Jump to content

εξωτερικα φιλτρα


Recommended Posts

Eheim, fluval η sera?δεν κανω διαφημιση..επιζητω γνωμες.ποσο ευχαριστημενοι ειστε απο τα δικα σας?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα fluval2 (κάπως έτσι λέγεται, είναι εσωτερικό για 50-60lt) 5 χρόνια και δεν είχα ποτέ πρόβλημα, βολεύει πολύ ο τρόπος που ανοίγει και έχεις πρόσβαση στα σφουγγαράκια, αν και αν θες να βάλλεις κι άλλα υλικά μέσα θα πρέπει να κάνεις κάποια πατέντα. Επειδή το έχω στο υπνοδωμάτιό μου να σημειώσω ότι δεν ακούγεται ποτέ, είναι εντελώς αθόρυβο. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε, είναι σίγουρο ότι θα ακούσεις καλά λόγια και για τα τρία.

Περισσότερα καλά ίσως για τα ΕΗΕΙΜ και μετά για τα fluval. Αλλά και τα sera δεν είναι για πέταμα!

Κοίταξε λοιπόν και το πορτοφόλι σου και αν θέλεις να πάρεις κάτι φτηνότερο αλλά σχετικά αξιόπιστο πάρε fluval.

Αν σε παίρνει οικονομικά για ΕΗΕΙΜ τότε μην το σκέφτεσαι.

Αν καταλήξεις σε ΕΗΕΙΜ και το θέλεις για τα 200 λίτρα, τότε δες το 2215 τουλάχιστον

και πρόσεξε να είναι η έκδοση plus με τα βανάκια.

Αλλά για κάτι καλύτερο δες και το 2026.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και τις προτασεις.Ειναι ολες σεβαστες.Για το sera 1100 ποια η γνωμη σου φιλε andrea?φαινεται να γνωριζεις αρκετα το θεμα.Θεωρειται αξιοπιστο?κανει για 300λιτ ενυδρειο και το προοριζω για 200λιτ.αλλα δεν ειμαι σιγουρος ακομα.εχει χωρο για πολλα υλικα αλλα μηπως εχω προβλημα με υπερροη?δεν το εχω δει καπου βιβλιογραφικα αλλα σκεφτομαι μηπως και η υπερβολικη ροη δεν ειναι σωστη..

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι μηπως και η υπερβολικη ροη δεν ειναι σωστη..

Όλα είναι σε εξάρτηση από το τί ψάρια θα βάλεις! Όπως και να έχει η ροή μπορεί να ρυθμιστεί με διάφορους τρόπους. Το θέμα είναι να επιλέξεις το καλύτερο δυνατό φίλτρο στα όποια χρήματα διαθέτεις γι'αυτή τη δουλειά. Εγώ θα σου προτείνω EHEIM και μόνο EHEIM.

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι σε εξάρτηση από το τί ψάρια θα βάλεις! Όπως και να έχει η ροή μπορεί να ρυθμιστεί με διάφορους τρόπους. Το θέμα είναι να επιλέξεις το καλύτερο δυνατό φίλτρο στα όποια χρήματα διαθέτεις γι'αυτή τη δουλειά. Εγώ θα σου προτείνω EHEIM και μόνο EHEIM.

+1 :thumbup:

Συμγωνω :thumbup:

Αξιοπιστο και ειναι σκυλι. :):):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και τις προτασεις.Ειναι ολες σεβαστες.Για το sera 1100 ποια η γνωμη σου φιλε andrea?φαινεται να γνωριζεις αρκετα το θεμα.Θεωρειται αξιοπιστο?κανει για 300λιτ ενυδρειο και το προοριζω για 200λιτ.αλλα δεν ειμαι σιγουρος ακομα.εχει χωρο για πολλα υλικα αλλα μηπως εχω προβλημα με υπερροη?δεν το εχω δει καπου βιβλιογραφικα αλλα σκεφτομαι μηπως και η υπερβολικη ροη δεν ειναι σωστη..

Θα έλεγα καλύτερα παρέμεινε στις δύο πρώτες επιλογές μάρκας. Προσωπικά παρόλο που έχω (πολλά) EHEIM έχω και άλλες μάρκες (ή έχω εγκατασήσει σε φίλους) όπως fluval, sera, tetra και JBL. Νομίζω ότι η ΕΗΕΙΜ είναι κορυφαία (αλλά δεν τρελλαίνομαι κιόλας).

Link to comment
Share on other sites

EHEIM έίναι κορυφή κατά την γνώμη μου,

είχα και fluval εξωτερικό αλλά δεν συγκρίνεται με το eheim

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι ικανοποιημενος μονο απο τις δυο δηλ. eheim,fluval.Το fluval το παιρνεις complete,το eheim πρεπει να προσεξεις να εχει και βανακια τα εξτρα του δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα πρότεινα fluval.

Είναι κομπλέ και κατά πολύ οικονομικότερα απο τα eheim (συγκριτικά με τα χαρακτηριστικά τους και αυτά που προσφέρουν).

Η ποιότητα τους είναι ισάξια των eheim IMO.

Θεωρώ ότι στα eheim πληρώνεις πολύ ακριβά το όνομα.

Να τονίσω ότι έχω χρησιμοποιήσει φίλτρα καί των 2 εταιριών και είμαι απολύτως ευχαριστημένος κάι απο τα 2 (απο άποψη αξιοπιστίας, απόδοσης, ποιότητας).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...