Jump to content

Προβλημα με νερο...!


Recommended Posts

Γεια σας.Ηθελα να αναφερω ενα προβλημα με το νερο ενος ενυδρειου μου και μηπως καποιος ξερει να μου πει τι να κανω. Πριν περιπου 3-4 μηνες μετακομισα και εστησα το ενυδρειο μου 700-750 λιτρα με 13 red belly απο τοτε δεν μπορω να στρωσω το νερο με τιποτα ,τι εννοω? Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ PH συνεχως πεφτει ,σε αυτους τουσ μηνες εκανα μονο μια αλλαγη με οσμωση ενω ολλες οι αλλες καθε 15-20 ημερες γινονται απο το δικτυο του οποιου το ph ειναι 7.5,μετα απο καθε αλλαγη αρχιζει μια σταδιακη πτωση του ph και μεσα σε λιγεσ ημερες φτανει στο 6 και συνεχιζει προς τα κατω. Να αναφερω οτι η τιμη του kh ειναι 0, μετα την αλλαγη παει στο 3 ενω η τιμη του GH ειναι μονιμα 20. Να πω οτι το ενυδρειο εχει λαμπα uv και ιονιστη νερου[ αν παιζει καποιο ρολο αυτο]. Πριν λιγες ημερες πηρα ταμπλετες kh plus και εριξα αλλα το kh σταθερο στο 0, επισεις να πω οτι την ιδια χρονικη στιγμη που εστησα αυτο το ενυδρειο εστησα στον ιδιο χωρο και ενα 400 λιτρα χωρις κανενα προβλημα ,εχει σταθερες τιμες ph 6.8, kh 3 ,Gh 12 και του κανω και αλλαγες απο οσμωση + 30% δικτυο. Εαν καποιος γνωριζει κατι για το προβλημα περιμενω απαντηση!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Με ποιον τρόπο κάνεις τις μετρήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Με ποιον τρόπο κάνεις τις μετρήσεις?

Με τα υγρα της tetra και για το ph εκτος απο τα υγρα εχω και ενα ηλεκτρονικο χειρος που το εχω καλιμπραρει προσφατα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...