Jump to content

καταλληλα ψαρια


Recommended Posts

Λοιπον, αν και δεν εχει να κανει με ενυδρειο το θεμα μου, πιστευω οτι μπορειτε να με βοηθησετε. Θα ηθελα να παρω ενα ψαρακι (του γλυκου νερου) στο σπιτι, σε γυαλα. Αλλα απ οτι ξερω τα χρυσοψαρα δεν αντεχουν πανω απο 2 μηνο. Αν ξερει κανεις, ας μου προτεινει ποια ψαρια ενδεικνυνται για την περιπτωση μου. Θα ηθελα να εχει μια διαρκεια ζωης τουλαχιστον 1-2 χρονια. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

:)

Ανάλογα με το πόσο μεγάλη είναι η γυάλα σου... Και σε γυάλα, να ξέρεις, τίποτα δεν θα σου ζήσει πολύ.

Αλλα απ οτι ξερω τα χρυσοψαρα δεν αντεχουν πανω απο 2 μηνο

:P:glare::thumbup:

Τα χρυσόψαρα γενικά είναι δεινόσαυροι, δεν νιώθουν... Έχω εγώ ένα 6,5 χρόνια και έχει περάσει τα πάνδεινα

Και όταν λες γυάλα, φαντάζομαι ότι δεν θα θες ν' ασχοληθείς με φίλτρα κτλ, ε;

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες στην παρεα μας.

Δυστυχως οι γυαλες ειναι παντελως ακαταλληλες για οποιοδηποτε ζωντανο οργανισμο οπότε δεν μπορω να σου προτείνω κατι.

Οτι και να βαλεις θα το ταλαιπωρεις...

Αν θελεις ψαρακια, καλυτερα να κοιταξεις για καποιο ενυδρειάκι...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, αν και δεν εχει να κανει με ενυδρειο το θεμα μου, πιστευω οτι μπορειτε να με βοηθησετε. Θα ηθελα να παρω ενα ψαρακι (του γλυκου νερου) στο σπιτι, σε γυαλα. Αλλα απ οτι ξερω τα χρυσοψαρα δεν αντεχουν πανω απο 2 μηνο. Αν ξερει κανεις, ας μου προτεινει ποια ψαρια ενδεικνυνται για την περιπτωση μου. Θα ηθελα να εχει μια διαρκεια ζωης τουλαχιστον 1-2 χρονια. Ευχαριστω

1) Καλώς ήρθες!

2) Τα χρυσόψαρα ζούνε πολλά χρόνια!

3) Τα χρυσόψαρα θέλουν 50-60 λίτρα νερού το καθένα!

4) ΚΑΝΕΝΑ ψάρι δεν ζει σε γυάλα!

5) Αν πρόκειται να ασχοληθείς με το συγκεκριμένο χόμπυ, καλό είναι να κάνεις σωστά βήματα (κυρίως διαβάζοντας και μετά ρωτώντας) για να μπορείς να χαίρεσαι ζωντανά τα ψαράκια σου και όχι να τα πετάς κάθε λίγο και λιγάκι στην λεκάνη ψόφια!

Ότι απορία έχεις έδω είμαστε!

:)

Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα χρυσοψαράκια μου ξεκινησε από 15 μέρες στη γυάλα και μετά εχει ένα 6αμηνο μέχρι σήμερα και είναι υγιέστατο και υπερδραστήριο!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα χρυσοψαράκια μου ξεκινησε από 15 μέρες στη γυάλα και μετά εχει ένα 6αμηνο μέχρι σήμερα και είναι υγιέστατο και υπερδραστήριο!!!

Ναι και μένα λόγω άγνοιας πέρασε τα 3 πρώτα χρόνια της ζωής του σ' ένα 8λιτρο... Δεν λέω , επιβίωσε. Αλλά χαρούμενο, υγιέστατο και υπερδαστήριο; :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πειτε το αλλο πως στο ενυδρειο το χαιρεσαι καλυτερα το ψαρι απο οτι σε γυαλα ! εγω ειχα κανα τριμηνο 1 χρυσοψαρο και εναν μονομαχο σε γυαλα του ΤΖαμΠο.....ΜΗΝ ΠΥΡΟΒΟΛΑΤΕ!!!! και ηταν μια χαρα ! αλλα μολις τα εβαλα σε ενα μικρο ενυδρειακι πλαστικο κιολας τα χαιρομουν καλυτερα ! Ενα πτιαχτο ενυδρειο μικρο θα σου κοστισει λιγοτερα ! και θα ειναι και καλυτερα! ετσι πιστευω!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πειτε το αλλο πως στο ενυδρειο το χαιρεσαι καλυτερα το ψαρι απο οτι σε γυαλα ! εγω ειχα κανα τριμηνο 1 χρυσοψαρο και εναν μονομαχο σε γυαλα του ΤΖαμΠο.....ΜΗΝ ΠΥΡΟΒΟΛΑΤΕ!!!! και ηταν μια χαρα ! αλλα μολις τα εβαλα σε ενα μικρο ενυδρειακι πλαστικο κιολας τα χαιρομουν καλυτερα ! Ενα πτιαχτο ενυδρειο μικρο θα σου κοστισει λιγοτερα ! και θα ειναι και καλυτερα! ετσι πιστευω!

Το να λες όμως σε αρχάριο πως μέσα σε ένα ενυδρειάκι έχεις χρυσόψαρο και μονομάχο είναι ΕΝΤΕΛΩΣ λάθος!

Link to comment
Share on other sites

Carassius auratus auratus- Goldfish

max. reported age: 41 years http://www.fishbase.gr/Summary/SpeciesSumm...〈=English

Μαλλον θα ειχε μεγαλη γυαλα αυτος και του'ζησε τοσο :)

ας διαβασουμε και λιγο για τα ψαρια που εχουμε, μην στηριζουμε τις γνωσεις μας μονο στις συμβουλες των πωλητων υπαιθριων εμποροπανιγυρων :P

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=589

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/goldfish.htm

http://www.fishprofiles.com/files/profiles/466.htm

http://www.theaquariumwiki.com/Goldfish

Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα χρυσοψαράκια μου ξεκινησε από 15 μέρες στη γυάλα και μετά εχει ένα 6αμηνο μέχρι σήμερα και είναι υγιέστατο και υπερδραστήριο!!! :)

Και τα δικά μου εχουν κανενα εξαμηνο στην λιμνουλα των 400 λιτρων που έχω στο μπαλκονι, εχουν μεγαλωσει αρκετά, τα χρωματα τους ειναι εντονα και παρολο το κρυο τα αρσενικα εχουν δειξει τα ενστικτα τους και ετοιμαζονται για απογόνους.

Αυτη ειναι η ΜΕΓΑΛΗ διαφορά οταν τους δινεις καλες συνθήκες

Ο στοχος μου βεβαια δεν ειναι να ζήσουν κανα 2 χρονια αλλα καμια 20αρια χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το καλοσωρισμα!

Χμ, απ οτι καταλαβαινω μαλλον ειναι πιο περιπλοκο απο οτι φανταζομουν, οποτε θα χρειαστει αρκετη φροντιδα, την οποια δεν ειμαι σε θεση(ελλειψη χρονου) να προσφερω καθως εχω κι αλλα 2 ζωα. Οποτε μαλλον καλυτερα να το αναβαλλω προσωρινα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...