Jump to content

ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ....ΚΑΙ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΥΧΟΝ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΘΑ ΣΑΣ ΦΑΝΟΥΝ ΑΣΤΕΙΕΣ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ...!!!

ΕΛΑΒΑ ΣΑΝ ΔΩΡΟ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΗΣ AQUATLANTIS MODEL AQUAFASHION ΠΟΥ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΙΘΙΣΜΕΝΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ 47ΕΚ ΜΗΚΟΣ / 51ΕΚ ΥΨΟΣ / 16ΕΚ ΒΑΘΟΣ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ 20 ΛΙΤΡΑ. ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΕΝΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΥΠΟΥ TS200 ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΦΩΤΙΣΜΟ ΑΠΟ LED. ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ http://www.aquariums.gr/ ΣΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ ΝΕΑ ΜΕ ΤΙΤΛΟ AQUA DECO ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ.

EΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ.

ΤΙ ΨΑΡΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ? Η ΚΑΥΤΕΡΑ ΤΙ ΨΑΡΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟ...? ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΖΩΝΤΑΝΑ ΦΥΤΑ Η ΠΛΑΣΤΙΚΑ? ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΟΠΩΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλώς ήρθες!

Κατα δεύτερον, το ενυδρειάκι σου είναι πάρα πολύ όμορφο, αλλά με περιορισμένες επιλογές. Τέτοιου είδους ενυδρεία, δυστυχώς, αν και designάτα, δεν κάνουν για ψάρια, καθότι και μικρά σε όγκο είναι, αλλά και με ιδιαίτερες/περίεργες/λάθος αναλογίες. Ότι ψάρι και να βάλεις μέσα (με μία ίσως εξαίρεση) θα το ταλαιπωρήσεις και σίγουρα θα έχει μικρή διάρκεια ζωής, κάτι το οποίο, πιστεύω, δεν το θες!

Οπότε, θα σου έλεγα να του βάλεις μία ωραία ψιλόκοκκη άμμο, με υπόστρωμα για φυτά, να βρεις 3-4 έυκολα είδη φυτών (τα οποία φυσικά να μην γίνονται δέντρα στην πορεία), 1-2 μικρά ξυλαράκια, 1-2 μικρές πετρούλες και θα έχεις έτοιμο ένα υπέροχο ζωντανό καδράκι.

Αν θες να βλέπεις και κάτι ζωντανό μέσα, υπάρχει και η λύση του να βάλεις 3-4 όμορφες γαριδούλες. Το μειονέκτημα των γαρίδων είναι πως είναι αρκετά ευαίσθητες. Το πλεονέκτημα είναι ότι θα μπορέσεις να πετύχεις αναπαραγωγές με τον καιρό.

Τώρα ας δούμε την εξαίρεση στα ψάρια, που γράφω παραπάνω. ΙΣΩΣ να μπορεί να μπει ένας μονομάχος. Και λέω ΙΣΩΣ, γιατί αφ'ενώς τα λίτρα σου είναι ψιλο-οριακά για αυτό το ψάρ καιι αφ'ετέρου δεν ξέρω αν αυτά είναι όντως τα πραγματικά σου λίτρα. Δηλαδή όταν αναφέρεις τις διαστάσεις, είναι οι εξωτερικές διαστάσεις του ενυδρείου ή οι εσωτερικές? Τα 16cm βάθος είναι καθαρά ή μαζί με το τζάμι? Αν δεν είναι καθαρές οι διαστάσεις σου, τότε ίσως και να έχει πρόβλημα το ψάρι. Αρκεί να υπολογίσεις πως οι μονομάχοι, μαζί με την ουρά τους, είναι περίπου 6-7cm, οπότε πιθανόν να είναι ορικά τα πράγματα για να πάρει στροφή.

Ανακεφαλαιώνοντας: Η σίγουρη λύση είναι τα φυτά με κάποιες γαριδούλες. Οριακά τα πράγματα για μονομάχο. Καλό θα ήταν να μην σκεφτείς να βάλεις μονομάχο και γαριδούλες μαζί , καθότι μάλλον οι γαρίδες θα γίνουν κολατσιό.

Αυτά!

Καλή συνέχεια :)

ΥΓ: Γράφε σε παρακαλώ με μικρά :)

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω για τις συμβουλες σου!

