια και λοιπαολα dead...αφου λοιπον το καθαρισα το εστρωσα και εβαλα τις πρωτες μου κιχλιδες...σκεφτομαι ναβαλω ξανα φυτα.τωρα αναφερω οτι για τα φυτα ειχα βαλει ειδικο χαλικι υποστρωμα και λατεριτη....τωρα θελω να ρωτησω μηπως μετα απο ολι αυτη την κατασταση τα συστατικα χαθηκαν?αναφερω οτι υποστρωμα δεν ειχα βαλει γιατι το χλικι που αγορασα ειχε και υποστρομα μαζι....πολυ καλο...μονο λατεριτη ειχα βαλει επιπλεον...και κλασσικα τα υγρα λιπασματα σιδηρου κτλπ.τορα θελω να ρωτησω μηπωσ πρεπει να αλλαξω χαλικι παλι τι πρεπει να κανω.παντως σκεφτομαι να βαλω φυτα τυπου java moss πανω σε ξυλαρακια πετρες και τα λοιπα οποτε δεν θα χρειαστω κατι απο το χαλικι .αλλα αμα βαλω και καμια anubia....τοτε τα φωτα σας!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Aσε το υποστρωμα οπως ειναι.Η ανουμπια δενεται και αυτη σε ριζες και πετρες.Εαν θελησεις

αργοτερα να φυτεψεις φυτα που περνουν τα θρεπτικα συστατικα απο τις ριζες τους,παιρνεις

ταμπλετες που μπαινουν στις ριζες των φυτων σου και κανεις την δουλεια σου.

Link to comment
Share on other sites

ωραιες οι φωτο με ξεχωριστου τυπου διακοσμηση!!!μπραβο!!!

Έγινε επεξεργασία - aquamania
Link to comment
Share on other sites

(χάθηκε το μήνυμα... άρα άκυρη και η απάντηση...)

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΟΣ: __neon__ Καλησπερα.γιατι πρεπει να βουταμε τα φυτα στην χλωρινη οπως αναφερατε πιο πανω????ποια χλωρινη προτιμουμε???μετα ξεβγαζουμε τα φυτα?αν ναι με τι τα ξεβγαζουμε???ευχαριστω!!!!

Για απολύμανση γίνεται αυτή η διαδικασία. Καλό είναι αν χρησιμοποιήσεις μόνο την κλασική πράσινη KLINEX.

Μετά χρειάζεται πολύ καλό ξέβγαλμα σε τρεχούμενο νερό για πολύ ώρα και τέλος ένα καλό μπάνιο σε αποχλωριωμένο νερό με τουλάχιστον 5 φορές την ποσότητα του αντιχλώριου που βάζεις κανονικά (και για πολύ ώρα ώστε να εξουδετερωθεί τελείως η χλωρίνη).

Προσοχή μόνο γιατί κάποια φυτά καταστρέφονται (elodea, κερατόφυλλο, cabomba κλπ). Οσα έχουν μεγάλα και σκληρά φύλα συνήθως αντέχουν τη διαδικασία, αν δεν βάλεις τις ρίζες μέσα για πολύ ώρα (το έχω κάνει σε ανούμπιες, μαζί με τις ρίζες για 3-4 λεπτά και δεν έπαθε τίποτα το φυτό! Αλλά αυτό είναι ακραίο παράδειγμα...).

Υ.Σ.: Συγνώμη για το μπέρδεμα, αλλά δεν φταίω εγώ. Μια απάντηση διαγράφηκε...

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΜΟΛΙΣ ΒΑΛΩ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΓΙΑ ΜΟΥ ΦΥΤΑ ΘΑ ΣΥΝΑΨΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΦΟΤΟ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...