Jump to content

 Κατεψυγμένη τροφή...


Recommended Posts

Κατεψυγμένα Bloodworms που πήρα πώς τα βάζω στο ενυδρείο; Τ' αφήνω απλώς να ξεπαγώσουν και τα ρίχνω, ή κάτι άλλο.... :thumbup: Μου τα σύστησαν και από μαγαζί αλλά και από το ίντερνετ για τα πάφερ μου :):):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Όταν ξεπαγώνεις και να ξαναπαγώνεις την τροφή πέφτει η ποιότητά της, καλή λύση είναι να κόβεις κάθε φορά όση θες με κάποιο πιρουνάκι ενώ είναι ακόμα παγωμένη και την υπόλοιπη την ξαναβάζεις κατάψυξη.

Επίσης για να μην επιβαρύνεται το νερό με το παγωμένο ζουμί που δεν θα φαγωθεί, μπορείς με τη χρήση μιας απόχης με ψιλές τρύπες να πλύνεις την τροφή στη βρύση και ταυτόχρονα να την ξεπαγώσεις. (υπάρχουν απόχες για αρτέμια σαν σουρωτήρι που βολέβουν για αυτή τη δουλειά)

Link to comment
Share on other sites

Αχά.... Και για πείτε, πόσο θα βάλω περίπου για 4 dwarf puffer; Πρώτη φορά θα χρησιμοποιήσω κατεψυγμένη τροφή και δεν ξέρω....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον να σου πω εγω πως ταιζω τα dwarf puffer μου εδω και δυο χρονια που τα εχω.

Εχω αγορασει μια συριγγα ταισματος των 60 μλ.

Με ενα μαχαιρακι με δοντια κοβω λιγο απο τον κυβο και το ριχνω σε ενα σφηνακι.

Ριχνω λιγο νερο απο το ενυδρειο των παφερ και τα τραβαω με τη συριγγα.

Για να ταισω απλα γυρναω την συριγγα χωρις να την πιεζω, και τα σκουλικια κατεβαινουν σιγα σιγα στη μυτη της συριγγας.

Συνηθως τα παφερ μου παιρνουν μονα τους και τρωνε απο την συριγγα μιας και ειναι μονο δυο.

Για τα 4 τα δικα σου να υπολογιζεις περιπου το 1/4 του κυβου.

Αν φανε κανα δυο σκουλικακια το καθενα ειναι ΟΚ. Θα δεις οτι οι κοιλιες τους θα γεμιζουν αμεσως και θα συντομα θα καταλαβαινεις ποτε να σταματας το ταισμα.

Οτι δεν καταλαβαινεις ή οτι αλλο θελεις, ρωτα...

Link to comment
Share on other sites

Θα το προσπαθήσω αυτό με την σύριγγα... Πάντως το 1/4 του κύβου, ευχαριστώ πολύ! :)

Link to comment
Share on other sites

Υπολογισε περιπου 2 ΟΛΟΚΛΗΡΑ bloodworms για το καθενα.

Να ξερεις οτι οταν κοβεις τον κυβο, τα περισσοτερα bloodworms τεμαχιζονται οποτε κανονιζεις αναλογα.

Προσωπικα παντως πλεον κοιταζω ποτε γεμισε οι κοιλια τους....

Link to comment
Share on other sites

Θα φροντίσω να μην τα παραγεμίσω :):):thumbup: ευχαριστώ πολύ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αλλος τροπος, ξεπαγωμα σε ποτηρακι (εγω το κανω σε κουτακι απο φωτογραφικο φιλμ) με νερο ενυδρειου και στραγγισμα με αυτο http://www.aquaristic.net/hobby-artemia-sieve.html?lang=1

μετα ταισμα με τσιμπιδα, με το χερι ή μπλουμ (αναλογα το ψαρι και την ποσοτητα)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ τα βάζω σε ένα φλιτζανάκι(του καφέ κεραμικό) και στο φούρνο μικροκυμμάτων για ξεπάγωμα σε 10 δευτερόλεπτα, ξεπλημα με απόχη και καλή τους όρεξη!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η ιδέα του Ζορμπά με την σύριγγα είναι η πιο βολική, αν και χάνω κάποια σκουληκάκια ακόμα, θα συνηθίσω :P:glare::thumbup::buttrock::buttrock::bowdown: Και ναι όντως βλέπω τις κοιλίτσες των dwarf να γεμίζουν :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελει πολυ νερο ωστε τα σκουλικακια να ειναι μαζεμενα.

Μετα γερνεις λιγο τι συρριγα ωστε λιγα λιγα να μπαινουν στο στομιο και τα ζυγωνεις αργα κοντα στα παφερακια.

Και ενα ενα παιρνουν απο το στομιο και τρωνε :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι την θεωρία την κατέχω, στην πράξη έχω ένα θέμα, αλλά ότι πέφτει κάτω όταν πέφτει εξαφανίζεται σε κανα μισάωρο.... να ρωτήσω κάτι, υπάρχει περίπτωση να τα τρώει ο ωτόκυκλος που έχω μαζί; :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...