Δεν θα ηθελα να βαλω γαριδες οποτε θα επιμεινω στον μονομαχο κ κα σε ρωτησω αν χρειαζεται στρωσιμο αυτο το ενυδρειο και αν εχεις λεπτομερειες σχετικα με αυτα που μου προτεινες? Το ενυδρειο παντως αναφερει οτι ειναι 20λτ. μηπως υπαρχει κ καποια αλλη εναλλακτικη λυση? Ισως λιγοτερα φυτα ωστε να υπαρχει περισσοτερος χωρος...ισως? Να εχει και κανα ψαρακι μεσα... ευχαριστω και παλι!!!

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω για τις συμβουλες σου!

Δεν θα ηθελα να βαλω γαριδες οποτε θα επιμεινω στον μονομαχο κ κα σε ρωτησω αν χρειαζεται στρωσιμο αυτο το ενυδρειο και αν εχεις λεπτομερειες σχετικα με αυτα που μου προτεινες? Το ενυδρειο παντως αναφερει οτι ειναι 20λτ. μηπως υπαρχει κ καποια αλλη εναλλακτικη λυση? Ισως λιγοτερα φυτα ωστε να υπαρχει περισσοτερος χωρος...ισως? Να εχει και κανα ψαρακι μεσα... ευχαριστω και παλι!!!

Θα ήθελα να μου δώσεις μερικά επιπλέον στοιχεία για το φίλτρο σου, γιατί στο νετ δεν βρήκα τίποτα...

1) Πόσα λίτρα ανά ώρα έχει κυκλοφορία?

2) Τί υλικά έχει μέσα (σφουγγάρια λευκά ή μπλε)?

3) Τί διαστάσεις έχει?

Λογικά θα έχεις στα χέρια σου κάποιο manual που να αναφέρει τα παραπάνω.

Αν θα μπορούσες να βάλεις και μία φωτογραφία με αυτό "ανοιγμένο" ώστε να δούμε το εσωτερικό του, πιθανόν να βοηθούσε.

Πληροφορίες για τους μονομάχους θα βρεις ΕΔΩ. Γενικά είναι ευαίσθητα ψαράκια και θέλουν τα φυτά, τα οποία τα χρησιμοποιούν για κρυψώνες. Στο ενυδρειάκι σου θα πρέπει να κάνεις "έξυπνη" διαρύθμιση ώστε να βολευτούν όλα και να περνάει καλά το ψαράκι σου.

ΥΓ: Επίσης μη δώσεις βάση στην αναφορά του άρθρου περί συγκατοίκησης... Αυτό αφορά πολύ περισσότερα λίτρα! Στα λίτρα σου μπαίνει ένας και μόνο μονομάχος!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην σορυ αλλα ειναι TC-200 και οχι TS, ισως για αυτο δεν βρηκες κατι...ειναι εσωτερικο και τεχνικες προδιαγραφες εχει 175lt/h, H max(M) 0.4 (δεν ξερω τι σημαινει) και power 3.5W.

Το σφουγγαρακι ειναι μπλε οι διαστασεις ειναι περιπου 5εκ μηκος κ 12εκ υψος κατα προσεγγιση.

Δυστυχως το manual ειναι στα γαλλικα και θα κανω αργοτερα την μεταφραση.

Ευχαριστω για το ενδιαφερον σου...

Link to comment
Share on other sites

www.thewaterbowl.com.au/squirrelcart/index.php?crn=253&rn=449&action=show_detail - 21k -

Aυτο ειναι το φιλτρο...

THANKS

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην σορυ αλλα ειναι TC-200 και οχι TS, ισως για αυτο δεν βρηκες κατι...ειναι εσωτερικο και τεχνικες προδιαγραφες εχει 175lt/h, H max(M) 0.4 (δεν ξερω τι σημαινει) και power 3.5W.

Το σφουγγαρακι ειναι μπλε οι διαστασεις ειναι περιπου 5εκ μηκος κ 12εκ υψος κατα προσεγγιση.

Δυστυχως το manual ειναι στα γαλλικα και θα κανω αργοτερα την μεταφραση.

Ευχαριστω για το ενδιαφερον σου...

Ok, το βρήκα!

Το φιλτράκι δείχνει αρκετά δυνατό για τον όγκο του ενυδρείου σου. Πολύ περισσότερο δείχνει ακατάλληλο για έναν μονομάχο, ο οποίο θέλει πολύ χαμηλή ροή. Αυτό βέβαια διορθώνεται εύκολα. Αν η κεφαλή της εξόδου του φίλτρου είναι περιστρεφόμενη, μπορείς να την γυρίσεις έτσι ώστε να χτυπάει σε τζάμι. Αν δεν είναι περιστρεφόμενη, μπορείς με ένα σφουγγαράκι, που θα προσαρμώσεις στην έξοδο του φίλτρου, να περιορίσεις την ροή.

