Jump to content

Βοήθεια με το στρώσιμο!


Recommended Posts

Εδώ και 1 εβδομάδα στρώνω το νερό ενός ενυδρείου 15 λίτρων. Τα νιτρώδη έχουν κάνει την εμφάνισή τους σε μικρό ποσοστό, αλλά η αμμωνία παραμένει περίπου στα 4-4.5 mg/l! Έχω κάνει κάτι λάθος??? Πιστεύω οτι αρχικά έβαλα περισσότερη αμμωνία απ' όση χρειαζόταν (5mg/l) με αποτέλεσμα να καθυστερεί το στρώσιμο! Απ'την 1η μέρα δεν ξαναέβαλα αμμωνία! Τί να κάνω????

Link to comment
Share on other sites

Μέτρα μέρα παρα μέρα την Αμμωνία και προσπάθησε να την κρατάς εκεί που είναι τώρα.

Κάποια στιγμη θα δείς ότι θα μειώνεται δραματικά.

Μόλις μηδενίσει μέτρα και τα νιτρώδη.

Αν είναι και αυτά 0 τότε παρήγγειλε πίτσες και μπύρες και κάνε ενα μικρό παρτάκι να αποχαιρετήσεις την διαδικασία στρωσίματος, άλλαξε νερό και βάλε λίγα ψαράκια μέσα για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση! Ελπίζω να τελειώνω σύντομα με την όλη διαδικασία!

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω κάτι το οποίο το έζησα και γω όταν έκανα τα πρώτα μου βήματα στον υπέροχο κόσμο της ενυδρειολογίας.

Όσο πιο αργά, παραδοσιακά και σωστά κάνεις το στρώσιμο τόσο πιο σταθερό περιβάλλον θα έχεις αργότερα και τόσο πιο μεγάλες ανοχές θα έχει στο να το ψιλοστοκάρεις.

Αντιλαμβάνομαι την ανυπομονησία σου αλλά είναι ωραίο να αποκτήσεις αυτή την εμπειρία και ας περιμένεις και 1 μήνα πίστεψε με !

Link to comment
Share on other sites

Επίσης 1 άλλη ερώτηση που έχω να κάνω! Πριν 2-3 μέρες έβαλα στο φιλτράκι μου τύρφη χοντροκομμένη με σκοπό να μειώσω τη σκληρότητα και να σταθεροποιήσω το PH. Γνωρίζω οτι πρέπει να την αλλάζω κάθε 20 μέρες, αλλά έχω 1 απορία! Όταν θα την αλλάζω και θα κάνω και αλλαγή νερού απ'τη βρύση, δεν θα ξαναπηγαίνουν στα ύψη οι τιμές του PH και του GH???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...