Επίσης, απαραίτητο είναι να αποκτήσεις και θερμοστάτη. Η θερμοκρασία πρέπει να είναι περίπου στους 25-27 βαθμούς κελσίου.

Αμέσως από τα παραπάνω καταλαβαίνεις πως με τον όγκο του φίλτρου και του θερμοστάτη αρχίσαμε να περιορίζουμε τον χώρο κυκλοφορίας του ψαριού...

Το ενυδρειάκι σου θα χρειαστεί ένα στρωσιματάκι. Καλό είναι να το έχεις σε λειτουργία κανέναν μήνα πριν βάλεις μέσα τον μονομάχο.

Αρχικά θα πρέπει να πάρεις τα υλικά διακόσμησης. Υπόστρωμα φυτών, χαλικάκι και μετά ότι τραβάει η όρεξή σου από ξύλαράκι ή πετρούλες και 1-2 φυτάκια.. Το τί ακριβώς θα διαλέξεις από τα παραπάνω είναι στο χέρι σου. Θα πας σε ένα πετσοπ και θα πάρεις ότι σου αρέσει περισσότερο. ΠΡΟΣΟΧΗ: Το χαλικάκι και οι πέτρες (αν πάρεις) θα πρέπει να είναι μη ασβεστολιθικές. Αυτό σημαίνει πως αν ρίξεις μία σταγόνα Aquaforte πάνω τους ΔΕΝ θα πρέπει να αφρίζουν.

Προτεινόμενα φυτάκια είναι nano anubia, nano βαλισνέριες, κερατόφυλλο, java moss, κάποια είδη cryptocoryne, microsorum pteropus και πολλά άλλα. H Anubia, η microsorum και η Java moss δένονται πάνω σε ξύλα ή πέτρες με μία πετονιά.

Εφόσον πάρεις τα παραπάνω και τα στήσεις στο ενυδρείο σου, ξεκινάς το στρώσιμο για κανέναν μήνα και μετά βάζεις μέσα και το ψαράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

καλη συνεχεια.Συμφωνω με τις πιο πανω αποψεις

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω.... Οσο αφορα το στρωσιμο προτεινεις κατι η περισσοτερα σε κανα μηνα? (πολυ μου φαινεται γ****ο)!!!

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω.... Οσο αφορα το στρωσιμο προτεινεις κατι η περισσοτερα σε κανα μηνα? (πολυ μου φαινεται γ****ο)!!!

Μπορεις να αρχισεις το στρωσιμο σου με ζωντανα βακτηρια της tetra.Πολλοι λενε οτι αξιζει και ειναι δοκιμασμενο.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω.... Οσο αφορα το στρωσιμο προτεινεις κατι η περισσοτερα σε κανα μηνα? (πολυ μου φαινεται γ****ο)!!!

Για το στρώσιμο απλά θα πρέπει να προμηθευτείς αντιχλώριο και ζωντανά βακτήρια. Πήγαινε σε ένα πετσοπ και πάρτα μαζί με τα υπόλοιπα.

Η υπομονή είναι το παν στο χόμπυ μας... Πίστεψέ με... εγώ ακόμα τρέχω με βιαστικές κινήσεις που έκανα στο παρελθόν!!! Επίσης όταν θα βάλεις μέσα τα φυτά (που θα μπουν άμεσα) δεν θα σου κακοφαίνεται! Το ενυδρείο σου θα είναι ζωντανό και χωρίς ψάρι μέσα. Επίσης καλό θα ήταν να μην ακούσεις τον όποιο μαγαζάτορα σου πει πως μπορείς από την 2η μέρα να βάλεις ψάρι... Μπορείς να βάλεις ψάρι και σήμερα, χωρίς νερό στο ενυδρείο, αλλά δεν είναι εκέι το θέμα :)

Στο εν τω μεταξύ διάβασε τα άρθρα εδώ μέσα, που αφορούν το στρώσιμο και τα πρώτα βήματα του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο το χομπι φιλε μου ολοι εχουμε την ιδια αγία... την γνωστη "Αγία Υπομονή"...

μεγαλη η χαρη της!!!

Link to comment
Share on other sites

Ταχυτερη μεθοδος στρωσιματος ειναι το μπολιασμα,εαν μπορει καποιος συνχομπιστας που μενει

κοντα σου να σου δωσει μπολι απο υγιες ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ παλι...

Η περιπτωση να μπουν ψευτικα φυτα με λιγο χαλικι χωρις θερμοστατη χωρις μετρησεις με εναν μονομαχο μετα απο μια εβδομαδα ειναι λαθος....? Διοτι αυτη ηταν η συμβουλη απο εξειδικευμενο AQUARIUM SHOP και οχι PET SHOP στην ΚΗΦΙΣΙΑ...!!! Να μην ξεχασω νας σας πω οτι ΥΔΑΤΙΝΟ pet shop στον ΠΕΙΡΑΙΑ μου ειπε να βαλω θερμοστατη και 4-5 μικρα ψαρακια(παπαδακια οπως μου τα ειπε...CARDINAL ελεγε η ετικετα!!!)που εψαξα και βρηκα οτι μεγαλωνουν οποτε ειναι αχρηστα για τα λιτρα μου υποθετω...(20λτ)!!!

Ολα αυτα τα παραθετω στην διαθεση σας διοτι οι συμβουλες σας μου φανηκαν ποιο σοβαρες και χωρις καμμια διαθεση δυσφημισης στα εν λογω καταστηματα...

Παρακαλω για τις τελικες σας προτασεις διοτι καλως η κακως αυτο το ενυδρειο(πραγμα μετα απο ερευνα) εχω στην διαθεση μου κ θελω να το αξιοποιησω στον μεγαλυτερο βαθμο που μπορω...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Μονομάχος ΠΑΝΤΑ με θερμοστάτη! Αυτό δεν διαπραγματεύεται!!!

Στα υπόλοιπα:

Θεωρείες υπάρχουν πολλές και ο καθένας μπορεί να λέει το μακρύ και το κοντό του (συμπεριλαμβάνω κι εμένα μέσα) βάση προσωπικών εμπειριών ή "κερδών"! Την τελική απόφαση θα την πάρεις μόνος σου και θα είσαι και υπεύθυνος γι'αυτή.

Καλό είναι να μελετήσεις για το στρώσιμο του ενυδρείου, τον κύκλο του αζώτου, "τί εστί ιχθυοφόρτωση?", ποιες είναι οι ιδανικές συνθήκες διαβίωσης του ή των ψαριών σου και ο συνδυασμός των λεγόμενων των χομπιστών, των εμπόρων και όσων διάβασες θα σε οδηγήσουν σε ένα δικό σου συμπέρασμα.

Προσωπικά, και χωρίς να είμαι λάτρης της ηθικολογίας, πιστεύω πως από την στιγμή που αποφασίζεις να πάρεις την ευθύνη της ζωής ενός ζωντανού πλάσματος, στα χέρια σου, θα πρέπει να είσαι και πλήρως κατατοπισμένος (από θέμα μελέτης) για το πλάσμα που θα φιλοξενήσεις.

Το τί σου προτείνω και τί θεωρώ σωστό ΕΓΩ, στο έγραψα παραπάνω. Αρχάριος είμαι κι εγώ, σαν εσένα (σε διαφορετικό επίπεδο) και αυτά που σου έγραψα αφορούν προσωπικές εμπειρίες. Δυστυχώς δεν είχα ανακαλύψει το φόρουμ πριν ξεκινήσω, και ακολουθώντας διάφορες "πληρωμένες" απόψεις την πάτησα σε χρόνο και σε χρήμα, ενώ τα διάφορα ψαράκια μου την πλήρωσαν με την ζωούλα τους.

ΥΓ: Επίσης ξέχασα να σου γράψω πως (από προσωπική πείρα πάντα) το φυσικό ΔΕΝ συγκρίνεται με το τεχνιτό/ψεύτικο. Είναι βέβαια πιο πολυδάπανο και θέλει και σχετική συντήρηση, αλλά... όλα τα καλά θέλουν θυσίες!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω....ειδομεν!!! ψαχνω ψαχνω...φαντασου οτι η ιδεα να παρω ενα σωστο ενυδρειο μου αρεσει ηδη...τοτε τι θα κανω? Δεν ξερω..ισως παρω ενα ρισκο φτιαχνοντας αυτο με ενα ψευτικο τοπιο κ ενα μονομαχο κ βλεπουμε παντως θα ακουλουθησω το αδιαπραγματευτο σου...παιρνω κ θερμοστατη κ εδω ειμαστε!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα ενυδρείο 80-100 λίτρων κι εδώ είμαστε για τα υπόλοιπα :)

Link to comment
Share on other sites

Το να βαλεις ψευτικα φυτα δεν κερδιζεις τιποτα απο πλευρας χρηματων.Παρε μια μικρη ριζα

δεσε επανω της μια μικρη ανουμπια και θα γινει πανεμορφο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...